SkyscraperCity banner
1 - 20 of 39 Posts

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rekoh kad sam već tu da vam predstavim ovaj lepi grad!

IDS centar:

Pogled iz mog stana :D

Centar

Vodenica

Riverside. Ova zgrada je bila zamišljena kao "raj na zemlji". Očigledno... nije baš tako ispalo

Skupština Grada

Thrivent Financial

·
Registered
5,099 Posts
@Ranko
+1

@deusdies
Odlična reportaža. :eek:kay:
Ako si ti onaj iz KG što je imao Sijetl u potpisu, postavi i reportažu iz tog grada. :cheers:

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Iz nekog razloga sve do sad nisam video da ste odgovorili na poruke.

Sad ću da postavim još neke slike, samo da ih nađem.

@Vrachar - jesam ja taj, sad ću da vidim dal' mogu da iskopam neke slike iz SEA

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Evo jednog mostića preko Misisipija

Jedan od najstarijih oblakodera u Mpls-u

Kanal iz Misisipija odveden za staru (sada nepostojeću) vodenicu, vraća se u reku

Stone Arch Brige, slikan iz Golden Park

Unutar jedne od "plaza". Ovde su sve zgrade u okviru jednog bloka zapravo povezane iznutra, tj. osnova im je ista. Zato u svakom bloku ima hol iz koga možeš da pristupiš bilo kojem delu zgrade. Ovo je plafon jedne plaze jedne od najviših zgrada u Mineapolisu (IDS centar)

Muzej modernih umetnosti i smrdljiva garaža ispred. Inače Mineapolis je pun ovakvih ružnih, betonskih garaža i stvarno kvari izgled gradu.

A ovo sam slikao juče i danas - verovatno ste čuli na vestima da se srušio krov na Metrodome-u. Mada to nisam slikao, ovako je izgledao ostatak grada

Juče:

Juče #2:

Danas (najebali smo):

I za kraj - moja omiljena slika - pogled na centar sa mog univerziteta:

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #7 ·
I ajde da ne otvaram novi thread, neke misc. slike iz SAD, mada ove su uglavnom iz Washington-a (države), a ne Mpls.

Astoria most. Ovo sranje je mnogo dugačko.

Opet

Pogled na obalu Washington-a

E a sada moj stari faks, koji izgleda kao da ga je pravio sovjetski savez 50-ih.

Unutar moje bivše sobe. Nama međunarodnim učenicima su dali najbolje sobe tj. gotovo apartmane - nas trojica, sa 2 spavaće sobe, dneevnom, kuhinjom, i kupatilom. Mada su nas drali $700 mesečno za to.

Ovo sad... Ameri tako vole da eksperimentišu i u 99% slučajeva naprave teško sranje. Ovo je nešto što ja zovem polu-sprat, a niko zapravo ne zna šta je i kako je napravljeno. Nema nikakve logike.

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #9 ·
A sad malo pričica o gradu, tj. moji utisci.

Prvo da se razumemo: ja sam rođen i odrastao u Kragujevcu tj. u semi-velikom gradu. Ovde sam prvu godinu živeo ne u Sijetlu, nego u pišljivom Ellensburg-u, gradiću od nekih 3000 stanovnika. Baš je bezveze.

U septembru sam se preselio u Mineapolis i meni je on mnogo lep grad. Živim u strogom centru grada i sve mi je blizu. Kao što vidite imamo dosta problema sa snegom, ali to nije veliki problem jer su sve zgrade povezane sa tzv. skyway (ko je iz Kragujevca, to je onaj mostić između dve pošte). Evo kako to izgleda iznutra (loš kvalitet)

U centru su bukvalno sve zgrade (svi blokovi) sa svih strana povezani sa skyways. Znači napolju -25 (bukvalno -25), a ja u prodavnicu idem u šorcu i majci i japankama...

Imamo i onaj čuveni Mall of America koji je okej, mada je po mom mišljenju prevelik. Bio sam 10 puta i svaki put se drndam kako da stignem donekle. U centru mall-a ima luna park koji je ekstra al' se još nisam vozio :p A oću :D

Grad ima okej gradski prevoz, ima jednu tramvajsku liniju koja ide do mall-a.

Ono što mi se takođe puno sviđa jeste način na koje su pravljene zgrade. Naime, kao što objasnih u jednoj od slika gore, svaki blok ima par zgrada, ali sve imaju zajedničku osnovu koja se zove plaza. Znači kad uđete u blok, jelte, ulazite u ogroman hol u kome ima prodavnica, butika, banki, svih mogućih čuda. Sad gledam i ne mogu da verujem da nisam slikao nijednu plazu. Recimo u mom bloku ima moja zgrada, pored je teretana (na 5 spratova, sa sve bazenom, košarkašim terenima i sl.), onda jedna visoka poslovna zgrada, i pozorište. I svemu tome mogu da pristupim direktno iz svog hola, nema potrebe da izlazim napolje nigde.

Ono što mi se ne sviđa ovde su putevi. Mada su putevi u SAD (bar gde sam ja bio) generalno katastrofalni, u Mineapolisu je to posebna priča. Kad se voziš autobusom samo gledaš kad će da ti ispadne bubreg iz loja. Onda, ima puno javnih garaža koje su najružnije na svetu i mnogo kvare izgled grada. Takođe, MNOGO je hladno. Zadnjih 15 dana temperatura nije prelazila -5. Evo, sad je doduše 1:40 ujutru, a napolju je temperatura (i to merena u centru grada) je -28 C.

E sad, ako ikada budete živeli u Mineapolisu, zapamtite: samo centar grada. Ostatak je, kao i u svim ostalim gradovima Amerike, sranje. U centru se sve dešava, a nema toliko kriminala. Ima mnogo budala doduše.

Ako neko ima bilo kakva pitanja vezano za Mineapolis, Sijetl, ili uopšte SAD, slobodno pitajte.

·
Yosemite Sam
12,266 Posts
"Jedan od najstarijih oblakodera u Mpls-u"

^^ Izgled te prevario. To je Wells Fargo Center otvoren 1988. godine, a projektirao ga je Cesar Pelli. Taj neboder se ubraja među najljepše nebodere na svijetu.:cheers:

·
Registered
5,253 Posts
Deusdies, svaka ti čast, ali stvarno si me oduševio ovom vožnjom.
Sviđa mi se i snimak i tvoja objašnjenja. Voleo bi da napraviš još ovakvih putopisa. Meni je veoma zanimljivo a verujem i drugim forumašima.
Možeš nam reći i kako se mladi provode u Mineapolisu gde izlaze i slično. Odkud ti tu ako nije tajna. Dali ideš i preko u St Paul
Potpuno si se iskupio zbog trogodišnjeg zastoja.
Mogao bi ako ti nije teško i da na nekoj mapi ugrubo iscrtaš kudam si prošao u ovoj vožnji.

:applause:

·
Registered
2,526 Posts
Kako Mineapolis depresivno izgleda na ovom tvom snimku... :eek:hno: Proveo sam tamo 10 dana u oktobru prošle godine, a grad je ostavio relativno pozitivan utisak na mene iako ne volim američke gradove. Obišao sam veliki dio grada (od Excelsiora do St.Paula) a bio sam smješten u naselju Minetonka.

Kako god bilo svidja mi se tvoj snimak jer rijetko ko komentariše na snimcima ovog tipa. Taman si me podsjetio da nastavim sa svojom reportažom iz SAD koju nikada nisam završio... Biće i dosta fotografija iz Mineapolisa i okoline.

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Deusdies, svaka ti čast, ali stvarno si me oduševio ovom vožnjom.
Sviđa mi se i snimak i tvoja objašnjenja. Voleo bi da napraviš još ovakvih putopisa. Meni je veoma zanimljivo a verujem i drugim forumašima.
Možeš nam reći i kako se mladi provode u Mineapolisu gde izlaze i slično. Odkud ti tu ako nije tajna. Dali ideš i preko u St Paul
Potpuno si se iskupio zbog trogodišnjeg zastoja.
Mogao bi ako ti nije teško i da na nekoj mapi ugrubo iscrtaš kudam si prošao u ovoj vožnji.

:applause:
Hvala :)

Nema problema, napraviću još. Evo sutra imam dosta slobodnog vremena, a moram da odem i u Ministarstvo koje je u centru St Paul-a, pa ću da snimim i to.

Što se izlazaka tiče, nisam ti ja baš toliki reper (ja ne izlazim), ali ima dobar broj klubova... problem je doduše što se po tim klubovima uglavnom diluje droga (i to ona teška), a i "ribe" su uglavnom tonašice čija je jedna noga široka kol'ko i moje telo, u uskim suknjicama (postoje, verovali ili ne, ja mislim da je fi jedno 2 metra). U SAD su uglavnom popularnije kućne žurke, tj. house parties... I sve je super dok ne dođe policija da hapsi pošto uvek ima nekog ko ima ispod 21 godinu, a u prisustvu je alkohola.

Banja Luka.RS. said:
Kako Mineapolis depresivno izgleda na ovom tvom snimku... Proveo sam tamo 10 dana u oktobru prošle godine, a grad je ostavio relativno pozitivan utisak na mene iako ne volim američke gradove. Obišao sam veliki dio grada (od Excelsiora do St.Paula) a bio sam smješten u naselju Minetonka.

Kako god bilo svidja mi se tvoj snimak jer rijetko ko komentariše na snimcima ovog tipa. Taman si me podsjetio da nastavim sa svojom reportažom iz SAD koju nikada nisam završio... Biće i dosta fotografija iz Mineapolisa i okoline.
Nije Minneapolis toliko loš grad... leti. Zimi je katastrofa. Putevi se kao što sam rekao u snimku ne čiste, a jako je hladno. Depresivno izgleda, istina, takvo me je vreme uhvatilo, ali valjda će biti sunca sutra pa ću da obiđem malo.

·
Registered
1,085 Posts
Stani malo, ovaj video gore je snimljen u maju? Pa drvece jos nije olistalo. Bas depresivno.

Mada sto se mene tice americka predgradja i dalje ostaju idealno mesto za zivot. Mislim barem po onome sto sam video u milion serija i filmova koje sam odgledao.

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Sada vec jeste :) Jako je hladno u Minneapolis-u, pa nam i prolece/leto malo kasnije dolazi.

Ne znam da li si cuo moj komentar u videu, ali Amerika iz filmova definitivno nije ista pravoj Americi. Mislim, mogu se i filmovi ostvariti, ako si u top 5-10% sto se zarade tice.

·
Registered
1,085 Posts
Pa dobro ne mislim na neku bezobrazno luksuzan zivot , ali mi se uvek cinilo da ako Amerikanci nesto imaju to je jaka srednja klasa i pogotovo visoka srednja klasa.

Uopste taj njihov nacin zivota mi deluje privlacno, kuca, posao, ne zabadanje nosa u tudja posla, cistoca itd...
Takodje uvek mi je i prijao njihov humor i cini mi se da su generalno dosta normalniji i otvoreniji od vecine Evropljana.

Inace uvek me je interesovalo kako uspevaju da im travnjaci uvek budu u tako savrsenom stanju? Cini mi se da taj kult sisanja trave ima posebno mesto u americkoj kulturi.

·
Registered
1,198 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Pa dobro ne mislim na neku bezobrazno luksuzan zivot , ali mi se uvek cinilo da ako Amerikanci nesto imaju to je jaka srednja klasa i pogotovo visoka srednja klasa.

Uopste taj njihov nacin zivota mi deluje privlacno, kuca, posao, ne zabadanje nosa u tudja posla, cistoca itd...
Takodje uvek mi je i prijao njihov humor i cini mi se da su generalno dosta normalniji i otvoreniji od vecine Evropljana.

Inace uvek me je interesovalo kako uspevaju da im travnjaci uvek budu u tako savrsenom stanju? Cini mi se da taj kult sisanja trave ima posebno mesto u americkoj kulturi.
Ne bih se baš složio... Znaš kako, prosečna plata u Minneapolisu posle poreza i ostalih čuda je oko $24000 godišnje, što znači oko $2000 mesečno. I to je Minneapolis pri vrhu u naciji. Deluje mnogo, ali ja recimo plaćam stan za sebe, garsonjeru (doduše veliku) $1035 mesečno. Jeste malo lux, ali stan u predgrađu sa jednom spavaćom sobom (plus dnevna) je oko $900. Na to dodaj račune od oko $200 mesečno, plus troškovi auta (bez auta ne možeš funkcionisati ovde) opet bar $250 mesečno (npr. meni je autoodgovornost $70 mesečno). Uz to dodaj činjenicu da moraš sam da plaćaš zdravstveno osiguranje (u 90% slučajeva, koje je barem oko $80 mesečno). Ne ostane puno za život.

Kada zarađuješ preko oko $100,000 godišnje (što je posle poreza oko $65000), onda si super (uslov da ne izdržavaš nikoga). Ali to već nije srednja klasa.

To za ne zabadanje nosa u tuđa posla, to se 1000% slažem. I tu bi mi (Srbi) mogli mnogo da naučimo. Amere generalno ne interesuje šta neko drugi radi i ne provede sate i sate analizirajući ko je kome rekao šta i zašto, za razliku od nas. Humor jeste isto super, živeo sam u Austriji pola godine i njihov humor je... nepostojeći.

Čistoćom se ne mogu baš pohvaliti, mada to zavisi. Imaš parkove koji su idealno čisti, imaš parkove koji ne liče ni na šta. Zavisi u kom si delu grada ;)

A negovanje travnjaka jeste velika stvar. MNOGO para se troši na to i mnogo se pažnje pridaje tome. Ali rezultati su očigledni.

1 - 20 of 39 Posts