SkyscraperCity banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Poznan County Boy
242 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Malta to mały kraj na Morzu Śródziemnym na połódnie od Sycylii, całkiem niedaleko od Afryki. Składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malty, Gozo i Comino( na tej trzeciej mieszkają ponoć 4 albo 8 osób) kraj trochę większy od Poznania o ludności ok. 400 000 osób. To mieszanka wpływów arabskich, włoskich oraz brytyjskich. Ludzie porozumiewają się tam w językach maltańskim (brzmi jak arabski ze wstawkami włoskimi) oraz angielskim. Oba te języki są urzędowymi tak więc bez przeszkód można tam się porozumieć. Jest to także najbardziej katolicki kraj w Europie, nie licząc Watykanu.

Jadąc do tego kraju z Polski nie zaznamy szoku kulturowego, można się tam czuć swobodnie, miasta są tu małe, nie widać zbyt wielu ludzi na ulicach, oprócz ośrodków rozrywki nie ma za bardzo życia nocnego. Maltańczycy są uprzejmi i pomocni, bez problemu można z nimi porozumieć się po angielsku, myślę że 90% z nich zna ten język, choć między sobą mówią po maltańsku ale i tak z dużą ilością wstawek angielskich.

Wyspy mają w większości wysokie skaliste wybrzeże, często zdażają się też półki skalne z drabinkami umożliwiające dostęp do morza. Plaż piaszczystych jest niewiele, największa niedaleko miasta Mellieħa. Latem temperatury ponad 30 st i brak opadów, zimą około 14 st, czasem słońce czasem deszcz ale nie za dużo, to bardzo suchy kraj, nie ma żadnych stałych rzek ani zbiorników wodnych. Z moich informacji wynika, że cała woda w kranach to odsalana woda morska, niezbyt smaczna, raczej nie używa się jej do picia, droga.

1. Buġibba

·
Poznan County Boy
242 Posts
Discussion Starter · #2 ·
2. Buġibba - miejscowość czysto turystyczna, nie ma tu nic ciekawego do oglądania, no poza kilkoma ciekawymi widokami ze skał:)

3. Valltta - Katedra. ogólnie Valletta nie jest aż tak atrakcyjna, są ciekawsze miejsca na Malcie, jak chociażby Mdina która jest chyba najpięknieszym miastem tego kraju.

4. Valletta - widok w boczną ulicę.

5. Valletta - Pałac Wielkich Mistrzów

6. Valletta - zabudowane balkony to znak rozpoznawczy Malty

7. Valletta - widok na Trzy Miasta,wyjście z Wielkiego Portu

8. Valletta - Wielki Port

jeśli chodzi o Vallettę to tyle.

[INFO] Prawie wszystkie maltańskie autobusy zaczynają swoje kursy z terminalu przed główną bramą Valletty jest też kilka linie ekspresowych X łączących różne miejscowości z lotniskiem.
operatorem komunikacji, zarówno na Malcie, jak i na Gozo jest Arriva Malta, bilet 2godzinny kosztuje 2,20€ całodzienny 2,60€ a tygodniowy 12€ autobusy jeżdżą niezbyt często i nie zawsze zgodnie z rozkładem, którego czasem nie da się na przystankach uświadczyć. Kierowcy są pomocni i zawsze podpowiedzą gdzie wysiąść. Autobusy są nowe, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, czasem aż za bardzo!

·
Registered
7,675 Posts
Ciut, ciut małe te fotki. Kolega wraca dziś z Malty będę miał porównanie.

·
Poznan County Boy
242 Posts
Discussion Starter · #4 ·
MOSTA
Miasto z 4 co do wielkości kopułą w Europie, średnica 54m. Ciekawostką jest, że na kościół spadła bomba niemiecka, która na szczęście nie eksplodowała, powodując niewielkie zniszczenia. Nikt nie ucierpiał.
9. Uliczka w Moście

10. Kościół w Moście wzorowany na Panteonie

w środku nic ciekawego, zwykły pstrokaty katolicki kościół miasteczkowy:)

MDINA
dawna stolica Malty, miasto zamknięte fortyfikacjami, myślę że renesansowymi, w środku czuć niesamowitą atmosferę, główne uliczki zabudowane bogato zdobionymi gmachami barokowymi, boczne skromne. ze zwględu na to że położone jest na skarpie roztaczają się z niego piękne widoki na wschód wyspy.
11. brama do miasta

12. Palazzo Vilhena

13. Główna ulica Mdiny Triq il Villegaignon/ Villegaignon Street

14. Katedra św. Pawła

15. Jedna z bocznych uliczek

16. widok z lotu ptaka na Mdinę, źródło: Wikipedia

·
Registered
910 Posts
Koniec zdjęć ? :( Poproszę jeszcze jakieś :) Wybieram się na Maltę 28 lipca, będzie porównanie :) Mdina bardzo ciekawie wygląda.

·
Poznan County Boy
242 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Teraz wyjeżdżam na Litwę, kolejne zdjęcia po powrocie. postaram się wgrać większe, nie wiem czemu są takie małe....

·
Vincent
31 Posts
W bugibbie się "hotelowałem" podczas pobytu na Malcie, jest tam na przykład megalityczna świątynia mająca parę tysięcy lat, ale obudowana... jakimś hotelem. Na szczęście można wejść na dziedziniec i ją zobaczyć.
Ja tez sie hotelowalem w Buggibie w hotelu Suncrest. Malta jest fantastyczna i te wspaniale koscioly Mdina mnie zauroczyla i oczywiscie Valleta i Gozo.Wroce kiedys na Malte

·
Registered
5,671 Posts
Bardzo ładne zdjęcia. Malta - przynajmniej na Twoich fotografiach - przypomina południowe Włochy, ale bez ich złych stron ;)

·
Registered
298 Posts
:stupid:

Nie ma jak czytanie ze zrozumieniem (i lokalny slepy patriotyzm - u poznaniaka akurat nie dziwi :eek:hno:)... Od kiedy to wielkosc miasta mierzy sie jedynie iloscia mieszkancow?

·
Registered
1,965 Posts
Malta = 316 km²
Poznań = 262 km²

Sądzę, iż autorowi chodziło o liczbę mieszkańców (mogę się mylić), choć jest to tylko nieistotna litwrówka na którą specjalnie bym uwagi nie zwracał. Po co od razu taki atak ? Elvus na nikogo nie naskoczył.

Skończmy OT i czekajmy na więcej zdjęć ;)

·
Registered
910 Posts
Wróciłem z Malty, to co Nefastus napisał w drugim poście dotyczącym komunikacji, zgadza się absolutnie wszystko. Również nocowałem w Bugibbie, hotel Mavina (45zł za nocleg, bez klimy ale z wiatraczkiem, 200m od morza). Jeżeli Nefastus nie będzie miał nic przeciwko, mogę wrzucić kilka fotek :)

·
Registered
4 Posts
Jeżeli mogę się podłączyć pod temat, byłem w 2011 r. na Malcie przez 4 miesiące i miałem okazje pozwiedzać tą małą wyspę.

Od razu zaznaczę, że zdjęcia są niepokolei.

Życzę miłego oglądania.

Blue Grotto - widok na miasto przy grocie.

Blue Grotto

Paradise Bay

Paradise Bay, Cirkewwa - widok na hotel, a w oddali wyspa Gozo

Cirkewwa, widok na wyspę Gozo

Valletta, jedna z wielu uliczek

Wyspa Gozo, tuż przy Azur Window

Wyspa Gozo, Azur Window

Popeye village

Popeye village

Popeye village

Popeye village

Popeye village, widok z głównego wejścia

Valletta, Grand Harbour

Valletta, Grand Harbour

·
Registered
4 Posts
Część druga:

Popeye village, widok z drugiego brzegu

Popeye village

Tam gdzie woda spotyka się z ziemią, okolice wyspy Comino

Jeden z wielu kotów napotkanych w Mdinie

Mdina

Mdina

Główne wejście do byłej stolicy Malty, Mdiny

Mdina

Mdina

Wyspa Comino

Floriana, budynki "ubrane" w lapki podczas jednego z wielu festiwali

Birgu, w oddali Valletta

Widok na plażę na wyspie Gozo

Victoria, stolica Gozo

Jedna z wielu kolorowo pomalowanych łódek, Marsaxlokk

·
Registered
4 Posts
Część trzecia:

Marsaxlokk

Malta Port, Birzebbuga

Łódki, Kalkara

Bormla

Dingli cliffs

Dingli cliffs

Dingli cliffs

Saint Paul's bay/Bugibba

Saint Paul's bay/Bugibba

Blok w miejscowości Floriana

Valletta

Birgu

·
Poznan County Boy
242 Posts
Discussion Starter · #18 ·
nie wiedziałem że tu takie dyskusje rozgorzały podczas mojej nieobecności. jeśli chodzi o te porónania to chodziło mi powierzchnię, fakt trochę to mogło nielogicznie zabrzmieć skoro podałem ilość mieszkańców, i jeśli o to chodzi to oczywiście obywateli ma więcej Poznań:)

@lukbot świetne zdjęcia!
jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia z Malty to oczywiście nie ma problemu z dołączeniem ich tutaj!

·
Poznan County Boy
242 Posts
Discussion Starter · #19 ·
dokończenie zdjęć z Mdiny

Klify Dingli

Blue Grotto i jej okolice

w kolejnej odsłonie popłyniemy na Gozo:)

·
Registered
53 Posts
:stupid:

Nie ma jak czytanie ze zrozumieniem (i lokalny slepy patriotyzm - u poznaniaka akurat nie dziwi :eek:hno:)... Od kiedy to wielkosc miasta mierzy sie jedynie iloscia mieszkancow?
burgund said:
Sądzę, iż autorowi chodziło o liczbę mieszkańców (mogę się mylić), choć jest to tylko nieistotna litwrówka na którą specjalnie bym uwagi nie zwracał. Po co od razu taki atak ? Elvus na nikogo nie naskoczył.
Dopiero dzisiaj weszło mi się w ten wątek i zauważyłem te odpowiedzi :), więc gwoli porządku, właśnie o poprawkę w odniesieniu do liczby mieszkańców mi chodziło. A o lokalny patriotyzm, nie tylko ślepy, ale jakikolwiek, jeśli chodzi o Poznań, Z PEWNOŚCIĄ nie można mnie posądzać. :)

1 - 20 of 26 Posts