SkyscraperCity banner
1 - 20 of 292 Posts

·
PublicSpace&Chardonnay
1,529 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Chciałbym Wam pokazać miasta jakiego jeszcze pewnie nie widzieliście - moje rodzinne Jastrzębie Zdrój. Na początek pozwolę sobie przytoczyć info z naszego mieskiego serwisu - www.jasnet.pl

Jastrzębie Zdrój, jedno z miast województwa śląskiego, położone jest na Płaskowyżu Rybnickim, rozdzielającym Kotlinę Oświęcimską i Raciborską. Od południa graniczy z Republiką Czeską. Niedaleko stąd do dużych miast Górnego Śląska, blisko do wypoczynkowych miejscowości Beskidu Śląskiego.

Choć Jastrzębie Zdrój jako miasto zaistniało dopiero w 1963 roku - wtedy otrzymało prawa miejskie - pierwsze pisemne wzmianki o leżącej tutaj osadzie pochodzą z wieku XIII. Pierwotna nazwa miejscowości Jastrząb (Jastrzemb) związana jest z legendą o „czarnym rycerzu" - właścicielu tych ziem. Niczym jastrząb napadał on na kupieckie karawany, które podążały szlakiem wiodącym przez Bramę Morawską...

Ważną datą w historii Jastrzębia jest rok 1861 - wtedy to przy okazji badania złóż węgla kamiennego odkryto źródła leczniczych solanek, które już w tym samym roku wykorzystano do leczenia chorób reumatycznych. Uzdrowisko Bad Königsdorf-Jastrzemb szybko dołączyło do elitarnego grona najlepszych europejskich kurortów.

Historia Jastrzębia - uzdrowiska kończy się bowiem w latach 60. XX wieku. Wtedy to zaczęto intensywnie eksploatować znajdujące się na tych terenach złoża węgla koksującego. W ciągu 12 lat zbudowano 5 kopalń, a liczba ludności miasta wzrosła dwudziestokrotnie. Z powodu górniczej eksploatacji zanikły lecznicze źródła solankowe. Miasto Jastrzębie Zdrój przestało być kurortem - w jego miejsce powstał duży ośrodek przemysłowy.

W roku 1980, dzięki podpisanym w kopalni „Zofiówka" (dawny „Manifest Lipcowy") tzw. „Porozumieniom jastrzębskim", Jastrzębie znalazło się na kartach najnowszej historii Polski. Ten protokół ugody społecznej, trzeci po Gdańsku i Szczecinie, zapoczątkował proces przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w całym kraju.

Dzisiejsze Jastrzębie Zdrój to prawie stutysięczne miasto (96009), obejmujące około 85 km2 powierzchni. W jego skład wchodzą dzielnice, które niegdyś były sąsiednimi gminami: Jastrzębie Górne, Jastrzębie Dolne, Jastrzębie Zdrój, Moszczenica, Ruptawa, Cisówka, Szeroka, Bzie, Borynia i Skrzeczkowice
Teraz kilka informacji ode mnie - J-Z leży ok. 8 kilometrów od granicy z Republiką Czeską (co miało wpływ na dorastanie nastolatka lubującego się w złocistym trunku), jest miastem o największej ilości mieszkańców w Euroregionie Śląsk Cieszyński (szlesko-tesinsky krai - sorry za pisownie - na pewno nie jest poprawna). Do granicy słowackiej mamy ok.70 km, do Katowic jakieś 50 i mniej więcej tyle również do Bielska Białej, na szczęście bliżej jest do Rybnika (15), który kiedyś mi się wydawał najciekawszym miastem w regionie oraz Cieszyna (25), który uważam za najciekawszy obecnie.

Oto Jastrzębie widziane przez google maps - te czarne plamy to kopalnie - jest ich 5

http://maps.google.com/?ll=49.959614,18.605347&spn=0.073549,0.159645&t=k&om=1

Miasto leży na lekkim poboczu komunikacyjnym - ok 10 km od trasy Katowice-Wisła, kiedys jeździły tu pociągi osobowe, obecnie wożą tylko węgiel.
Wokół węgla oczywiście toczy się życie miasta (stąd też stosunkowo niskie bezrobocie - cos pewnie ok 10%) - mamy siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej (ok 2mld zysku w 2004) i obecnie nieco korzystamy ze światowej nań koniunktury.

Może czas przejść do fotek, zaczniemy od części spa, mieszczącego się w dzielnicy Zdrój. Oto widok na nasz park

w owym parku znajduje się kilka budynków posanatoryjnych, obecnie użytkowane są przez MOSiR - Dom Zdrojowy

lecz przede wszystkim przez Ośrodek Zamiejscowy Uniwersytetu Śląskiego

budynek główny

inny obiekt UŚ

oraz biblioteka w budowie - w sumie stał w tym miejscu okazały dom, który został rozebrany i odbudowywany jest w większym nieco zakresie

A propos szkolnictwa wyższego - od najbliższego semestru rusza w Jastrzębiu filia katowickiego AWFu, a słyszałem także o filii AGHu
w zakresie robót budowlanych była również budowa fontanny - przyznam, że wyszła całkiem ciekawie

w tle mamy muszelkę koncertową przy bardzo miłym placu, którego dwie "pierzeje" tworzą wspomniane wcześniej - dom zdrojowy i drugi obiekt UŚ

w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się jeszcze jeden obiekt posanatoryjny, któr chwilowo czeka na adaptację

kawałek dalej zaś najlepszy jastrzębski hotel z restauracją - Dąbrówka

co ciekawe - znajduje się w J-Z kilka obiektów zabytkowych (sędziwych), ale jest ich tak mało, iż nie ma w całym mieście żadnego klasycznego kwartału budynków, ale to jeszcze nic - w Jastrzębiu nie ma nawet RYNKU!!!
Rynek dopiero powstaje - w sąsiedztwie Parku Zdrojowego właśnie - oto widok na powstającą pierzeję południową

ostatnio ruszyła również budowa TBSu, który będzie zamykał plac od zachodu, na razie jednak dominują tam haszcze.
Z Parku kierujemy się powoli na wschód, w stronę "City" - jesczez dwa razy rzucamy okiem na stary Zdrój

Po drodze mijamy Górnicze Centrum Kultury "Panorama" (kino i jakieś inne mniejsze placówki)

oraz pokazywaną już kiedyś przeze mnie siedzibę sądu, aresztu, itp

Jest to adaptacja modernistycznego gmachu szpitala

Kierując się dalej ku współczesnemu centrum miasta, zbaczamy na chwilę by zerknąć na jastrzębski kompleks hotelowo-sportowy

hotel Diament - kiedyś ****, obecnie zdegradowany, pełni również funkcję hotelu robotniczego :bash:

Jedyny kawałek współczesnej architektury w mieście - Hala widowiskowo-sportowa, niestety zaniedbana, ale ponoć szykuję się jej modernizacja i przystosowanie do rozgrywania meczy siatkówki (Jastrzębski Węgiel - mistrz 2004 (czy 2005))

a także nowe lodowisko, trzymające ponoć dobry standard funkcjonalny, niestety nie architektoniczny

W okolicy znajduje się również szpital wojewódzki (budynki tak zaniedbane zewnątrz, że można by dzieci straszyć) i niedoszła porodówka, kupiona ostatnio przez JSW S.A. do aranżacji na nową siedzibę

Wracamy na szlak do centrum i naszym oczom ukazują się piękne panoramy miasta

w BLOKU po prawej na ostatnim zdjęciu się wychowałem :) - i czuję sie wśród tych BLOKÓW całkiem nieźle, podejrzewam, że osoba przybywająca z zewnątrz kilka razy by sie zastanowiła czy to dobry pomysł, by się między BLOKI zapuszczać.

W końcu dochodzimy do centrum - PROSZĘ SIĘ NIE ŚMIAĆ!!! oto kilka BLOKÓW z tych zgrabniejszych niż większość i budowa jakiegos pawilonu usługowego, który nieco zagęści nam miasto

Oto zaś także kompleks obiektów kulturalnych (2-salowe kino, klub, galeria), handlowych i sporego banku PKO BP. Normalnie rośnie tu trawa, ale niedawno miały miejsce jakieś prace ziemne - w ogóle Jastrzębie jest miastem bajecznie zielonym, jest kilka różnych (funkcjonalnie i estetycznie) parków, a drzewa są WSZĘDZIE - pod tym względem planowanie w duch Karty Ateńskiej zdaje egzamin!!!

Następnie kierujemy się dalej na wschód główna arterią miasta (niedawno zmodernizowaną) i powoli zbliżamy się do siedziby władz miasta - różowawy budynek na trzeciej fotce (również niedawno nadbudowywany i liftingowany)

A oto UM juz z bliska, na pierwszym zdjęciu wraz z jastrzębskim oddziałem GetIn Banku

W bezpośredniej bliskości mamy też przykład jastrzębskiego postmodernizmu - kościół miłosierdzia bożego

A niecały rzut beretem stamtąd - stadion miejski - jako ciekawostkę trzeba wspomnieć, iż już w latach 90-tych (a może nawet wcześniej) miał podgrzewaną murawę, która niestety nie przetrwała inwazji mocy rmf

Zanim uraczę Was panoramami na deser, mam jeszcze jedną ciekawostkę - myślę, że można by to nazwać architekturą nowotworową - na jednym z jastrzębskich bloków, jeden z jastrzębskich bogaczy buduje (już chyba od kilkunastu lat) sobie takie coś

I na sam już koniec kilka jastrzębskich panoram - na początek takie z kopalniami, których nie mogło zabraknąć, na pierwszej fotce również hałda na horyzoncie

teraz widok na szpital, osiedle "szóstka", nieczynną juz kopalnie Moszczenica, a na odległym planie elektrownie w Bohuminie u czeskich sąsiadów

oraz na góry

a na ostatniej panoramie, spostrzegawczy wypatrzą nawet wieżę radiową na szcycie Skrzycznego (tego dnia było widać nawet Babią Górę lub Pilsko)

·
Registered
16 Posts
Hi Bart,miło,że ktoś odwarzył sie pokazać zdjęcia Jastrzębia,bo to takie bardzo dziwne miasto-dla mnie to bardzo smutne miasto,które może miało byc rajem w zamierzeniach planistów z przed 40 lat a stalo sie smutnym blokowiskiem.
Masz rację,spacer obcego wieczorową porą wśród jastrzębskich osiedli ,może skonczyc sie dla niego nieciekawie...Takie to miasto,podziwiam ludzi,którzy tam mieszkają ale cóż oni mogą zrobić???
Bart,mógłbys pokazać jastrzębskie kopalnie?
Dzięki za foty i podro!

·
Registered
16 Posts
PS.Ten architektoniczny nowotwór to iście majstersztyk!Pierwszy raz widzę cuś takiego!Jak gość dostał pozwolenie na budowę takiego monstrum!?Choć kto wie,może za lat ileś tam,wpiszą to cudo na liste UNICEF :)

·
PublicSpace&Chardonnay
1,529 Posts
Discussion Starter · #7 ·
No i nasza Hala Widowiskowo-Sportowa się doczekała remontu - obecnie stoją tylko dwie zgrabne trybuny i żelbetowe filary, bardzo jestem ciekaw efektów....

Okazuje się jednak, że w Jastrzębiu Zdroju chwilowo znów upadła idea zaplanowania rynku bądź placu rynkopodobnego... Miałem chyba nieaktualne informacje...

·
Banned
1,642 Posts
Ladne dobrze rozplanowane miasto:)

Dopiero na "lotniczych" widać o co chodziło z tym Le Corbusierem imponujące!

·
Wal się ciapku.
1,123 Posts
Cóż Clubu pressing już nie ma..hehe ma tam ponoć powstac cos innego...ale ta informacja jest nie sprawdzona.

·
PublicSpace&Chardonnay
1,529 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Pressing Club...obecnie chyba najlepszy club w Jastrzebiu. Ha a pełni role budynka wielo funkcionalnego jak z parwidziwego zdarzenia, na górze ( przeszklone okna znajduje sie ów club, zaraz ponizej stacja bęzynowa a całkiem w piwnicy handlują dywnami) w zasadzie to nie weim czy to do końca dobry pomysł łączyc dyskoteke z stacją paliw.

A to...to jest piękne, w tym dziele architektonicznym, z tego co pamietam miało byc kino i jakies tam jeszcze sale teatralne. Nooo plan tego budynku okazał się poroniony, stoji to chyba juz ze 20 lat, pół zostało zagspodarowane faktycznie jako kino, a reszta? A którz to może wiedzieć.
ssswirek - nie kompromituj naszego miasta fotkami nie dokończonego kina!! :eek:hno: Niestety to prawda, budynek niszczeje od lat - plusem są chociaż te dwie sale kinowe (+klub i galeria) w części skończonej.

Popracuj tez może trochę nad pisownią, zęby bolą od tych błędów, a nie podkreśliłem nawet tych wynikłych z szybkiego klepania na klawiaturze.

·
Wal się ciapku.
1,123 Posts
Jastrzebie by night...

widok z mojego balkonu...

i dalej...

i na koniec.

·
1990
2,122 Posts
^^ na zdjęciach mało widać - ustaw dłuższy czas naswietlania no i nie trzymaj swojego kodaka w ręce :p Jak pierwszy raz dostałem aparat cyfrowy to nie wiedziałem jak się robi zdjęcia nocne. Wychodziły mi takie same, jak Twoje. Pokombinuj z ustawieniami czasu naświetlania! :p
Dodam, że cyfrówkę mam dopiero pół roku, ale ucze się pilnie :)

·
Wal się ciapku.
1,123 Posts
Kto tu mówi że w J-bie nie ma kamienic ??

·
PublicSpace&Chardonnay
1,529 Posts
Discussion Starter · #19 ·
http://www.encyklopedia.biolog.pl/index.php?title=Jastrzębie-Zdrój

Mnóstwo informacji o mieście z każdej dziedziny - sam się szybko dowiedziałem kilku ciekawych rzeczy.

A propos kamienic - w Zdroju jest ich kilka, ale, jak juz pisałem wyżej, nie ma ich tyle by znaleźć jakiś porządny kwartał miasta. Jedyny tworzą chyba rzeczywiście budynki przedstawione przez ssswirka - kilkanaście budynków z pasażami; same sklepy i bary. Wybudowane pewnie koło 1993-95.

·
Wal się ciapku.
1,123 Posts
Jastrzębie by night...

1 - 20 of 292 Posts