SkyscraperCity Forum banner

Modenizacja bloków - czyli jak dostawić balkon z widokiem

17656 Views 40 Replies 17 Participants Last post by  Posener
Wiele razy dyskutowaliśmy o tym jak i czy kiedyś uda nam sie zmodernizować blokowiska.O wyburzeniach niestety nie ma co myśleć przynajmniej przez najbliższe 10 lat.
Kilka lat temu temat modernizacji blokowisk nie schodził z ust socjologów,urbanistów,architektów.Zaistniała szansa Pozyskania srodków(okazało sie niebotycznych)z UE.Plan-idea upadła,pozostało kilka konkursów ogłoszonych na modernizacje,kilka konferencji,nawet zostało wytypowane jedno osiedle warszawskie które miało być modelowe-wzorem dla następnych.
Wiemy jak bloki z wielkiej płyty sa nie ekonomiczne,maja tysiace wad.
Dziś spółdzielnie na własny rozrachunek porawiaja standart przynajmniej te minimum ekonomiczne-Okna,docieplenia,wymiany CO,CW
Remonty klatek,niestety jeszcze nie modernizuja .Nie likwidują typowych sześcianów wejściwych wypuszczonych poza obreb lini bloku tkzw.klatka
Ciekawostką jaka można powiedziec na temat dociepleń ze same dociplenie bloku może pogorszyć jego stan.staje sie to dlatego ze kiedy balustrada betonowa np balkonu absorbuje wodę a na nia założona zostanie zaprwa ciepłochronna i wodoodporna ,nastąpi odparzenie betonu od zbrojenia które wcześniej korodowało.
Dzisiejsze technologie budowania pozwalaja nawet na dostawinie nowych balkonów jesli ich brakuje lub podwyzszą standart jak i funkcjonalność i wygląd budynku,czyli ściana zwykutymi oknami nie musi być "płaska"




Może ktoś z was mieszka w bloku i zauwazył ze przy scianie balkonu robi sie grzyb,nonstop wilgoć.Błędy połączeń płyty balkonu z stropem to wielka usterka budowniczych z porzedniej epoki.Szybkość oddawania mieszkań nie łączyła sie z jakością.Niewłaściwa konstrukcja połączenia płyty balkonowej ze stropem powoduje powstanie tkzw.mostków cieplnych,które są przyczyną znacznych strat ciepła.Para wodna ,skraplająca się wokół mostków powoduje zawilgocenie ściany zewnętrznej,po pewnym czasie w wewnątrz.Stosuje sie w technologi łączniki zbrojeniowe z izolacją termiczną
Ale jak poprawić zmodernizować połaczenia lub poprostu połaczyć nowy balkon do istniejacego budynku?
Są rozwiązania>


Na koniec mała dygresja o modernizacji blokowisk



dodam że nie zgadzam się kategorycznie co piszą O=o osiedlu Bródno,artykuł jest z lat 90-tych .wiele się zmieniło na lepsze ,oczywiście nie na całym a co jest w ostatnich latach dbane to zieleń.Ocywiście jest ogromnie więcej do zrobienia ale poprostu widzę osiedla znacznie gorsze!!


A moze doczekamy siię ja w Pekinie dzielnicy hur-budynek zaznaczony farba do wyburzenia



edit.Żródła "Budownictwo fachowe""A-M"
See less See more
5
1 - 20 of 41 Posts
przeczytalem caly i jestem pod wrazeniem, niestety nie ma calosci...:( krzyzyk przy ostatnim. Jednak nie wiem czemu nie wyglada mi to na solidna konstrukcje :) (balkon)
No, bardzo ciekawe artykuły! Dzięki Kafarek. Ale mógł byś zeskanować ciąg dalszy?

Mam pytanie co do tych balkonów: można je podciągnąć też na wyższe piętra? Na 10te, na 18te?
^^ nie chcę się tutaj wypowiadać jako znawca, bo nim nie jestem, ale chyba dało by się zwiększyć ilosć pięter tych balkonów - wystarczy spojrzeć na rusztowania przy remontowanym novotelu - pozornie rusztowania są wątłej i drobnej konstrukcji, a jednak obciążenia znoszą spore
eosendil said:
No, bardzo ciekawe artykuły! Dzięki Kafarek. Ale mógł byś zeskanować ciąg dalszy?

Mam pytanie co do tych balkonów: można je podciągnąć też na wyższe piętra? Na 10te, na 18te?
przewertowałem troche i nigdzie nie jest napisane do ilu metrów.Myślę że do 15 to napewno.
Wyobrażmy sobie standartowy blok ŻB>

Poptrzmy.Drzwi balkonowe i barierka a dalej?powinien być podest balkonu.System Dostawianych balkonów+zabudowa ich szkłem uratowałby przed dzisiejszym wizerukiem wielkiej szafy.Oczywiście bliskość balkonów tutaj sie rysuje.jednak nie muszą być wszystkie piony "obalkonowane".Występują napewno też kawalerki w pionach które nie muszą mieć itp....
Ps jutro zeskanuję cd.
See less See more
Mi podobają mi się niektóre osiedla, tworzące "miasto w mieście".
Podejrzewam, że osiedla nie znikną jeszcze przez najbliższe 50 lat.

A ja wcale nie chciałbym mieszkać w domu jednorodzinnym. Wolałbym wysoki apartametowiec (np. Salwator Tower - ostatnie piętro)...
@ kafarek: thx :cheers:

Wujek Dobra Rada said:
Podejrzewam, że osiedla nie znikną jeszcze przez najbliższe 50 lat.
50 lat to baaaardzo dużo... za 50 lat nikt już nie będzie pamiętał o takich blokach. No może w muzeum twoje dzieci/wnuki będą podziwiać te cuda architektury :) ;)
nie znikną nawet po 100 latach, technologia jaka została wykorzystana do budowy bloków okazała się bardzo wytrzymała
Wkleiłem drugą część brakujacego artykułu do 1 postu .Artykuł wyciaga bardzo wnioski 'co zrobić z blokowiskami'
Zachęcam tez forumowiczów do pokazywania modernizacji pojedyńczych bloków w Polsce.Co zostało zmienione i wjakie tendencje modernizacji kreują spółdzielnie do poprawy standartu bloków
Raine said:
nie znikną nawet po 100 latach, technologia jaka została wykorzystana do budowy bloków okazała się bardzo wytrzymała
Nie chodziło mi o wykorzystaną technologię czy stan bloków ale o to, że za 50 lat Polska będzie całkiem innym krajem gdzie nie będzie po prostu miejsca (nie mam tu na myśli przestrzeni lecz gust i zamożność ludzi, ceny gruntu) na takie bloki w centrach miast...
Raine said:
nie znikną nawet po 100 latach, technologia jaka została wykorzystana do budowy bloków okazała się bardzo wytrzymała
nie do końca masz rację.Przeczytaj np to>


Balkony mogą się jeszcze urywać
Przyczyną oderwania się kawałka balkonu przy ul. Syrokomli na warszawskim Bródnie było jego złe wykonanie. Fachowcy badający przyczyny wypadku podejrzewają, że winni są niechlujni wykonawcy, którzy w latach 70. stawiali bloki. Zamiast cementu używali do budowy okładzin balkonowych zaprawy cementowo-wapiennej. Ta wchłaniała wodę, która w końcu rozsadziła płytę.
- Podobnych wypadków na tym osiedlu nie możemy wykluczyć - twierdzi Alina Klawe, dyrektor Ośrodka Rzeczoznawsta i Techniki Budowlanej przy oddziale warszawskim Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Skutek tego niechlujstwa? Cierpienia człowieka, Andrzeja Kołodziejskiego. Został ranny, gdy na samochód, w którym siedział, zleciała część płyty.
Dyrektor Klawe ma nadzieję, że nie trzeba będzie skuwać ponad 700 balkonów w osiedlu Wysockiego. - Są sposoby, by nie dopuszczać do wypadków - mówi. Jeden z nich polega na przytwierdzeniu okładzin do konstrukcji balkonów specjalnymi wspornikami. - Trzeba jednak zbadać, czy konstrukcja stalowa balkonów nie jest np. przerdzewiała - uprzedza Klawe. - Najprawdopodobniej nasi pracownicy będą opukiwać ściany balkonów i w ten sposób badać, czy nic nie odpada - mówi Tadeusz Apanosowicz, kierownik techniczny osiedla Wysockiego. Ile może kosztować naprawa tego, co kiedyś zepsuli wykonawcy? Gdyby się okazało, że trzeba wszystkie balkony zburzyć i zbudować od nowa, będzie to co najmniej kilkanaście milionów złotych.
See less See more
eosendil said:
za 50 lat nikt już nie będzie pamiętał o takich blokach.
Na pewno wszystkie nie znikną! Co z osiedlami budowanymi np w 1988, 89 roku? To już nie wielka płyta, ale i ten typ bloków zajmuje sporo miejsca w pejzażu dużych miast.
Wujek Dobra Rada said:
Na pewno wszystkie nie znikną! Co z osiedlami budowanymi np w 1988, 89 roku? To już nie wielka płyta, ale i ten typ bloków zajmuje sporo miejsca w pejzażu dużych miast.
Michau powinien tutaj sie wypowiedzieć jak Sztokcholm radzi sobie z blokowiskami w ramach projektu Zewnetrznego Miasta
Wkleję niedługo ciekawy artykuł o sztokholmskich blokowiskach i ich modernizacji także ściśle wiążącymi sie z działaniami o charakterze kulturalnym i socjalnym.
Blokowiska nie znikna nawet przez 100 lat. Nie w tym sztuka żeby je burzyć, tylko żeby umiec tak je "obtoczyć" żeby były atrakcyjne. W paryżyu, w samym centrum jest wielka płyta i jakos nikt nie biadoli. Pierdolfdfdfsd o tym, że burzyć jest conajmniej żałośne, trzeba umiec projektować. Pozatym nie zrozumialem o co autorom artykułu chodzi, miasto ogród to np. Podkowa leśna a nie coś co oni zdefinjowali, radził bym panom najpierw "architekture dla wszystkich" przeczytać;) Gdy na zachodzie wszyscy juz zapomnieli o panu "Corbu" i wynalazkach jego "synów" (W warszawie tez zył taki nieudacznik, pitrowski się zwał) to polska musi roztaczac tematy tak glebokie jak szambo na ten temat zamiast zajac sie konkretnymi projektami.
Tak poradzili sobie w Sztokholmie





a tutaj ciekawy wywiad z niemieckim studentem



See less See more
4
Chciałbym przedstawić termomodernizację na przykładzie mojego budynku i zadać frapujace mnie pytania
Na początek omawiany budynek

budynek jest w technologi cegły żeranskiej(poł lat 80)
Budynek jest w dobrym stanie,wymieniono piony CO,CW,sklepy w patio,dwie sieci kablowe itp.
Budynek pod koniec 80lat zyskał elewację tj.wata która została wkładana między poziome listwy co ok2metry,następnie blachę przymocowano nitami dotych aluminiowych listew.
Mamy 2005,blacha jest w dobrym stanie,nie ma degradacyjnych odprysków lakieru,łatwa w utrzymaniu czystości(ulewny deszcz myje budynek) Ale niestety ta nieszczęsna wata szklana:( pod blachą stało sie znią cos czego nierozumię i tu wymienię tj słowa:eek:padła,zwineła,rozpadła. :sly:
Czy jest to wina złej jakości tej waty?czy niepowinno sie jej tak układać jak opisałem?
Ocieplenie zupełnie przestało spełniać swoje zadanie.Spółdzielnia zdecydowała sie na generalny remont elewacji.Zdemontowana zostanie cał okładzina z blachy i wszystko co pod spodem,budynek zostanie ocieplony juz tradycyjnie z tynkami(jakich uzyja ,dowiem sie na zebraniu spółdzielni)
Jakie tynki są najlepsze?
Jaki kolor polecacie?
Czy mam sie cieszyć że blacha zostanie zdemontowana-jedyna taka elewacja na Bródnie i stał sie budynek bardzo wyrózniajacy ze wszystkich z racji jego wysokości...
Co wy na to???

PS.Prace sie rozpoczeły
See less See more
Czyli system docieplenia Siding zamieniają na Dryvit. Dla nieobeznanych
Siding - "wata" pod listwami, panelami
Dryvit - docieplenie styropianem i otynkowanie.
Troszke to dziwne mnie uczono że docieplenie typu Druvit stosuje sie na niskich 4 kondygnacyjnych budynkach - a wchechobecne jest docieplanie 10, 15 kondygnacyjnych budynków...

Co do propozycji tynków - to ja osobiscie nie przepadam za obkładaniem Bloków tynkiem wolę zastosowanie systemu siding - ale jesli miałbym wybierać to napewno jakiś "delikatny" kolor typu ala piaskowiec itd zreszta nie znam dokładnie okolicy i niewiem jak budynek by sie komponował z otoczeniem, innymi budynkami sąsiadującymi
Odbyło sie akurat zebranie spółdzielni Bródno i dowiedziałem się wszystkiego,a właściwie dowiem sie ,poniewaz wybieram sie jutro po ekspertyzę politechniki warszawskiej która to przygotowała materiał na temat elewacji mojego budynku
U mnie właśnie ocieplają blok. Trochę styropianu, trochę jakieś zaprawy, troszkę kolorów i wygląda, źle bo zwalili kolorystykę :(
Lucky Luke said:
U mnie właśnie ocieplają blok. Trochę styropianu, trochę jakieś zaprawy, troszkę kolorów i wygląda, źle bo zwalili kolorystykę :(
No tu już zależy czy patrzymy pod aspektem kolorystyki i wizerunku budynku czy też kładziemy nacisk na docieplenie i zwiększenie parametrów fizycznych...

Wiadomo że wszystko można (i w sumie trzeba) pogodzić ale wiadomo jak to u nas z tym jest.
1 - 20 of 41 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top