SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
81 - 89 of 89 Posts

·
Registered
6,176 Posts
dresdener, odlične ideje i razmišljanja, koliko znam nekada su tramvaj, kao i željeznička pruga planirani do vogošće, pa se u posljednjem prostornom planu to izbacilo kao "nerealna opcija"

nevjerovatan mi je podatak da je trenutni saobraćaj na nivou od 30% u odnosu na prijeratni. kakva stagnacija.

·
Registered
258 Posts
solun, grad koji urbano ima nekih 700,000 ljudi... dok grad sam po sebi ima nekih 400,000... znaci veci od sarajeva koji ima racunajuci sve opstine u gradu ima 350,000 a urbano nekih 550,000 ima metro...

nije nemoguce
Naravno da nije kolega, sve je moguce - ali pitanje je koliko je potrebno. U Soluni sada grade podzemnu prugu duzine skoro 10 km sa ukupno 13 stanica, budzet za ovo je otprilike 1,1 milijardi €.

I kada pogledate strukturu Solune, to je grad pun uskih ulica, vrlo velikog broja zgrada na relativno malom prostoru, sa nedostatkom dovoljno sirokih saobracajnica u strogom centru. Dok u Sarajevu imamo vec 50 godina savrsen prostor za izuzetno kapacitni tramvajski saobraćaj kroz cijeli grad.

Dajte i meni jednu milijardu € :nuts:

Za 300 miliona ću vama srediti javni prijevoz na zapadnom nivou i ostale pare ćemo zajedno uložiti u izgradnju i rekonstrukcije škola i dječijih vrtića, popravke i izgradnju stambenih zgrada za normalne ljude i ne za razne instant bogataše, u sportske prostorije da se nama tinejdžeri ne drogiraju nego znoje kod aktivnosti koje imaju smisla, u trotoare, u sanaciju znamenitih objekata koji propadaju, u parkove, azile za pse lutalice, i ima toga još puno.

Kolega / kolegica sarma: Da, nažalost tako jeste... propali su strašno, vidi se najbolje na broju ispravnih vozila koja mogu slati na ulice.
Tramvaji: prije rata sve do 65 vozila u špicama, danas 30-40. Tu je situacija "najbolja".
Trolejbusi: Prije rata skoro sto vozila od čega ih je 80-90 bilo stalno ispravnih, danas izađe na ulice u najboljem slučaju 25 trolejbusa.
Autobusi: Prije rata nekih 220 autobusa, danas 50?
Minibusi: sada nisam siguran, ali opet redukcija približno na nekih 30 posto...

·
∰f(W)dw≣∭f(r,φ,θ) drd&
2,220 Posts
Ако правите метро, само немојте да га правите као ми. :grass:

·
Banned
170 Posts
Ако правите метро, само немојте да га правите као ми. :grass:
Ova tema je beskorisna, treba se preimenovati u "Tramvaji u Sarajevu" ili "Javni prijevoz u Sarajevu".

Inace moje licno misljenje je da se treba poceti razmisljati o totalnoj modernizaciji i prosirenju tramvajskog sistema u Sarajevu, a time i infrastrukture u Sarajevu. Znaci modernije, kvalitetnije, bolje, funkcionalnije i jeftinije. To jeste investicija, medjutim to ce Sarajevo kad tad morati raditi, a investicija je fragment od investicije za neki potencijalni metro.

Sto se tice saobracaja, problem je sto Sarajevo nema zaobilaznicu tako da gradske ulice sluze toj svrsi, samim tim dolazi do nezeljenih posljedica, brzeg habanja gradske infrastrukture, prometnih cepova i veceg zagadjanja.

To se sve moze rijesiti boljim i modernijim javnim prijevozom (prvenstveno modernim tramavajskim sistemom), zaobilaznicom, kvalitetnijom i funkcionalnijom infrastrukturom, tunelima pod zemljom na vecim raskrsnicama kako bi se izbjegli semafori i javnim parkinzima negdje na periferiji koji bi bili povezani dobrom tramvajskom vezom sa gradom.

·
Banned
170 Posts
Za 300 miliona ću vama srediti javni prijevoz na zapadnom nivou ...
Pa otprilike toliko za cijeli paket da se dobije nesto slicno kao na zapadu, naravno digitalizacija stanica ukljucena.

nevjerovatan mi je podatak da je trenutni saobraćaj na nivou od 30% u odnosu na prijeratni. kakva stagnacija.
Pa nije ni cudo, prvo naplata je smijesna, drugo kvalitet je uzasan, trece ocigledno da su parkinzi u centru grada jeftini, cim narod ne koristi javni prijevoz. Dizati cijenu parkinga u centru grada dok god narod ne odluci koristiti tramvaje. Cijenom parkinga tjerati narod da koristi tramvaje, a istovremeno tramvajski saobracaj dizati na visi nivo.

·
Registered
953 Posts
da stave parking u centru 3 KM sat pa i vise, radije bih to platio nego se vozio "mobilnim sifilisom" zvanim tramvaj u sarajevu...

da bi se narod natjerao da koristi javni prijevoz nema potrebe cizati cijenu parkinga(gorivo je ionako samo od sebe skupo) dovoljno je novac koji postoji i koji se zaradi uloziti u kupovinu 3 nova tramvaja godisnje i za 5 godina bi rijesili problem kontejnera koje se netko usudjuje nazvati javnim gradskim prijevozom...

takodjer jedna bitna stvar je da vecina stanovnistva u gradu nema kvalitetnu vezu sa centrom...
a vremenska karta je misaona imenica za gras (jer njima to u sarajevu nema potrebe) ali ako ja zivim na vratniku i trebam na posao u hrasnicu ili obrnuto moram promijeniti 3 vrste prijevoza i kupiti 3 karte ( 4,8KM u jednom pravcu) i vozim se 1h i 30 minuta (ne racunajuci cekanja veza)
*ovakvih primjera mnogo

moje misljenje je da svaka agresivna kampanja dizanja cijena parkinga ili pravljenja nekih propusnica za centar, je gradnja kuce od krova*ali za to smo u ovoj zemlji specijalisti.

Ako se nesto treba uraditi kako treba bitni su kvalitetni temelji*gras ih jednostavno za sada nema...

·
Banned
170 Posts
da stave parking u centru 3 KM sat pa i vise, radije bih to platio nego se vozio "mobilnim sifilisom" zvanim tramvaj u sarajevu...

da bi se narod natjerao da koristi javni prijevoz nema potrebe cizati cijenu parkinga(gorivo je ionako samo od sebe skupo) dovoljno je novac koji postoji i koji se zaradi uloziti u kupovinu 3 nova tramvaja godisnje i za 5 godina bi rijesili problem kontejnera koje se netko usudjuje nazvati javnim gradskim prijevozom...

takodjer jedna bitna stvar je da vecina stanovnistva u gradu nema kvalitetnu vezu sa centrom...
a vremenska karta je misaona imenica za gras (jer njima to u sarajevu nema potrebe) ali ako ja zivim na vratniku i trebam na posao u hrasnicu ili obrnuto moram promijeniti 3 vrste prijevoza i kupiti 3 karte ( 4,8KM u jednom pravcu) i vozim se 1h i 30 minuta (ne racunajuci cekanja veza)
*ovakvih primjera mnogo

moje misljenje je da svaka agresivna kampanja dizanja cijena parkinga ili pravljenja nekih propusnica za centar, je gradnja kuce od krova*ali za to smo u ovoj zemlji specijalisti.

Ako se nesto treba uraditi kako treba bitni su kvalitetni temelji*gras ih jednostavno za sada nema...
GRAS se treba podijeliti na autobuski, tramvajski i trolejbuski sektor, pa sredjivati jedno po jedno, pa krenuti od autobusa, preko trolejbusa i na kraju slag, tramvaji, sve podizati na zapadni nivo, izvrsiti selekciju ljudstva, obuka, kod trolejbusa i autobusa, jedan po jedan izdizati na viso nivo, kante prodavati banana republikama, kupovati nova i dobra vozila, uvoditi 100% naplatu, visi standardi, preimenovati kompaniju jer joj je i naziv "zagadjen", uzeti kredit i sve iz temelja ponovo graditi postepeno, osigurati naplatu skoro 100%, ukinuti privatne kombi taksije, uvesti im enormne kazne ako na crno voze, dovesti u red gradske taksi sluzbe, tu posebno mislim na standarde naplate, kvalitete i izgled vozila. Moze se to srediti, samo da se hoce. Topla voda je odavno izmisljena, kako se zagrijava, treba vidjeti kako to rade drugi. Medjutim to je cijeli proces i povezan je i sa zaobilaznicom i sa javnim saobracajem i sa parkiralistima itd itd. Medjutim treba se krenuti u taj proces jer Gras pojede dobar dio budzeta, toliko da od njihovih jednogodisnjih gubitaka grad moze kupiti potpuno novu zicaru za Trebevic.

81 - 89 of 89 Posts
Status
Not open for further replies.