SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Poznan County Boy
Joined
·
240 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Malta to mały kraj na Morzu Śródziemnym na połódnie od Sycylii, całkiem niedaleko od Afryki. Składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malty, Gozo i Comino( na tej trzeciej mieszkają ponoć 4 albo 8 osób) kraj trochę większy od Poznania o ludności ok. 400 000 osób. To mieszanka wpływów arabskich, włoskich oraz brytyjskich. Ludzie porozumiewają się tam w językach maltańskim (brzmi jak arabski ze wstawkami włoskimi) oraz angielskim. Oba te języki są urzędowymi tak więc bez przeszkód można tam się porozumieć. Jest to także najbardziej katolicki kraj w Europie, nie licząc Watykanu.

Jadąc do tego kraju z Polski nie zaznamy szoku kulturowego, można się tam czuć swobodnie, miasta są tu małe, nie widać zbyt wielu ludzi na ulicach, oprócz ośrodków rozrywki nie ma za bardzo życia nocnego. Maltańczycy są uprzejmi i pomocni, bez problemu można z nimi porozumieć się po angielsku, myślę że 90% z nich zna ten język, choć między sobą mówią po maltańsku ale i tak z dużą ilością wstawek angielskich.

Wyspy mają w większości wysokie skaliste wybrzeże, często zdażają się też półki skalne z drabinkami umożliwiające dostęp do morza. Plaż piaszczystych jest niewiele, największa niedaleko miasta Mellieħa. Latem temperatury ponad 30 st i brak opadów, zimą około 14 st, czasem słońce czasem deszcz ale nie za dużo, to bardzo suchy kraj, nie ma żadnych stałych rzek ani zbiorników wodnych. Z moich informacji wynika, że cała woda w kranach to odsalana woda morska, niezbyt smaczna, raczej nie używa się jej do picia, droga.1. Buġibba
 

·
Poznan County Boy
Joined
·
240 Posts
Discussion Starter · #2 ·
2. Buġibba - miejscowość czysto turystyczna, nie ma tu nic ciekawego do oglądania, no poza kilkoma ciekawymi widokami ze skał:)


3. Valltta - Katedra. ogólnie Valletta nie jest aż tak atrakcyjna, są ciekawsze miejsca na Malcie, jak chociażby Mdina która jest chyba najpięknieszym miastem tego kraju.


4. Valletta - widok w boczną ulicę.


5. Valletta - Pałac Wielkich Mistrzów


6. Valletta - zabudowane balkony to znak rozpoznawczy Malty


7. Valletta - widok na Trzy Miasta,wyjście z Wielkiego Portu


8. Valletta - Wielki Port

jeśli chodzi o Vallettę to tyle.

[INFO] Prawie wszystkie maltańskie autobusy zaczynają swoje kursy z terminalu przed główną bramą Valletty jest też kilka linie ekspresowych X łączących różne miejscowości z lotniskiem.
operatorem komunikacji, zarówno na Malcie, jak i na Gozo jest Arriva Malta, bilet 2godzinny kosztuje 2,20€ całodzienny 2,60€ a tygodniowy 12€ autobusy jeżdżą niezbyt często i nie zawsze zgodnie z rozkładem, którego czasem nie da się na przystankach uświadczyć. Kierowcy są pomocni i zawsze podpowiedzą gdzie wysiąść. Autobusy są nowe, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, czasem aż za bardzo!
 

·
Registered
Joined
·
7,800 Posts
Ciut, ciut małe te fotki. Kolega wraca dziś z Malty będę miał porównanie.
 

·
Poznan County Boy
Joined
·
240 Posts
Discussion Starter · #4 ·
MOSTA
Miasto z 4 co do wielkości kopułą w Europie, średnica 54m. Ciekawostką jest, że na kościół spadła bomba niemiecka, która na szczęście nie eksplodowała, powodując niewielkie zniszczenia. Nikt nie ucierpiał.
9. Uliczka w Moście


10. Kościół w Moście wzorowany na Panteonie

w środku nic ciekawego, zwykły pstrokaty katolicki kościół miasteczkowy:)

MDINA
dawna stolica Malty, miasto zamknięte fortyfikacjami, myślę że renesansowymi, w środku czuć niesamowitą atmosferę, główne uliczki zabudowane bogato zdobionymi gmachami barokowymi, boczne skromne. ze zwględu na to że położone jest na skarpie roztaczają się z niego piękne widoki na wschód wyspy.
11. brama do miasta


12. Palazzo Vilhena


13. Główna ulica Mdiny Triq il Villegaignon/ Villegaignon Street


14. Katedra św. Pawła


15. Jedna z bocznych uliczek


16. widok z lotu ptaka na Mdinę, źródło: Wikipedia
 

·
Registered
Joined
·
882 Posts
Koniec zdjęć ? :( Poproszę jeszcze jakieś :) Wybieram się na Maltę 28 lipca, będzie porównanie :) Mdina bardzo ciekawie wygląda.
 

·
Vincent
Joined
·
31 Posts
W bugibbie się "hotelowałem" podczas pobytu na Malcie, jest tam na przykład megalityczna świątynia mająca parę tysięcy lat, ale obudowana... jakimś hotelem. Na szczęście można wejść na dziedziniec i ją zobaczyć.
Ja tez sie hotelowalem w Buggibie w hotelu Suncrest. Malta jest fantastyczna i te wspaniale koscioly Mdina mnie zauroczyla i oczywiscie Valleta i Gozo.Wroce kiedys na Malte
 

·
Registered
Joined
·
298 Posts
:stupid:

Nie ma jak czytanie ze zrozumieniem (i lokalny slepy patriotyzm - u poznaniaka akurat nie dziwi :eek:hno:)... Od kiedy to wielkosc miasta mierzy sie jedynie iloscia mieszkancow?
 

·
Registered
Joined
·
882 Posts
Wróciłem z Malty, to co Nefastus napisał w drugim poście dotyczącym komunikacji, zgadza się absolutnie wszystko. Również nocowałem w Bugibbie, hotel Mavina (45zł za nocleg, bez klimy ale z wiatraczkiem, 200m od morza). Jeżeli Nefastus nie będzie miał nic przeciwko, mogę wrzucić kilka fotek :)
 

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Jeżeli mogę się podłączyć pod temat, byłem w 2011 r. na Malcie przez 4 miesiące i miałem okazje pozwiedzać tą małą wyspę.

Od razu zaznaczę, że zdjęcia są niepokolei.

Życzę miłego oglądania.

Blue Grotto - widok na miasto przy grocie.


Blue Grotto


Paradise Bay


Paradise Bay, Cirkewwa - widok na hotel, a w oddali wyspa Gozo


Cirkewwa, widok na wyspę Gozo


Valletta, jedna z wielu uliczek


Wyspa Gozo, tuż przy Azur Window


Wyspa Gozo, Azur Window


Popeye village


Popeye village


Popeye village


Popeye village


Popeye village, widok z głównego wejścia


Valletta, Grand Harbour


Valletta, Grand Harbour
 

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Część druga:

Popeye village, widok z drugiego brzegu


Popeye village


Tam gdzie woda spotyka się z ziemią, okolice wyspy Comino


Jeden z wielu kotów napotkanych w Mdinie


Mdina


Mdina


Główne wejście do byłej stolicy Malty, Mdiny


Mdina


Mdina


Wyspa Comino


Floriana, budynki "ubrane" w lapki podczas jednego z wielu festiwali


Birgu, w oddali Valletta


Widok na plażę na wyspie Gozo


Victoria, stolica Gozo


Jedna z wielu kolorowo pomalowanych łódek, Marsaxlokk
 

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Część trzecia:

Marsaxlokk


Malta Port, Birzebbuga


Łódki, Kalkara


Bormla


Dingli cliffs


Dingli cliffs


Dingli cliffs


Saint Paul's bay/Bugibba


Saint Paul's bay/Bugibba


Blok w miejscowości Floriana


Valletta


Birgu
 

·
Poznan County Boy
Joined
·
240 Posts
Discussion Starter · #18 ·
nie wiedziałem że tu takie dyskusje rozgorzały podczas mojej nieobecności. jeśli chodzi o te porónania to chodziło mi powierzchnię, fakt trochę to mogło nielogicznie zabrzmieć skoro podałem ilość mieszkańców, i jeśli o to chodzi to oczywiście obywateli ma więcej Poznań:)

@lukbot świetne zdjęcia!
jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia z Malty to oczywiście nie ma problemu z dołączeniem ich tutaj!
 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
:stupid:

Nie ma jak czytanie ze zrozumieniem (i lokalny slepy patriotyzm - u poznaniaka akurat nie dziwi :eek:hno:)... Od kiedy to wielkosc miasta mierzy sie jedynie iloscia mieszkancow?
burgund said:
Sądzę, iż autorowi chodziło o liczbę mieszkańców (mogę się mylić), choć jest to tylko nieistotna litwrówka na którą specjalnie bym uwagi nie zwracał. Po co od razu taki atak ? Elvus na nikogo nie naskoczył.
Dopiero dzisiaj weszło mi się w ten wątek i zauważyłem te odpowiedzi :), więc gwoli porządku, właśnie o poprawkę w odniesieniu do liczby mieszkańców mi chodziło. A o lokalny patriotyzm, nie tylko ślepy, ale jakikolwiek, jeśli chodzi o Poznań, Z PEWNOŚCIĄ nie można mnie posądzać. :)
 
1 - 20 of 26 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top