Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 37 Posts

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Pored Milana sam se autocestom vozio cesto, a jedino iskustvo koje sam imao u vezi s njim je bilo ispijanje kafe na benzinskim stanicama, koja je, mora se reci, odlicna. Zato sam sa zenom i sinom odlucio da, kao sto je dobar obicaj, odemo u obilazak ovog grada. Karta vozom je zbog svicarskog standarda bezobrazno i neosnovano skupa, pa smo izabrali Flixbus, koji vozi samo sat duze, a komfor je izuzetan, jer su autobusi italijanskog kooperanta bili vrhunski. Usput sam se prvi put vozio kroz tunel Mont Blanc.

Sta reci za Milano? Sve je o njemu poznato i svi kliseji su se potvrdili, od zapanjujuce arhitekture, preko fudbalske Mekke, do vrhunske mode. Ipak, interesantno je bilo otkriti grad izbliza i neposredno. Kada dodjem na neko novo mjesto odmah znam da li ga volim ili ne volim i nema mjesta za kompromis. Milano volim.

Andiamo!

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Putovanje kroz Zenevu, a zatim kroz francuske i italijanske alpe je poslastica samo po sebi.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #3 ·

tunel M.Blanc

silazak ka Aosti

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Flixbus stoji na stanici Lampugnano, gdje je i stanica metroa, pa odavde mozemo napasti bilo koji dio grada. Prvi kontakt sa milanom je bio pozitivan. Moram reci da je cistoca na vecem nivou negdje u Sloveniji, Madjarskoj ili Slovackoj nego sto je to slucaj sa Milanom. Naravno, kome smeta malo prljavstine i nereda, taj nece biti na svome u cijeloj Italiji. Ne znam zasto mora da bude tako, jer su Italijani inace mrak narod, simpaticni, susretljivi, gostoprimivi i suprotno predrasudama- nece vas odmah opljackati.

Vjerovatno poslovicna korupcija jede novac za malo veci nivo cistoce i uredjenosti, ali pored toga Milano je zaista metropola. Kosmopolitski grad u kojem vam nikad ne moze biti dosadno.

• Like
Reactions: ameracm

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Metro sistem je jako dobar. Brzo se stize u svim smjerovima, sto je na povrsini ponekad nemoguce. Vozovi su razlicite starosti i na nekim linijima su automatski, a na drugim sa vozacem.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Odmah smo se strmoglavli u sami centar, da bi vidjeli odmah u prvom danu ono sto je obavezno vidjeti u Milanu. Duomo i Galleria Vittorio Emanuele

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #7 ·

Ovo je milanska katedrala, Duomo. Slike govore sve.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #8 ·
linija tramvaja 3 vas vodi do katedrale, ako dolazite s juzne strane grada.

poznata milanska Scala

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #9 ·

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #10 ·

ako zelite kupiti originalne suvenire i cokolade iz Milana, ovdje necete osiromasiti:

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #11 ·

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Galleria Vittorio Emanuele je stari shopping centar iz vremena kada su parne lokomotive jos bile zadnji krik tehnike. Tim vise je ovo zdanje zanimljivo.

I jos nesto: cijene odjece, parfema i modnih dodataka su astronomske, boli kad se gleda u cijene, a kako li je tek kad se placa? Ja nisam pao u iskusenje. Do Milana nikad u zivotu nisam vidio zensku majicu bez rukava za 300€.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #13 ·

u galeriji postoji mjesto na kojem se turisti okrecu oko svoje pete. Tu ima jedno malo udubljenje u tlu. Navodno su ga izdubili ljudi okrecuci se na peti na tom mjestu.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #14 ·

• Like
Reactions: Namibija

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #15 ·

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Kvart Navigli je interesantan po kanalima- 'I Navigli'. Nekad davno, turisticki vodic je rekao tacno vrijeme. ali sam zaboravio, u Milanu su izgradili kanale, da bi roba lakse stizala do centra grada. Sa strane kanala bila su brojna skladista. Kanali su imali i saobracajni znacaj za prevoz ljudi. Danas kanali sluze tek za turisticke voznje i kao ukras. U ovom kvartu covjek ima neki osjecaj da je u Veneciji.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #17 ·

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #18 ·

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Ovdje sam bio stalna musterija. Strasno volim pizzu i svaki dan sam bio tu na rucku. U Italiji pizza jednostavno ima bolji ukus.

Mada smo i ovdje lijepo jeli.

Zena je htjela probati risotto milanese u Milanu. Pa, izvoli draga

A ja cu se domacinski najesti

• Like
Reactions: Namibija

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #20 ·

1 - 20 of 37 Posts