Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ovaj put prvomajski praznici.
U Poljskoj se slavi prvi maj i treći maj. 3.5.1791. su dobili Ustav, a slave ga od 1919. Kako su na univerzitetu velikodušni, dali su nam cijelu sedmicu slobodnu i tako se ja zaputim do Švedske i Danske.
Kupim kartu za avion, isplaniram put do aerodroma tramvajem koji je trebao doći u 4:27 na moju stanicu, ali ga nema!

Kreće nervoza, nema nigdje nikoga! Vidim taksi i krenem mahati i trčati za njim kad stade lik. Inače do sada mi nisu stajali kada sam mahao... U panici propričam poljski sa njim i objasnim mu kako, šta, gdje. Kaže hoćeš do aerodroma za 40 zlota (cca 19KM). Rekoh, nemam toliko, vozi do autobuske. Odatle me je gradski autobus prevezao do aerodroma.
Poslije se sjetim da su u tramvajima cijele prošle sedmice na razglas neku vijest puštali. Valjda da cijele te sedmice gradski prevoz radi po rasporedu za vikend...

Na kraju sam stigao na vrijeme na aerodrom

A prije planiranog i na aerodrom u Malmo

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Krećem u istraživanje grada. Prvo sam se zaputio do novijeg dijela grada koji je izgrađen na bivšoj industrijskoj zoni, u blizini centralne stanice.

Penjem se na vrh da vidim panoramu grada. Tu je smješten sky bar, ali ja sam bio samo u izvidnici :)

Dolje desno je nova zgrada univerziteta u Malmu

Turning torso koji je dizajnirao Calatrava i njegova raja iz biroa

Pogled na zapad i Øresund most

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Carl Fredrik Reuterswärd je napravio ovaj spomenik nakon što je John Lennon ubijen. U svijetu ima 22 kopije istog.

Stortorget je najveći trg u Malmu. Tu je smještena i gradska vijećnica.

Jugozapadno od njega se nalazi Lilla torg koji je manji, humaniji, življi i topliji.

Sodergatan

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Trg Gustava Adolfsa

Tu sam prvi put čuo bosanski na ulici u posljednja 2 i po mjeseca :banana:

Kanal koji zatvara uži centar grada

Park na zapadnoj strani centra grada

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Treba se i biblioteka obići

Smještena je u parku. Djece je puno, a i roditelja koji čitaju maloj djeci. Baš lijepa slika za vidjeti

Imaju razna štiva, a kako ima ljudi sa raznih strana svijeta imaju knjige i štampu sa raznih strana svijeta. Od naših novina sam vidio Oslobođenje.

Zgrada opere

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #7 ·
U gradu za 30. maj pale vatru. Isto kao kod nas na selima, samo što oni imaju vatrogasce

Bilo je i neke muzikice

Anny iz Brazila

Möllevångstorget trg je pijaca do tri popodne. Nalazi se u dijelu sa puno nešvedskog stanovništva, a atmosfera je življa od ostatka grada :D

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Ama sto se ne javi kad si dolazio u Hagen? :D

I da, bosanski, hrvatski, srpski, makedonski u Malmeu je najnormalnija stvar na svakom cosku, gore nego u Becu postalo :lol:
Ma imao sa već raju, a ne znam jesi li ti kul ko oni pa nisam htio rizikovati, a i bili smo samo jedan dan :D

Drugi dan je bio rezervisan za Kopenhagen. Prvo smo svratili do Ribersborgs Kallbadhus. To je otvorena banja, a u objektu ima i restoran

Pogled na turning torso

Øresund mostić

Ulazimo u Kopenhagen

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Prvo smo otišli do Kristijanije. To je dio u centru grada koji je kao Stup u Sarajevu - oslobođen svih normi i zakona. Marihuana na sve strane, ljudi žive u stilu do it yourself i tako to. Ugl. vrijedi posjetiti ako ste u CPH
Evo imam jednu sliku ipak

Poslije smo otišli do opere
[/url]

[/url]

Pogled na Frederiks Kirke
[/url]

Idemo prema Waste to energy plantu koji je dizajnirao Bjarke Ingels sa njegovom rajom. Objekat ima skijalište na krovu, ali mislim da ga do sada nisu koristili u tu svrhu

[/url]

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Idemo u turističku turu - Nyhavn, Strøget, Vijećnica i još nekih random ulica

Kay Bojesen dizajnerski majmun. Odličan mi je skandinavski dizajn. Drvo, čistoća, jednostavnost... uhh

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Na kraju smo otišli do Ørestada. Novo naselje na jugu grada. Odlično mjesto za upoznati Danski mentalitet i način života modernih Danaca i Dankinja

I zlatne kašike za kraj dijela o Kopenhagenu

Vrijeme nas nije poslužilo. Biciklisti ubiše. Razlika između vožnje u CPH i u Malmu je ogromna što je i razumljivo ako se usporede veličine gradova. Baš sam se morao paziti da me ne pokupi neko, dok je Malmo baš grad sa mjerom što se tiče odnosa bicikla vs pješaci vs auta gdje su pješaci na vrhu sa slobodama i pravima.
Ma grad je odličan. Primijeti se i visok standard, kultura i otvorenost ljudi. Engleski je na vrhunskom nivou, a pristojnost na još većem! Ne volim velike gradove jer se izgubi ljudskost u ljudima, ali ovdje su je sačuvali. Ma skandinavija je vrh civilizacije trenutno! :lol:

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Odlične slike :eek:kay:

Meni je ovaj Malmö lijep gradić, ne znam šta proseravaju ovi desničari
Hvala!
Meni je isto lijep i vrlo liveable! Saobraćaj po gradu je miran, a na nekim raskrsnicama uopće nema pješačkih prelaza što tjera vozače da budu oprezniji, a pješacima daju više slobode.

Vraćam se u Malmo
Kungsgatan je aleja u čijem se centru nalazi crkva sv. Pavla

Približavam se Västra hamnenu

Dio oko tornja je također vrlo miran i nema taj duh velikog grada, a i ljudi su pitomi. Osjećao sam se kao da hodam po nekoj mahali, kao da se svi znamo :)

Pogled prema moru iz naselja

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Nakon toga sam se u putio do muzeja moderne umjetnosti

Ulaz je besplatan. Imali su dvije izložbe, jednu o plesu i diskriminaciji, a druga o umjetnosti 20. stoljeća. Prvi put da vidim Mondrianov original

Opet idem do Möllevångstorget da nešto pojedem

Predveče idem do Hyllie. Noviji dio grada na jugu povezan gradskom željeznicom sa centrom.

Emporia shopping center

Na krovu istog. Vidio sam u jednom dijelu tri košnice za pčele

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Slijedeći dan idem do Pildammsparken
Malmo staro groblje odma pored trga Gustava Adolfsa

Kopleks kliničkog centra je preko puta Pildammsparkena

Faculty of Health and Society

Skoro trećinu parka zauzima jezero. Preko jezera se vidi umjetnička galerija. Mislim da je prije bio vodeni toranj. Sada oko njega ljudi treniraju

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Park je odlično održavan. Imaju i neke kraljičine bašte

Teatar

Opet Möllevångstorget, ali ovaj put sam stigao dok je bila pijaca :D

Put uz kanal do centralne stanice

Tamo me je čekao autobus za aerodrom. Vožnja do aerodroma je trajala oko 40 minuta

1 - 20 of 20 Posts