SkyscraperCity banner
1 - 13 of 13 Posts

·
Homo Skyscraperus
22,126 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Moim zdaniem bardzo ciekawa postąć . Rozrysował wiele planów XVII wiecznych miast. Niestety mam o nim mało informacji. Czy ktoś z Was potrafi mi go przybliżyć ?

Kraków

Gdansk

Wrocław

Jest jeszcze Szczecin, Gniezno i wiele wiel innych miast z calej Europy!

·
Homo Skyscraperus
22,126 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Moim zdaniem koleś był rewelacyjny... Wikipedię czytałem, ale wiadomo... to zawsze wiki :) Drugi adres lepszy :p Jednak trzeba sobie uświadomić , że znaczna część panoram jest upiększona.

Frankfurt ma kilka wersji swojego wyglądu :) na żadnej nie ma drapaczy :p

·
Registered
454 Posts
Pytanie za sto punktów;) po jakim szczególe można poznać które z zaprezentowanych powyżej miast w XVII w było najbiedniejsze?(z Polskich of cours)

·
Registered
454 Posts
I właśnie po tym można poznać które miasto znajdowało się w zapaści ekonomicznej..Krakowa po prostu nie było stać na fortyfikacje bastionowe

·
Homo Skyscraperus
22,126 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Gdańk i Szczecin za to wyglądają jakby na rudzie złota zbudowane :) (układ ulic Szczecina... brak słów )

·
nec temere nec timide
2,535 Posts
Bo Gdańsk był wtedy najbogatszym (lub jednym z najbogatszych) Polskich miast... ach, to były czasy! :)

·
Registered
4,213 Posts
Szczecin u Meriana to miasto szwedzkie z fortyfikacjami wybudowanymi z inicjatywy króla Gustawa II Adolfa.

Późniejsze, pruskie obwarowania, to było dopiero coś, co sprawiło że Szczecin stał się najpotężniejszą twierdzą ówczesnej Europy. Pisałem zresztą o niej. Co z tego, jeśli nie zawsze dowódcy potrafili sprostać zadaniu. Francuzi opanowali miasto praktycznie bez walki, ale mieli wówczas na czele przesławnego A. Ch. L. de Lasalle.
W każdym razie to właśnie istnienie Festung Stettin wpłynęło na późniejszy wizerunek miasta, łącznie z gwiaździstym układem ulic i Wałami Chrobrego.

·
Ojciec chrzestny
621 Posts
Prawdą jest że jakością artystyczną i precyzją Merian stworzył najlepszy chyba zbiór widoków miast jaki kiedykolwiek powstał w Europie na przestrzeni wieków.
Jeśli dodać do tego opisy Martina Zeillera i samą typograficzną stronę kilkutomowej Topographii to mamy dzieło genialne. Nic dziwnego że oryginały kosztują dziś od 5000 € wzwyż (za jeden tom :D

A co powiecie o wierności historycznej widoków waszych miast u Meriana? Idealizowane czy fotograficznie dokładne?

1 - 13 of 13 Posts