Skyscraper City Forum banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
198 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Oglądałam sobie ostatnio zdjęcia "nowych starówek" w Polsce i przypomniał mi się przypadek miasteczka Mont-Tremblant w Quebecu więc pomyślałam że wrzucę jako ciekawostkę. Mont-Tremblant jest obecnie jedną z najbardziej znanych, o ile nie najbardziej znaną miejscowością turystyczną w Quebecu. Miasteczko położone jest ok.100 kilometrów na północ od Montrealu, nad jeziorem i blisko parku narodowego i słynie głównie ze stoków narciarskich. W latach 90 nastąpił tutaj bardzo duży rozwój turystyki więc dewloperzy postanowili rozbudować bazę i tak zbudowano "wioskę Mont-Tremblant” która teraz jest wizytówką okolicy.

Porównanie do nowych starówek nie jest do końca uzasadnione, bo w Mont-Tremblant zbudowano coś w stylu który wogóle nigdy w Kanadzie nie istniał, a już na pewno nie w małych miejscowościach. Wszystkie aspekty zabudowy Mont-Tremblant - zwarta zabudowa, kamienice, deptak, tynk (a przynajmniej coś co wygląda na tynk) i żywe kolory są zupełnie sztuczne biorąc pod uwagę tutejszy kontekst.

Ale turystom się podoba :D Wiem że rusza projekt drugiej takiej „wioski” na stoku pobliskiej góry. Nie widziałam za wiele renderów więc trudno mi powiedzieć czy zmienili architekturę. Na jednym było widać budynki trochę bardziej stonowane, w stylu "skandynawskim" (dużo drewna).

W Quebecu nie ma zbyt wysokich gór ale duża część prowincji jest pokryta takimi górkami i jeziorami.

W miasteczku jest wyciąg którym za darmo można się przemieścić z części dolnej do części górnej.

W całej wiosce jest deptak, na dole widać parking.

·
Registered
1,139 Posts
Faktycznie wygląda sztucznie, cukierkowato,ale skoro turystom się podoba i biznes się kręci, to nie ma co wybrzydzać.

·
Banned
2,138 Posts
A mnie się podoba. Lepsze to niż te kartonowe kurniki z przedmieść USA...
Ale ta blacha...dachówek tam nie produkują?:bash:

Mnie przypomina to miejscowości w Kotlinie Kłodziej

·
cyber-barok
2,090 Posts
Nowoczesna wioska, ot co :)

·
Registered
198 Posts
Discussion Starter · #9 ·
kojarzy mi się nieodparcie ze współczesną architekturą w państwach byłego ZSRR...
Bo może to nie jest architektura "azjatycka" jak twierdzą niektórzy, tylko globalnie/amerykańsko/disnaylandzka :D

Wiem że to wszystko jest strasznie cukierkowe. Ale po części to chyba trochę zrozumiałe. To trochę moje domysły ale sądze że nie tak łatwo tu stworzyć miasteczko turystyczne. Quebek ma 7 milionów mieszkańców i wielką tradycję wakacji "na południu" (Floryda), północ Quebeku jest wogóle słabo zaludniona, a Amerykanie mają swoje góry zaraz za granicą Kanady. Mont Tremblant to próba zaoferowania turystom czegoś więcej niż tylko wyciąg i kwaterę do spania. Jakby nie patrzeć przynajmniej udało im się stworzyć kawałek przestrzeni dla pieszych.

·
lublinianin
3,509 Posts
jak na Amerykę to strasznie dużo tam pieszych:) a myślałem że na tym kontynencie bez samochodu nikt nawet po bułki nie pójdzie...:D
ale pewnie zostali do tego brutalnie zmuszeni przez układ ciasnych ulic ;P

·
Registered
6,359 Posts
Ja wiem tylko, że w okolicy tej mieściny jest tor wyścigowy i że w lipcu będzie tam wyścig serii Champ Car :D

1 - 12 of 12 Posts