SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1245 Posts

·
CompayEE
Joined
·
184 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)
Metropol Istanbul| Ataşehir

Status: U/C . Floors: - . Height: 250m . Architect: RMJM + Dome Mimarlik . Developer: Varyap + Gap İnşaat

Links concerning the project: Official Website

Information:

A Global Project rising tall and proud in one of the world’s most unique metropolitan cities...

Each new step taken, each new milestone set in a city that has hosted countless civilizations has to be worthy of its heritage. A city that has witnessed the rise and fall of ages, is about to inaugurate a project for the new millennia; Metropol Istanbul.

An innovative concept rising in Ataşehir, a district poised to become one of the world’s leading financial hubs upon the successful completion of the Financial Centre.

Launching what will be one of the tallest towers in Europe, bringing a fresh new concept to the coupling of residential and office buildings whilst also offering a prestigious shopping mall, a 400 meter long retail street and a large recreational complex, Metropol Istanbul will truly be a worthy homage to this vibrant city.

An exciting design that evokes architectural admiration...

A story being shaped by the finest; the internationally renowned RMJM at the helm of the conceptual design along with HYDER lending superior engineering knowledge, Metropol Istanbul is destined to be a great success.

TURKEY AND ISTANBUL
Istanbul, which will soon be the heart of the global finance market with its new Financial Centre, is where attention is fixed upon and Metropol Istanbul will definitely be a fitting ambassador to this great city, conveying a powerful message...

A brand new life in a startlingly beautiful city


Old design, 450 mt main tower,
 

·
Besiktas JK
Joined
·
1,384 Posts
agaoglu olmasin da yeterki ^^ isleri ozaman kolay olur ve para bosuna gitmis olur
 

·
Melody of a lost soul
Joined
·
164 Posts
We need tens of skyscrapers for Istanbul, unfortunatly some people think it will destroy Istanbul's romantic character...

I hope I see supertalls and atleast 1 building above 500 metres in the next 10 15 years.
 

·
Head Knockin' Forever
Joined
·
13,119 Posts
Büyüklerden biri. Kafalarındaki rakam oldukça iddialı. Ancak proje henüz tam şekillenmiş değil. Arsa İstanbul'un yeni gelişim bölgelerinden birinde (Maslak veya Levent değil ama dağ başı da değil) hatta birileri bi ara buradan birşey gelecek galiba diye gösterdi. :)
 

·
Let's learn to survive!
Joined
·
4,824 Posts
^^ Nerde olduğu yazıyor mu arsanın? Ben bulamadım o yazıda.
 

·
Head Knockin' Forever
Joined
·
13,119 Posts
Yazmıyor, henüz proje bitmedi, ham ve gizli. Zamanı gelince ve kesinleşince bombayı patlatırlar.

İstanbul için güzel şeyler düşünülüyor, bir kısmını burada duyduğumuz çoğu ciddi firma proposal'ı da çalışılıyor, unutulmuş değiller ama Türkiye'de işler çok yavaş ilerliyor. Şu Zorlu Levent kaç yıldır çalışılan bir proje ama işte bürokrasi, mevzuat, Türkiye'deki kurumların böyle büyük projelerin izin aşamalarını gerçekleştirebilecek altyapıya ve tecrübeye sahip olmaması falan işleri yavaşlatıyor. Tabi biz de işler firmalar bazında da çok profesyonel işlemiyor, sürekli fikir değiştirme, tekrarlar, revizyonlar bizim firmalarında yatırımcı olarak bu konuda yeni olmasının da payı vardır muhtemelen. Bu ve benzer projelerle ileride çok karşılaşacağız büyük ihtimalle. ;)
 

·
Banned
Joined
·
326 Posts
*Yazmıyor, henüz proje bitmedi, ham ve gizli. Zamanı gelince ve kesinleşince bombayı patlatırlar.*
Buyuk bir ihtimalle Arap sermayesidir.Istanbul iett arazisinden sonra butun buyuk yatirimlari gizliden yurutmeye basladilar.
 

·
Super Member
Joined
·
9,190 Posts
Hyder Consulting isimli bu firmanin Istanbulda ofisi var sanirim...Leventte..

Firma daha once Istanbul metrosundada calismis..Ayrica Burj Dubai yide bu firma yapmis..Su andada dunyanin en uzun gokdeleni olacak olan projeyi S.Arabistanda insaa edecek..1600 m ...
 

·
Registered
Joined
·
523 Posts
1 - 20 of 1245 Posts
Top