SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 124 Posts

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #2 ·
W koncu udalo mi sie zalozyc watek o miastach andaluzji, zdjec mam mnostwo, ale bede je dozowac, zeby wydluzyc watek. Na poczatek Jaen, miasto miedzy Cordoba a Granada, do kazdego z tych miast okolo 100km. Jaen liczy prawie 120 tys., otoczony jest gajami oliwnymi i gorami. Pierwsze zdjecia sa ze wzgorza, gdzie znajduje sie zamek Santa Catalina. Bylem tam w polowie czerwca na stazu w bibliotece uniwersyteckiej i juz wtedy byly tam upaly do 40 stopni. O Jaen czytalem ze jest to miasto, przez ktore sie tylko przejezdza w drodze nad morze, a mnie bardzo pozytywnie zaskoczylo, ma piekna starowke z monumentalna katedra, wedlug mnie najladniejsza w Hiszpanii.

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Hostel, w ktorym mieszkalem, jest wprawdzie na uboczu miasta, zaraz pod zamkiem, ale bardzo komfortowy, nawet z basenem, cena za jedynke 25 euro.

·
Uliczny świrus
2,446 Posts
Super wątek się zapowiada. Nie wiedziałem, że Jaen jest tak świetnie położone.

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Jaen otoczone jest gorami, ale samo tez lezy na wzniesieniach, nigdzie nie jest plasko i mowia o tym miescie ze tu nikt nie jezdzi rowerem. Do niektorych miejsc trudno sie dostac bo niektore uliczki sa tak waskie ze autobus nie wjedzie i trzeba chodzic pieszo, ale dzieki temu odkryje sie fajne zaulki. Tramwaj jest w budowie. Nastepne fotki to slynna katedra, ktorej wielkosc widac po ludziach obok.

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Pora na Malage w maju, najpierw deptak i starowka o poranku

Ponizej przyklad jak mozna budowac nowe budynki, ktore sa nowoczesne a jednoczesnie pasuja do starej zabudowy, wydaje mi sie ze w Polsce mamy z tym problem

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Dzieki temu, ze bylem w centrum o 7 rano w sobote to miasto bylo puste, bo juz za kilka godzin byly tlumy. Jedna wieza katedry nie zostala nigdy zbudowana

na koniec wnetrze katedry

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Pora na Alcazabe, jest to twierdza wybudowana przez Rzymian, w IX wieku przebudowana przez Maurow

teatr rzymski u stop zamku

Zamek wspina sie tarasami w gory, tak ze z dziedzinca na dziedziniec wchodzi sie schodami w gore

Widoki z zamku na port i miasto

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Malaga to miasto wielkosci poznania, okolo 55o tys. mieszkancow, w przewodnikach pisza ze jest to miasto z ladnym centrum, ale brzydkimi blokowiskami, a wedlug mnie wszedzie osiedla z blokami sa brzydkie. Dla mnie Malaga to po Walencji najladniejsze miasto w Hiszpanii z cudowna atmosfera, ktorej nie czulem w barcelonie, a samo stare miasto w maladze i czesc nadmorska jest naprawde sliczne.

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Do Malagi i Jaen jeszcze wroce, teraz pora na Granade, miasto prawie ze idealne, wszystko jest tam ladne. Kilka informacji ogolnych, miasto historyczne uniwersyteckie, prawie 250 tysiecy mieszkancow, znane glownie z Alhambry. U podnoza zamku jest dzielnica arabska Albaicin, z platanina uliczek, nieco dalej jest dzielnica jaskin Sacromonte, gdzie nadal mieszkaja ludzie. Centrum Granady jest eleganckie i zadbane, w samym srodku katedra, ktora podobno nalezy do najbrzydszych w hiszpanii, ale znana jest z tego ze pochowani sa tam krolowie hiszpanscy, Ferdynand i Izabela. Miasto jest tez podobno jedynym miastem tej wielkosci w Europie, gdzie w ciagu godziny mozna znalezc sie nad morzem, jak i w wysokich gorach Sierra Nevada, do morza jest 70 km, a do gor jeszcze blizej.

·
Registered
435 Posts
Discussion Starter · #19 ·
widok na gory z alhambry

Alhambra, zamek wybudowany przez Maurow, o ktorym mowi sie, ze jest jak z bajek i tysiaca i jednej nocy, sklada sie z kilku czesci, gotyckiej, renesansowej, no i ogrodow, a o Granadzie mowi sie, ze kto nie widzial Granady ten nic nie widzial:

1 - 20 of 124 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.