SkyscraperCity banner

2401 - 2420 of 21761 Posts

·
Registered
2,138 Posts
Ако минем на електронно таксуване няма да има проблем с излизането от платена зона и влизането обратно от друго място с едно таксуване. Тогава ще се осмисли и концепцията с гръбнак от метро и довозващ транспорт (защото сега това доста спъва и ощетява).

·
Registered
15,590 Posts
Моята статия в "Строителство & Градът" ще излезе на 9ти.
Да видим тогава каква ще е реакцията.
Пропуснал съм. За какво конкретно по МД3 ще е статията?

·
Registered
2,073 Posts
В сайта на СО са публикували схеми на трасето на МД3.

1. от депото, над Ботевградско шосе, до МС1
Самото депо не е показано. Интересното тук е пътният възел с Източната тангента - има директни рампи към и от Ботевградско шосе.
МС1 се намира източно от обръщалото на трамвая.

2. от Ботевградско шосе, МС1 и трасето на север (до ул. Станислав Доспевски)

Метрото минава над южното платно на бул. Владимир Вазов (единият коловоз е над дясната пътната лента, а другият - над тротоара).

3. МС2 и трасето в западна посока (до ул. Витиня)
МС 2 се намира източно от бул. Владимир Вазов, между ул. Станислав Доспевски и ул. Поп Грую. Ще има пасарелка за пресичане. Трасето минава по открита естакада южно от бул. Владимир Вазов, преди МС3 се измества над средата.

4. от МС3 до МС4
МС3 се намира над Слатинска река.
МС 4 е източно от ул. Река Велека / ул. Васил Кънчев.

5. от ул. Река Велека / ул. Васил Кънчев, МС5, до линията
МС5 се намира на естакада над реката, между ул. Ильо Войвода / ул. Черковна и ул. Острово / ул Тодорини кули.

Естакадата свършва при ул. Батак, а северно от линията започва подземният участък.
Преди тунела, в западна посока има разклонение за връзка с жп линиите.

Пътният тунел под линията от бул. Владимир Вазов към Евлоги Геогриев е заменен с естакада.

6. от ул. Неофит Бозвели, МС5, под линията, до МС6 (Мадрид)
МС6 се намира под парка и западното платно на Евлоги Георгиев, между бул. Мадрид и ул. Силистра. Ще има два входа от страната на парка.

7. от МС6 (Мадрид), МС7 (Шипка), МС8 (Орлов мост), до Княжеската градина
Приблизително пред Музикалната академия започва разклонение към бул. Мадрид.
МС7 (Шипка) е под Перловска река, между ул Васил Априлов и ул. Асен Златаров. Ще има 3 входа: югозападно от кръстовището на Евлоги Георгиев и Мизия; в триъгълното островче между ул. Шипка, ул. Асен Златаров и бул. Евлоги Георгиев; в зелената ивица между реката и западното платно, близо до пешеходната пътека при ул Васил Априлов.
МС8 (Орлов Мост) се намира западно от кръстовището, ще има ЕДИН вход при съществуващия подлез.

8. от Княжеската градина, МС 9 до Фритьоф Нансен
МС9 (Попа) се намира западно от ул. Граф Игнатиев. Има два входа: на северозападно от кръстовището; пред кино Одеон.

9. от Фритьоф Нансен до бул. Пенчо Славейков
МС10 (НДК) е под бул. Патриарх Евтимий, между ул. княз Борис I и бул. Витоша. Ще се влиза през съществуващия подлез (при МД2) и от градинката при църквата.

10. бул. Пенчо Славейков до бул. Иван Гешов
МС11 се намира под ул. Георги Софийски, западно от кръстовището със Славейков.

11. от бул. Иван Гешов до ул. Хайдушка гора
МС12 (Гешов) е под локалното за тролеите. Входовете ще са при сегашния подлез и в края на ул. Юнак.
МС13 (Дойран) е под реката, югоизточно от едноименната улица.

12. от ул. Хайдушка гора до гараж Земляне
МС14 (Красно село) е под кръстовището на бул. Цар Борис III и ул. Житница.
При ул. Костенец ще свърши тунелът и трасето ще се качи на естакада.

13. от гараж Земляне до ул. Зеленика
МС15 е над бул. Президент Линкълн, северозападно от бул. Овча Купел.
МС16 се намира над бул. Президент Линкълн, западно от ул. Лиляче.

14. от ул. Зеленика до МС18
МС 17 (Монтевидео) е източно от едноименната улица. Трасето минава над/под бъдещата Западна тангента (която минава югоизточно от 88 СОУ).
Краят на естакадата / началото на тунела е 200 западно от ул. Монтевидео.
МС18 е източно от Болница Доверие.

15. от МС18 до МС19
Трасето е подземно, под ул. Централна.
МС 19 е югозападно от СОП, има вход към Овча Купел и към гарата.

PS: Моля не се обиждайте или заяждайте ако съм объркал името на някоя улица.

·
Registered
1,220 Posts
Ха ха! На планираната метростанция в Хаджи Димитър, планираното стълбище от юг на булеварда е невъзможно за изпълнение, защото там се строи офис сграда от поне шест-седем месеца и вече са стигнали до втория или третия етаж.
Поредното доказателство, че целият проект се прави само по чертежи, на теория, без никой грам да си прави труда да отиде на място и просто да огледа терена.

И естествено, както и предполагах, разклонението по Дойран липсва. Да живее икономията! Аз предлагам за да се спести, да се строи еднопътен тунел, а влаковете да се разминават в метростанциите,а за по-евтино да модернизират Дювазите, които се движат по ТМ22 и те да се ползват!

·
Registered
16,501 Posts
Мдааа, и на други места има доста несъответствия. На О.м. например, станцията свършва преди тунелите на М1.

·
Спасява&
7,092 Posts
Този регулационен план показва 3 важни неща:
- в регулацията няма отклонение за Дойран;
- метростанцията на Попа може и да я преборим за автотунел над нея;
- Диков ще успее да подари на някой свой приятел половината от парцела на АП Земляне, защото регулацията му е сменена от ЗА АВТОПАРК на... какво?

·
Registered
16,501 Posts
Този регулационен план показва 3 важни неща:
- в регулацията няма отклонение за Дойран;
- метростанцията на Попа може и да я преборим за автотунел над нея;
- Диков ще успее да подари на някой свой приятел половината от парцела на АП Земляне, защото регулацията му е сменена от ЗА АВТОПАРК на... какво?
- Няма отклонение за Дойран, но пък има отклонение за Мадрид.

- Аз лично съм разочарован от местоположението на МС Патриарх Евтимий, но отчитам, че може би заради кривата и да не се копае цялото кръстовище по открит способ това е най-удачният вариант. В този смисъл, не знам как ще ти е лесно да убедиш когото и да било, че трябва да се направи автомобилен тунел, при положение, че изобщо няма да се пипа при кръстовището и трамвайните релси.

- От III ЗА АВТОСТОПАНСТВО е променено на III ЗА АВТОСТОПАНСТВО И ТРАСЕ НА МЕТРОПОЛИТЕН (вляво)

·
Registered
16,501 Posts
Интересна е МС 3, защото изходите излизат над коритото на реката. Може да стане интересно.

Иначе, ми е интересно, че само на напречния разрез 1-1 има полагане на релсовата естакада върху два стълба, на останалите места е по един стълб. Също така, само там няма това, което се вижда по останалите естакадни участъци – нещо като служебни (аварийни) перони от двете страни на пътя.

·
Registered
2,073 Posts
На МС 3 ми е още по-интересно, как от южната страна ще се стига до перона в посока център, да не се наложи да се минава първо през подлеза.

Стандартна мостова конструкция с два стълба, ригел и греди (както между МС1 и МС2 е по-евтина и лесна за изпълнение. Но след МС2 в посока центъра трасето доста криволичи за да заобиколи някои сгради и е много трудно да се намери място за два стълба. Избраната конструкция с U-профил има предимството, че естетически изглежда по-добре и има по-ниска конструктивна височина.

·
Registered
3,104 Posts
Според мен разположението на входовете и изходите ще се промени в процеса на строеж, както беше и с много от станциите по МД2.
Интересно е защо няма заложено разклонение към Дойран? Може да са се отказали!
Аз не знам за какъв тунел при Попа се говори - та той не е заложени никъде, а и не виждам каква добавена стойност би има той за града, освен един площад? В момента там няма чак толкова задръствания, а и сегашният площад там е много хубав след ремонта и някак си това малко пространство създава усещане за уют. Лично аз не виждам някаква логика да има такъв тунел там, а и едва ли някой ще затвори ктъстовището там и ще копае 1 година, при наличието, че станцията е изместена доста и кръстовището няма да се затваря.

·
Registered
16,501 Posts
Стандартна мостова конструкция с два стълба, ригел и греди (както между МС1 и МС2 е по-евтина и лесна за изпълнение. Но след МС2 в посока центъра трасето доста криволичи за да заобиколи някои сгради и е много трудно да се намери място за два стълба. Избраната конструкция с U-профил има предимството, че естетически изглежда по-добре и има по-ниска конструктивна височина.
На мен горе-долу са ми ясни разликите, просто ми е чудно, че за една малка крайна отсечка са решили да променят, което води до много повече главоболия за строителите/конструкторите. Единсвеното възможно обяснение (за мен) е, че последната крива е доста остра, нещо подобно на Обеля-Ломско шосе.

Обаче, също така не виждам деление естакада/тунел при последната станция. Значи ли това, че трасето ще минава на естакада до депото, т.е. ще е над Ботевградско шосе? Поне от чертежите се чете така, а аз бях останал с впечатлението, че ще мине в тунел преди депото.

Едит: Много е странно и преминаването през жп магистралните линии. Изглежда, че няма да се ползва щит, което е доста тъпо, при положение, че след Парк Заимов ще се ползва щит. А и това ще създаде много трудности за жп движението, въпреки че има доста коловози в този участък. А и не виждам никъде да е заложено пешеходно преминаване, нито по тунел, нито по естакада, на жп линиите. Толкова много строителство, нищо не им струва да направят достъп за пешеходци/велосипедисти. Алтернативата по моста Чавдар е доста неудобна и отива по други направления.

·
Спасява&
7,092 Posts
Според мен разположението на входовете и изходите ще се промени в процеса на строеж, както беше и с много от станциите по МД2.
Интересно е защо няма заложено разклонение към Дойран? Може да са се отказали!
Аз не знам за какъв тунел при Попа се говори - та той не е заложени никъде, а и не виждам каква добавена стойност би има той за града, освен един площад? В момента там няма чак толкова задръствания, а и сегашният площад там е много хубав след ремонта и някак си това малко пространство създава усещане за уют. Лично аз не виждам някаква логика да има такъв тунел там, а и едва ли някой ще затвори ктъстовището там и ще копае 1 година, при наличието, че станцията е изместена доста и кръстовището няма да се затваря.
Диков обеща урбанистична следа.
Не зная доколко си запознат с мястото, но то предполага по-голям площад. Там са административни и учебни заведения, културен център и е едно от най-известните места за срещи и нищо не пречи да се изкопае тунела, за да се разшири площада. Така колите ще се движат по-бързо, тролеите ще правят топла връзка с метрото, а площада ще е по-широк. Няма довод да не се случи това. Копаенете може да е много по-малко от година, както стана видно от работата в Дружба и може да става на етапи, както стана видно от Лозенец.

·
Registered
3,104 Posts
Аз се съмнявам, че има човек в София, който да не е запознат с Попа и т.н. така че да запознат съм. Според мен това, че там няма голям площад или тунел не е болка за умиране и дори да не се направи не е проблем. И ако се направи тунел как ще се правят ляв и десен завой за идващите от НДК посока СУ автомобили? И това не е чак толкова натоварено кръстовище - има само един трамвай по Графа.
Що се отнася до това какво Диков е обещал - от обещаното до изпълненото при неговите гръмки изказвания нещо се губи по пътя и накрая коренна разлика от обещаното е полученият резултат.

·
Спасява&
7,092 Posts
Аз се съмнявам, че има човек в София, който да не е запознат с Попа и т.н. така че да запознат съм. Според мен това, че там няма голям площад или тунел не е болка за умиране и дори да не се направи не е проблем. И ако се направи тунел как ще се правят ляв и десен завой за идващите от НДК посока СУ автомобили? И това не е чак толкова натоварено кръстовище - има само един трамвай по Графа.
Що се отнася до това какво Диков е обещал - от обещаното до изпълненото при неговите гръмки изказвания нещо се губи по пътя и накрая коренна разлика от обещаното е полученият резултат.
Публикувал съм схемите неведнъж. Има ги и в сайта, има ги в дипломната работа на difian: там е показано как се обслужват направленията и точно защото разликата между обещаното и свършеното при Диков е толкова голяма, обещаното трябва да се гони до дупка. Той обеща преработка на градското пространство по цялата дължина на линията.

·
Registered
2,073 Posts
Автомобилен тунел при МС9 (Патриарха) не е лоша идея, но не може сградите от двете страни да останат без автомобилен достъп. Решението според мен е тунелът да е с 2 ленти в посока и по едно "мини" локално. Така ще се обслужат завоите и отпада нуждата от подземна тролейбусна спирка. Проблемът е, че ще се получи малко тясно в посока СУ – общата ширина на Васил Левски е 28 m, (2 тротоара по 5m и 6 ленти по 3m).

·
Registered
16,501 Posts
Той обеща преработка на градското пространство по цялата дължина на линията.
Нямам нищо против ентусиазма ти, но все пак да бъдем реалисти. Диков нито е Борд на директорите на Метрополитен, нито Общински съвет... той е само главен архитект и член на Борда. Предложенията му могат както да се приемат, така и да се отхвърлят.

·
Registered
3,104 Posts
Отделно да не забравяме и за гръмките му обещания за конкурса за МС20 и конкурса, как обясняваше какво и що и т.н.
Така че Гергине и аз се радвам на оптимизма ти, но да бъдем наистина реалисти - няма ли някой интерес от нещо няма да го направи! Колкото и да настояваш за каквото и да е - ако Братойката или Диков нямат интерес няма да го направят.
Иначе ако се направи цялостна визия за МД3, както и прилежащото пространство ще е много добре, но се съмнявам силно в това!

2401 - 2420 of 21761 Posts