SkyscraperCity banner

41 - 60 of 792 Posts

·
Registered
1,106 Posts
http://www.wall-street.ro/articol/C...e-noi-deschise-la-targoviste-si-floresti.html

Profi s-a extins cu alte doua superrmarketuri, la Targoviste (Dambovita) si Floresti (Cluj), si a ajuns astfel la o retea de 242 de magazine la nivel national, a anuntat retailerul.

Dupa Bucuresti, unde sunt 26 de magazine Profi, Clujul este judetul cu cele mai multe unitati - 24. Cu 242 de magazine, in 118 localitati din 40 de judete, si peste 5.500 de angajati, Profi este cel de-al doilea mare retailer modern din Romania.

·
Registered
1,616 Posts
Pe site-ul lor am numarat si eu ca sunt 14 doar in oras ... nu ma asteptam sa fie asa de multe. Personal am fost in vreo doua, desi de obicei cam fac turul magazinelor. Se pare ca toate celelalte orase mari din provincie au semnificativ mai putine ... Bine, Clujul e cel mai mare oras din provincie, dar nu e cu atat de mult mai mare incat in Constanta, Brasov si Iasi sa fie cate 7 Profi si la noi sa fie 14. Din ce inteleg explicatia e ca au preluat o retea de 7 magazine din Cluj pe care le-au transformat in Profi City.

Si totusi IKEA se pare ca nu vede inca potentialul Clujului, cica deschid al doilea magazin dar zvonurile zic ca nu la Cluj: http://www.ziardecluj.ro/exclusiv-ikea-deschide-un-nou-magazin-romania-nu-va-fi-la-cluj

·
Registered
1,106 Posts
Mai demult,citeam prin presa ca al 2-lea magazin se va face la cluj ,prin Floresti pe undeva.Acum vad ca apar tot felul de surse, pe care eu personal nu le iau in considerare.Asteptam anuntul oficial si vedem atunci.
Personal,cred ca cel mai potrivit ar fi in judetul Cluj,fara sa fiu acuzat de subiectivism.In zona de sud e deja unul in Bucuresti.In Moldova,puterea de cumparare e mai mica.Ramane zona Transilvaniei,iar Clujul are cea mai mare putere de cumparare,dupa Bucuresti si o populatie in continua crestere si in oras si in zonele adiacente clujului.In plus de asta,are cateva judete prin apropiere sau chiar vecine care au un nivel de dezvoltare ridicat si care la randul lor pot contribui la vanzarile unui potential magazin Ikea in cluj. Al doilea oras potrivit ar fi Timisoara.

·
Registered
1,616 Posts
E clar ca in sud nu prea ar avea logica un IKEA in afara Bucurestiului (Constanta, Ploiesti, Pitesti sunt aproape de Bucuresti, Craiova nu are putere de cumparare suficient de mare), Brasov la fel e prea aproape ... ar ramane in mod logic Cluj, Iasi sau Timisoara. Daca ar fi sa te iei dupa puterea de cumparare locala si ritmul in care se construieste (constructiile noi au legatura si cu achizitia de mobilier) Clujul ar fi cea mai logica alegere. Insa Iasiul e mult mai izolat (clujenii teoretic mai cumpara de la IKEA Budapesta, eu stiu destui care fac asta) in schimb Iasiul are in apropiere si Chisinaul (la 150 de km) care ar putea veni la cumparaturi. Deci tinand cont de "izolarea" Iasiului si de faptul ca poate aduce cumparatori si din Republica Moldova, ar putea fi solutia aleasa, chiar daca puterea de cumparare din Iasi e mai mica decat cea din Cluj. Plus ca sunt multi moldoveni care lucreaza in strainatate (in special Italia) care isi fac case in tara. Mai adaugi la asta si faptul ca in Iasi preturile la teren dar si salariile sunt mai mici si deja gasesti destule argumente pentru Iasi: costuri mai mici, clienti nu doar din Moldova dar si din Republica Moldova, etc.

Si Timisoara ar avea argumente solide, Belgradul e relativ aproape si nu au nici ei IKEA.

Insa la fel de bine poate fi in Bucuresti, in Ungaria sunt doua, ambele in Budapesta. Parisul cica are 7 IKEA.

·
Registered
1,106 Posts
In principiu toate cele 3 orase au argumente.Poate o sa avem o surpriza si nu o sa fie nici in Cluj,nici in Tm sau Iasi.
Un alt argument pro Cluj ar fi ca la un moment dat,Sortilemn Gherla avea comenzi de la Ikea si parca mai era o fabrica prin Jucu,care primea comenzi..in fine.
Oricum eu prefer centre de productie,gen Bosch sau Emerson,care sa creasca exporturile.
Indiferent ca vine Ikea sau nu,judetul nostru sta foarte bine economic : http://www.agerpres.ro/destinatie-r...dustriale-in-primele-4-luni-din-2014-10-45-22
sau http://ziuadecj.realitatea.net/econ...ntelor-comertul-si-constructiile--129175.html .
Locul 2 la cresterea productiei industriale si primul loc (excluzand Capitala) la nr de agenti economici nou creati

·
Registered
1,616 Posts
Da, sunt cel putin 2 producatori pentru IKEA in judet, Sortilemn Gherla si Ecolor Jucu. Poate si altii. Nu ma intelege gresit, si eu as face IKEA la Cluj daca as fi in locul lor, dar ei s-ar putea sa priveasca altfel problema ... la Iasi stiu ca au fost discutii avansate, era stabilita si locatia, dar s-a renuntat. Din ce am citit mai devreme cei din Iasi care au "pierdut" contractul au zis ca al doilea IKEA se va face la Bucuresti.

Clujul e normal sa aiba crestere, Bosch abia a inceput sa produca de cateva luni si tot creste incet incet productia, probabil si DeLonghi sunt inca in crestere, la fel Fujikura si Trelleborg la Dej sau Emerson la Cluj care au inaugurat hale noi de productie. Astea toate sunt firme mari care si-au marit productia recent.

Cu PIB-ul stam mai prost pentru ca acolo conteaza si exporturile mult, iar noi stam prost la exporturi fata de Timis, Arges sau Brasov. Eu zic ca PIB-ul nu e o cifra atat de relevanta cum cred unii (avem cazul Bucurestiului cu PIB umflat din raportari/firme cu sediul central la Bucuresti dar productia/incasarile in provincie). Cu noile fabrici de la Sebes (Daimler in principal) s-ar putea si Alba sa ne intreaca ca PIB/locuitor la un moment dat, asta nu inseamna insa ca au nivel de trai comparabil sau mai bun, dimpotriva. Important e sa ramanem pe locul 1 la salarii si numar de firme in provincie, din salarii si antreprenoriat vine nivelul de trai in primul rand. Avem dezavantajul ca la noi au intrat tarziu marii producatori internationali, pe vremea lui Funar practic nu prea am avut nici o investitie mare straina pe cand in Timisoara, Pitesti sau Brasov deja erau venite firme mari. Sigur, si plecarea Nokia a influentat radical PIB-ul judetului.

·
Registered
1,106 Posts
Cresterea productiei industriale e calculata momentan doar pe primele 4 luni,deci Bosch si Emerson nu au fost luate in calcul,acestea si-au inaugurat fabricile in Mai (Bosch),respectiv Iulie,daca nu ma insel (Emerson). Irrom Industrie (Iclod)si-a marit capacitatea de productie recent,iar Trelleborg (Dej) urmeaza sa-si inaugureze o noua fabrica.E clar ca vom creste puternic pe industrie anul asta.

PIB-ul e dat in primul rand de industrie,iar aici noi abia acum crestem puternic si se va vedea in urmatorii ani.

Evident ca cel mai important e nivelul salarial si nr de firme\1000 locuitori .Acestea cresc nivelul de trai.Cu cat ai mai multi agenti economici,cu atat ai mai multe sanse de angajare.E mult mai important sa ai 10 firme cu 100 de angajati fiecare,decat una cu 1000.

·
Registered
679 Posts
IKEA de 3 ani tot deschide al doilea magazin. La un moment dat un reprezentant a spus ca se va deschide intr-un oras cu peste 300.000 de locuitori.
O locatie buna mi se pare in curte la Terapia, in zona de sud, accesul se poate face si pe sub pod pentru sensul dinspre Bd. Muncii. Isi pot vinde chiftelele la angajatii din zona. Dar nu stiu daca se poate construi acolo, care is preturile la teren, etc.

·
Registered
679 Posts
Clujul va avea în curând un abator în valoare de 9,5 milioane de euro
Consiliul Judeţean Cluj urmează să demareze construcţia unei unităţi de abatorizare, tranşare şi livrare carne pe un teren din Iclod, în parteneriat cu Primăria comunei. Fermierii din zonă se vor putea bucura în acest fel de activitatea noii unităţi, unde vor putea să îşi sacrifice bovinele, porcinele sau ovinele în condiţii optime.

Si daca tot suntem la subiectul supermarketuri

KAUFLAND deschide cel de-al 95-lea hipermarket al rețelei în Gherla, județul Cluj
Retailerul german Kaufland va inaugura joi, în municipiul Gherla din judeţul Cluj, cel de-al 95-lea hipermarket al reţelei şi primul de dimensiuni mai mici al companiei. Noul magazin va avea o suprafaţă de doar 2.000 de metri pătrați, scrie economica.net.

Kaufland Gherla este situat pe strada Hăşdăţii nr 1, pe locul unei foste garnizoane din secolul al XIX-lea care a fost demolată pentru ridicarea magazinului.

·
Registered
1,106 Posts
http://www.zf.ro/zf-transilvania/it...ro-in-extinderea-fabricii-de-la-cluj-12901943

Producătorul de calorifere Irrom Industrie, subsidiara locală a grupului italian Irsap, a finalizat o investiţie de 7,5 mil. euro, în extinderea şi modernizarea capacităţii de producţie din localitatea Iclod, judeţul Cluj. În prezent, în cadrul companiei Irrom Industrie lucrează peste 300 de persoane, care produc anual aproximativ 500.000 de piese de calorifere, iar aproximativ 50 dintre oameni au fost angajaţi în ultimele 12 luni, conform unui comunicat al Consiliului Judeţean Cluj.

·
Registered
1,106 Posts
http://adevarul.ro/locale/cluj-napo...ne-euro-1_53aed98f0d133766a8f8d472/index.html

Firma care administrează Salina Turda, unul dintre cele mai vizitate obiective turistice din România, considerată de revista Business Insider pe locul I într-un top al celor mai interesante destinaţii subterane din lume, a inaugurat, vineri, un complex SPA de 2,3 milioane de euro. Obiectivul completează oferta turistică reprezentată de salină.

·
Registered
1,106 Posts
Hipermarket Kaufland deschis azi la Gherla. Avem 2 in Cluj,1 la Turda si 1 acum la Gherla. Nu cred ca mai exista judet in Romania care sa fie magazine Kaufland in 3 orase diferite.

·
Registered
1,616 Posts
Se pare ca asta de la Gherla e cel mai mic Kaufland al lor ... o mica schimbare de strategie? Oricum cica vor sa deschida si la Dej.

·
Registered
1,106 Posts
Da,am verificat si eu..judetul Hunedoara e campion ca sa spun asa,are magazine Kaufland in 4 orase diferite. Exista discutii pt un magazin si la Dej,dar deocamdata se cam bate apa-n piua.Eu am auzit ceva zvonuri de un al 3-lea Kaufland in Cluj,undeva prin cart. Gheorgheni.
La Gherla am inteles ca e vb de un nou concept pe care vor sa-l aplice in orasele de pana in 30.000 de locuitori.Gherla are deja 3 supermarket-uri (Profi,Lidl si Unicarm),era greu ca un orasel de 22.000 de locuitori sa poata sustine un magazin de mari dimensiuni,asa ca l-au facut juma' decat cel standard

41 - 60 of 792 Posts