SkyscraperCity banner
1 - 14 of 14 Posts

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Манастир Острог је манастир Српске православне цркве смјештен уз скоро вертикалну литицу, високо на планини Острошка греда у Црној Гори. Посвећен је Светом Василију Острошком.

Налази се надомак Никшића и смјештен је у окомитој стијени, са које се пружа поглед на равницу Бјелопавлића. Основао га је херцеговачки митрополит Василије у 17. вијеку. Он је ту и сахрањен и проглашен свецем чудотворцем. Тијело му почива у ћивоту у пећинској цркви. Сам манастир је обновљен 1923-1926. године, послије пожара, којег су биле поштеђене пећинске црквице. Оне представљају главну споменичку вриједност.

Црква Св. Ваведења (у доњем манастирском нивоу) је осликана фрескама крајем 17. вијека. Црква Св. Крста се налази у горњем манастирском нивоу и њу је живописао мајстор Радул прилагођавајући фреске природном облику стијена. Око цркве су конаци и заједно чине објекат складно сједињеним са природним амбијентом. Манастир Острог спада међу најпосјећеније на Балкану. У њега долазе вјерници свих религија из свих крајева свијета.

2005. године је између доњег и горњег манастира подигнута и црква светог мученика Станка у којој се чувају његове руке. Мученик Станко је био чобан кога су Турци убили.

Izvor: Vikipedija

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Prodavnice suvenira nedaleko od donjeg manastira

Krst iznad gornjeg manastira

Gornji manastir

Desno od mjesta slikanja.. Težak dan bio...

Ispred gornjeg manastira

Freske

Suveniri se prodaju i kod gornjeg manastira

Kao što rekoh težak je dan bio... Pogled na ravnicu...

Kada se prođe ova kapija, slikanje je zabranjeno...

Magla dolazi i do manastira

Staza koja vodi od donjeg do gornjeg manastira..

Ne vidi se čak ni gornji manastir

Crkva mučenika Stanka(podignuta 2005. godine). Nalazi se između gornjeg i donjeg manastira.

Put za Podgoricu.. novi..

Donji manastir

Cijevi hidroelektrane(Slap Zete, Glava Zete ili Perućice??)

I sve se završava u kafani.. Ovaj dio je odmah kada se skrene sa glavnog puta...

To je to..

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Sada jedna preporuka..
Dakle, preporučio bih svima koji posjete Crnu Goru da ne zaobiđu Ostrog i pogotovo da ne zaobiđu gornji manastir.. Nema veze koje ste religije vjernik, da li ste uopšte vjenik..
Ostrog čini posebnim osjećaj kada ste tamo.. To je nešto što se ne može opisati. Neki čudan, lijep osjećaj. Morate to osjetiti.

·
Registered
1,337 Posts
svaka cast Bojane.... zaista si MVP ovog foruma :)

divne fotke, jedino je steta sto vremenska prognoza nije saradjivala pa da uhvatis i predivni pogled odozgo.

btw, zadnji put kad sam bio na Ostrogu u ljeto 2005. penjao sam se do gore pjesice. sjecam se i datuma (10. jul 2005.) jer se dok sam isao gore dogodio manji zemljotres. bukvalno sam osjetio da tlo tj. planina podrhtava na sekund dva, kad vracam se uvece u PG, a ne TV ide vijest da je bio zemljotres sa epicentrom u Albaniji uz granicu.

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Discussion Starter · #6 ·
zvonko1234- Hvala.. Tog zemljotresa se i ja sjećam. Nije bio jedini te godine. Bila je to "zemljotresna" godina.

mojaBL- Put je, ja mislim, samo asfaltiran.. I asfaltiran je kada je izgrađena crkva mučeniku Stanku(2005.), valjda..

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^

Ne, tim putem se može stići do PG i Danilovgrada..
PIsalo je i kolika je udaljenost.

·
קוסובו ה
1,409 Posts
Misticno. Nazalost nikada nisam posjetio Ostrog, to je jedno od mijesta koje moram posjetit prilikom mog sledeceg dolaska.

·
Registered
1,498 Posts
Svaka čast! :eek:kay:

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Hvala..

·
Registered
23 Posts
pre lepo je,sa ceznjom i bolom u dusi cekam dan da opet posetim Ostrog...........
Pozdrav i pomoz Bog svima:rock::rock:

·
Registered
5,027 Posts
bojane, ne vide se slike. photobucket izbacuje neke svoje poruke. no, dok se nešto ne skonta oko tih slika, evo par sa flickr-a:

Misticno. Nazalost nikada nisam posjetio Ostrog, to je jedno od mijesta koje moram posjetit prilikom mog sledeceg dolaska.
neka ti to bude jedan od apsolutnih prioriteta. slike ti mogu pokazati kako to sve otprilike izgleda, ali moraš otići tamo sam da osjetiš što se sve osjetiti može, a može mnogo toga ako si vjerujući.

1 - 14 of 14 Posts