Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 23 Posts

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Uzuuuun bir süre siyaset başlıkları yok, memleketimden haberler verir keyfime bakarım :cheers:

Liman büyüdükçe büyüyor, bildiğim kadarıyla alan olarak en büyük liman, ithalat ve ihracatta da en önlerde. 2 yıl önce genişleme projesi tamamlanmış ve Doğu Akdeniz Terminali faaliyete geçmişti.

Mersin Limanı’nda, temeli Nisan 2014’te atılan Genişleme Projesi tamamlandı.

Akdeniz Bölgesi’ndeki ana konteyner limanlarından biri olan, Doğu Akdeniz’in ‘Ana Limanı’ olma yolunda emin adımlarla ilerleyen, 110 hektarlık alana sahip Mersin Limanı, Türkiye’de en fazla ihracat ve ithalatın gerçekleştirildiği liman olma özelliğini taşıyor.

Elleçlenen toplam yük miktarı ve 1 milyon 100 bin metrekare geri sahasıyla Türkiye’nin lider limanı olan Mersin Limanı’nda, genişleme yatırımı ile limana 500 metre uzunluğunda yeni bir rıhtım yapılırken, 35 bin metrekare ek alana ve 17,5 metre derinliğe kavuşan limanın, dünyanın en büyük kapasiteli gemilerinin de uğrak yeri olması bekleniyor.
http://www.lojiblog.com/mersin-limani-genisleme-projesi-tamamlandi/

Sol taraf genişleme yapılan Doğu Akdeniz TerminaliŞimdi de liman tekrar büyütülüyormuş, bu sefer ki büyüme ise geçenkinin neredeyse 2 katı alana sahip


Konteyner Limanı bekliyor, MIP büyüdükçe büyüyor!

TCDD Mersin Liman İşletmesini 2007’de 36 yıl süreyle devralan PSA International ve Akfen Holding ortaklığıyla kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 176.335 m2 ilave dolgu alanı yapacak.

LİMAN KURVAZİYER ÖZELLİĞİNİ YİTİRECEK!

Yeni proje kapsamında ise; ÇED Olumlu kararına göre inşası tamamlanmış olan 27.912 m2’lik alanın güneyine ve batısına toplam 176.335 m2’lik ilave dolgu alanı yapılacak.

Proje kapsamında yeni yapılacak dolgu nedeniyle, liman kurvaziyer özelliğini yitirecek.

Bu nedenle, mevcut kurvaziyer limanın güneyinde yeni yapılacak dolgu üzerinde 11.845 m2’lik (176.335 m2 lik dolgu alanına dahil) alana sahip yeni bir kurvaziyer liman oluşturulacaktır. Projenin hayata geçmesi ile limanın mevcut 2,6 milyon TEU (Twenty-foot Equivalent Unit) olan mevcut konteynır kabul (elleçleme) kapasitesini yaklaşık 3,6 milyon TEU’ya, mevcut stoklama kapasitesi ise 2,1 milyon TEU dan 2,9 milyon TEU ya çıkacak.

36 AYDA TAMAMLANACAK

950 milyon TL bedelle yapılması planlanan ilave dolgu, tarama ve diğer inşa işlemlerinin toplam 36 ayda tamamlanması planlanıyor.
http://www.mersinhaberci.com/habermobil/14130/konteyner-limani-bekliyor-mip-buyudukce-buyuyor.html

Büyütülerek dolgu yapılacak alan muhtemelen kırmızı ile çizdiğim yerler olacak.

 

·
Your chance to change...
Joined
·
469 Posts
...parkin veya kordonun diyelim önü doldurulacagini sanmam. Kanaatimce yeni bölüm batiya biraz ve cogunlukla güneye genisleyecek.

Merkezin deniz ile irtibatini kesmek sehire hancer olur...

O sagdaki OSByi neden dolgu yaparak büyütmüyorlar, onu anlamiyorum
 

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Haklısın ben yönleri karıştırdım :) Parka doğru değil de tam tersi istikamete büyüyecek haberde yeni yapılan yerin güneyi ve batısı diyor, bu da senin dediğin gibi oluyor.

O sağdaki alan OSB değil Serbest Bölge, onun hemen sağındaki geniş boş araziyi Serbest Bölge Genişleme Alanı ilan ettiler, oraya doğru bir büyüme olacak yani.
 

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^
Yok senin bahsettiğin yeni bir liman yapılacak, hükümetin ağzında 10 yıldır var hani şu 3 büyük liman yapacağız, Filyos-Çandarlı ve Mersin konteyner limanları diye habire bahsediyorlar ama bir türlü yapamadılar ya işte o proje senin dediğin.

Aşağıda 2010 yılında çıkan bir haberi paylaşayım mesela bu yeni liman konusunda, o günden bu güne hala yapacaklarda biz de göreceğiz hayal satıyorlar, zaten Singapurlular kendi limanları dururken yanıbaşlarına yeni bir liman yaptırmazlar...

Mersin’in yeni konteyner limanı
13 Eylül 2010 Pazartesi 14:45

Doğu Akdeniz’deki limanların yetersizliği ve Orta Asya ile Ortadoğu’ya yönelik gelecekteki talebin karşılanması için Mersin’e ‘Konteyner Limanı’ yapılacağı bildirildi.

Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce öncelikli projeler arasında alınan ve Ulaşım Altyapı İhtiyaç Belirleme Çalışması (TINA Türkiye) kapsamında da öncelik alan; ‘Mersin Konteyner Limanı’na yönelik çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Özelleştirilen ve Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) A.Ş.’ye devredilen; Mersin Limanı’nın dışında planlanan ‘Mersin Konteyner Limanı’nın transit ve aktarma limanı ‘Hub Port’ hizmeti sunacağı ve toplam kapasitesinin de 12 milyon TEU olacağına dikkat çekildi. Haberde söz konusu limanın Türkiye’nin yanı sıra Hazar Denizi’ne kadar uzanan Asya ve Ortadoğu hinterlandında hizmet vereceğinin altı çizildi.
http://www.denizhaber.com/guncel/mersinin-yeni-konteyner-limani-h23778.html

 

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Tesadüfen bugün bir de böyle bir haber çıkmış onu da paylaşayım

Mersin Limanı Türkiye'nin En Büyük Konteyner Limanı Oldu

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), yılın ilk dokuz ayında 1 milyon 236 bin TEU konteyner elleçleyerek yeni bir rekora imza attı. MIP, böylece Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olarak birinci sıraya yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, bu başarıda 2016 yılında hizmete sunulan EMH 1 terminalinin büyük rol oynadığını, önümüzdeki beş yıl içinde 450 milyon dolarlık yatırımın da limana kazandırılacağını ifade etti. Daele, "Mersin Limanı'nda ilk 9 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 1 milyon 236 bin TEU konteyner elleçlendi. Bu, MIP tarihinde aynı zamanda yeni bir rekordur. Kaydedilen başarıda 2016 yılında hizmete sunduğumuz EMH 1 terminali büyük rol oynadı. Önümüzdeki beş yıl içinde profesyonel hizmetimizi daha da geliştirmek ve bölgedeki liman kullanıcılarının beklentilerini en üst standartlarda karşılayabilmek için 450 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. Türkiye'nin potansiyeline ve hinterlandın gelişimine duyduğumuz güvenle yeni yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. MIP'in bölge deniz taşımacılığının merkezi konumunu koruması için liman tesislerini global ölçekte inşa edilen 20 bin TEU ve üstü kapasiteli gemilere hizmet verebilecek seviyeye yükseltmek üzere hazırlıklarımıza başladık" dedi.
https://www.haberler.com/mersin-limani-turkiye-nin-en-buyuk-konteyner-11344885-haberi/
 

·
Moderator
Joined
·
30,841 Posts
büyütme çalışması falan yapılmadı daha di'mi?
 

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
MIP, günlük konteyner iş hacmiyle yeni bir rekor daha kırdı

Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olma özelliğine sahip Mersin Uluslararası Limanı (MIP), yeni bir rekora daha imza attı. MIP, Kasım ayında gerçekleştirdiği günlük 7 bin 940 TEU konteyner iş hacmi ile rekor kırdı.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre, yaptığı mega yatırımlar, gerçekleştirdiği projeler ve kazandığı ödüllerle sık sık gündeme gelen MIP, günlük 7 bin 940 TEU konteyner hareketi gerçekleştirerek rekorlarına bir yenisini daha ekledi. MIP, yılın ilk 11 ayında 1 milyon 769 bin TEU konteyner iş hacmine ulaşarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artış kaydetti. 2018 yılında ulaştığı 1 milyon 720 bin TEU rakamıyla Türkiye konteyner limanları arasında ilk sıraya yerleşen MIP, bu yılın ilk 11 ayında kendi rekorunu kırdı.

MIP, günlük konteyner iş hacmiyle yeni bir rekor daha kırdı
 

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Liman büyüme projesinin 2.etabının inşaatı yakında başlayacakmış, şehirde gazeteci müsveddesi bir tipin "Atatürk Parkı'nın önünde konteyner dağları izleyeceğiz" diyerek belediye başkanını galeyana getirmesi ve belediyenin büyüme projesine dava açmasına rağmen liman yönetimi bakanlıktan gerekli izinleri almışlar, iyi de etmişler. Liman şehirlerinde konteyner görüntüsü kadar doğal bir şey yoktur herhalde, abuk subuk muhalefet yapıp şehrin önünü tıkayan tiplerden gına geldi...

MIP, Mersin Limanı Genişleme Projesi ile ilgili iddiaları yalanladı "Projenin Atatürk Parkı ile herhangi bir bağlantısı yok" "Mersin Limanı, Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük ticaret kapısıdır" "Projenin tamamlanmasıyla iki mega gemiye aynı anda hizmet verilebilecek"
 

·
Moderator
Joined
·
30,841 Posts
Batı yerine doğuda büyüyemez miydi?
 

·
Registered
Joined
·
4,623 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Fotoğraf 2009'a ait yani 4 yıl önceki ilk etap büyütmeden önceki hali ama doğu ve batı yönü açıkça belli oluyor. TMO Silo'sunun olduğu kısım doğu tarafı ve o yöne büyüyemez gibi bu sefer diğer tarafa gemi geçişleri kapanıyor sanırım, zaten TMO'nun hemen arkası da Akdeniz Bölge Komutanlığı'na ait liman diye biliyorum. O en doğuda son kısımdaki limanda Serbest Bölge'ye ait ayrı bir liman, bu limana ait değil.

 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
Hükümetin 12 senedir Mersine söz verdiği Mersin ana konteyner limanı bi an önce başlamalı şuanda Mersin zaten ülkenin en büyük limanına sahipken yeni yapılacak bunun 5 katı olacak Mersin resmen çağ atlar!!
O zaman vizyonumuz olan ortadoğunun ticaret merkezi olması işten bile değil.
Kapalı kapılar ardında iskenderun ve adana lobileri kapmaya çalışsa da!! Mersin lobiside bırakmıyor çok şükür , anadolu ajansının da hükümetin öncelikli yatırımları arasında Mersin ana konteyner limanı diye sayınca içim rahatladı :)

1447878
 
1 - 20 of 23 Posts
Top