SkyscraperCity Forum banner
21 - 40 of 66 Posts

· Registered
58 Posts
Ili ovu neo 'comiblock' Katedralu
Zvonik kao atrakcija u nekom lunaparku. :picard:

Usporedi to s crkvom iz bilo kojeg drugog razdoblja u povijesti sakralne umjetnosti i reci koja je ljepša, sakralnija, dostojanstvenija. Nije znači problem u različitim stilovima i promjenama nego to što je moderna sakralna arhitektura otišla u skroz suprotnom smjeru od svih drugih stilova kroz povijest. Prije se, bez obzira na stil, uvijek težilo postizanju neke određene estetske forme i ljepote, a u zadnjih 50 godina kao da se natječu tko će se što više odmaknuti od tog ideala i napraviti što bezličniju i što čudniju tvorevinu, nakačiti na nju križ i nazvati crkvom.

· Registered
5,560 Posts
Prije se, bez obzira na stil, uvijek težilo postizanju neke određene estetske forme i ljepote, a u zadnjih 50 godina kao da se natječu tko će se što više odmaknuti od tog ideala i napraviti što bezličniju i što čudniju tvorevinu, nakačiti na nju križ i nazvati crkvom.
Šta je toliko loše u ovoj crkvi ako ne gledamo zvonik?

· Registered
58 Posts
Svako vrijeme nosi svoje!
Uvijek je to glavni argument zagovornika modernističke crkvene arhitekture, ali ja stvarno ne znam na koji način suvremenost daje opravdanje za izgradnju 'ružnih' građevina. :dunno:

Možemo se mi pretvarati da je sve to samo stvar ukusa i subjektivno, ali realno, pojmovi ljepote i ružnoće imaju i neke objektivne kriterije koji su praktički univerzalni. U tom smislu, nikad u povijesti nije bilo toliko 'ružnih', neskladnih i profanih crkava koliko u zadnjih 50 godina.

· Registered
24,342 Posts
Mislim.da je potrebno napraviti razliku između moderne arhitekture i loše arhitekture^^

Kod ovih primjera nije uopšte problem što je arhitektura moderna, već što je iznimno loša! :eek:hno:

Prevedeno na stambene objekte, ovo bi bilo kao zgrade Babić Jablanica sa zeleno-narandžastom fasadom, a moderna arhitektura su isto tako i Waves zgrade.

21 - 40 of 66 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.