SkyscraperCity banner
1 - 20 of 345 Posts

·
Amator Łodzi
4,201 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wreszcie się zebrałem. Trochę zdjęć się zjawiło, to chyba dobry moment, aby je upublicznić. Postaram się pokazać Wam Łódź z mojej perspektywy - człowieka, dla którego stała się nową Ziemią Obiecaną :) Początkowo chciałem żeby wątek miał formę taką jak filosssografia, aczkolwiek pewne różnice na pewno będą (gdzież mi do filosssa :| ). Zdjęcia nie będą pojawiały się regularnie, ale mam nadzieję, że jak najczęściej:) No to zaczynamy:

1) Ulica Piotrkowska o brzasku. Reprezentacyjna ulica miasta, największy "rynek" w Polsce. Symbol prestiżu i pokaz XIX- wiecznej świetności Miasta Łodzi. Od kilku lat już nie ulica handlowa, ale rozrywkowa nabiera kolorytu i staje się coraz bardziej przyjazna dla ludzi. Niebawem stanie się deptakiem z prawdziwego zdarzenia, pojawi się więcej zieleni, a krajobrazu dopełnią eleganckie meble miejskie. W dalszej przyszłości planowany jest wielki powrót tramwaju pod szyldem jednej z linii Europejskiego Tramwaju Kultury.

2) Dworzec Łódź Fabryczna to ikona łódzkiego i zarazem polskiego kolejnictwa. Niegdyś przepiękny gmach dworca dzisiaj straszy wyglądem przyjezdnych i wystawia Łodzi kiepską opinię miasta brzydkiego. W niedługim czasie miejsce to zmieni się nie do poznania. Dworzec zostanie schowany pod ziemię, a na powierzchni zostanie stworzone Nowe Centrum Miasta, które powinno pomóc Łodzi wypłynąć na szerokie wody kultury, biznesu i rozrywki.

3) Pałacyki i wille to kolejny bardzo charakterystyczny element łódzkiej zabudowy. Dawniej domy mniej zamożnych fabrykantów i przedsiębiorców, a dziś? Miejsca kultury, nauki, a często też zwykłe mieszkania. Widoczny tutaj pałacyk to siedziba Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Trochę kontrastuje z pierzejową zabudową kamieniczną, ale nie widać tego aż tak bardzo na Starym Polesiu gdzie takich pałacyków nie brakuje, a zabudowa jest rzadsza niż w Śródmieściu.

4) Z Łódeczki Łódź czyli dewiza miasta Łodzi. Zapewne wywodzi się stąd iż zanim Łódź stała się miastem, była wsią leżącą nad rzeką Łódką. Oddaje to jak prędko rozwinęło się to miasto. Z małej osady, do ogromnej metropolii, tempem wzrostu prześcigając wszystkie inne miasta w Europie. Dla uściślenia, w 1815 r Łódź liczyła ok. 1tys. mieszkańców, natomiast już w 1915 ok. 600tys. "Trochę" się to ostatnio przystopowało, ale my Wam jeszcze pokażemy :D

5) Kamienice.. kamienice po horyzont. W żadnym polskim mieście już się chyba czegoś takiego nie uświadczy. Oryginalna XIX-wieczna tkanka szczelnie wypełniająca przestrzeń przy długich ulicach, z których jednego końca można dojrzeć drugi. Kolejna łódzka niezwykłość, kolejna którą tak niewiele osób dostrzega, a jaka cenna.

·
Registered
67,996 Posts
^^
O! Zapowiada się faktycznie Łódzkografia :| - bardziej "życiowa" wersja Łodzi po pięknym, wypacykowanym wątku MiBac-a Łódź Różne oblicza (moim ulubionym zresztą :eek:kay:) - no i czuć Twoje "zboczenie" do miasta ;) - rozumiem - mam tak samo w stosunku do Poznania :D.

·
Amator Łodzi
4,201 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Cieszy mnie ciepłe przyjęcie:) Jedziemy dalej:

6) Łódzki Teatr Wielki to dziś druga największa opera w Polsce. Zbudowany w 1967r. przy Placu Dąbrowskiego - dawnym punkcie sprzedaży wyrobów istniejącej niegdyś w pobiżu cegielni. Dziś miejce to dojrzewa do miana przestrzeni publicznej z prawdziwego zdarzenia. Przy dobrej pogodzie Plac zapełniony jest deskorolkarzami, rowerzystami, a także spacerowiczami. Przy okazji zeszłorocznej przebudowy 'wzbogacił' się o fontannę muzyczną. Jej kształt budzi wiele kontrowersji. Jedni ją polubili, inni twierdzą, że należałoby ją natychmiast zburzyć. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w obecnej formie Plac jest bardziej ludzki niż w postaci parkingu jakim był przed modernizacją.

7) Samotny Tuwim siedzi na swej słynnej już ławeczce przed pałacem Heinzla. Spogląda w stronę Placu Wolności, a przechodniom, łodzianom i turystom, daje się łapać na szczęście za swój wypolerowany nochal:)

8) Żeromski nie kłamał. Szklane domy naprawdę istnieją. Jednak stojące tuż obok tradycyjnie murowane, nadgryzione zębem czasu czekają na remont. Szansą dla nich jest program "100 kamienic dla Łodzi", któremu bardzo kibicuję :) -> http://100kamienic.w-lodzi.org/index.php/Informacje/

9) Perełka, cudeńko, przepiękna, ach i och. Dawny Pałac Maurycego Poznańskiego (dziś Muzeum Sztuki) to wg mnie najlepsza łódzka renowacja w tym roku. Więcej nie piszę, cieszcie oczy :D

10) Od wielu lat w łódzkiej Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej ludzie żyją na jednym z "najwyższych poziomów" w Polsce ;) Dziś popularny "Manhattan" nabiera kolorów i doskonale wpisuje się w łódzki skyline, a same "Megaszafy" są zdecydowanie bardziej miłe dla oka niż zwykłe bloki z wielkiej płyty. Ambitne plany wzbogacenia okolicy o kilka innych wysokościowców pokrzyżował kryzys, a z szumnych zapowiedzi ostał się jedynie plan budowy 10-piętrowego hotelu "Novotel".

·
Semper Invicta
26,720 Posts
Bardzo ładnie się zaczyna.

Nie mogło byc inaczej niż na pierwszym kadrze Piotrkowska.

Będę tu zaglądał.

Jeśli mogę zasugerowac może warto zwiększyc rozmiar postowanych zdjęc do 1024x768? Ostatnimi czasy jakby zaczął obowiązywac ten standard w wielkości zdjęc.

Tak jak wspomniano powyżej: "dobrej Łodzi nigdy nie za wiele".

·
Registered
1,081 Posts
łodzi nigdy dosyć. Teraz pokazałeś ją trochę z innej perspektywy niż w pozostałych tematach. Fajnie. Liczę na więcej.

·
Amator Łodzi
4,201 Posts
Discussion Starter · #11 ·
11) Góra Rudzka to znakomite miejsce do ukazywania panoramy miasta w niemal pełnej okazałości.
Łódź to unikat na skalę kraju. Jako jedyne duże miasto nie ma w krajobraz wpisanej rzeki. Nie uświadczy się więc u nas widoków na średniowieczne zamki nad brzegiem, wieżowce odbite w tafli wody czy pylony mostów. Dawniej, patrząc na miasto z tego miejsca, zobaczylibyśmy las kominów i kłęby dymu z setek łódzkich fabryk. Dziś widzimy jeden z najlepszych skyline'ów w Polsce utopiony w zieleni i gąszczu budynków, a o przemysłowym charakterze miasta przypominają tylko wysokie kominy elektrociepłowni EC-2.

12) Nowy Cmentarz Żydowski w Łodzi to miejsce tak surrealistyczne, że aż przerażające. Setki tysięcy macew zarośniętych wysoką trawą, porośniętych mchem tworzą w tym miejscu klimat jak z horroru.

13) Łódź - najbardziej amerykańskim z polskich miast. Ten widok (obok prostokątnej siatki śródmiejskich ulic) zdaje się potwierdzać tę tezę. Morze kamienic, a w tle wieżowce. Widoczne tutaj biurowce Textilimpeksu zwane żartobliwie łódzkim "World Trade Center" są skromniejszą i biedniejszą kopią siostrzanych wież z Nowego Jorku. Jedyną przewagą naszych bliźniaków jest to, że jeszcze stoją.
Mimo, że tego typu zabudowa kłóci się z XIX-wiecznym charakterem miasta to owe biurowce już tak wrosły w krajobraz, że mało kto wyobraża sobie Łódź bez ich charakterystycznego kształtu i ulokowania względem siebie.
Jedna z wież ma być niedługo remontowana, czekamy więc na informacje o liftingu drugiej:)

14) Łódzki misz-masz o poranku. Ten obrazek można uznać za kwintesencje przemian Łodzi od połowy XIX do początków XXI w. Zaczynamy od fabryk, prawdziwego symbolu Łodzi, które w ostatnim czasie przeżywają swoją drugą młodość, poprzez kamienice, z których większość od wielu lat nie remontowana, straszy brudem i odpadającym tynkiem, ale z ogromnym potencjałem na przeistoczenie w perełki, po klockowate wysokościowce zbudowane w czasach PRL. A wszystko to skąpane w zieleni, której w Łodzi wbrew pozorom nie brakuje.

15) Rewitalizacja staje się ostatnio łódzką specjalnością. Manufaktura jest niemal wzorcowym jej przykładem. W miejscu dawnej fabryki Izraela Poznańskiego powstało najbadziej spektakularne centrum handlowo-rozrywkowe w tej części Europy. Tam gdzie przed wiekiem prawie 7 tys. robotników pracowało w tkalniach, przędzalniach, ślusarniach, odlewniach, farbiarniach i drukarniach tkanin etc. dziś przechadzają się tysiące klientów setek sklepów, restauracji, kina, kręgielni, hotelu, teatru i muzeów. Manufaktura to dziś obok ul. Piotrkowskiej jeden z symboli Łodzi, dzięki któremu miasto jest rozpoznawalne już nawet bardziej w Europie niż w Polsce.

·
Registered
67,996 Posts
W miejscu dawnej fabryki Izraela Poznańskiego powstało najbadziej spektakularne centrum handlowo-rozrywkowe w tej części Europy.
^^
Uważałbym z określeniami "naj" - "jedno z" - jest bardziej bezpieczne, odpowiednie (unikatowych i ciekawych centr na światowym poziomie trochę w Polsce mamy - gł: Wzorcownia, Cuprum, Renoma, Stary Browar no i oczywiście Wasza Manufaktura).

·
Autostradowy Leming
10,968 Posts
Ciekawy wątek o Łodzi :cheers:

13: Tutaj napiszę jak Pawelski - uważałbym z tym "naj" ;) Ja był powiedział, że razem z Warszawą są najbardziej "amerykańskie", ale w Łodzi jest jednak więcej kamienic. Zdjęcie bombowe :eek:kay:

·
Registered
3,256 Posts
Dla mnie Łódź to takie dziwne miasto. Kilka razy zdarzyło mi się przejeżdżać tamtędy i nie udaje mi się tam nigdy znaleźć wiele pozytywnego. (zwłaszcza z perspektywy DK1), a z tego co tu widzę i z tego co wiem z historii to Łódź jest miastem bardzo ciekawym i z niemałym potencjałem. Tak jak zauważył autor - należy bezwzględnie popracować nad pierwszym wrażeniem :D Jak tylko znajdę trochę czasu, to napewno miasto odwiedzę :)

·
Moderator
WHAT ELSE IS OUT THERE?
26,302 Posts
Dla mnie Łódź to takie dziwne miasto. Kilka razy zdarzyło mi się przejeżdżać tamtędy i nie udaje mi się tam nigdy znaleźć wiele pozytywnego. (zwłaszcza z perspektywy DK1), a z tego co tu widzę i z tego co wiem z historii to Łódź jest miastem bardzo ciekawym i z niemałym potencjałem.
To zaczepię, mobilizując do odwiedzenia. Czy Lublin wygląda ciekawie z DK17?

·
Registered
3,256 Posts
To zaczepię, mobilizując do odwiedzenia. Czy Lublin wygląda ciekawie z DK17?
Z tym już moim zdaniem różnie bywa. Chociaż na razie uknułem taką tezę, że żadne polskie miasto nie jest ładne z perspektywy pociągu. A do Łodzi się napewno wybiorę :D

·
Amator Łodzi
4,201 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
16) Świątynia konsumpcjonizmu. Galeria Łódzka to pierwszy tego typu obiekt w Łodzi. Budynek ten zalepił ogromną dziurę powstałą w wyniku wyburzeń pod budowę trasy W-Z. Architektonicznie znakomicie wpisuje się w wygląd całego miasta. Stoi blisko ulicy, ma cegłopodobną elewację jak również wysokość pasującą do reszty zabudowy. M.in. za to otrzymała European Shopping Centre Award przyznawaną przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych. Niegdyś szczyt lansu i prestiżu społecznego dziś skupisko młodzieżowych pokemonów i galerianek, a w dalszym ciągu jedno z najpopularniejszych miejsc do robienia zakupów w Łodzi.

17) Kopuły hotelu Polonia i cerkwi św. Aleksandra Newskiego górują nad skrzyżowaniem ulic Kilińskiego i Narutowicza. W zmierzchowej poświacie wydają się być jeszcze piękniejsze niż zazwyczaj i tworzą niezwykle ciekawy kadr skwapliwe wykorzystywany przez fotografów.

18) Właśnie tak mogą wyglądać starania Łodzi o zauważenie na mapie kraju. Często nachalne i pozornie absurdalne, ale łodzianie nauczeni doświadczeniem, że Łódź była notorycznie pomijana przez władze centralne przy planowaniu największych inwestycji, muszą sami sobie wywalczyć korzyści płynące z lokacji środków rządowych. Pierwsze efekty już są widoczne. Przez bliskie okolice Łodzi przebiegnie droga ekspresowa S8 przecinająca Polskę z południowego zachodu na północny wschód, a w najbliższych latach ruszy budowa Kolei Dużych Prędkości, na trasie której, Łódź będzie najbardziej uczęszczanym przystankiem.

19) Łódź miastem kultury, w każdej postaci. Ogromne graffiti na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 152 to największy mural w Europie. Świadczy, że Łódź jest miastem otwartym nie tylko na sztukę wysoką, mieszczącą się w galeriach, muzeach czy teatrach, ale także na sztukę ulicy. Dowodem jest Outline Colour Festival organizowany w naszym mieście od 2002r.

20) Wymiana pokoleń. Łódź ma niestety jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw w Polsce. Nieuchronnie zbliża to nas do momentu, kiedy trzeba będzie utrzymywać ogromną rzeszę emerytów. Cała nadzieja w nas - młodych. Aby odwrócić tę tendencję trzeba tu zintegrowanych działań specjalistów z niemal wszystkich dziedzin. Od włodarzy miasta przez architektów i socjologów po zwykłych obywateli. Musi narodzić się poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Dlatego, Łodzianie i Łodzianki - make children, not war :D

1 - 20 of 345 Posts