SkyscraperCity Forum banner

[Mińsk Mazowiecki] Komunikacja miejska

3077 Views 12 Replies 5 Participants Last post by  Tubi74
Witajcie, jestem z Mińska Mazowieckiego i tak się składa, że na dniach zostanie tutaj uruchomiona miejska komunikacja autobusowa. Nie widziałem jeszcze nigdzie na forum rozmowy o niej, bo i widocznie osób niewiele do uzupełniania informacji ;)

Informacji póki co jest niewiele, jednakże z czasem gdy będą pojawiać się nowe szczegóły, będę je uzupełniać (i może moi forumowi znajomi także ;) )

Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki.
Przejazdy będą darmowe dla mieszkańców miasta Mińsk Maz., którzy rozliczają się w Mińsku, a także dla dzieci, wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz seniorów (65+)

W tej chwili w UM wyrabiane są Mińskie Karty Mieszkańca.


Przebiegi linii: (aktualizacja 03.01.2018)
Linia M1


Linia M2


Linia M3


Wszystkie 3 linie będą okrężne.
Przetarg na obsługę 3 linii wygrał PKS Polonus. Pomimo pierwotnego przekroczenia kosztorysu, miasto dołożyło kasy i 21 grudnia 2017 podpisało umowę z Polonusem. Tutaj szczegóły z otwarcia ofert:


Tak będzie wyglądać "malowanie" autobusów:


Komunikacja miejska ma ruszyć w poniedziałek, 8 stycznia 2018.
Więcej szczegółów w miarę "rozwoju wydarzeń" lub udostępniania informacji. :)
1 - 6 of 6 Posts
W sumie to bloki są głównie (póki co) bliżej ulicy Siennickiej, gdzie jest doprowadzona linia M3, więc chyba na razie nie ma potrzeby rozszerzać połączenia.
Ale widziałbym przedłużenie M2 do PKP Anielina, w końcu na Grzeszaka są zrobione przystanki, więc to mogłoby być też dobre dla przesiadek na pociąg.
Ciekawe, że nie zaplanowano żadnej linii do Anieliny, gdzie są bloki i raczej z tendencją do rozbudowy.
Prywatni przewoźnicy to nie komunikacja miejska. To co teraz powstaje będzie miało przewagę regularności połączeń, autobusów niskopodłogowych, klimatyzowanych oraz to, że będzie ona dla mieszkańców za darmo.

Ale zgodzę się z Tobą, że M1 mogła polecieć Kazikowskiego -> Konstytucji 3 maja -> Piłsudskiego.

Ale chociaż odrobinkę poprawili przebieg M1, bo wpuścili ją w Dąbrówki. Zaraz wrzucę nowe schematy.
Linia M1 ten przystanek na pl. Kilińskiego to naprawdę na siłę jest robiony. Lepiej by było jakby autobusy jechały Konstytucji 3 go Maja i korzystały z istniejącego przystanku naprzeciwko Kina Światowid. Przebieg M1 w większości obsługują autobusy prywatne rejon bazy PKS, ul. Przemysłowej czy Nowego Światu. M2 również większość trasy pokrywa się z prywatnymi przewoźnikami, a M3 to już totalne poplątanie. Okrężne kursy to kuriozum no, ale trzeba było wydać pieniądze na tę pseudo komunikację miejską. Widać, że na siłę robiona na kolanie nie wiem przez jakich ekspertów, ale pewnie też niezłą kasę wzięli za ten bubel.
Nowe schematy komunikacji miejskiej (na dzień 03.01.2018)
Tak finalnie (no zobaczymy) ma wyglądać komunikacja miejska w pierwszym dniu działania (08.01.2018)

Krótki opis zmian:

- Linia M1 zamiast jechać "na pusto" ul. Warszawską (na odc. Siennicka-Mickiewicza) skręca w ul. Dąbrówki, przez co obsłuży trzy nowe przystanki: Szkoła Podstawowa nr 2, Dąbrówki i Adama Mickiewicza.

- Na linii M2 dodano przystanek przy Braci Śniadeckich

- Linia M3 ma bardziej przejrzysty przebieg, zamiast dotychczasowych przystanków i podjazdu do dworca aż 2 razy, linia będzie przebiegać obok przystanków Przedszkole nr 5 oraz Urząd Skarbowy (nowy przystanek!)
Dodatkowo po południowej stronie miasta powstanie dodatkowy zespół przystankowy na wysokości ul. Sportowej/ul. Widok, a przy ul. Braci Śniadeckich autobus będzie się zatrzymywać przy kursie w obie strony (a nie w jedną).

- Dokładniejsza lokalizacja przystanków i zmienione nazewnictwo

M1


M2


M3
Linia nr 1 jest dobrze zsynchronizowana, bo różnica między przyjazdem autobusu a odjazdem pociągu jest około 15 minut. Linia nr 2 tylko w połowie, bo autobusy idealnie wyrabiają się (ok 5-7 minut zapasu) przed pociągami startującymi z Mińska. M3 tak samo, ciężko to dopasować bo ta linia okrąża miasto i w sumie do stacji podjeżdża z obu stron torów.
Podstawowym błędem uniemożliwiającym najlepsze skomunikowanie jest posiadanie po 1 autobusie na linie M1 i M2 i 2 autobusy na linię M3, przez co muszą kursować one prawie że na okrągło. Gdyby autobusy kursowały co 15 minut, tego problemu by nie było.
No właśnie to jest to o czym mówiłem. Dzięki temu że przyjazd autobusu jest dopasowany na odjazd pociągu do Wawy, to na przyjazd pociągu z Wawy nie może być dopasowany, bo pociąg z Wawy przyjeżdża 5 minut później. Nie widzę tutaj innego rozwiązania tego problemu niż zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu.
1 - 6 of 6 Posts
Top