SkyscraperCity banner

341 - 359 of 359 Posts

·
Registered
50 Posts
Już nie, kilka lat temu przy okazji przebudowy stacji Warszaw Okęcie wybudowano terminal paliwowy, który podziemnym rurociągiem przesyła paliwo na lotnisko, w skutek czego ta bocznica jest już nieużywana. Jeżdzę często Wirażową, czyli niedaleko i tory są całkowicie zardzewiałe i zarośnięte.

·
Registered
10,258 Posts
Bocznica jest już fizycznie odcięta od sieci PLK i nie ma co się spodziewać, że coś tam pojedzie. A kilkanaście miesięcy temu jeszcze pociągi tam jeździły regularnie.

·
WUNGIEL
2,331 Posts
Jest nowa baza paliwowa dla lotniska koło wiaduktu Poleczki, także ta bocznica chyba już jest mało potrzebna i użytkowana. W sumie powinni ją zaorać, ale na S79 jest nad nią obiekt.

·
Registered
189 Posts
Koledzy nie wiem w jakim wątku mogę się spytać - spróbuję tutaj - robię film o ciekawych miejscach na mapie drogowej w Polsce. Jedno z takich miejsc jest w Warszawie przy samym Okęciu gdzie LK przechodzi przez sam środek ronda. Chcę nagrać film z tego miejsca. Czy wiecie może kiedy jeżdżą tamtędy jakieś składy ? Google Maps
Jeśli chcesz mieć pociąg na wyspie centralnej ronda, to ja znam to miejsce:

Co prawda to wąskotorówka, ale zawsze to pociąg, nie tramwaj. Do tego ronda przylega odcinek toru zlokalziowany w pasie dzielącym DW705 z kilkoma przejazdami zjazdami na przyległe posesje.

·
Registered
10,258 Posts
Ciekawostka kolejowo drogowa jest np tu, nawet używana przez pociągi, zdaje się. Ale nie wiem jak często Pinezka
W pobliżu: Romana Maya, 62-030 Luboń

Choć to nie Mazowsze :)

Bocznice portowe są często w ulicach i rondach , np ta w Kołobrzegu

Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Mickiewicza, 78-100 Kołobrzeg

Nawet używana raz lub dwa razy w roku przez pociągi turystyczne ;-)

·
Autostrady Polska
9,039 Posts
@K-10 Cześć. Dzięki. Masz jakieś materiał z tego miejca pokazujący że coś tam jeździ ?
@przewoz Luboń znam dobrze i będzie w kolejnej części mojego filmu. Pojechałem tam w ciemno i ... akurat po moście jechał skład towarowy a zaraz za nim ciężarówka. Na tym moście jest super klimat.

Wiem że jest takie miejsce też w Krotoszynie gdzie w środku ronda są tory ale nie potrafię go zlokalizować na mapie.

·
WUNGIEL
2,331 Posts
Wiem że jest takie miejsce też w Krotoszynie gdzie w środku ronda są tory ale nie potrafię go zlokalizować na mapie.
TU

·
Registered
928 Posts
W poszukiwaniu wrażeń przejedź się moim szlakiem z dzieciństwa to od Warszawa Jelonki do bocznicy Arcelor Mittal : po jednej stronie S8 a po drugiej stronie bloki, dalej estakada nad Lazurową, poligon VAT, rezerwat przyrody Łosiowe Błota, górka śmieciowa, no i wjazd do dawnej Huty Warszawa. Ciągnie skład spalinówka więc można na ostatni wagon wsiąść w pół biegu. Ja najczęściej wsiadałem na "Lazurowej" jak stały jeszcze szlabany i mała budka dróżnika. Po ostatnim kursie w dniu dróżnik szedł do domu, ale czasami duchy zamykały przejazd ;)

·
Registered
1,085 Posts
Kolej Plus: Projekt budowy nowej linii Zegrze – Przasnysz w II etapie. Samorządy zakładają stowarzyszenie

Do II etapu Programu Kolej Plus zakwalifikowało się 79 projektów. Wśród nich plan budowy nowej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. To jeden z większych projektów w Programie. Samorządy chcą stworzyć stowarzyszenie “Kolej Północnego Mazowsza”.

Przypomnijmy, że celem Programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. Program stworzono w celu walki z wykluczeniem transportowym.

W sierpniu do PKP PLK wpłynęło aż 96 wniosków, natomiast do drugiego etapu zakwalifikowało się 79 z nich. Wśród nich projekt złożony przez Miasto i Gmina Serock, dotyczący budowy nowej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Tak jak pisaliśmy na łamach naszego portalu – nowe połączenie ma być m.in.: dźwignią rozwojową regionu, warunkiem prężnego rozwoju miast pozbawionych dostępu do infrastruktury kolejowej i podniesienia poziomu zamożności społeczeństwa.

Co ważne, nowa trasa mogłaby zostać włączona w układ warszawskiej aglomeracji bez szkody dla jakości połączeń dalekobieżnych. Taka linia mogłaby odciążyć równoległą linie kolejową nr 9, co zostało wpisane w Masterplanie dla Warszawskie Węzła Kolejowego, który został zaprezentowany w 2019 roku.

Inicjatywa budowy nowej linii to wspólny projekt 18 samorządów z Północnego Mazowsza. To właśnie te samorządy mają zarejestrować stowarzyszenie “Kolej Północnego Mazowsza”, które pozwoli na sprawne przygotowanie się do realizacji planów w II etapie Programu Kolej Plus.

Co w drugim etapie?

W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych.

Ponadto wnioskodawcy mają pozyskać niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów min. 4 pary pociągów przez 5 lat.

Rozpoczynamy okres bardzo intensywnej pracy kameralnej, poświęconej opracowaniu Studium programowo-przestrzennego inwestycji. W tym momencie prowadzimy analizy rynku w zakresie dostępnych potencjalnych wykonawców takiego opracowania. Równolegle podejmujemy staranie zarejestrowania stowarzyszenia samorządów zainteresowanych realizacją nowego szlaku kolejowego, pod nazwą “Kolej Północnego Mazowsza”. Podczas grudniowych sesji Rad mamy nadzieję że zapadną pierwsze decyzje powołujące do życia to Stowarzyszenie – powiedział portalowi NaKolei.pl Jakub Szymański, Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.

8 projektów w województwie mazowieckim

Do II etapu zakwalifikowało się łącznie 8 projektów:

źródło

·
Registered
928 Posts
Nowy przebieg DW po śladzie linii kolejowej został zbudowany na odcinku Małkinia - Kosów Lacki, przed budową drogi tory były rozebrane, a w trakcie budowy drogi stare wiadukty kolejowe zostały zburzone i zastąpione nowymi drogowymi- faktycznie chyba ktoś przespał ok 6 lat

·
Registered
10,258 Posts
Poza przespaniem 6 lat, nikt nie ma zamiaru rozliczyć nikogo za ten numer z zabudową drogi na pasie linii kolejowej. No tak, kto by tam pociągami jeździł.

341 - 359 of 359 Posts