SkyscraperCity banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Discussion Starter #1
Miliony euro dla ośmiu polskich portów


400 mln euro dostaną polskie porty z funduszy strukturalnych na modernizację w latach 2007 - 2013 z programu "Infrastruktura i środowisko"


Nasze porty potrzebują pieniędzy na poprawę dróg i kolei dojazdowych oraz na przygotowanie terenów pod nowe inwestycje. Unia w tym pomoże, ale najpierw same muszą wyłożyć około 10 mln euro. Wiadomo też, że o dotacje mogą ubiegać się dopiero po zakończeniu inwestycji.

Unijne pieniądze przypadną do podziału ośmiu portom. Dostaną je Gdańsk, Gdynia, Kołobrzeg, Darłowo, Policu, Elbląg oraz Zespół Portów Szczecin-Świnoujście.

Do tej pory nasze porty miały tylko niewielkie możliwości korzystania z unijnych dotacji na rozwój infrastruktury, gdyż musiały ubiegać się o nie poprzez gminy. Albo tak jak zrobił port w Kołobrzegu, który sięgnął po dotacje przeznaczone na rybołówstwo.

Plany dużych
Port w Gdańsku z dotacji na lata 2007 - 2013 chce dla siebie ok. 250 mln euro m.in. na budowę połączenia z autostradą A1, tunelu pod martwą Wisłą czy na modernizację portowego odcinka linii kolejowej do Katowic i Warszawy.

W infrastrukturę okołoportową chce też zainwestować Gdynia. W najbliższych latach ma w planach przeprowadzenie pięciu inwestycji, na które UE miałaby dać około 103 mln euro.

- Chcemy je zainwestować między innymi w modernizację drogi z centrum Gdyni do portu oraz w zagospodarowanie i przygotowanie nabrzeży na potrzeby przyszłychinwestorów. W grę wchodzi też budowa nowego terminalu pasażerskiego - mówi Krzysztof Gromadowski, dyrektor gdyńskiego portu do spraw planowania rozwoju portu i integracji z UE.

Pomoc dla mniejszych
Nie wszystkie porty wiedzą już, jak wykorzystać olbrzymi zastrzyk gotówki.

- Jeszcze nie myśleliśmy jak sięgnąć po unijne dotacje - przyznaje Krzysztof Wandas, dyrektor portu w Darłowie. To jednak odosobniony przypadek, bo pozostałe porty mają bardziej sprecyzowane plany, na co wydać pieniądze z Brukseli.

- Do tej pory prawie za każdym razem, gdy ubiegaliśmy się o unijne dotacje, okazywało się, że nie jest to możliwe - mówi "Rz" Wojciech Grzymkowski, prezes spółki zarządzającej portem w Kołobrzegu. Teraz liczy na dotację w wysokości ok. 40 mln euro. Od przyszłego roku planuje zainwestować w drogi dojazdowe do portu oraz w budowę i modernizację nabrzeży.

Port w Elblągu będzie ubiegać się o około osiem milionów euro. - Przymierzamy się do budowy drugiego terminalu pasażerskiego oraz dróg i linii kolejowych do portu - powiedział "Rzeczpospolitej" Wojciech Przedpełski, zajmujący się w spółce inwestycjami. Do tej pory przy współpracy z gminą uzyskali ponad cztery miliony euro m.in. na budowę terminalu towarowego i punktu odpraw granicznych.

Powołany rok temu zarząd portu Police do tej pory nie był na liście beneficjentów żadnego z programów unijnych. - Teraz, jeżeli będzie to możliwe, będziemy się starać o dofinansowanie budowy drogi wewnętrznej w porcie i doprowadzenie linii kolejowej - mówi Marek Klabach, prezes zarządu spółki. Planuje, że do inwestycji szacowanych na ok. 27,5 mln euro uzyska ok. 14 mln euro unijnego dofinansowania.

AGNIESZKA STEFAŃSKA
"RZECZPOSPOLITA"

 

·
Registered
Joined
·
178 Posts
^^ktos ewidentnie nie dostanie , albo dostanie za malo; mi osobiscie szkoda ze ustka nic nie dostanie-moje rodzinne miasto; ale tamprzynajmniej widac tam spore (jak na miasteczko 20 tys.) inwestycje znaczaco podwyzszajace atrakcyjnosc miasta
 

·
Registered
Joined
·
10,463 Posts
już kilku beneficjentów złożyło wnioski o dofinanowanie, m. in. ZMP Gdynia, Urząd Morski w Szczecinie ... pierwsze płatności pewnie pod koniec 2009 r.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top