SkyscraperCity Forum banner
1 - 5 of 5 Posts

·
Registered
Joined
·
216 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Malatya Belediye Binası mimari şaheserler arasında


Malatya Belediyesi Sarayı UNESCO'nun gözetiminde düzenlenen “INTERARCH 2009” 12. Dünya Mimarlık Trienali'nde dünya mimari şaheserleri arasına katıldı. Projenin mimarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in, binanın açılışına davet edilmemesi ise şaşkınlık yarattı. Prof. Dr. Alp, açılışa davet edilmemesine çok üzüldüğünü söyledi.

Malatya Belediye Sarayı'nın Mimarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Uluslararası Mimarlık Akademisinde UNESCO'nun gözetiminde düzenlenen “INTERARCH 2009” 12. Dünya Mimarlık Trienali'ne Malatya Belediye Sarayı ve MHP Genel Merkezi binası ile katıldığını söyledi.

İnşaatı 6 yıl süren, mimarisi, kurgusu 'elips' ve 'daire' den oluşan Belediye Sarayı'nı büyük ustalar konferansında sunduğunu ifade eden Alp, 4 gün süren Dünya Mimarlar Zirvesi'nde bütün dünyadan gelen ünlü mimarlara bir sunuş yaptığını, zirve kapsamında dünya mimari şaheserleri ve dünyanın başı çeken mimarlarının sergisinin açıldığını dile getirdi.

Bu serginin Paris ve Moskova'yı da dolaşacağını anlatan Alp, burada dünyaca ünlü 25-30 kadar mimarın eserinin sergilendiğini, Malatya Belediye Sarayı'nın da bu sergide yer aldığını anlattı.

Dünya Mimarlar Birliği Başkanı Avustralyalı Louisa Cox'un da zirveye katıldığını ifade eden Alp, Cox'un Malatya Belediye Sarayı ile ilgili beğenisini bizzat kendisine ilettiğini belirtti.

Zirvede iki Türk öğrencinin de ödül aldığına değinen Alp, “Dünyaca ünlü benim de öğrenciliğim zamanında derslerini okuduğum mimarların da sunuş yaptığı zirvede, 18 ülkeden gelen 240 kadar projenin jüri üyeliğini yaptım. Sunuşumda Malatya'yı da tanıttım. Malatya'dan görüntüler sundum. Belediye sarayının avlusundaki merdivenlerin kayısı renginde olduğunu, Malatya'nın dünyanın kayısı merkezi olduğunu anlattım” dedi.

BİNANIN MİMARİ ÖZELLİKLERİ

İnşaatı 2009 yılının başında tamamlanan Malatya Belediye Sarayı'nın mimari özellikleri hakkında da bilgi veren Alp, binanın temelinin 2002 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli tarafından atıldığını hatırlattı.

Belediye sarayının 30 bin metrekare kapalı alandan oluştuğunu belirten Alp, şu bilgiyi verdi:
“Belediyeye bağlı müdürlüklerin yer aldığı 'elips' biçimindeki çağdaş stildeki ana bina ile Türk milli mimarisinden yorumladığım dairesel başkanlık bloku iç içe geçiyor. Buna 'geometrik çarpışma' adını veriyorum. Böylece geçmişle gelecek mecz oluyor, zaman duruyor. Ancak bu çok zor ve hassas bir sentez. Başaramazsanız mimarı bir felaket olabilir. Elips'in ortasındaki iklimlendirilmiş 12 kat yüksekliğindeki avlu kentin belediye meydanını iç mekana taşıyor. Burada ağaçlar dahi var. Kapalı avlunun Malatyalıların buluşma odağı olmasını hedefledim.”

“YEREL YÖNETİM VE HALK BÜTÜNLEŞECEK”

Belediye başkanının makam katından hem iç hem de dış meydana hakim olabileceğine dikkati çeken Alp, şunları kaydetti:
“Çalışanlar, ziyaretçiler, herkes bütün katlardan birbirini izleyebiliyor, takip edebiliyor. Yönetimde şeffaflık anlayışı, mimari mekanlaşma ile oluşuyor. Avluda sosyal ve kültürel etkinlikler, konserler, konferanslar, resitaller, sergiler, davetler ve çeşitli toplantılar yapılabilecek; yerel yönetim ve halk bütünleşecek. Bu kurguda belediye sarayı dünyada ilk oldu.” 

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
 

·
Anatolian
Joined
·
168 Posts
Thats my home brother :bow:
 
1 - 5 of 5 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top