Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 189 Posts

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Hej wszystkim,

niedawno wróciłem z podróży do Mołdawii. Dlaczego wybrałem akurat Mołdawię? Byłem prawie wszędzie w Europie, zacząłem podróżować ostatnio do Azji. Zastanawiając się gdzie pojechać na następny wyjazd pomyślałem sobie że nigdy nie byłem jeszcze w Mołdawii, a byłem już w Rumunii i na Ukrainie.

O Mołdawii słyszałem same złe rzeczy: że bieda, nie ma żadnych atrakcji turystycznych, że ludzie sprzedają nerki i mogą za to żyć całe życie. Jechałem sam więc byłem pełen obaw. chciałem zobaczyć jak najwięcej tego kraju, wybrałem więc trasę Czerniowce - Kiszyniów autobusem, w Kiszyniowie baza i wycieczki do Naddniestrza oraz Cricovej.

Powiem szczerze że był to najbardziej niesamowity wyjazd jaki miałem. Mołdawia mnie totalnie zaskoczyła w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Całkiem dobre drogi, niezła infrastruktura, super mili ludzie i bardzo dobre jedzenie. Jak na kraj w którym nic nie ma na prawdę nie nudziłem się ani przez moment.

Póki zdjęcia się ładują polecam zobaczyć film promocyjny Mołdawii który zobaczyłem już po powrocie. To miejsce, którego nie planowałem początkowo odwiedzić, zauroczyło mnie w Mołdawii najbardziej.

·
user
24,302 Posts
To miejsce, którego nie planowałem początkowo odwiedzić, zauroczyło mnie w Mołdawii najbardziej.
Zauroczyło, bo to jedyny park narodowy w Mołdawii. Miejsce, którym po winnicach, Mołdawianie chwalą się najbardziej :)

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Zauroczyło, bo to jedyny park narodowy w Mołdawii. Miejsce, którym po winnicach, Mołdawianie chwalą się najbardziej :)
Nie tylko dlatego. Byłem w wielu parkach narodowych w Polsce i za granicą, prawie wszystkie z nich były bardziej spektakularne niż ten, jednak ten miał w sobie coś niesamowitego, co w moich oczach czyni go bardzo specjalnym.

·
Registered
13,644 Posts
Kurde, uploadowałem zdjęcia na Imageshack i okazało się że on już nie jest darmowy, więc wracam do punktu 0 i muszę znaleźć miejsce gdzie wrzucić zdjęcia.
Ja ostatnio za IS płaciłem 19$/rok, rok wcześniej 38$ - dali mi jakiś bonus. Przy mojej liczbie zdjęć się opłaca ;)

·
Registered
13,644 Posts
do kompleksu old orhei da się dość blisko podjechać czy jest kawałek z buta, aby najciekawsze zobaczyć?
Samochód można zostawić na dole przy centrum obsługi turystycznej, potem pieszo pod górkę. Ogólnie blisko.

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
do kompleksu old orhei da się dość blisko podjechać czy jest kawałek z buta, aby najciekawsze zobaczyć?
Do klasztoru i części wykutej w skale idzie się jakieś 10 minut z parkingu. Choć równie ciekawa co klasztor jest wieś która się pod nim znajduje.

·
Bydgoszcz w budowie
18,976 Posts
Głupoty gadasz. Robisz konto na https://imgur.com/ i wrzucasz. Bez wymówek!
Albo dla pewności, żeby zdjęcia nigdy nie zostały usunięte i nie narażać się, że imgur kiedyś wprowadzi opłaty (opcja działa najlepiej dla posiadających konto Google, czyli każdego kto ma telefon z Androidem):
- wchodzisz na www.blogger.com
- zakładasz nowy blog, jakikolwiek, nazwa nie ma znaczenia
- klikasz nowy post
- wrzucasz wszystkie zdjęcia jakie chcesz
- klikasz w zdjęcie
- klikasz "rozmiar oryginalny"
- PPM - kopiuj adres obrazu
- wklejasz w znaczniki [img ] [/ img]

I działa ;)

Zdjęć możesz wrzucić miliony. Przy rozmiarze bodaj poniżej 1 mb nie wyczerpuje limitu (teraz chyba 15 GB)

·
Registered
7,727 Posts

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #17 ·
a z winnic co polecacie, jeśli byliście? cricova czy milestii mici? myślałem o cricovej i od razu old orhei zobaczyć
Polecam na pewno Cricovą, tam byłem. Wejście niby nie jest tanie, bo coś koło 50 zł, ale degustacja jest porządna :) Pamiętaj tylko żeby zarezerwować na co najmniej jeden dzień na przód wycieczkę, nie wpuszczają jeśli po prostu przyjedziesz bez rezerwacji.

Jeśli jedziesz autobusem to może Ci się nie udać dwóch w jeden dzień zobaczyć.

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Tak więc w końcu załadowałem zdjęcia :)

Moja podróż zaczęła się na dworcu w Przemyślu, gdzie przesiadłem się do ukraińskiego pociągu jadącego do Lwowa w 2h.

Jeszcze w Polsce przez internet kupiłem bilet na pociąg relacji Kiszyniów - Odessa. Jako że jest to pociąg międzynarodowy, przez internet kupuje się jedynie kod który następnie bez kolejki należy wymienić w kasie. Tak też zrobiłem

Jadąc do centrum Lwowa zdałem sobie jednak sprawę że bilet wystawiony jest na dzień później, tj. chciałem kupić bilet na czwartek a dostałem na piątek. Jestem na 99% przekonany że kupiłem go dobrze, bo sprawdzałem to kilka razy. W centrum Lwowa więc w te pędy poleciałem do centrum Ukrzaliznicy żeby ten bilet zamienić. Sytuacja prezentowała się mniej więcej następująco:

Pani w kasie numer 8 nie ma liter rosyjskich żeby wpisać dobrze kierunek więc idziemy do kasy 10. W kasie numer 10 okazuje się że Pani nie wie jak to zrobić, bo ma inne dostępy, więc już we 3 idziemy do kasy 4. Tam okazuje się że to musi zrobić Pani z kasy 11. Pani w kasie 11 mówi że nie ma pociągu 21.06 i że mogę zwrócic bilet w kasie 5.

Zostałem więc bez biletu i zły bo całą tą podróż planowałem tak żeby pojechać tym pociągiem.

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Tak czy inaczej, zawiedziony poszedłem usiąść gdzieś na kawę w centrum

Po kawie i krótkim spacerze stwierdziłem że nie dam jednak za wygraną i spróbuję kupić ten bilet raz jeszcze, ale w kasie na dworcu, jako że w internecie ten pociąg pojawiał się. Przyszedłem zatem do bardzo uprzejmej Pani w kasie i poprosiłem ją o bilet na czwartek. Pani coś powstukiwała i stwierdziła że tego pociągu nie ma we czwartek. Mówię jej że jest, internet go pokazuje. Pani wtedy zmieniła nieco nastawienie i z przekąsem poprosiła mnie zatem o jego numer. Podałem jej go i okazało się że bilet jest ale ktoś... zrobił literówkę w nazwie Kiszyniów w pociągu czwartkowym więc system go nie pokazuje :D

Udałem się zatem w dalszą podróż do Czerniowców skąd planowałem wyruszyć do Mołdawii. W podróż tą udałem się super szybkim i wygodnym pociągiem który dojeżdża ze Lwowa do Czerniowców zaledwie w 3,5h.

Czerniowce niestety przywitały mnie lekkim deszczem, krótki spacer po centrum utwierdził mnie jednak w przekonaniu że jest to jedno z najbardziej nie odkrytych miast w Europie

1 - 20 of 189 Posts