SkyscraperCity banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
4,992 Posts
Discussion Starter · #4 ·
4/4

6 ZDJĘĆ SIĘ POWTARZA, sorry za to, ale fotosik.pl przy dodawaniu 10 sztuk jednocześnie, miesza je losowo i trudno mi było je wychwycić ;)

pozdrawiam!

·
Registered
4,992 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Nazwa: Mołtajny - wieś
Województwo: warmińsko-mazurskie - dawne: olsztyńskie
Powiat: kętrzyński
Gmina: Barciany
Ludność: 760
Kod: 11-412

Opis:
Komunikacja:We wsi znajduje się przystanek PKS.

Historia:

między 1347 a 1379 - założenie wsi
XVI-XVII w. - należy do rodziny von Schleiben
XVIII w. - w rękach rodu Egloffstein

Odwiedź:

gotycki kościół z XV w.
- wieża z ostrołukowymi blendami i zwieńczona szczytm schodkowym
- barokowe organy i ołtarz główny
grobowiec Albrechta i Henrietty Egloffsteinów z XVIII w.
stanowisko archeologiczne - relikty osiedla nawodnego z wczesnej epoki żelaza

·
Registered
3,503 Posts
Z tego co wyczytałem na stronie www.ostpreussen.net kościół powstał w roku 1404.

Grób Albrechta i Henrietty Egloffsteinów z XVIII wieku, to jest dokładnie to:

Z ciekawostek można dodać, że przed wojną przez wieś biegła wąskotorówka (Rastenburger Kleinbahn) z Kętrzyna do Gierdaw (Żeleznodorożnyj). Została otwarta w 1917. Koniec nastąpił w roku 1945, kiedy Rosjanie tory sobie przywłaszczyli i wywieźli. Przed 1939 rokiem wąskotorówka została zamknięta z powodu nieopłacalności lecz wojna uchroniła sieć kolejową, która i tak była głównie wykorzystywana przez właścicieli okolicznych majątków do przewozu swoich wyrobów do Kętrzyna na handel.

Kilkaset metrów od kościoła w Mołtajnach można znaleść ruiny pałacu, który należał do rodzny do rodziny von Egloffstein. Pałac został zbudowany w 1782 roku w stylu późnobarokowym. Budynek przetrwał wojnę lecz spalił się w roku 1983.

·
arm aber sexy
1,317 Posts
^ ło żesz Ty!!to my w Polsce mamy jeszcze koscioly z 15w?! :O
kojarzy mi sie straszliwie z Anglia..sliczny, a w srodq to chyba jeszcze oryginalny!bardzo ladny zabytek!

·
Miastolub
3,686 Posts
Z Anglią?? Jak dla mnie to wygląda na typowy polski gotyk- tzw. gotyk nadwiślański. Zresztą podobny kościół stoi w Warszawie na Nowy Mieście również datowany na początek XV wieku. Szkoda tylko że taki zaniedbany...

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
szalony_okon said:
kojarzy mi sie straszliwie z Anglia..sliczny, a w srodq to chyba jeszcze oryginalny!bardzo ladny zabytek!
A skąd to zdziwienie z tym XV wiekiem?
Przypomina mi sięfacet - zwiedzajacy w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, ktory stwierdzil, że słyszał, że jest tam drewniany strop, który ma ponad 50 lat i za cholere nie mógł pojąc, ze tam są znacznie starsze stropy - już te 50 lat było dla niego kosmiczną wielkością...

·
Registered
681 Posts
szalony_okon said:
Dokladnie takie same mialem wrazenie! Nie chodzi o sama architekture, ale taka miala wjoska z pra-starym kosciolem.. b. angielsko (no, moze *troche* gorzej utrzymany ;) )

·
UrbanLifeStyle
6,059 Posts
dla mnie po prostu "zwyczajny" krzyżacki gotyk. pełno tego było od Bytowa po Kłajpedę. duże zagęszczenie podobnych kościołów jest na Żuławach. protestanckie empory (tak mi to wygląda) z późniejszej epoki też są w nich niemal identyczne, zresztą nie zdziwiłbym się, gdyby i ta pochodzia z warsztatu gdańskiego snycerza. kościół bardzo ładny i dość zadbany. te żuławskie sa na ogół bardziej zapuszczone (czasem wręcz zrujnowane i opuszczone - dzięki PGR-om i biedzie), choć mają też często znacznie bogatsze wyposażenie.

·
Miastolub
3,686 Posts
Fugit said:
Kościół i okolica niesamowite!! Dzięki za piękne fotki. To jest to, co kocham w krajobrazie dawnych Prus Wschodnich... Polecam nowy album na ten temat pt. "Atlantyda Północy" Tu jest parę słów na ten temat: http://www.polskieradio.pl/dwojka/artykul.aspx?id=589
Niesamowite, dzięki za link! Nie orientuje się za bardzo jak dzisiaj wyglądają mazurskie miasta i miasteczka, jakie zabytki przetrwały, ale na pokazanych zdjęciach prezentuje sie to wszystko pięknie, tak urokliwie. Natomiast Śląsk zawsze robił na mnie wrażenie 'dostojnego' dzieki takim mastom jak Wrocław, Legnica, Świdnica oraz wieloma innymi a także dzięki swoim pałacom... Natomiast w dzisiejszym Metropolu przeczytałem o nieznanym mi dotąd miasteczku- Reszlu, nazwanym Kazimierzem Północy, który prezentuje sie naprawde pięknie.

·
5,613 Posts
toRRone said:
dla mnie po prostu "zwyczajny" krzyżacki gotyk. pełno tego było od Bytowa po Kłajpedę. duże zagęszczenie podobnych kościołów jest na Żuławach. protestanckie empory (tak mi to wygląda) z późniejszej epoki też są w nich niemal identyczne, zresztą nie zdziwiłbym się, gdyby i ta pochodzia z warsztatu gdańskiego snycerza. kościół bardzo ładny i dość zadbany. te żuławskie sa na ogół bardziej zapuszczone (czasem wręcz zrujnowane i opuszczone - dzięki PGR-om i biedzie), choć mają też często znacznie bogatsze wyposażenie.
To jest dosć zadbany? Już mialem pisać, dlaczego tak piękny i ciekawy obiekt jest w takim fatalnym stanie? Balkon chóru do natychmiastowej konserwacji, organy brudne, pogniecione - miałem się spytać, czy jest w ogóle użytkowany, czy to jakaś filia otwierana raz na rok na odpust...
z ciekawostek - zauważcie, jak na jednym ze zdjęć widać lustro przy organach - widać, że organista siedzi tam tyłem do prezbiterium i zeby widzieć, co robi ksiądz, musi mieć lusterko :D

·
Refurbished_Parka_Boy
4,321 Posts
O rety! Jak to się stało że przetrwało wojny i komunę? Wygląda niesamowicie

·
UrbanLifeStyle
6,059 Posts
hubertkm said:
To jest dosć zadbany? Już mialem pisać, dlaczego tak piękny i ciekawy obiekt jest w takim fatalnym stanie? Balkon chóru do natychmiastowej konserwacji, organy brudne, pogniecione - miałem się spytać, czy jest w ogóle użytkowany, czy to jakaś filia otwierana raz na rok na odpust...
naprawdę, mówię ci, że jest w doskonałym stanie w porównaniu z tym co mam na myśli. w jednym z kościołów w popegeerowie ksiądz tłumaczył, ze piszczałek w organach nie ma bo dzieci sobie wzięły do zabawy i potem się walały po wiosce. odwiedzając kilka kolejnych miejscowości odkryłem, że zabawy piszczałkami były tam w pewnym okresie bardzo popularne wśród uzdolnionej muzycznie mlodzieży. inny ksiądz pokazywał z kolei malowidło na stropie empory, które, ponieważ było już dość zakurzone, zostało przez parafian w przeddzień pierwszej komunii "odrestaurowane" za pomocą popularnych środków z geesu i... znikło. do tego trzeba dorzucić wielkie malowane płótno ze stropu w innym kościele, które również było "brudne" więc je zdjęto i na kościelnym dziedzińcu spalono. jeszcze gdzie indziej natomiast stare ławy gospodarzy z portretami i herbami fundatorów w zapleckach zostały poprawione: jednym dzieci dorobiły wąsy innym wykłuły oczy itd. a już zupełnym standartem było wyrywanie z ołtarzy starych, nierzadko świetnej klasy obrazów i ich zamiana na tandetne maryjki a la częstochowa i ostra brama... pomijam kościoły które bez szwanku wyszły z wojny i zostały opuszczone, gdyż księża pobudowali obok nowe, ciepłe i bardziej polskie, których ponadto nie trzeba było takim kosztem remontować (np. gnojewo, nb. najstarszy krzyżacki kościół na żuławach, pocz. XIV w. dziś ruina, w środku: całe ściany pokryte freskami i polichromowany strop nawy głównej + majstersztyk sklepień kryształowych, zwłaszcza na wsi, w nawie bocznej).

·
Registered
452 Posts
Oglądając kościoły z tego terenu trzeba pamiętać, że niektóre były zniszczone podczas I Wojny Światowej i potem odbudowane i częściowo rekonstruowane. Część też była przerabiana na "bardziej średniowieczne" już w XIX wieku.

·
5,613 Posts
toRRone said:
naprawdę, mówię ci, że jest w doskonałym stanie w porównaniu z tym co mam na myśli. w jednym z kościołów w popegeerowie ksiądz tłumaczył, ze piszczałek w organach nie ma bo dzieci sobie wzięły do zabawy i potem się walały po wiosce. odwiedzając kilka kolejnych miejscowości odkryłem, że zabawy piszczałkami były tam w pewnym okresie bardzo popularne wśród uzdolnionej muzycznie mlodzieży. inny ksiądz pokazywał z kolei malowidło na stropie empory, które, ponieważ było już dość zakurzone, zostało przez parafian w przeddzień pierwszej komunii "odrestaurowane" za pomocą popularnych środków z geesu i... znikło. do tego trzeba dorzucić wielkie malowane płótno ze stropu w innym kościele, które również było "brudne" więc je zdjęto i na kościelnym dziedzińcu spalono. jeszcze gdzie indziej natomiast stare ławy gospodarzy z portretami i herbami fundatorów w zapleckach zostały poprawione: jednym dzieci dorobiły wąsy innym wykłuły oczy itd. a już zupełnym standartem było wyrywanie z ołtarzy starych, nierzadko świetnej klasy obrazów i ich zamiana na tandetne maryjki a la częstochowa i ostra brama... pomijam kościoły które bez szwanku wyszły z wojny i zostały opuszczone, gdyż księża pobudowali obok nowe, ciepłe i bardziej polskie, których ponadto nie trzeba było takim kosztem remontować (np. gnojewo, nb. najstarszy krzyżacki kościół na żuławach, pocz. XIV w. dziś ruina, w środku: całe ściany pokryte freskami i polichromowany strop nawy głównej + majstersztyk sklepień kryształowych, zwłaszcza na wsi, w nawie bocznej).
A gdzie tam są konserwatorzy? I państwowi i diecezjalni?

·
UrbanLifeStyle
6,059 Posts
hubertkm said:
A gdzie tam są konserwatorzy? I państwowi i diecezjalni?
tak się złożyło, że w dzisiejszych czasach urzędy konserwatorskie, wobec braku odpowiedniejszej instytucji, zmuszone są zajmować się takimi pierdołami jak zgody na wywóz zabytków za granicę. zajmują się też udzielaniem wszelakich porad. poza tym papierki i telefony... nawet nie starcza czasu, żeby karty powypisywać: często więc jest tak, że obiekt dawno JUŻ nie istnieje, a w urzędzie nie ma JESZCZE jego akt! z tego powodu wiele zabytków nie zostało nigdy wpisanych do rejestru i nie można było ich chronić... ale jest też jeden plus: zdjęcia zrobione do kart np. w latach 60. na których widać obiekty sprzed zniszczenia, mogą stanowić chociażby obiekt badań....

1 - 20 of 22 Posts