Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 896 Posts

·
Banned
82 Posts
Discussion Starter · #1 ·
CND

Mihail Kogălniceanu Airport (IATA: CND, ICAO: LRCK) is situated in south-east Romania, in the commune of Mihail Kogălniceanu, 14 NM (26 km; 16 mi) north northwest of Constanţa. It is the main airport of Dobrogea region and it provides access to the Constanţa County, the Constanţa city port and Black Sea Romanian resorts. The airport's maximum traffic capacity was reached in 1979, when the Romanian Riviera reached its highest number of foreign tourists; at that time CND served 778,766 passengers. It has been used as a base by US Military Forces since 1999.

Airport type: Military/Public
Operator: S. N. Aeroportul International Mihail Kogalniceanu Constanta S.A.
Elevation: AMSL 353 ft / 108 m
Coordinates: 44°21′44″N 028°29′18″E / 44.36222°N 28.48833°E / 44.36222; 28.48833 (Constanţa "Mihail Kogălniceanu" International Airport)Coordinates: 44°21′44″N 028°29′18″E / 44.36222°N 28.48833°E / 44.36222; 28.48833 (Constanţa "Mihail Kogălniceanu" International Airport)
Website: www.mk-airport.ro

The airport is capable of handling wide-body aircraft, its 3,500 × 45 m (11,483 × 148 ft) concrete runway also making it suitable for heavy cargo flights.

Scheduled airlines

Air Berlin Seasonal: Nuremberg [begins 18 May]
Blue Air Seasonal: Brussels, Bucharest-Baneasa
Carpatair Craiova, Timişoara
Luxair Seasonal: Luxemburg
Niki Seasonal: Vienna
Ryanair Pisa
XL Airways Paris-Charles de Gaule
Seasonal: Strasbourg
Yamal Airlines Seasonal: Moscow-Vnukovo

Bus
Several city bus lines link the airport to the Constanta Railway station. There are also few private bus lines operating buses to downtown Constanta or other Black Seaside resorts.A shuttle service is also available.

Taxi
There are always cabs available outside airport terminal.The cost of a ride to Constanta is around $30 which is considerably higher than the bus rates which can be as low as $1.50.

Car
MK Airport is easily accessible by car and is located in north-western part of Constanta,which can be accessed from the DN 2A/E60 Constanta-Harsova. The airport is also linked to A2 motorway(Sun motorway)by county road DJ 222 passing through town of Cuza Voda and DN 22C from Medgidia to Cernavoda.There are also car rentals available.

Parking
There is free short and long term parking right outside airport terminal.

Rail
Currently the airport has no rail service.

Military uses
The airport was home of the former Romanian Air Force 57th Air Base, which was the only unit operating the Mikoyan MiG-29 fighter aircraft. The base was disbanded in April 2004 and all the 18 MiG-29s remain in open storage at the airport. It has been used by the United States Military since 1999. In 2003, it became one of four Romanian military facilities that have been used by U.S. military forces as a staging area for the invasion of and ongoing counter-insurgency efforts in Iraq, operated by the 458th Air Expeditionary Group, and it is intended to become one of the main operating bases of U.S. Army Europe's Joint Task Force East, a rotating task force initially to be provided by the U.S. 2nd Cavalry Regiment, which will eventually grow to a brigade sized force.

As of October 2009 the US has spent $48 million modernizing the base. Plans are for the base to initially host 1,700 US and Romanian military personnel.

·
off
5,446 Posts
Excelenta deschidere de thread Mihai ! :applause:
:cheers:

Constanţa: Avion de pază a frontierelor, lansat pe aeroportul Mihail Kogălniceanu

Mâine, la ora 10.00, pe Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu vor fi prezentate, în premieră în ţara noastră, cele mai noi soluţii de supraveghere aeriană a frontierei şi monitorizare a zonei marine.

Diamond Airborne Sensing GmbHdin Austria va prezenta Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră oportunitatea implementării unui sistem aerian de monitorizare aeriană a teritoriului. „Este vorba de un avion dotat cu echipamente ce pot permite paza frontierelor, cercetarea poluării marine, precum şi căutarea persoanelor dispărute. Are foarte mulţi senzori şi aparaturi ce pot uşura munca poliţiştilor de frontieră. Avionul este un model nou, nicio insituţie publică din România nu are un astfel de aparat de zbor“, a declara Cristina Mitchievici, reprezentantă a Regional Air Services.

Demonstraţii de amploare la Mihail Kogălniceanu

Demonstratia iniţiată Regional Air Services, operator aerian şi organizaţie de intreţinere autorizată a aeronavelor bimotoare de mare fiabilitate de tip DA 42, va avea loc la Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu.

Prezentarea implică atât informaţii tehnice, cât şi demonstraţii şi simulări la sol şi în aer ale platformei DA 42.

La prezentare sunt aşteptaţi invitaţi: reprezentanţi ai Poliţiei de Frontieră precum şi ai Consiliului Judeţean Constanţa. De la eveniment nu vor lipsi nici cercetătorii de la Institutul Naţional de Cercetare şi Dezvoltare Marină „Grigore Antipa“ Constanţa şi reprezentanţii Companiei Naţionale Apele Române şi ai altor instituţii interesate.
... http://www.adevarul.ro/locale/const...roportul_Mihail_Kogalniceanu_0_389361289.html

·
Registered
419 Posts
Ma bucur ca s-a redeschis subiectul.

Legat de descrierea aeroportului ,eu as scoate cursele charter trecute ca sezoniere ,gen Niki ,companie care ,daca nu ma insel, a operat doar 2 zboruri catre CND toata vara trecuta iar celelalte sezoniere nedepasind cred 10 curse.
Exceptiile sunt Air Berlin si Blue Air care au avut curse regulate 1/7 tot sezonul trecut. Si bineinteles, as adauga la sezoniere Ryanair cu Bologna.

·
Registered
419 Posts
^^Nu cred sa nu mai fie cursa de Bologna. N-am vazut nici o declaratie in acest sens.

Datele prezentate de tine sunt identice cu cele de pe wikipedia varianta engleza .Era mai bine sa citezi sursa .

·
CONSTANTA
12,036 Posts
O aeronavă Lufthansa ce venea din direcţia Tbilisi (Georgia) cu destinaţia Munchen (Germania), cu 89 pasageri la bord, a aterizat de urgenţă pe Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu, vineri dimineaţă, la ora 6.38, din cauza unui pasager care a acuzat dureri în piept în timpul zborului.
După aterizare, pasagerului i s-a acordat primul ajutor de către medicii de pe aeroport, starea sa stabilizându-se. Acesta a fost diagnosticat cu o angină pectorală. Ulterior a fost preluat de către o ambulanţă şi dus la Spitalul de Urgenţă Constanţa pentru investigaţii. Reprezentanţii aeroportului au declarat că aeronava urma să decoleze către destinaţia iniţială la ora 09.18.

"Pasagerii aşteaptă în aeroport autocarele care îi vor transporta la un hotel, unde vor rămâne până când li se va comunica ora la care aeronava îşi pot relua zborul. Avionul ar putea decola spre Munchen chiar vineri după-amiază", a declarat la Realitatea TV, purtătorul de cuvânt al Aeroportului Mihai Kogălniceanu, Elena Dragotă.

În ciuda zăpezii care cade abundent în judeţul Constanţa, de vineri dimineaţă, Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu Constanţa era deschis operării aeronavelor în condiţii de iarnă. Utilajele de dezăpezire acţionează permanent pe pistă.

Sursa: realitatea.net

^^iata cum in urma unei intamplari nefericite ne-am trezit cu 89 de turisti straini:nuts:

·
Registered
510 Posts
O aeronavă Lufthansa ce venea din direcţia Tbilisi (Georgia) cu destinaţia Munchen (Germania), cu 89 pasageri la bord, a aterizat de urgenţă pe Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu, vineri dimineaţă, la ora 6.38, din cauza unui pasager care a acuzat dureri în piept în timpul zborului.
După aterizare, pasagerului i s-a acordat primul ajutor de către medicii de pe aeroport, starea sa stabilizându-se. Acesta a fost diagnosticat cu o angină pectorală. Ulterior a fost preluat de către o ambulanţă şi dus la Spitalul de Urgenţă Constanţa pentru investigaţii. Reprezentanţii aeroportului au declarat că aeronava urma să decoleze către destinaţia iniţială la ora 09.18.

"Pasagerii aşteaptă în aeroport autocarele care îi vor transporta la un hotel, unde vor rămâne până când li se va comunica ora la care aeronava îşi pot relua zborul. Avionul ar putea decola spre Munchen chiar vineri după-amiază", a declarat la Realitatea TV, purtătorul de cuvânt al Aeroportului Mihai Kogălniceanu, Elena Dragotă.

În ciuda zăpezii care cade abundent în judeţul Constanţa, de vineri dimineaţă, Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu Constanţa era deschis operării aeronavelor în condiţii de iarnă. Utilajele de dezăpezire acţionează permanent pe pistă.

Sursa: realitatea.net

^^iata cum in urma unei intamplari nefericite ne-am trezit cu 89 de turisti straini:nuts:
Macar asa sa avem un amarat de avion la CND:lol:

·
athanatizon
1,565 Posts
Dragi constănţeni,

Lucrul pe care îl clamaţi de ceva vreme (şi pe bună dreptate, zic eu) este un zbor/zi de pe Kogălniceanu către un hub.

Iată o idee despre cum s-ar putea obţine.

După cum ştiţi prea bine, decizia de a opera sau nu o anumită rută aparţine în exclusivitate companiilor aeriene. Din anumite motive, acestea nu s-au arătat până în prezent foarte interesate de CND, în ciuda potenţialului de piaţă al acestuia (excludem din discuţie turiştii de sezon).

Reticenţele de ordin economic ale unei companii aeriene pot fi depăşite prin semnarea unui contract cu CJ Constanţa prin care operatorul să se angajeze să asigure un nivel minim de servicii pe CND (un zbor/zi cu destinaţia Frankfurt, de exemplu) iar autoritatea publică să se oblige să-i compenseze diferenţa între costurile de operare şi veniturile obţinute din exploatarea acestei rute (dacă vor exista).

Un mecanism asemănător funcţionează deja pentru calea ferată, unde operatorii (de stat şi privaţi deopotrivă) asigură un pachet minim social de transport iar statul român le compensează diferenţa între tarife şi costuri în baza unui contract de servicii publice.

Din perspectiva companiei aeriene, un astfel de angajament ar însemna operarea unei rute potenţial profitabile şi cu nivel de risc zero (oricât de goale se poate întâmpla să fie avioanele, costurile de operare vor fi acoperite în baza contractului).

Din perspectiva autorităţii publice, un astfel de demers ar veni în întâmpinarea dorinţelor unui segment destul de mare de populaţie (sunt mai legat de oraşul vostru decât aţi putea crede şi ştiu şi eu destule cazuri de oameni care fac suficient de des drumul Constanţa - Otopeni şi retur) şi ar contribui la dezvoltarea aeroportului local. În plus, sunt şanse destul de bune, zic eu, ca un astfel de aranjament să nu implice niciun fel de efort financiar, în condiţiile în care un zbor pe zi către un hub îşi va acoperi, cel mai probabil, costurile de operare din tarif.

Etape de parcurs (grosso modo):

1. Crearea bazei legale necesare în acest sens (destul de dificil, dar nu imposibil). Singurul risc major pe care îl văd (pe lângă cel politic, evident) este o posibilă încălcare a legislaţiei comunitare în domeniul concurenţei.

2. Studiu de piaţă

3. Selectarea partenerului privat

·
Registered
419 Posts
^^Nu cred ca legile anticoncurentiale europene ar accepta asta.
Cel mai recent exemplu de scandal de acest gen este Wizz -Aeroportul Timisoara ,unde era vorba de tarife preferentiale daca imi aduc bine aminte daramite sa subventionezi pierderile unei companii private.

·
off
5,446 Posts
Multumim pentru idei/sugestii Rhemaxos. Daca nu ma insel, am impresia ca asa a procedat CJC cand a adus prima data Ryanair aici (daca nu e adevarat, cineva sa ma contrazica).
----------
In sfarsit si o destinatie ceva mai atractiva: :cheers:

Ryanair lanseaza o noua ruta din Romania: Constanta-Milano

Cel mai mare low-cost european lanseaza o noua ruta de pe aeroportul din Constanta, spre Milano, a anuntat compania.

Linia aeriana, care mai opereaza in orarul de iarna si ruta Constanta-Pisa, iar in orarul de vara pe langa Pisa opereaza zboruri si spre Bologna, va introduce noua destinatie incepand cu 27 martie 2011.

Ryanair se asteapta sa trasporte 30.000 de pasageri pe an pe ruta Constanta-Milano.

Numarul de pasageri de pe aeroportul Mihail Kogalniceanu a fost de peste 73.700 in primele 11 luni ale anului, iar majoritatea fluxului este transportat de linia aeriana irlandeza.
... http://www.dailybusiness.ro/stiri-t...-noua-ruta-din-romania-constanta-milano-54142
* pe aceeasi tema ^^:

Ryanair va lansa în 2011 un zbor pe ruta Constanţa-Milano şi estimează 30.000 pasageri pentru vară

·
Registered
419 Posts
^^ Buna treaba! Insa nu inteleg de ce Ryanair se concentreaza ca rute din Constanta numai in nordul Italiei :pisa ,Bologna ,Milano ,toate apropiate ca distanta.
Nu inteleg eficienta economica .

·
off
5,446 Posts
^^
O chestie de genul asta te-ar face si pe tine mai mandru, nu ? :lol:

Apropos, in ianuarie trebuia sa fac un drum pana la Cologne, dar am lasat-o pana la urma pentru altadata. Prin urmare, imi permit sa-ti dau sansa sa fii si On Topic aici: care e raspunsul tau la intrebarea asta ? Eu n-am folosit niciodata low-cost-uri (poate-ncerc la anul sa sparg gheata cu Constanta-Milano) si-as fi curios sa aflu detalii direct de la tzatza vacii cum s-ar spune (adica direct de la sursa).

·
Genuine Tatar
12,364 Posts

·
Registered
2,142 Posts
^^
O chestie de genul asta te-ar face si pe tine mai mandru, nu ? :lol:
daca ma crezi sau nu, ma cam doare fix undeva... ma distreaza numai cum unii forumisti din anumite regiuni se tot umfla in pene :lol:

nu ma pot mandri prin apartenenta unui grup/natiuni/popor sau ptr. realizarile altora... ;)

Apropos, in ianuarie trebuia sa fac un drum pana la Cologne, dar am lasat-o pana la urma pentru altadata. Prin urmare, imi permit sa-ti dau sansa sa fii si On Topic aici: care e raspunsul tau la intrebarea asta ? Eu n-am folosit niciodata low-cost-uri (poate-ncerc la anul sa sparg gheata cu Constanta-Milano) si-as fi curios sa aflu detalii direct de la tzatza vacii cum s-ar spune (adica direct de la sursa).
merci ptr sansa :bow:

am zburat cu german wings si cu blue air(odata) la sibiu si la bucuresti. acum 2-3ani zburau deci si blue air, nu stiu daca mai au curse.

cu german wings a fost mai bine decat cu blue air, cel putin locurile erau mai curate.poate am prins si eu un avion mai murdar. per total nu a fost mare diferenta.

german wings nu e emirates sau lufthansa(de care apartine), dar nici departe de delta.
ptr 1-2ore foarte ok, daca te gandesti ca poti zbura cu ceva noroc cu 50euro cgn-bucuresti round-trip si daca poti renunta la mancare si suc de rosii. :lol:

parca mai mult m-a deranjat aeroportul BBU, dar cred ca acum zboara de la OTP.

·
Genuine Tatar
12,364 Posts
1 - 20 of 896 Posts
Status
Not open for further replies.