SkyscraperCity banner

1 - 20 of 412 Posts

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wątku tego brakowało, więc za "błogosławieństwem" Piotra ze Stettina go zakładam. Dyskutujemy tutaj w zasadzie o każdym typie MAN'a (w szczególności miejskiego) od archaicznego SG240/192, przez NLxx2, po najnowszego Lion'sa, uwzględniając oczywiście aktualne sukcesy przetargowe, bądź też (a tych ostatnio za dużo) porażki producenta z Sadów.
Każda uwaga odnośnie tych wozów mile widziana.
Żeby jakoś rozwinąć wątek to na początek pytanie- jaki model i wersja MAN'a budzi w was największy sentyment ?

·
Pobierowo jest OK!
12,526 Posts

Volkswagen chce przejąć MAN-a

Volkswagen ma apetyt na producenta ciężarówek, firmę MAN. Niemiecki koncern zwiększył już swoje udziały w tej spółce do ponad 30 procent, a to zgodnie z niemieckim prawem oznacza konieczność ogłoszenia oferty przejęcia całej firmy.

Jak twierdzi telewizja ZDF, przesądzone są już narodziny nowego giganta motoryzacyjnego, złożonego z dotychczasowych firm Volkswagen, MAN i Scania.

Volkswagen Group rozszerzyła swój udział w akcjach MAN-a na nieco ponad 30 procent. Z Wolfsburga skierowano więc do pozostałych akcjonariuszy obowiązkową w takiej sytuacji ofertę. Volkswagen ogłosił, że zapłaci 95 euro na każdą akcję zwykłą spółki.

VW chce zawiązać alians z jego szwedzką spółką zależną Scania i samym MAN-em. Volkswagen ma już 70 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Scanii, a 17,3 procent głosów ma tam też MAN.

- Branża samochodów ciężarowych jest dla nas ekscytującym, strategicznym obszarem działalności. Chcemy teraz utorować drogę do bliższej współpracy pomiędzy MAN-em, Scanią i Volkswagenem, a tym samym do do realizacji synergii dla dobra wszystkich akcjonariuszy - stwierdził szef VW Martin Winterkorn.

MAN jest jednym z czołowych producentów pojazdów użytkowych na świecie. W Polsce ma 4 spółki: MAN Truck & Bus Polska zajmującą się sprzedażą pojazdów ciężarowych i autobusów oraz ich serwisem, MAN Bus z dwiema fabrykami autobusów w Sadach pod Poznaniem oraz w Starachowicach, MAN Trucks zajmująca się montowaniem pojazdów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa, oraz MAN Accounting Center – czyli centrum finansowo-księgowe zlokalizowane w Poznaniu.

Scania w Polsce oprócz sieci sprzedaży i serwisu swych pojazdów ma w Słupsku zakład produkujący autobusy miejskie.
Akurat byłem w Niemczech, w radio gadali o tym cały czas, Volkswagen złożył już ofertę, rzekomo bardzo atrakcyjną i czekają na ruch z drugiej strony. Powtarzali, że to już tylko kwestia czasu, kiedy VW przejmie MAN. U nas się chyba mówi normalnie, "man", prawda? Niemcy powtarzali "eM-A-eN".

·
Moderator
25,552 Posts
jaki model i wersja MAN'a budzi w was największy sentyment ?
Ciężko powiedzieć. Generalnie nie mam jakichś wielkich zastrzeżeń do wszelkich xx2, ale w tym okresie były autobusy lepsze, a na pewno z duszą. :D Te wszystkie MAN-y są trochę bezduszne, chyba że stare przegubowe xx2 mają jakieś sprężyny zamiast zawieszenia i wystrzeliwały pasażerów siedzących z tyłu do góry na każdej nierówności, jak to się działo jakiś czas temu na linii 80 w GOP-ie. :lol: Do tego pojazdu miałem wyjątkowy sentyment. :D

Właśnie naskrobałem co myślę o nowym przegubowym Lion'sie dla PKM Świerklaniec (oraz co myślę o samym PKM Świerklaniec na przykładzie użytkowania przez firmę tego autobusu):

W końcu dorwałem przegubowego Lion'sa od PKM Świerklaniec. Na 820. I w ogóle mi się nie podobało. Solar jest bardziej komfortowy, a przede wszystkim przestronniejszy. Co z tego, że w MAN-ie wrzucono aż 22 siedzenia dostępne z poziomu podłogi, skoro kilka z nich zabiera cenną przestrzeń dla miejsc stojących, których wyraźnie brakuje. Jest stosunkowo mała rzeźnia, a w części za przegubem w ogóle jej nie ma, ani nawet jej namiastki, jak w Solarach, w których są także siedzenia ustawione bokiem pod ścianą, co też oddaje parę centymetrów więcej korytarzowi. W MAN-ie przejścia, a zwłaszcza te w części przegubowej są bardzo wąskie. Poza tym przegub bardzo trzeszczy, plastiki i podwozie też dobijają na nierównościach. Zamontowano też inną wykładzinę podłogową niż w pierwszych solówkach. SIP na LCD jest, a nawet działa, ale nie jest zsynchronizowany... :eek:hno: Ekrany pokazują 5 najbliższych przystanków, gadaczka też działa. Ale w przypadku braku synchronizacji SIP tylko miesza, a nie pomaga.

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Jeżeli PKM będzie punktował silniki 10-cio i 12-to litrowe, to jestem skłonny dać im zwycięstwo. Oczywiście za rozsądną ceną ;)

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #8 ·
No to czekam na SIWZ z Gliwic ;) Życzę MAN'owi żeby wystartował i wygrał. Dominacja Bolechowa już mnie nudzi, a kolejna potyczka ich z EvoBusem też nie wydaje się być czymś ciekawym. Co innego, jakby bezpośrednio starł się taki MAN ze Scanią :D

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Te MANy z MKS'u to przedstawiciele NMxx2 (a więc o generację niżej, niż NMxx3, których w sumie były już 3 wariacje).
Wymiary NMxx2:
- szerokość 2,5 m (w SanCity 9 to 2,42 m)
- długość 9,15 m (w SanCity 9 to 8,55 m)
- wysokość 2,78 m (w SanCity 9 to 2,63 m)
Tak więc jak widać, sanocki midziak jest jednak mniejszy od pre-Goppela.

·
Moderator
25,552 Posts
Wsiadłem wczoraj w Katowicach do Lion'sa - prywaciarza Henryka Polaka. Nigdy wcześniej jego Lion'sami nie jechałem. Wewnątrz pojazd zadbany, raczej czysty - oprócz siedzeń - ale przynajmniej widać było ślady po mokrej szmacie na szybach - tłustych placków od głów czy rąk było mało. Jechało się nim po gładkiej nawierzchni też nieźle, ale każdy wjazd na dziurę powodował trzeszczenie i głośne skrzypienie. A kołysało to jak H9, na boki i do przodu i tyłu... Nie podobało mi się. :/ A taka jazda nie jest odosobnionym przypadkiem w Lion'sach. Coraz mniej mi się podobają te niemieckie wozy w Polsce wyprodukowane. :/

·
Registered
2,304 Posts
Te MANy z MKS'u to przedstawiciele NMxx2 (a więc o generację niżej, niż NMxx3, których w sumie były już 3 wariacje).
Wymiary NMxx2:
- szerokość 2,5 m (w SanCity 9 to 2,42 m)
- długość 9,15 m (w SanCity 9 to 8,55 m)
- wysokość 2,78 m (w SanCity 9 to 2,63 m)
Tak więc jak widać, sanocki midziak jest jednak mniejszy od pre-Goppela.
Nie mają aż tyle bo są sporo krótsze od naszych H9 ja znalazłem w internecie wersję że te MAN-y mają dł 8,72 m

·
Registered
3,012 Posts
Jak to jest że odpuszczają sobie duże przetargi jak np. ten co mieliśmy w Lublinie(w którym mieli niezwykle duże szanse ze względu na SIWZ), a biorą udział w tego typu zamówieniach? To jest IMO niezrozumiałe...

·
Dzień dobry!
A Ty, umiesz dobrze odliczać?
1,799 Posts
Jak to jest że odpuszczają sobie duże przetargi jak np. ten co mieliśmy w Lublinie(w którym mieli niezwykle duże szanse ze względu na SIWZ), a biorą udział w tego typu zamówieniach? To jest IMO niezrozumiałe...
Wcześniej MAN był zajęty dostawą dla RATPu Payż, a jak jest obecnie?

·
Registered
220 Posts
W tym roku Man dostarczy swoje autobusy w postaci 20 szt do Świerklańca 5 szt do Opola 6 szt do Zamościa 3 szt do Komornik oraz 9 szt do Lubina

·
Moderator
25,552 Posts
W tym roku Man dostarczy swoje autobusy w postaci 20 szt do Świerklańca 5 szt do Opola 6 szt do Zamościa 3 szt do Komornik oraz 9 szt do Lubina
W przypadku Świerklańca nie ma co się chwalić. Pierwsze autobusy z tej dostawy (43 sztuki) trafiły do odbiorcy już w 2010 r. A więc dostawa trwająca 2 lata, przetarg rozstrzygnięty jeszcze wcześniej... A co z nowymi zamówieniami w Polsce?! :eek:hno: Same okruszki (na dodatek Opole to też kontynuacja dostaw z zeszłego roku, ale zamówienie było parokrotnie mniejsze niż świerklanieckie)...

1 - 20 of 412 Posts