SkyscraperCity Forum banner
561 - 580 of 595 Posts

·
Registered
2,441 Posts
Forum ruhu ben bir video yaptım buyrun izleyin de değil ama. Burada karşılıklı konuşmanın değerli olduğu bir iş yapmaya çalışıyoruz. Ben o konuda Ardayı uyarmıştım. Sadece video at çekil. Kendi reklamını yapar gibi üyeler var ben rahatsız oluyorum demiştim. Eğer sizin bahsettiğiniz gibi dediğim dedik astığım astık ve popülist bir moderatör olsa o anda bu içerikleri silerdi. Biraz daha idare etmeye çalışacağını çok benim bahsettiğim duruma dönüşürse uygun bir dille uyaracağını iletti. Bu arada oyumu değiştirdim evet çünkü detaylı düşününce Arda'nın bahsettiği gibi Bursa'yı yok saymak mantıksız geldi ve de bir anda üçten altıya çıkmasının da kalabalık yapabileceğini düşündüğüm için değiştirdim. Ki Gaziantep Konya gibi şehirler de var arada.

·
Moderator
5,610 Posts
Sorun şurada. Teknik olarak karar verilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bunun üzerine kafa yormalı ve çalıştay havasında ele almalıydık. Bu fikri öne sürerken teknik birçok gerekçe sıraladıktan sonra buna karşılık hiçbir teknik argüman sunmadan "hadi anket açalım" o zaman demek, konuyu popülizme taşımak oluyor. Zira oylamada "Antalya-Mersin"i seçtikten sonra oyunu "Hiçbiri Eklenmesin"e çeviren üye olduğunu da görüyoruz. Bu da oylamanın o kadar sağlıklı bir yöntem olmadığını ve arkaplana dair bir şeffaflık taşımadığı için şüphe uyandırdığının bir göstergesi.

Kendi yaptığı özgün içeriği kendisi paylaşan bir üye, sistemin sürdürülebilirliği için önemlidir. Herkesin yaptığı her şeyi birkaç kişi olarka biz paylaşacaksak "üyelere gerek yok, forum bize kalsın" demektir bu. Aynı zamanda bu mesajı okuyabileceğini de hesaba katarak, kullanılan üslubun da iyi seçilmesi gerekirdi. Bunlar talihsiz ve moderasyon ruhuyla bağdaşmayan hareketler. Biz burada topluluğu ve Türkiye forumlarını büyütmeye, her üyeyi kazanmaya çalışırken bu tarz yaklaşımlar bu çabalara zarar veriyor.
Gerçekten anlıyorum seni. İyi bir şey yapmak istiyorsun. Foruma ve şehirlere katkı sunmak istiyorsun. Bu zaten burada foruma değer katan bir şey. Bu konuda teşekkür ederim.

Ama sen, senin fikrin uygulansın diye diretirsen bu başkasının fikrini hiçe sayıyormuşsun gibi olur. Çok büyük bir şey değil bu arada foruma kategori olarak eklenmiş ya da eklenmemiş olması. İnsanlar fikirlerini belirtsin. Burada güzel bir topluluğuz. Herkesin fikirlerine saygılı olmalıyız.

·
Registered
2,050 Posts
Ama sen, senin fikrin uygulansın diye diretirsen bu başkasının fikrini hiçe sayıyormuşsun gibi olur. Çok büyük bir şey değil bu arada foruma kategori olarak eklenmiş ya da eklenmemiş olması. İnsanlar fikirlerini belirtsin. Burada güzel bir topluluğuz. Herkesin fikirlerine saygılı olmalıyız.
Bu öneriyi getirirken tam tersine "böyle bir standart var mı, yoksa oluşturalım" dedim, bir de öneri getirdim. Bunun üzerine tartışılmasını ve fikir belirtilmesini bekledim. O başlık altında maddox ve arda84 dışında fikrini belirten olmadı. Böyle olunca konuyu buraya açtık. Ve öneriyi detaylandırdık. Buna karşılık beklentimiz aynı teknik seviyede gerekçeler gelmesiydi. Bunun yerine "ben zaten istemiyorum, çok kalabalık olur" gibi gayet öznel bir cevap geldi. Ardından anket açarak o tartışmadan bir "çok oy alan kazansın"a çekildi olay. Yani tartışmadan kaçırılan bir konu oldu bu. Hal böyleyken "senin fikrin uygulansın diye diretirsen bu başkasının fikrini hiçe sayıyormuşsun gibi olur" cümlesi büyük haksızlık olur. Bunu aynen sana geri iade ediyorum.

Herkesin fikirlerine saygılı olmalıyız
Tekrar hatırlatıyorum. Herkesin fikrine saygılı olduğumuz için zaten adım adım ve tamamen nesnel ilerledik. İtirazla gelen karşı taraf öznel olarak ele aldı, çünkü buna karşılık sunabileceği mantıklı bir gerekçesi yoktu. Almanya 10-15 şehir başlığı ile kalabalık olmazken Türkiye 3 şehirden fazlasına geçince kalabalık olacak? Buradaki süreç tartışma değil ama en başında olabilirdi. Seçilen yöntem, kullanılan cümleler ve sonrasındaki detaylar konunun nasıl ele alındığını gösteriyor.

Ve son olarak; evet, bu forumun gelişmesi için mücadele ediyorum. Ve gelişmenin önündeki en büyük engelleri de görüyorum. Bunlar foruma zaman ve kalite kaybettirir.

·
Moderator
30,945 Posts
Bu başlığı: Yeni şehir forumları
Görmemişim, forumun tasarımı değiştiğinden beri yeni açılan başlıkları fark etmek çok zor oluyor.
Görmüş olsaydım o başlık üzerinden devam ederdim.

·
Registered
4,731 Posts
Şu kalabalık yapma mantığını hala çözemedim, abi büyük yüzölçümü olan bir ülkede yaşıyoruz, hala niye 3 şehir? Küçücük Hollanda 6 şehir koymuş, Fransa'da 8 şehir, İngiltere 6, Romanya bile 8 şehir var, Belçika'da 5 vs vs...Aşın artık şu 3 şehir muhabbetini.

Bir de Mersin ile Antalya'yı koyunca neden Bursa-Gaziantep-Konya'yı koyma ihtiyacı duyuyorsunuz anlamadım? Sitede bu şehirlerin kaç paylaşımı kaç projesi var da anasayfaya koyuluyor ? Onlar olmazsa Mersin-Antalya olmaz mantığı nasıl bir mantık, sanki Mersin ile Antalya bu illerden daha az gelişmiş de biz burada sizden imkansız bir şey istiyoruz gibi bir pozisyon yaratıyorsunuz. Bursa 4.büyük diye koyacaksanız koyun, bol bol da başlık açın koydunuz diye ama Mersin ile Antalya'nın hakkını da yemeyin lütfen Bursa yüzünden.

·
Registered
671 Posts
Bence daha fazla sehrin kendi basliginin olmasinin hicbir sakincasi yok. Ozellikle de Antalya ve Mersin acilen olmali. Cunku cok sik guncelleniyor bu ikisi. Baskalari da olabilir. Fransa'da 8 şehir var ise nufusa kiyasla bizde 10'a kadar yolu var bunun :)

·
Moderator
30,945 Posts
Zaten Bursa olmazsa Mersin ve Antalya'yı koymayız gibi bir durum yok, anket de o yönde.
Şu anki durumda 3 şehir de eklenecek gibi duruyor, ama sadece Mersin ve Antalya seçeneği hepsi eklensin seçeneğini geçerse Bursa'yı da eklemeyiz. Ben sadece nüfus olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra Bursa geldiği için eklememiz gerektiğini düşündüm.

• Like
Reactions: el_coche

·
Registered
671 Posts
Evet Bursa da kesinlikle eklenmeli. Muhtemelen ileride cok daha aktif olacaktir. Kamugozu hakkindaki yorumlarida yeni gordum. Bence siteye faydasi olan bir uye. Videolari sitede paylasmanin avantaji ise su. Diger uyeler ile paylasilan video hakkinda konusma firsati sagliyor sonucta. Videoyu evde tek izlemek ayni sey degil. Sitede bu icerik hakkinda yorumlarin olmasi ve gorus beyanedilebilmesi buyuk avantaj.

Baska bir avantaji da su. Bu forum sehirici insaat projelerinde uyelerle ayakta durabilir ama sehirler arasi altyapi projeleri, metro projelerinin fotolarini videolarini cekip atmamiz mumkun olmadigindan. Kamugozu bize ulasmasi zor yeni icerik sunuyor ve forum'da bunun uzerine tastirma ortami saglamali bana kalirsa.

·
Moderator
30,945 Posts
Aynen öyle, bugün Unit-er'e yazdım konu ile ilgili.

·
Registered
2,441 Posts
Pearl of Aegean gibi tabirler bulmamız lazım :)

Hatta bir önerim var Antalya için Atatürk'ün söylediği "hiç şüphesiz dünyanın en güzel yeridir" sözünün kısaltılmış çeviri hali olabilir "Undoubtedly most beautiful" vb.

·
Moderator
30,945 Posts
Arkadaşlar, sayfalar şehirlerin kendi başlıklarında olduklarına göre artık başlıkların başında il adı yerine ilçe adı yazacak, ilçeleri yazarsanız başlıkları güncellerim :)

·
Registered
2,441 Posts
News and discussions başlıkları yukarı sabitlenmemiş galiba.

Bir de il merkezindeki metropol ilçelerdeki başlıklar yine Antalya, Mersin olarak kalsa daha anlamlı olabilir bence. edit: Pardon, İstanbul'da da semt semt yazıyormuşuz.

·
Registered
5,279 Posts
Arkadaşlar, sayfalar şehirlerin kendi başlıklarında olduklarına göre artık başlıkların başında il adı yerine ilçe adı yazacak, ilçeleri yazarsanız başlıkları güncellerim :)
Semt ve belde adı yazılamaz mı?

561 - 580 of 595 Posts