SkyscraperCity Forum banner

[Mont Saint-Michel i okolice, Francja] Cudo architektoniczne

14165 Views 46 Replies 14 Participants Last post by  Youth86
Witam!

Skoro mieliśmy szansę zobaczyć wybrzeża Dolnej Normandii to teraz czas na kolejną jej odsłonę:) Znajdziemy się w departamencie Manche. Zdjęcia pochodzą z czerwca 2010roku podczas mojego urlopu. Do tej pory jakoś nie chciało mi się założyć wątku o Mont-Saint-Michel. Robię więc to teraz! Zdjęcia będą pochodziły z Mont-Saint-Michel a także z plaż w okolicach Carolles oraz plaż, gdzie lądowali Alianci:)

Notka dotycząca Mont-Saint-Michel:

Mont Saint-Michel (franc. Abbaye du Mont-Saint-Michel, bret. Menez Mikael, pol. Wzgórze Świętego Michała) – skalista wyspa pływowa w Zatoce Wzgórza Świętego Michała (franc. Baie du Mont Saint-Michel), w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów.

Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu) lub Mont Saint-Michel au péril de la mer (po francusku).

Obecnie wzgórze Saint-Michel stanowi naturalne centrum gminy Mont-Saint-Michel (w departamencie Manche, w administracyjnym regionie Dolna Normandia).

Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Wg danych gromadzonych w ramach Projet Mont-Saint-Michel miejsce to zwiedza rocznie średnio 3 200 000 osób, co powoduje, że jest to najczęściej poza Paryżem odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji. Wiele budowli wyspy zaklasyfikowano jako pomniki historii, a miasto jako całość otrzymało ten przywilej w 1962 roku. Od 1979 roku stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Osobiście byłem tam 2 raz i pojadę tam z pewnością jeszcze raz ale rezerwując nocleg w jakimś tamtejszym hotelu ponieważ klimat nocny jest nie do opisania ponoć. W chwili obecnej mieszka tam ok 50 osób. Oglądałem kiedyś rewelacyjny reportaż o Mont-Saint-Michel na francuskim TV5 i ludzie tam mieszkający to głównie właściciele sklepów i hotelarze a także kilka osób starszych! Sam bym tam zamieszkał;) heh

Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Wam miłego oglądania i komentowania...
No to allez-y:)

See less See more
5
1 - 20 of 47 Posts
Opuszczamy Mont Saint-Michel. Jeszcze wrzucę zdjęcia z tego miejsca ale teraz przenosimy się do bardzo sympatycznego nadmorskiego miasteczka Carolles... Bardzo mi się spodobało tam. No to oglądamy:)

See less See more
7
Mont Saint-Michel jest niczym z bajki. Miasto zbudowane na skalistym wyniesieniu pośród wody i nizin. Prezentuje się zjawiskowo.
Jak się ma obecnie sprawa z tą asfaltową drogą na nasypie, prowadzącą do wzgórza? Czytałem, że "autostrada" ma zostać zastąpiona drewnianą kładką dla pieszych. Kładka ma wznosić się na palach (jak molo), by woda mogła znowu przepływać wokół wzgórza. Wydawało mi się, że prace są w toku, a na Twoich fotkach nie widzę, by coś przy drodze robiono.
1 - 20 of 47 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top