Skyscraper City Forum banner
1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
4 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Atatürk Havalimaninin yerine Millet Bahçesi yapilicak projenin ilk görüntüleri ortaya ciktik.

İstanbul Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak ‘Millet Bahçesi’nin kalbinde çevresi ağaçlandırılmış olan büyük bir gölet olacak. Pistler yürüyüş yolu olarak korunurken temalı parklar, oyun ve aktivite alanları yer alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim’de taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını açıklamasının ardından ilgili kamu kurumları harıl harıl çalışmaya başladı. İstanbul Florya’daki devasa büyüklükteki arazi için projeler çizilmeye başlandı. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimleri de önerilerini proje haline getirmeye koyuldu. 11.7 bin dönümlük havalimanı alanına yapılacak Millet Bahçesi’ne yönelik ilk plan ortaya çıktı.

GÖLET, BOTANİK PARK, ORGANİK TARIM BAHÇELERİ

Habertürk Gazetesi'nden Yavuz Barlas'ın haberine göre; Projenin ilk çizimine göre dikkat çeken havaalanı pistlerinin yürüyüş parkurları olarak düzenlenmiş olmasıydı. Kimi binalarının kongre alanı, müze, sergi salonları için korunduğu gözlenirken parkın tam ortasında büyük bir gölet planladığı da ortaya çıktı. Ağaçlandırılacak olan bölgenin içinde botanik parklar, çocuk oyun alanları, organik tarım bahçeleri gibi farklı aktivitelerin yapılacağı bölümler olması da dikkat çekti. Yakın çevresinde 5 milyon insanın yaşadığı ‘Millet Bahçesi’ için çizilen ilk projede metro ve otoparkların da parka entegre edildiği görüldü.

11 BİN 700 DÖNÜM

Bakırköy, Yeşilköy Yeşilyurt, kulesi Florya ve Sefaköy semtleri arasındaki Millet Bahçesi, benzer parklarla karşılaştırıldığında dünyanın 3’üncü büyüğü olacak.

Kaynak

·
Registered
1,796 Posts
iğrenç gözüküyor, umarım revize olur.
Birincisi belirgin bir odak nokası yok.
su alanı sanki su bahçesi gibi duruyor.
Su ile bahçeyi karıştırın da..
yol hatları bist gibi duruyor. acaba mevcut pistler olduğu gibi kalacak mı?
o kısmı tam olarak anlamadım.
ufak ufak kendi içlerinde yeşil alanlar parsellere dönüşmüş. amaç nedir? daha net görsel olursa incelemek gerekir ama bu haliyle çok yetersiz duruyor.

·
Registered
4 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Cizimlerde daha düzenlemelerin olucani düşüniyorum. şu anda yüksek cözümlü resimler yok zaten.

Pist olan yerlere yürüme yollarina dönüstürülecek. Ayni mevcüt pist yolu olmasi cok sacma olur. O kücük parseller muhtemelen TARIM BAHÇELERİ.

Havalicik Müzesi nolcak acaba onu merak ettim....

·
Moderator
30,841 Posts
Yeni binaların yıkılması kötü olmuş, fuar amaçlı kullanılabilirdi,
her iki pistin kaldırılmasını da tehlikeli buluyorum,
acil durumlar için bir pist bırakılmalıydı.

Ayrıca E5 güneye kaydırılarak kuzeye de ayrı bir park yapılabilirdi.

·
Registered
1,517 Posts
Bence de kapasitesi azaltılabilir ama komple kapamak doğru değil. Özel uçaklar için falan kullanılır. Pist, terminal vs. yapmak falan öyle ucuz şeyler değil, onları sökmek de değil. Vergimin bu şekilde civarda rant yaratmak için çarçur edilmeisni istemem.

·
Registered
36 Posts
Gezi olayları sonrası icat ettikleri zaten park olan Çırpıcı çayırını ve hipodromu birleştirip şehir parkı yapma projeleri neydiyse bu da o! Hiç umudum yok iyi bir şeyler yapılacağına. Yalandan bir gaz yaratıp onun rüzgarıyla amaçlarına yelken açıyorlar. Rant alanları oluştururlar. Yandaşlar zengin olur. Şimdiden o seyir kulesi falan iştahlarını kabartmıştır.

1 - 18 of 18 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.