SkyscraperCity banner
1 - 20 of 290 Posts

·
Registered
83 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Jako pierwsze zaprezentuje Srokowo. W prawdzie to wieś, ale przed wojną posiadało prawa miejskie. Zachował się tu dawny układ urbanistyczny z rynkiem i ratuszem, który świadczy o tym, że miejscowość w przeszłości była miastem. Na wstępie kilka podstawowych wiadomości o Srokowie z wikipedii:

1.Srokowo - (niem. Drengfurt, do 1950 Dryfort) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.

Obecną nazwę Srokowo uzyskało w 1950 r. dla upamiętnienia Stanisława Srokowskiego (1872-1950) – geografa, autora licznych prac naukowych na temat Prus Wschodnich. W latach 1945-1950 był przewodniczącym Państwowej Komisji Ustalania Nazw Miejscowości, zajmującej się nazewnictwem na ziemiach zachodnich.

No więc czas na fotorelację.

Na początek niewielki rynek z ratuszem

dalej gminny ośrodek kultury

ratusz z drugiej strony

teraz dochodzimy do kościoła farnego pw. Krzyża Świętego

ulica Traugutta

ulica Traugutta i widok na kościół

budynek nadleśnictwa przy Leśnej

i jeszcze raz widok na kościół z ulicy Leśnej

a teraz wieża ratuszowa z Leśnej

kamieniczki przy piekarskiej

róg Zawadzkiego i Barciańskiej

kościół z Barciańskiej

ulica Szkolna

Gimnazjum

Tablice pamiątkowe na szkole

i powracamy do centrum. Ulica Barciańska

idziemy w stronę rynku

zabytkowa brama

ulica Strzelecka

ośrodek kultury

i powracamy na rynek

cdn

·
Registered
2,664 Posts
^^
Śliczne...Podoba mi się ten Dryfurt, bo nazwa Srokowo jakoś nie...Mwo temat wątku rewelacja:applause:Mam nadzieję, że się bardzo rozwinie!!!Ja na pewno będę tu często zaglądał.Dawaj więcej zdjęć...:yes:

·
Registered
531 Posts
Mnie to zawsze zastanawia, że w rankingach województwo Warmińsko-Mazurskie jest jednym z najbiedniejszych( ba nawet najbardziej) województw w Polsce. Mimo to zawsze gdy tam jestem to jakoś te wsie i miasteczka są zadbane i schludne. Wiele budynków jest wyremontowanych, położone są nowe chodniki i jako tako wykonana jest przestrzeń publiczna. Te zdjęcia też to potwierdzają.

·
perfidus acutus
33,460 Posts
^^
plus - nie bójmy się tego powiedzieć - uporządkowana urbanistyka i krajobraz, czyli dziedzictwo pruskie...

·
Registered
531 Posts
Pięknie!!! Parę dni temu przejeżdżałem przez Warmię i co mnie uderzyło to wielki porządek. Do tego poniemieckie domy, dużo czerwonej dachówki, piękne krajobrazy. Nasz kraj mógłby być piękny!!!
Nasz kraj JEST piękny, choć w wielu miejscach mocno zaniedbany. Na szczęście sytuacja zmienia się na korzyść.

Czekam na dalsze fotorelacje.

·
Registered
1 Posts
O Warmio moja miła, rodzinna ziemio ma, Tys mnie do snu tuliła, miłością pierś ma drga!
:banana:

Co do zadbanych miasteczek i wiosek, to generalnie uważam ze poniemieckie tereny wymiatają. Jest to o tyle zaskakujące, ze przodkowie dzisiejszych mieszkańców tych ziem przybyli tam z przysłowiowych kresowych kurnych chat. Najwyraźniej zastali tam cywilizacje, której istnienia nawet nie podejrzewali, i zobaczyli, ze można żyć inaczej:)
Oto jak zadbane i harmonijne środowisko wpływa bezpośrednio na kulturę i poczucie estetyki mieszkających w nim ludzi

·
46 & 2
9,650 Posts
^^Tak, zwłaszcza ci przodkowie, którzy przybyli z Wilna, Grodna czy Lwowa byli zszokowani :nuts:

·
A fe Silesia!
4,979 Posts
Bardzo lubię maleńkie miasteczka. Małą niepowtarzalny klimat. Prosimy o więcej!

·
I am the passenger
4,798 Posts
Pełen szok! Przepiękne miasteczko, nieskażone blokami i domami-kostkami, a do tego zadbane! Nie powstydziłyby się Czechy (bo do Niemiec jednak jeszcze trochę ;)), dlaczego po raz pierwszy słyszę o tej miejscowości?

·
I am the passenger
4,798 Posts
^^Tak, zwłaszcza ci przodkowie, którzy przybyli z Wilna, Grodna czy Lwowa byli zszokowani :nuts:
Ci, którzy przybyli z dużych miast osiedlili się w dużych miastach, ci, którzy przybyli z zapadłych wsi osiedlili się w wioskach takich jak Srokowo.

·
46 & 2
9,650 Posts
^^To było miasto przed wojną nie wioska. Dopiero wizyta bratniej Armii Czerwonej sprowadziła je do poziomu wsi (a dokładnie decyzja powojennej polskiej administracji). Masz to w reszcie opisu miejscowości na wiki.

·
Registered
83 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
Na watępie chciałbym podziękować za tak liczne pozytywne komentarze. Cieszę się że spodobał wam się wątek. Tak więc wrzucam drugą część fotorelacji ze Srokowa.

rynek ze spichlerzem

zbliżenie

spichlerz

herb miasta(wsi) i tablice pamiątkowe na ratuszu

między spichlerzem a kamienicą

kościół z rynku

dalej udajemy się ulicą Wileńską w kierunku Diablej Góry. Zabytkowy młyn przy tej ulicy

kamieniczki ulicy Wileńskiej

Diabla Góra (157 m n.p.m.), a na szczycie głaz poświęcony 37 dywizji piechoty

zachowała się część napisu

tuż za głazem znajduje się Wieża Biscmarcka. A oto i ona

·
Registered
535 Posts
Na wschod od dawnych Prus, w od zawsze polskim powiecie suwalskim wiekszosc miejscowosci gminnych ma w historii zdanie: 'wies gminna, kiedys miasto' - Raczki, Bakalarzewo, Przerosl, Jeleniewo. Wszystkie maja do dzis zachowany rynek z kosciolem przy nim i odchodzace od rynku ulice, tylko ze za swieca szukac w nich staarych murowanych budynkow i jakiejkolwiek pozostalosci zabudowy miejskiej. a wystarczy przejechac granice wojewodztwa warminsko-mazurskiego to nawet na wsiach czuc troche miejski klimat. Niemcy jakos lepiej budowali swoje miejscowosci niz Polacy.

·
Registered
629 Posts
Mnie to zawsze zastanawia, że w rankingach województwo Warmińsko-Mazurskie jest jednym z najbiedniejszych( ba nawet najbardziej) województw w Polsce. Mimo to zawsze gdy tam jestem to jakoś te wsie i miasteczka są zadbane i schludne. Wiele budynków jest wyremontowanych, położone są nowe chodniki i jako tako wykonana jest przestrzeń publiczna. Te zdjęcia też to potwierdzają.
Najprostszą metodą konstruowania takich rankingów jest porównanie PKB per capita czy średniej pensji. Ponieważ w WiM nie ma zbyt dużo przemysłu, to zarówno PKB jak i pensje są niższe. Poza tym są duze obszary po byłych PGR, gdzie zyja ludzie nie mający zadnego zatrudnienia - to także obniza wskazniki ekonomiczne per capita. Tak wiec w statystykach region wypada blado, ale dla mnie i tak Mazowsze to Polska B w porównaniu do Warmii :)

·
Registered
3,503 Posts
Diabla Góra (157 m n.p.m.), a na szczycie głaz poświęcony Bismarckowi

zachowała się część napisu
To nie jest głaz poświęcony Bismarckowi, ale ku czci żołnierzy 37 dywizji piechoty, która toczyła w 1914 roku ciężkie walki o Diablą Górę, strategiczny punkt w okolicy. Został odsłonięty w 1924 roku, a jego treść brzmi: "Am 8.9.1914 vertrieb die 37er J.D. • von diesem Berg die Russen und • befreite unsere Stadt. • In denkbarem Angedenken • Die Stadt Drengfurt.” czyli "8.9.1914 r. 37. Dywizja Piechoty • przepędziła z tej góry Rosjan i • wyzwoliła nasze miasto. • We wdzięcznej pamięci • miasto Drengfurth". (za www.rowery.olsztyn.pl).

PS. Proszę o więcej zdjęć. :D

·
Registered
3,497 Posts
Na wschod od dawnych Prus, w od zawsze polskim powiecie suwalskim wiekszosc miejscowosci gminnych ma w historii zdanie: 'wies gminna, kiedys miasto' - Raczki, Bakalarzewo, Przerosl, Jeleniewo. Wszystkie maja do dzis zachowany rynek z kosciolem przy nim i odchodzace od rynku ulice, tylko ze za swieca szukac w nich staarych murowanych budynkow i jakiejkolwiek pozostalosci zabudowy miejskiej. a wystarczy przejechac granice wojewodztwa warminsko-mazurskiego to nawet na wsiach czuc troche miejski klimat. Niemcy jakos lepiej budowali swoje miejscowosci niz Polacy.
zgadza się, jest różnica w strukturze miejscowości, bo nie mają rynków i odchodzących prostopadłych ulic tak jak w wyżej wymienionych, za to jest architektura poniemiecka i widać, że wsie pełniły dawniej rolę miasteczek, choćby Żytkiejmy

·
Banned
2,138 Posts
Najprostszą metodą konstruowania takich rankingów jest porównanie PKB per capita czy średniej pensji. Ponieważ w WiM nie ma zbyt dużo przemysłu, to zarówno PKB jak i pensje są niższe. Poza tym są duze obszary po byłych PGR, gdzie zyja ludzie nie mający zadnego zatrudnienia - to także obniza wskazniki ekonomiczne per capita. Tak wiec w statystykach region wypada blado, ale dla mnie i tak Mazowsze to Polska B w porównaniu do Warmii :)
Dobrze prawisz, estetyka, wygląd, urbanistyczny ład nie zawsze idą w parze z wysokim PKB czy wysokościa średniej pensji...czego przykładem jest W-M, czy Lubuskie. Z drugiej strony w W-M cięzko znaleźć mi równie urokliwa mieścinę jak Suwałki naszemini Helskinki...Ełk, Kętrzyn, Mrągowo - typowa pruska małomiastowa architektura też piękna, ale jakoś brak jej uroku i delikatności neoklasycznych Suwałk.

W-M dawniej prusy wschodnie, nie było nigdy regionem przemysłowym, tu dominowało rolnictwo...była spora jak na waruni niemieckie bieda, a NSDAP miału to wielkie poparcie.

1 - 20 of 290 Posts