SkyscraperCity banner

1 - 20 of 143 Posts

·
z ziemi polskiej do Włoski
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
A więc stało się. Od prawie roku mieszkam w Bonn, zakładam więc swój drugi wątek :) Nordrhein-Westfalen, czyli Nadrenia Północna-Westfalia - echhhh... to już nie cukierkowa Toskania. Większość miast obrócona w perzynę przez alianckie bomby, masa powojennej i często okropnej zabudowy. Pomimo wszystko jest to jednak ciekawy region i da się z niego coś wycisnąć ;) W każdym razie postaram się.

PS. Jak zwykle, będzie bardzo subiektywnie.

·
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Na sam początek wybierzemy się do Wuppertalu, miasta Friedricha Engelsa i Steffena Müllera ;). Byłem tam wczoraj i muszę powiedzieć że czegoś takiego to jeszcze nie widziałem :eek: Jest to miasto strasznych kontrastów, bardzo trudno je określić. Masa przedwojennej zabudowy poprzetykana jest masą zabudowy powojennej, syf, menelstwo, ale ładnie, pełno Arabów w dawnych dzielnicach robotniczych, niesamowite położenie - chodzenie po ulicach Wuppertalu to ciągłe w górę w dół w górę w dół, poza tym jedyna w swoim rodzaju Schwebebahn i pewien wygnaniec z Legnicy, ale o nim później ;)

·
hipp-E
11,058 Posts
(...)pełno Arabów w dawnych dzielnicach robotniczych
Z 28 tysięcy muzułmanów mieszkających w Wuppertalu, ponad 60 % to nie są Arabowie tylko Turcy. Biorąc pod uwagę populację całego miasta, Arabów jest tam mniej niż 5 %.

·
Opole - zielone miasto
293 Posts
Z 28 tysięcy muzułmanów mieszkających w Wuppertalu, ponad 60 % to nie są Arabowie tylko Turcy. Biorąc pod uwagę populację całego miasta, Arabów jest tam mniej niż 5 %.
Mieszkam praktycznie na granicy Wuppertalu i widzę to wszystko na własne oczy, Turcy jak Turcy ale Salafici, to jest problem.

·
SkyGuy
1,151 Posts
Na sam początek wybierzemy się do Wuppertalu, miasta Friedricha Engelsa i Steffena Müllera ;). Byłem tam wczoraj i muszę powiedzieć że czegoś takiego to jeszcze nie widziałem :eek: Jest to miasto strasznych kontrastów, bardzo trudno je określić. Masa przedwojennej zabudowy poprzetykana jest masą zabudowy powojennej, syf, menelstwo, ale ładnie, pełno Arabów w dawnych dzielnicach robotniczych, niesamowite położenie - chodzenie po ulicach Wuppertalu to ciągłe w górę w dół w górę w dół, poza tym jedyna w swoim rodzaju Schwebebahn i pewien wygnaniec z Legnicy, ale o nim później ;)
Gdybym nie znal tego miasta to bym po przeczytaniu tego stracil kompletnie ochote na odwiedzenie go. ;-)
Pasujacy opis czyli kontrasty, zabudowa i architektoniczne grzeszki lat powojennych czy migranci na ulicach sa od Zatoki Lubeckiej az po Alpy :D
Czekam na fotki i opisy z pobytu.

·
Opole - zielone miasto
293 Posts
No, chciałoby się powiedzieć: nareszcie! :D
Tylko gdzie te zdjęcia? :dunno:
No to chyba będę musiał jutro podjechać do Wuppertalu :nuts: , a narzie wrzucę kilka zdjęć od siebie, tak na zachętę dla autora, jak coś to usunie :)

zdjęcia wykonane w marcu i komórką.

·
GUKPPiW
7,565 Posts
^^
Pięknie to tam nie jest:nuts:
Ale chyba mimo wszystko ciutkę lepiej niż, w dajmy na to, takim Sheffield

Czekamy na fotki, a może też i słowo wyjaśnienia dlaczego z Toskanii do Zagłebia Ruhry

·
Banned
237 Posts
^^
Pięknie to tam nie jest:nuts:
Ale chyba mimo wszystko ciutkę lepiej niż, w dajmy na to, takim Sheffield

Czekamy na fotki, a może też i słowo wyjaśnienia dlaczego z Toskanii do Zagłebia Ruhry
Z Toskanii do zagłębia ruhry to jak z nieba do piekła :lol:

·
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #12
Gdybym nie znal tego miasta to bym po przeczytaniu tego stracil kompletnie ochote na odwiedzenie go. ;-)
Pasujacy opis czyli kontrasty, zabudowa i architektoniczne grzeszki lat powojennych czy migranci na ulicach sa od Zatoki Lubeckiej az po Alpy :D
Czekam na fotki i opisy z pobytu.
Bo to nie jest miasto dla normalnych turystów :lol:

^^
Erasmus/moje studia przewidują rok nauki w Bonn.

No to chyba będę musiał jutro podjechać do Wuppertalu :nuts: , a narzie wrzucę kilka zdjęć od siebie, tak na zachętę dla autora, jak coś to usunie :)
PolCro, zniszczyłeś mi tymi zdjęciami wątek, już nikt tu nie wejdzie :troll: ;)

·
Opole - zielone miasto
293 Posts
PolCro, zniszczyłeś mi tymi zdjęciami wątek, już nikt tu nie wejdzie :troll: ;)[/QUOTE]

Napisałem, że zdjęcia robione komórką i w marcu więc szału nie ma :lol:
No ale muszę dodać coś od siebie mi osobiście Wuppertal się podoba, szczególnie jego położenie w dolinie rzeki Wupper i te widoki ze wzgórz w mieście, kamienice też niczego sobie.

·
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
1. Po przyjeździe do Wuppertalu od razu wsiadłem do polskiego autobusu ;)

2. Wysiadłem w dzielnicy, a właściwie mieście Barmen. Wuppertal (czyli dolina rzeki Wupper) to zlepek kilku dawnych przemysłowych miast, powstały dopiero w latach 30tych.

·
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #15
PolCro
Napisałem, że zdjęcia robione komórką i w marcu więc szału nie ma :lol:
No ale muszę dodać coś od siebie mi osobiście Wuppertal się podoba, szczególnie jego położenie w dolinie rzeki Wupper i te widoki ze wzgórz w mieście, kamienice też niczego sobie.
Rzeczywiście położenie miasta jest fenomenalne, nie spodziewałem się takich stromych ulic w Niemczech. Można się nieźle zmachać :D
Mnie też Wuppertal się podoba, bardzo ciekawe miasto, ale trzeba sobie jasno powiedzieć że "normalny" turysta tam nie pojedzie.

·
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #16
3. Od samego początku towarzyszy nam Schwebebahn, czyli kolej podwieszana - jeden z głównych powodów dla którego zawsze chciałem odwiedzić to miasto.

4. Ale kiedyś ci Niemcy to byli do przodu, respekt! Pomyśleć, że ta kolej działa już od ponad 100 lat. Przecież dla, weźmy na to, takiego galicyjskiego chłopa to był czysty kosmos :D

5. I tak się ciągnie ta kolej przez całe miasto, kilkanaście kilometrów, cały czas zawieszona nad rzeką Wupper.

·
Banned
237 Posts
^^
Nasi już tu byli :lol:

·
Legnica-Firenze-Bonn
2,551 Posts
Discussion Starter #20
9. Fajny zegar.

10. Fajna ulica. Dużo jest w ogóle zadrzewionych, spokojnych ulic, ale dużo też jest takich gdzie nie ma ani jednego drzewa.

11. Te wiadukty czasami pojawiały się z nikąd. Bardzo imponująca rzecz :cheers:

12. A pod spodem była taka trochę fawela :lol:

1 - 20 of 143 Posts