SkyscraperCity Forum banner
1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
216 Posts
Discussion Starter · #1 ·
*Malatya’dan 33 bin 400 metrekarelik arazi alan Corio burada 50 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi gerçekleştirmek için yine Hollanda merkezli Acteuum Grup ile stratejik ortak oldu. 2010 yılında projenin tamamlanmasının ardından kira değerleri üzerinden belirlenecek bir bedel karşılığında alışveriş merkezini Acteuum’dan satın alacak olan Corio bu ortaklık çerçevesinde Anadolu’ya 300 milyon Euro’luk yatırım yapacak.

*İlk modern merkez

395 bin nüfuslu Malatya’nın Türkiye’nin en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldığını söyleyen Corio yetkilileri projenin şehirdeki ilk modern bölgesel alışveriş merkezi olacağına dikkat çekerek "Türkiye’de yüzde 1.83 olan nüfus artış hızı Malatya’da yüzde 3.26’ya kadar çıkıyor. 722 bin kişiyi kendisine çekebilecek bir lokasyonda olduğunu belirtilen ve 2 katlı olması planlanan prıojede bir hipermarket, bir yapı market, sinema ve yeme içme alanları olacak.

*İnşaatı Acteuum tarafından gerçekleştirilecek olan proje 110 milyon Euro’ya mal olacak. Acteuum ile anlaşmaları gereği farklı şehirlerde de stratejik ortaklık yapacak olan Corio projenin kiralamsı konusunda da Atreum ile işbirliği içinde olacak.

*Doğu’nun kalbi

Malatya’nın nüfusu ve ticari aktiviteleriyle Doğu Anadolu bölgesinin kalbi olduğunu söyleyen Corio Türkiye CEO’su Koray Özgül, şöyle konuştu: "Bu güçlü ve canlı şehirde henüz modern bir alışveriş merkezi yok. Biz bu durumu değiştirmek istiyoruz. 50 bin metrekare büyüklüğündeki bu alışveriş merkezi, çok dominant olan lokasyonu ile çok sayıda markanın şehirde kalabilmesini sağlayacak. Corio’nun Türkiye’deki deneyimi bu projeye çok katkı sağlayacak."

*Doğu Anadolu’da yatırıma devam

DOĞU Anadolu’nun kapısını ilk olarak Malatya ile açan Corio Türkiye’nin CEO’su Koray Özgül, yeni projeleri için şunları söyledi: "Doğu Anadolu’da yapmayı düşündüğümüz projelere Malatya ile start vermiş olduk. Şehrin 400 bin nüfusuna ilk biz kapılarımızı açıyor olacağız. Bu açıdan oldukça mutlu ve heyecanlıyız. Bizim için önemli projelerden biri olan Malatya’nın ardından başka projelerle Doğu Anadolu’daki yatırımlarımıza devam ediyor olacağız."

*Malatya’daki alışveriş merkezi projesi için Rekabet Kurumu’nun onayını bekleyen ve Avrupa’nın halka açık en büyük şirketleri arasında yer alan Corio’nun dünyada 6.5 milyar Euro değerinde bir portföyü var.

Türkiye’ye 1 milyar Euro’luk yatırım hedefini gerçekleştiren Corio’nun Türkiye’nin yanısıra Fransa, İtalya, İspanya’da da alışveriş merklezleri bulunuyor.

Türkiye’ye ilk yatırımını 2005’te Akmerkez’in yüzde 46.9’unu alarak ortak olan Corio bu alıveriş merkezi ile toplam proje sayısını 9’a çıkarıyor.
İnşaat alanı


 

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
:eek:kay:
 

·
Registered
Joined
·
216 Posts
Discussion Starter · #3 ·


corio grubu malatyadaki yatırımını bir süre askıya almıştı anlaşılan yeniden başlamışlar. proje değişmiş. şu anda inşaat sahasında hareketlenmeler var. yukarıdaki fotoğrafı büyük reklam panolarıyla inşaat alanına asmışlardı.
 

·
Registered
Joined
·
8,257 Posts
Hahah normalde ikinci projeler daha kötü olurken bu durumda tam tersi olmuş, şikayetçi değilim tabi ki :cheers:
 

·
Super Member
Joined
·
4,823 Posts
II. AVM İçin Start

Sivas Caddesi ile Çevreyolu'nun kesiştiği kavşakta yeralan eski Hal arazisini satın alan firmanın Malatya'nın 2. alışveriş merkezinin inşa çalışmalarına kısa sürede başlayacağı bildiriliyor.

Hollandalı CORIO adlı firma, belediyenin Hal Binasının ve köy garajının yanı sıra caminin de içerisinde yeraldığı yaklaşık 33.5 dönüm alanı, Malatya Belediyesi'nden 52.5 milyon TL (52.5 trilyon lira) bedelle yaklaşık 2 yıl önce satın almıştı.

Geçen yıl hizmete giren Malatya Park Alışveriş Merkezi'ne "istisnai" koşullar sağlandığı iddiasıyla Malatya Belediyesi'yle mahkemelik olan Hollanda orijinli firmanın Malatya'da alışveriş merkezi kurmaktan vazgeçtiğine dair iddialara karşın, hal binası, cami vs. gibi yapılar yıkılan arsaya geçtiğimiz günlerde alışveriş merkezi yapılacağına ilişkin levha asıldı.

Levhada, yatırımcı olarak CORIO şirketinin adı yeralıyor. Malatya Alışveriş ve Yaşam Merkezi adının verildiği anlaşılan projede, 125 bin metrekarelik alanın alışveriş merkezi olacağı, ayrıca hipermarket, elektronik market, sinema, restaurant&cafe, eğlence merkezi ile 1.550 oto kapasiteli oto park bulunacağı belirtiliyor.

Levhadaki maket görüntüsüne göre, bu alışveriş merkezi, daha önce basına yansıyan doğu mimarisi yerine modern mimari tarzda inşa edilecek.
Malatyahaber
 

·
Registered
Joined
·
216 Posts
Discussion Starter · #9 ·
II. AVM İçin Start
aslında bu avm 2. değil 3. avm ancak malatya nın ilk avm si olan, eski afra yeni makro yu nedense saymıyorlar. malatya parkın sitesinde de malatya nın ilk avm si yazıyor. tabi makro bu iki avm kadar iddalı ve büyük değil ama maltya nın ilk avm si odur.ilk göz ağrımız.:):):)
 
1 - 11 of 11 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top