SkyscraperCity Forum banner
541 - 560 of 595 Posts

·
Administrator
7,545 Posts
Selam arkadaslar!

O uyariyi kimin yaptigini maalesef meydana cikaramadim.
Bunu Jan'ile görüsmem lazim.
Ordan gelecek cevaplarla yine buraya dönecegim.

Bu sartlar altinda saglicakla kalin

UNIT-er

·
Administrator
30,578 Posts
Kamu Gözü kanalı sahibi arkadaş gayet nazikçe "forum politikasında değişiklik olduysa seve seve paylaşımlarıma devam edebilirim" diyor. Konuyu açıklığa kavuşturduğumuza kendisine dönüş yapacağım.
Please tell him that as long as something is on topic, people can post anything informative here, and that he is very much welcome to do so here. :)

·
Moderator
30,945 Posts
Ulaşım ve altyapı projeleriyle ilgili videolar hazırlayan Kamu Gözü kanalının sahibi arkadaş uzun bir süre önce üye olmuş, birkaç video paylaşmış ve sonradan paylaşımı kesmişti. Kendisini bugün eposta aracılığıyla tekrar foruma davet ettim. Paylaşım yaptığı dönemde kendini forum admininin, paylaşımların reklam olacağı gerekçesiyle uyardığını söyleyerek paylaşımı kesmiş.

Bu uyarıyı kimin neden yaptığını merak ediyorum. Bu insanların ürettikleri bizim bu forumda takip ettiğimiz konularla ilgili değerli bilgiler içeriyor. Onları reklam yapıyorsun diye forumdan uzaklaştırarak onların yerine videolarını bizim paylaşmamız gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu forumu belli bir kalite düzeyinde ve aktiflikte tutma ve geliştirme çabalarımıza bu tür davranışlar pek yardımcı olmuyor.

Kamu Gözü kanalı sahibi arkadaş gayet nazikçe "forum politikasında değişiklik olduysa seve seve paylaşımlarıma devam edebilirim" diyor. Konuyu açıklığa kavuşturduğumuza kendisine dönüş yapacağım.
Profilini paylaşman mümkün mü acaba, baya aradım ama bulamadım.

·
Moderator
30,945 Posts
Ben reklamvari hesaplar konusunda dikkatli davranıyorum, özellikle linke tıklanması amaçlı "clickbait" tarzı bilgi vermeyen mesajlarda ya da sürekli olarak site(sinin) reklamı(nı) yapması durumunda banladığım olabiliyor ancak kamugozu ile iletişime geçmemişim, Youtube videosu olduğu için bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, öte yandan Youtube videosu olması tamamen kabul edilebilir olduğu anlamına da gelmiyor, örneğin Hızlı Tren başlığında Dünya Şehirlerinin Metrolarının Karşılaştırılması gibi alakasız bir videoyu kabul etmiyorum.

·
Registered
7,974 Posts
Kamugözü'nü ben moderatörken uyarmıştım. Mesajlara baktim Ekim 2019 civarinda uyarmisim. Halihazırda aktif olarak katılan bir üyenin kendi bloğunu, videosunu vs. forumda arada sırada referans göstermesi ya da paylaşması ayrı bir şey, sırf reklam/tanıtım amaçlı üye olup spam yapmak ayrı bir şey, kamugözü tartışmalara ve foruma katılmadan ilgili başlıklara üstüste sadece kendi videolarını paylaştığı için uyarma ihtiyacı duymuştum. Zamaninda yanılmıyorsam cbk da projeizmir isimli kendi sitesinden çok fazla paylaşım yaptığı için böyle bir karar alınmıştı forumda. Artık modaratör olmadığım için benim için bir şey farketmiyor. Olayı açığa kavusturayim dedim.

• Like
Reactions: Edil Arda

·
Registered
2,050 Posts
UNIT-er merhaba. Yeni şehir forumları başlığı altında, Construction Developments altında iki şehrin daha listelenmesini önerdik ve fikir genel olarak bğeenilmiş gibi duruyor. Şu ana kadar bir itiraza da rastlamadık. İlk olarak, bir şehrin kendi forumuna sahip olması için bir standart (başlık sayısı vs) var mı?

Antalya ve Mersin; nüfus, şehrin büyüklüğü ve gelişme potansiyeli açısından uygun olmalarının yanı sıra, bu iki şehrin başlıklarını da aktif olarak oluşturan ve güncelleyen arkadaşlarımız (maddox, arda84) mevcut. Yani kategoriler atıl kalmayacaklar. Ayrıca şehirlerin kendi forumlarının oluşmasından sonra daha aktif olarak daha fazla başlığa ve içeriğe kavuşmasını da bekliyoruz.

Almanya forumunda 10'a yakın şehir listelenirken Türkiye'nin klasik olarak üç büyük şehre sıkışıp kalması durumunu 2021 koşullarında normal karşılamamak gerekiyor. Bize göre her iki şehir için de kendi kateogirlerini oluşturamaya yetecek kadar başlıkları var. Eğer bir standart uygulama ya da güçlü bir itiraz yoksa bu iki şehrin Construction Developments altına kendi forumlarının açılmasını rica ederiz.

·
Moderator
30,945 Posts
Daha önce (Yıllar önce) konusu açıldığında hem uzun vadede yeteri kadar aktif olmayacak olmaları hem forum anasayfasında kalabalıklığa yol açacak olmaları hem de bir kenti eklersek bir başkasını da eklemeye yönelik taleplerin gelebilecek olmasından ötürü olumsuz bulunmuştu.
Benim görüşüm olumsuz olmakla beraber bu konuda bir talep oluştuğunu da görüyorum, belki bir anket açabiliriz bu şehirlerin eklenmesine dair. Böyle bir durumda Bursa'yı da katmanın şart olduğunu düşünüyorum.

·
Registered
1,600 Posts
Eminim Bursa’da devam eden pek çok proje vardır ama takip eden kişi bulmakta problem çekiliyor sanırım. Yoksa Bursa’nın bence de çoktan açılmış olması lazımdı.
Antalya ve Mersin içinse böyle bir problem yok ve pek çok aktif başlık mevcut.

·
Registered
2,050 Posts
Eğer belli bir standart getirilirse o zaman gerekli-gereksiz "bu da eklensin" taleplerinin önüne geçilebilir. Kriterleri karşılayanlar eklenir, karşılamayanlar da eklenmez. Nesnel ve teknik bir yaklaşım olur. Yani şehirler bazında anket açıp öznel karar vermektense teknik standartlar belirleyip nesnel ilerlemeliyiz.

Kriterler için benim önerim şu şekilde:
  • Mevcut açılmış başlık sayısı (En az 15-20)
  • Başlıkları aktif tutan üyelerin olması
  • Nüfus büyüklüğünde ilk 15-20 şehirden biri olması
  • Şehrin mevcut büyüklüğü
  • Şehrin büyüme potansiyeli
Antalya ve Mersin, yukarıdaki kriterlerin hepsini karşılıyor. Bu kriterlerin çoğuna uyan başka büyük ve önemli şehirler elbette ki eklensin. Bursa önerisi için başlık sayısı 4, aktif olarak ilgilenen birisi de görünmüyor. Bu iki kriteri karşıladığında onun da eklenmemesi için bir neden yok bence.

·
Registered
4,731 Posts
belki bir anket açabiliriz bu şehirlerin eklenmesine dair.
Bekliyoruz ve istiyoruz, Türkiye'yi her platformda 3 şehirden ibaret görmekten kendi üyelerimizde vazgeçerse iyi olur, güzel olur, mantıklı olur (y) Kriterler belirlensin ve kriterleri karşılayanlar alınsınlar, zaten sitede 3 kent dışında Mersin ve Antalya aktif şehirler, Bursa bile sitede yok gibi bir şey bu yüzden " anasayfada şehir kalabalıklığı olur" gibi bir durum imkansız.

·
Registered
2,050 Posts
Bu kadar teknik detay verdikten sonra hala anket açmak, o ankete teknik açıdan uygun olmayan Bursa'yı eklemek ve buna rağmen "hiçbiri eklenmesin" seçeneğine oy vermek... Bunların hiçbiri profesyonel yaklaşımlar değil. Edil Arda'nın bu olaya böyle yaklaşacağını bildiğim için UNIT-er'e sormuştum. Bunun bir standardı varsa ona uyalım, yoksa oluşturalım sevgili UNIT-er. Daha önce KamuGözü'ne yapılan olaydaki gibi bu da verimli üyeleri forumdan soğutan bir sürece dönüşmesin. Ya da bu durumu doğrudan Jan'a yazalım. Nasıl yapalım?

·
Moderator
30,945 Posts
Ben zaten eklenmesi taraftarı değilim, ama Mersin ve Antalya'nın eklenmesine dair de bir talep görüyorum, ancak Mersin ve Antalya eklendiği takdirde Türkiye'nin 4. büyük kenti Bursa'nın da eklenmesini gerekli görürüm. Forumdaki genel kanıyı görmek adına anketin faydalı bir araç olduğunu düşünüyorum. Kentlerin anasayfaya eklenmesinin en baştaki başlık taşıma işlemi haricinde moderasyona ek bir yükü yok. Ben daha önce belirttiğim nedenlerden karşı çıkıyorum. Ancak ben ya da SSC Türkiye Moderatörleri istemiyor diye eklenmemelerini de gayri profesyonel görürüm. Bu nedenle bir anket açarak forumdaki genel kanıyı görmek istedim.

KamuGözü'nün YouTube videolarını paylaşmaktan başka da bir katkısını görmüş değilim, pek âlâ o videoları hepimiz paylaşabiliriz.

• Like
Reactions: Arkitekt Wars

·
Administrator
7,545 Posts
Selam arkadaslar!

SkyscraperCity'de böyle konularda her forumlarda gecerli olan belirli sartlar yok.
Her forum kendi düzenini kendisi kurar.
Bu düzen o forumda bulunan üyeler ve moderatörler arasinda tartisarak bulunur.
Administratörler veya yabanci moderatörler disardan sadece tekniksel yardim eder, sekilendirmede destek olur ve gerekirse uyarilarda bulunur istenen düzen tuhaf olmussa.

Kendi görus acim bu konuda söyle:
Az basliklari bulunan sehirler veya konular genelde hala yerinde sayar kendi forumu olursa bile.
Bunun istisnasi tabii ki var.

Misal:
Almanya'nin Bremen forumu uzun zaman pek ilgi görmediydi.
Baya bir süre Bremen forumunda asaga yukari kendi kedimle yazistim.
Zaman gectikce yeni üyeler katilmaya basladi.
Bugün benim yoklugum Bremen forumunu etkilemiyor.
Orda bulunan üyeler Bremen forumunu artik tasiyor.

Bu misal maalesef her forum icin gecerli degil.
Bu yüzden beklentiler pek yüksekte tutulmamasi lazim cünkü hüzün yaratilabilir.
Benim Bremen icin sectigim yol belki Bursa icin bir cözüm olabilir.
Bu ama en azindan Bursa'yi bir zaman sirtlanacak bir üye veya moderatör gerektirir.

Tabii ki denemekte yarar olabilir.
Yarim sene bir sene gectikten sonra gerekirse yine degistirilebilir.
Buna ama Türkiye forumu üyeleri ve moderatörleri karar verir.

Saglicakla kalin

UNIT-er

·
Registered
2,050 Posts
Anket açıp sormanın nesi kötü tam olarak? Forum üyelerinin fikirlerini soruyoruz. Bundan daha güzel ne olabilir?
Sorun şurada. Teknik olarak karar verilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bunun üzerine kafa yormalı ve çalıştay havasında ele almalıydık. Bu fikri öne sürerken teknik birçok gerekçe sıraladıktan sonra buna karşılık hiçbir teknik argüman sunmadan "hadi anket açalım" o zaman demek, konuyu popülizme taşımak oluyor. Zira oylamada "Antalya-Mersin"i seçtikten sonra oyunu "Hiçbiri Eklenmesin"e çeviren üye olduğunu da görüyoruz. Bu da oylamanın o kadar sağlıklı bir yöntem olmadığını ve arkaplana dair bir şeffaflık taşımadığı için şüphe uyandırdığının bir göstergesi.

KamuGözü'nün YouTube videolarını paylaşmaktan başka da bir katkısını görmüş değilim, pek âlâ o videoları hepimiz paylaşabiliriz.
Kendi yaptığı özgün içeriği kendisi paylaşan bir üye, sistemin sürdürülebilirliği için önemlidir. Herkesin yaptığı her şeyi birkaç kişi olarak biz paylaşacaksak "üyelere gerek yok, forum bize kalsın" demektir bu. Aynı zamanda bu mesajı okuyabileceğini de hesaba katarak, kullanılan üslubun da iyi seçilmesi gerekirdi. Bunlar talihsiz ve moderasyon ruhuyla bağdaşmayan hareketler. Biz burada topluluğu ve Türkiye forumlarını büyütmeye, her üyeyi kazanmaya çalışırken bu tarz yaklaşımlar bu çabalara zarar veriyor.

541 - 560 of 595 Posts