Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 35 Posts

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Mediolan stolica Lombardii, mody, biznesu i designu.

Na poczatek Duomo w samym centrum miasta.

Przy Piazza Duomo znajduje sie 'swiatynia' handlu, Galeria Vittorio Emanuele z markowymi sklepami:

Glowne wejscie

punkt centralny - kopula

symbol rzymu

sama przyjemnosc chodzic po takich mozaikach ;)

detale:

Idziemy w strone Piazza della Scala

I oto ukazauje sie nam sama La Scala.

Teraz idziemy w strone Corso Vittorio Emanuele II i po drodze taki kosciol:

Tutaj zaczyna sie Corso.
La Rinascente, centrum handlowe.

detal okna

Corso Vitt. Emanuele II to handlowa ulica :

Jest tez miejsce na wielki handel ... i handelek:

kosciol sw. Karola

Corso konczy sie na Placu San Babila:

i z innej perspektywy

niedaleko znajduje sie sklep Ferrari:

i ceny ;):

Via Monte Napoleone. Ulica markowych butikow i kosmicznych cen.

cdn

·
Szczecinomaniak
584 Posts
sama przyjemnosc chodzic po takich mozaikach
słyszałem ze pewnemu byczkowi na mozaice należy na szczęście przydepnąć co nieco :)

na zdjęciu noga taty. nie wiem czy widac, ale jest tam dosc duza dziura od takiego przydeptywania.
niestety wszystkie moje fotki z mediolanu są z "duszkiem" na środku.

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #5 ·
słyszałem ze pewnemu byczkowi na mozaice należy na szczęście przydepnąć co nieco :)

na zdjęciu noga taty. nie wiem czy widac, ale jest tam dosc duza dziura od takiego przydeptywania.
niestety wszystkie moje fotki z mediolanu są z "duszkiem" na środku.

dokladnie,w tym miejscu jest spore wglebienie. nalezy obrocic sie na piecie 3x. biedny byczek ;)

wkrotce zapostuje nowe fotki. m. in wiezowca Pirelli i monumentalnego dworca w stylu faszystowkim.

·
Underneath the Stars
1,190 Posts
no wlasnie, na jajach byka trzeba sie obrocic na piecie;)

bardzo lubie Mediolan, choc miasto nie powala jak Rzym-mimo wszystko historyczne centrum jest bardzo ladne

czekam na kolejne fotki-szczegolnie Stazione Centrale, obok ktorego zawsze nocuje w pobliskim hoteliku:) dworzec jest jedyny w swoim rodzaju;)

·
hipp-E
11,138 Posts
wkrotce zapostuje nowe fotki. m. in wiezowca Pirelli i monumentalnego dworca w stylu faszystowkim.
Tak, tak, pokaż ten dworzec natychmiast! Godzinami się po nim włóczyłem tak mi się spodobał (choć perony niezły syf), a kolega, który nie ma pojęcia o architekturze i posiada zerową wiedzę historyczną, był tym dworcem wręcz zachwycony. Wyznał cały w spazmach, że "To na pewno jeszcze z czasów rzymskich, a może nawet bałwochwalczy styl babiloński". :lol:

Możecie mnie zlinczować, ale z chęcia widziałbym w europejskich miastach wiecej takiego faszyzmu w architekturze. Zdecydowanie tak! :D
A Milano na tych pięknych zdjęciach jest trochę za mało pokryte kurzem, niż w realu. ;)
maxWroc said:
bardzo lubie Mediolan, choc miasto nie powala jak Rzym.
Za to nieźle powalają jego mieszkańcy... nonszalancją i wyglądem ;)

·
Underneath the Stars
1,190 Posts
^^oj tak;)

chyba w zadnym innym miescie na swiecie ludzie nie chodza tak wystrojeni po ulicach jak w Mediolanie i dotyczy to chyba nawet bardziej facetow niz kobiet:D tam lansowanie na ulicy uroslo do rangi sztuki;)

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Tak, tak, pokaż ten dworzec natychmiast! Godzinami się po nim włóczyłem tak mi się spodobał (choć perony niezły syf), a kolega, który nie ma pojęcia o architekturze i posiada zerową wiedzę historyczną, był tym dworcem wręcz zachwycony. Wyznał cały w spazmach, że "To na pewno jeszcze z czasów rzymskich, a może nawet bałwochwalczy styl babiloński". :lol:

Możecie mnie zlinczować, ale z chęcia widziałbym w europejskich miastach wiecej takiego faszyzmu w architekturze. Zdecydowanie tak! :D
A Milano na tych pięknych zdjęciach jest trochę za mało pokryte kurzem, niż w realu. ;)

Za to nieźle powalają jego mieszkańcy... nonszalancją i wyglądem ;)
bo stazione centrale, bez tej calej otoczki historycznej jest ok. funkcjonalny, monumentalny, z fajnym detalem architektonicznym i zbudowany od poczatku do konca.
teraz jest w trakcie renowacji, wiec za kilka lat bedzie mozna go podziwiac w pelnym blasku.

beda tez fotki, a raczej budynki przykryte kurzem ;)

ok oto Stazione Centrale:
faszyzm w czystej postaci:

widok od wiezowca Pirelli:

dworzec i piazza Duca D'Aosta, pod tym placem krzyzuja sie 2 linie metra. pod ta 'rotunda' widac poziom korytarzy:

tutaj hol w trakcie odnawiania. takiego pomieszczenia niepowstydzilaby sie niejedna katedra albo muzeum:

pomieszczenia sa jasne dzieki przeszkleniom w dachach. tutaj wyzszy, kolejny hol:

w strone peronow:

obrot w tyl na detal architektoniczny i od razu widac, ze jestesmy w miescie mody ;)

detale:

tak to ma mniej wiecej wygladac:

Eurostar dobil do celu (sorki za jakosc) generalnie widac preAlpy w tle

takie zadaszenia sa 3 rownolegle, to srodkowe jest najwieksze

jest nawet kaplica

poleglym za ojczyzne:

wschodnia peronowa czesc dworca:

makieta:

perony:

ogolnie wyglada to tak :):

i jeszcze z zewnatrz ;):

gdyby komus bylo malo to moge zalozyc odzielny watek o tym dworcu ;) bo mam sporo fotek.

jutro wstawie wiezowiec Pirelli

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^oj tak;)

chyba w zadnym innym miescie na swiecie ludzie nie chodza tak wystrojeni po ulicach jak w Mediolanie i dotyczy to chyba nawet bardziej facetow niz kobiet:D tam lansowanie na ulicy uroslo do rangi sztuki;)
potwierdzam. ale dziewczyny np. nie uzywaja makijazu w wiekszosci :) chyba ze babki po 50 :D
a co do lansowania, to czasami przybieraja karykaturalne formy. no, ale mediolan ;)

·
au premier étage
2,413 Posts
monumentalnego dworca w stylu faszystowkim.
Ten dworzec ma jednak też dużo elementów art deco i sam w sobie jest dośc eklektyczny, faszystowskie ma tylko niektóre elementy, które wprowadzono później do wcześniejszego projektu. Styl faszystowski w większej skali zastosowano na dworcu Termini w Rzymie. http://upload.wikimedia.org/wikiped...PG/450px-Esquilino_-_Termini_-_torre_2060.JPG
Wracając do Mediolanu, to podobno Frank Lloyd Wright uznał ten mediolański to jeden z najpiękniejszych dworców na świecie;)

·
hipp-E
11,138 Posts
Stazzione Centrale :eek2: :master:
potwierdzam. ale dziewczyny np. nie uzywaja makijazu w wiekszosci :) chyba ze babki po 50 :D
a co do lansowania, to czasami przybieraja karykaturalne formy. no, ale mediolan ;)
Hehe, mnie sie tam te "karykatury" podobały. :D Nigdy nie zapomnę jednego faceta w srebrnych spodniach, białym futrze z długiego włosia (było +25 stopni) ciemnych okularach (była noc), który pod tym futrem nie miał żadnej koszuli, tylko wyeksponowaną klatkę, jak ci z powyższej reklamy D&G. :lol:
Michejda said:
Wracając do Mediolanu, to podobno Frank Lloyd Wright uznał ten mediolański to jeden z najpiękniejszych dworców na świecie ;)
A to dziwne, bo on przecież nawoływał do burzenia budynków Beaux-Arts w USA uznając wszelkie "zdobienia" w architekturze jako zbyt obce budownictwu amerykańskiemu.

·
...
2,120 Posts
Dworzec powala, jest niesmowity :shocked:. Z niecierpliwoscia czekam na kolejne zdjecia miasta i osobny watek o dworcu :).

potwierdzam. ale dziewczyny np. nie uzywaja makijazu w wiekszosci :)
No to mnie zacheciles, bo nie przepadam za makijazem. Musze sie wybrac do Mediolanu :).

·
Registered
463 Posts
Miałem okazję poznać to miasto. Swego czasu spędziłem tam trochę czasu (stypendium). Niestety moja opinia o tym mieście jest negatywna. Poza ścisłym zabytkowym centrum to miasto jest mocno zaniedbane i szare, choć jest to podobno najbogatsze miasto we Włoszech. Normalnie czasami miałem wrażenie, że jestem w Łodzi albo w Katowicach ;) no może trochę przesadzam, ale sporo "swojskich kilimatów" tam można znaleźć, na przykład okolice stadionu San Siro. Jest tam owszem kilka interesujących zabytków np. fresk da Vinci "Ostatnia Wieczerza", ale ogólnie w porownaniu z innymi włoskimi miastami Mediolan jest nieciekawy. Największym minusem są niestety ludzie tam mieszkający :( Ich stosunek do Polaków i Polski mnie przeraził. Oni mają nas za najgorsze ścierwo, choć sami tak naprawdę niewiele sobą reprezentują. Pogardzają nie tylko Polakami ale także, może nawet jeszcze bardziej mieszkańcami południa Włoch. Od tamtego dwumiesięcznego pobytu bardzo znielubiłem ten kraj, a szczególnie to całe Milano. Przez ten uraz to chyba nigdy się na wakacje do Włoch nie wybiorę. Jak zobaczyłem ten wątek, to musiałem się podzielić moimi refleksjami.

·
Registered
4,773 Posts
^^ no popatrz, ja swego czasu (dziesięć lat temu prawie) mieszkałem miesiąc w Milano i mam dokładnie przeciwne zdanie o mieszkańcach, bardzo fajni ludzie (choć z tym "pogardzaniem" południowcami to prawda). Widać zależy kto w jakim środowisku się obraca. A swojski syf to jest wszędzie w krajach śródziemnomorskich, w Milano nie taki znowu duży. Polecam Neapol ;) Ja na przykład mieszkałem na osiedlu które było tak wychuchane i wysprzątane jak w Polsce nie uświadczysz.

Najlepsze jest to ze w ciągu tego miesiąca musiałem tak zapier... (byłem w pracy a nie turystycznie) że w zasadzie nic w samym mieście nie widziałem, poza połażeniem z raz czy dwa razy po sklepach. Także dworca na ten przykład nie widziałem w ogóle (ale i nic nie straciłem, nie podoba mi się zbytnio).

·
Registered
463 Posts
Przykre jest to, że środowisko w którym się obracałem uchodziło za "bardzo kulturalne i na poziomie" ale na każdym kroku potrafili coś dowalić, że wy tam w Polsce to wy tam w Polsce tamto, głupie uwagi i uśmieszki. No może poprostu źle trafiłem. Faktem jest, że Mediolan w porównaniu z innymi włoskimi miastami wygląda nieźle jeśli chodzi o czystość, choć wiele poskich miast jest bardziej zadbanych. Ciekawym doświadczeniem jest szok kulturowy jakiego można doznać w miasteczku Como niedaleko Mediolanu. To miasto, bardzo urokliwe nad jeziorem jest podzielone na dwie części włoską i szwajcarską (coś jak Cieszyn). Po przejściu na szwajcarską stronę normalnie szok... czyste mury, uprzejmi kierowcy, - nie rozjeżdżający cię na pasach itd. Poprostu inny świat.

·
Banned
2,634 Posts
Włochy to wogóle inna bajka. Tylko dwa kraje są takie. Hiszpania no i Włochy z wielką przewagą Włoch. Oczywiście na prowincji już nie jest tak różowo jak na przykład w innych krajach starej UE. Ale pomimo tego Północ Włoch jest przewspaniała + Rzym oczywiście. A Mediolan jest drugim miastem po Rzymie w hierarchii. Niektórzy mówią że pierwszym :)

1 - 20 of 35 Posts