SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 20 Posts

·
HELOŁ OFKORS:)
169 Posts
Discussion Starter · #1 ·
No coz. Zaliczyłem małego zonga jak to zobaczyłem. Nie dosc ze maja fajna siec metra, to jeszcze funduja sobie cos takiego:

A teraz pytanie. Czy ktos ma wiecej informacji na ten temat??
Zdjęcia pochodza ze strony: Monorail

·
Platinum Memeber
261 Posts
Jaka przewage czy zalety ma monorail w odroznienu od zwyklej kolejki podmiejskiej? Jakie sa cenny budowy i utrzymania?

·
Registered
Warszawa
4,974 Posts
Przewaga - zajmuje mniej miejsca, mozna praktycznie wszedzie puscic - potrzeba kawalka trawnika na slupy :). Koszt budowy - wielokrotnie wiekszy, tory na ziemi vs. tory na wiadukcie.

·
Registered
571 Posts
a jak się ten malutki wagonik ma do potrzeb ponad 10-milionowej metropolii?? Czy moskiewski monorail rozwiązuje jakiekolwiek problemy komunikacyjne Moskwy, czy jest tylko pokazaniem światu, że mamy monorail. Jeżeli to pierwsze to bardzo zazdroszczę Moskwiczanom i serdecznie im gratuluję, że wysilili się i udało im się rozwiązać jakieś swoje problemy oraz prężnego mera, który potrafi wymusić na rosyjskich władzach finansowe skupienie się na Moskwie (zawsze mnie interesowało co na te dysproporcje inne rosyjskie miasta), a jeżeli chodzi o to drugie, to można Rosjan jedynie żałować, że jak za starych czasów wysyła się na orbitę kosmonautów a ludzie nie mają w piekarni chleba, bo mąka utknęła między jednym papierkiem a drugim. Niestety nie znam się na Moskwie i nie wiem, która wersja może być prawdziwa.

·
digitisebanking.com
1,917 Posts
MIKI said:
Ciekawe czy Moskwa dostaje pieniądze z centralnego budżetu ? a co z innymi miastami. Przypomina mi to trochę Polskę :)
pewnie podobnie jak w innych krajach, budzet centralny oddaje Moskwie czesc pieniedzy, ktore do niego to miasto odprowadza:p

·
SS-man: Semen Shedder
1,764 Posts
Ciekawe jest ten monorail, ciekawe ile oni maja lini i stacji?; widzialem podobny w Las Vegas ale Bombardier ma ciagle klopoty z wagonami wiec jest narazie maly pozytek dla mieszkancow.

·
Registered
571 Posts
MIKI said:
Ciekawe czy Moskwa dostaje pieniądze z centralnego budżetu ? a co z innymi miastami. Przypomina mi to trochę Polskę :)
nie chcę wszczynać dyskusji, ale któreż to miasto dostaje w Polsce pieniędze z budżetu centralnego w sposób szczególny, bo jakoś nie widzę. Moskwa natomiast jest uprzywilejowana w sposób wyjątowy. Inna sprawa, że jest to ponad 10 mln bardzo szybko rozwijające się miasto i jest traktowane jako okno wystawiennicze Rosji, ale moim zdaniem finansowanie Moskwy kosztem prowincji przybrało szczególnie pod koniec lat 90tych rozmiary przesadne i nie było to jak w przypadku Warszawy ośmiokrotne przebicie, jeżeli już to na odwrót.

·
Registered
4,249 Posts
Ładne to , ale nie ma się czym zachwycać - jak zwykle ktoś chciał pokazać , że Rosja jest potężna , nowoczesna , itd. ( niestety po raz kolejny kosztem zwykłego obywatela , któremu to nie było dane zamieszkać w stolicy ) .

·
Electric Power!
27 Posts
Ze strony podróżujących miłośników komunikacji miejskiej http://www.przegubowiec.com/travel/200605/200606_gruzja.htm:
Przyszedł czas zakosztować jazdy monorailem. W 2004 roku Siemens wybudował 6-kilometrową linię kolei magnetycznej. Znaczenie komunikacyjne teoretycznie jakieś jest, ale po podróży podniebną kolejką doszliśmy do wniosku, że jest to tylko drogie i bezsensowne świecidełko. Już na wstępie spotkało nas niemiłe zaskoczenie. Pani w kasie kilka razy musiała nam powtarzać cenę biletu, bo nie mogliśmy uwierzyć - 50 rubli (6 zł). Długie oczekiwanie na wagonik wykorzystaliśmy na kilka fotek (obsługa nie robi żadnego problemu). W końcu nadjechał pociąg. Uczynił to bardzo powoli i ostrożnie, a całą wieczność zajął mu moment pomiędzy zatrzymaniem i otwarciem drzwi. Trwa to chyba ze 3-4 sekundy, zupełnie nie wiadomo po co. Podróż monorailem była wielkim rozczarowaniem. Na prostych odcinkach kolejka rozpędzała góra do 50 km/h, a na zakrętach prawie przystawała. Każda stacja to flegmatyczna sekwencja zatrzymywania i otwierania drzwi. Podejrzewam, że autobusem na tej trasie jechalibyśmy dużo szybciej. Nie dziwne, że jeździ tym garstka ludzi i to chyba głównie na zasadzie ciekawostki.

·
'less is more'
6,087 Posts
Dziwne, ja płaciłem 20 czy 30 rubli (10 rubli = 1 zł). Może sprzedała mi ulgowe... Kolejka nie jest magnetyczna, chyba coś im się pomyliło z koleją na lotnisko w Szanghaju. Ona została własnie zbudowana przez Siemensa w 2003 roku.

·
Iroquois of Europe
10,188 Posts
Mnie monorail nie zachwyca. W Azji Południowo-Wschodniej służy przeważnie jako bieda-metro. Przy czym pociągi mają pojemność podobną do tramwai i nie umywają się pod tym względem do ciężkich pociągów metra.
W centrach europejskich miast monorail nie ma racji bytu ze względu na gęstą zabudowę i kwestie estetyczne. Skoro nie można budować monoraila na głównych relacjach w śródmieściu, to w ogóle nie ma sensu budować czegoś tak kosztownego. Wystarczy tramwaj z priorytetem.

·
Freelancer
633 Posts
W archeologa się bawisz? Podnosisz wątek z 2005 roku tekstem z 2006.
Ktoś czyta taki teks bez zaglądania do źródła i myśli że jest to w miarę aktualne.
Dobre masz wejście :D

Kolejny dziwny wynalazek po (przed?) MISTERze :p Mogliby zrobić Metro na estakadzie jak w Nowym Jorku - wrażenia estetyczne byłyby podobne, za to możliwości przewozowe znacznie większe.

·
Wroclaw
3,890 Posts
W centrach europejskich miast monorail nie ma racji bytu ze względu na gęstą zabudowę i kwestie estetyczne. Skoro nie można budować monoraila na głównych relacjach w śródmieściu, to w ogóle nie ma sensu budować czegoś tak kosztownego. Wystarczy tramwaj z priorytetem.
Jak dla mnie monorail może być fajną atrakcją turystyczną (jak w Sydney czy w parkach rozrywki), albo łatwym sposobem przemieszczania się na ograniczonym terenie (np lotnisko we Frankfurcie czy... w przyszłości być może we Wrocławiu jako łącznik pomiędzy galerią handlową przy stadionie a parkiem rozrywki - choć to S-F).

Jako środek komunikacji potrzebne są większe wagony a to wpływa już bardzo negatywnie na estetykę całego systemu, która i bez tego jest wątpliwa.

1 - 20 of 20 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.