SkyscraperCity Forum banner
61 - 80 of 93 Posts

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #64 ·
Pentru non-musulmani accesul e permis numai in afara arealului de pelerinaj, adica imprejurul Mekkai. Nu te verifica nimeni acolo, eventual la hotel daca o vor face atunci cand te cazezi.
Cred ca vor verifica ce tip de viza ai.

Majoritatea vizelor pentru Arabia Saudita se dau pentru pelerinaj si munca. E plin de americani care lucreaza acolo, de exemplu in orasul-port Yanbu, sau in capitala Riyadh.

Nu risti nimic. Am umblat si eu in blugi si tricou prima zi :) Pe urma a trecut la imbracamintea traditionala :D E muuuuuuuuult mai lejer decat in blugi si tricou, chiar daca esti obisnuit si porti de zeci de ani :)

· Registered
1,452 Posts
Pentru non-musulmani accesul e permis numai in afara arealului de pelerinaj, adica imprejurul Mekkai. Nu te verifica nimeni acolo, eventual la hotel daca o vor face atunci cand te cazezi.
Cred ca vor verifica ce tip de viza ai.

Majoritatea vizelor pentru Arabia Saudita se dau pentru pelerinaj si munca. E plin de americani care lucreaza acolo, de exemplu in orasul-port Yanbu, sau in capitala Riyadh.

Nu risti nimic. Am umblat si eu in blugi si tricou prima zi :) Pe urma a trecut la imbracamintea traditionala :D E muuuuuuuuult mai lejer decat in blugi si tricou, chiar daca esti obisnuit si porti de zeci de ani :)
cum ei te verifiva in general daca esti musulman sau nu ? :)
te intreba ceva din Coran ? :)

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #66 ·
Cand depui cerere la ambasada Arabiei Saudite, declari religia. Daca nu declari ca esti musulman, nu poti primi viza de pelerinaj. In schimb, poti primi viza de munca.

Pentru unii e simplu sa obtina viza de pelerinaj, daca numele lor e inspirat din cultura islamico-araba: Abdul, Ali, Shakir, etc. Daca nu au un nume care sa le sune lor islamic, pot cere un certificat de apartenenta la Islam, care se elibereaza de muftiatul cultului musulman sau de organizatiile religioase abilitate.

· Registered
1,452 Posts
Cand depui cerere la ambasada Arabiei Saudite, declari religia. Daca nu declari ca esti musulman, nu poti primi viza de pelerinaj. In schimb, poti primi viza de munca.

Pentru unii e simplu sa obtina viza de pelerinaj, daca numele lor e inspirat din cultura islamico-araba: Abdul, Ali, Shakir, etc. Daca nu au un nume care sa le sune lor islamic, pot cere un certificat de apartenenta la Islam, care se elibereaza de muftiatul cultului musulman sau de organizatiile religioase abilitate.
Multumesc

· Moderator
16,054 Posts
Multumim de poze Cadîr!

Eu nu am inteles un lucru: se dau vize de pelerinaj (doar pentru musulmani) si vize de lucru. Ce fac cei care doresc sa se duca acolo doar ca si turisti cateva zile, sa viziteze locurile si nu sunt musulmani?

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #69 ·
Multumesc
Cu placere :)

Multumim de poze Cadîr!

Eu nu am inteles un lucru: se dau vize de pelerinaj (doar pentru musulmani) si vize de lucru. Ce fac cei care doresc sa se duca acolo doar ca si turisti cateva zile, sa viziteze locurile si nu sunt musulmani?
Sunteti bineveniti :)

Din pacate, nu exista aceasta facilitate pentru non-musulmani, din cauza religiei. Asta pentru ca musulmanii de pe intreg globul au un singur loc de pelerinaj: Mekka si imprejurimile. De aceea, pentru ca este un ritual religios in aer liber si pe o suprafata mare, nu se permite (oficial) decat accesul musulmanilor. La fel cum in altarul bisericii nu intra toata lumea, pentru ca este un loc sfant, nici la Mekka nu poate intra toata lumea.

Pe raza orasului Mekka sunt anumite interdictii in plus fata de cele clasice: carne de porc si alcool. De exemplu e interzisa taierea ierbii sau a pomilor, precum si uciderea de animale in orice scop. S-ar crea neintelegeri intre musulmanii care cunosc aceste interdictii, si nemusulmanii care ar avea o scuza.

Sau e interzis sa ridici un obiect de valoare de pe strada, daca nu este al tau.

In rest, nemusulmanii au voie in orice lacas de cult musulman din lume. In acele lacase de cult se fac rugaciunile normale, zilnice, ale oricarui musulman, dar la Mekka e vorba de un ritual la care participa numai musulmanii, in anumite conditii, etc.

Cu toate acestea, se organizeaza periodic conferinte si sedinte inter-religioase in Mekka, sub supravegherea regelui. Ideea nu este de a forma o societate exclusivista, ci de a evita conflictele intre grupuri pe cat posibil.

Desi, atunci cand iti declari religia sau convertirea pentru a obtine viza de pelerinaj, nu iti despica nimeni pieptul sa priveasca inauntru.

· Banned
1,359 Posts
Din pacate, nu exista aceasta facilitate pentru non-musulmani, din cauza religiei. Asta pentru ca musulmanii de pe intreg globul au un singur loc de pelerinaj: Mekka si imprejurimile. De aceea, pentru ca este un ritual religios in aer liber si pe o suprafata mare, nu se permite (oficial) decat accesul musulmanilor. La fel cum in altarul bisericii nu intra toata lumea, pentru ca este un loc sfant, nici la Mekka nu poate intra toata lumea.
Din experienta traita de mine din octombrie 2001 (la citeva saptamini dupa 09/11) pina in august 2004 (in total cam 6 luni):

1. Primesti viza de intrare in urmatoarele cazuri:
a) Daca esti musulman pentru pelerinaj (trebuie sa ai obligat un nume musulman; daca nu, ai nevoie de un document de la autorit. musulmane din tara de origina, care atesta ca esti de ex. convertit)
b) De lucru. Conditia este sa ai un asa-numit document de sponzorizare de la o firma locala, care firma si face cererea de viza in numele tau. Fara sponzor - no viza.
c) Viza turistica pentru toata KSA: nu exista. Firmele mari straine - care isi pot permite si care sint la fata locului si ca atare au voie sa sponzorizeze - pot organiza "vizite de serviciu" si pentru alti conationali. Turism in sensul cunoscut de noi: no.

2. Toata regiunea metropolitana Mekkah & Medina este interzisa non-musulmanilor (se verifica viza). Interzicerea incepe cu multi km. in afara zonei; checkpoints sint in asa fel alese, ca nici nu se pot vedea din departare orasele.

Pe raza orasului Mekka sunt anumite interdictii in plus fata de cele clasice: carne de porc si alcool. De exemplu e interzisa taierea ierbii sau a pomilor, precum si uciderea de animale in orice scop. S-ar crea neintelegeri intre musulmanii care cunosc aceste interdictii, si nemusulmanii care ar avea o scuza.
Sau e interzis sa ridici un obiect de valoare de pe strada, daca nu este al tau.
Ce am observat peste tot (si am fost stationat in Eastern Region, mai cosmopolitan decit multe altele, incl. Riadh, in ER find de ex. majoritatea bazelor americane), este ca nu exista nici un fel de servicii de salubritate publica. Gunoaiele se arunca peste tot / nu exista tomberoane & vehicule care aduna gunoiul. "Deponiile" erau in toate maidanele publice...

In rest, nemusulmanii au voie in orice lacas de cult musulman din lume. In acele lacase de cult se fac rugaciunile normale, zilnice, ale oricarui musulman, dar la Mekka e vorba de un ritual la care participa numai musulmanii, in anumite conditii, etc.
Din experienta traita de mine:
1. In KSA nu am avut voie nici macar sa fac o fotografie din afara moscheii. De intrat - nici o sansa (serviciu sau nu).

2. In Pakistan (Islamabad, 7 zile in 1996) nu am avut voie sa fotografiez in nici una - iar de intrat am reusit intr-una singura...

3. In Istambul (2005) nu ai voie sa fotografiezi in nici una (chiar si in afara serviciului). Poti sa intri - in afara serviciului...

4. In Egypt (2006) ai voie sa intri si sa faci poze (in afara serviciului)

Etc...

Desi, atunci cand iti declari religia sau convertirea pentru a obtine viza de pelerinaj, nu iti despica nimeni pieptul sa priveasca inauntru.
Adevarat. Riscul este in momentul in care te prinde ca totusi nu esti musulman - acolo ramii...

dan

PS: daca mai sint intrebari concrete - spuneti si veti primi raspuns.

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #71 ·
Toata regiunea metropolitana Mekkah & Medina este interzisa non-musulmanilor (se verifica viza). Interzicerea incepe cu multi km. in afara zonei; checkpoints sint in asa fel alese, ca nici nu se pot vedea din departare orasele.
Scuze, pe mine de ce nu m-a verificat nimeni in cele 2 calatorii ale mele ?
Nu exista check-point-uri. Intrarea in zona sfanta se face pe proprie raspundere.

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #72 ·
Din experienta traita de mine:
1. In KSA nu am avut voie nici macar sa fac o fotografie din afara moscheii. De intrat - nici o sansa (serviciu sau nu).

2. In Pakistan (Islamabad, 7 zile in 1996) nu am avut voie sa fotografiez in nici una - iar de intrat am reusit intr-una singura...

3. In Istambul (2005) nu ai voie sa fotografiezi in nici una (chiar si in afara serviciului). Poti sa intri - in afara serviciului...

4. In Egypt (2006) ai voie sa intri si sa faci poze (in afara serviciului)
1. Nu inteleg pe ce motiv :)
2. Nu cunosc Pakistanul, dar se prea poate. Si de ce te-au oprit sa nu intri ?
3. Nu am patit acest lucru in Istanbul. Si am facut chiar din timpul predicii, mai multi ani la rand. Dealtfel se bucura atunci cand vad ca le admiri locatiile si faci poze. La palatul Topkapi este interzis, insa la geamii din cate stiu eu, nu.

Apoi, si la noi e interzisa fotografierea de exemplu la metrou sau pe baraje.

· Banned
1,359 Posts
Scuze, pe mine de ce nu m-a verificat nimeni in cele 2 calatorii ale mele ?
Nu exista check-point-uri. Intrarea in zona sfanta se face pe proprie raspundere.
Probabil ai aterizat la King Abdulaziz International Airport (ca. 19 km la nord de Jeddah). De acolo ai mers cu autobuzul special de hajj pe autostrada Jeddah - Makkah (ca. o ora) - pe care se afla acele checkpoints.

Autobuzele de hajj Jeddah - Makkah nu sint oprite la acele checkpoints (caci ele sint sigure). Checkpoints sint numai pentru traficul "personal" care poate veni din alta parte. TOATE celelalte masini sint controlate.

De obicei ai fost verificat la imbarcarea in avion si cel mai tirziu la sosire si / sau urcarea in autobuz... Intotdeauna se verifica tipul de viza - pe care cel mai important detaliu este musulman / sau nu.

Bineinteles ca daca vrei neaparat poti sa incerci sa "game the system". Problema este ce se intimpla cind te prinde...

dan

· Moderator
16,054 Posts
^^ Eu am vizitat o singura data o Moschee, la Constanta, acum multi ani (cred ca aveam vreo 12 ani atunci). Tin minte doar ca a trebuit sa ne descaltam cand am intrat, dar barbatul care a fost acolo ne-a aratat cu placere moscheea si ne-a raspuns la orice intrebare despre religia lor.

Legat de pozele la metrou: am facut poze la metrou in Paris si Praga si nimeni nu mi-a avut treaba.

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #75 ·
La Jeddah am fost de 2 ori din cele 4, si atunci era in afara perioadei pelerinajului :)

In rest, prima oara am fost prin Medina, de la Istanbul am aterizat in Medina. Se poate vedea si pe travelogue, ca am inceput din Medina si abia la sfarsit am pus Mekka, e in ordine oarecum cronologica.

Cred ca verifica viza la hotel, de fapt sunt aproape convins. Insa daca vii din Riyadh sau Dammam sau din alta parte, cred ca poti sa faci o tura de o zi prin Mekka.

· Moderator
16,054 Posts
^^ Ai de capu' meu :shocked::uh:
(scuzati limbajul)

· Genuine Tatar
20,975 Posts
Discussion Starter · #79 ·
Comparatie la scara cu Palatul Parlamentului, Bucuresti... :naughty:
Ultimele imagini, din Mekka, care au prins ritualul din moschee, sunt facute de la geamul camerei, aflata aici. Abia acum aflu ca eram la peste 200 metri inaltime :D
Dar e logic, daca minaretele au 99 de metri...da, cam asa ar veni. Putin peste 200 de metri.

La parter este un mall cu marci renumite atat international, cat si in Orientul Mijlociu. In partea de sus sunt restaurantele. Deasupra lor sunt receptia si lounge-ul. Se schimba 2 lifturi pentru a ajunge la hotel. Lifturile au capacitate de vreo 30-40 de persoane.

61 - 80 of 93 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.