SkyscraperCity banner

15621 - 15640 of 15924 Posts

·
Registered
9,566 Posts
Не знам дали има проучвания по въпроса. Построеният обход на Габрово защо да не бъде едното платно на скоростен път. Със съответните ограничения. В повечето участъци 100 км/ч при еднопосочен трафик, ми изглежда съвсем резонно. А второ платно ако не намерят място, да го прекарат по друга следа. Дори източно от Габрово. И ще остане от края на А7 до Донино около 20 км. Северен обход на Дряново не трябва да ни плаши, не е по-различно от Лютиброд например. И какво се плашим от тези тунели? Вече имаме опитни фирми... Иска ми се Дебелец - Донино да е магистрала, но като ги знам юнаците от АПИ - ще е СП.

След това да преценяват дали да удвоят тунела. За Казанлък - Стара Загора - А1 - А4 също трябва да се мисли...

·
Registered
22,818 Posts
Само дето по магистралата се пътува по-бързо, по-спокойно и по-безопасно, дори и когато е пълно с камиони. Някакви врели-некипели тука, да не се строяла магистрала Север-Юг, ами да си оставим така нещата. На Хаинбоаз знаете ли, драги капацитети колко души загиват годишно? Или това не е важно. На Шипка не минават камиони, забранено е от доста време. Значи за евтини плескавици от София може, щото да не се излагаме пред чужденците - единствен официален мотив, изтъкнат лично от Вожда при започване на строежа на тази АМ, ама видиш ли през Балкана се разделяли потоците на 4 и затова нямало смисъл да се прави нищо едва ли не. Ми то по тая логика и тунел на Шипка за какво ни е - камионите не минават оттам, Хаинбоаз има алтернатива през Котел, всичко е точно. Сериозно ли не си давате сметка, че Русе-Ямбол е 220 км, а се пътува по-дълго, отколкото Русе-София, хем и двете не са магистрали. И това не е ли важно за развитието на страната и регионите. Може ли в 21 век да е по-лесно да пътуваш през София между Северна и Южна централна България, отколкото през проходите. А човешките животи? Ама то това няма значение, то тарфикът серазделя. Това беше и на герберите-пишман експерти аргументът да скопят проеките за тунел на Шипка и да го понижат до обикновен път, който ще реши само местни проблеми, а ако пуснат камионите, въобще няма да е по-безопасен. И защо - щото не води от София до Морето или евтините плескавици и значи може да мине всякак. Щото грам не ни се занимава с градове под 1 млн. души население. И щото "потоците се разделят". Ми те и от Русе на юг трябва да се разделят, ама камионите ползват само пътя за Търново, а не този за Разград и през Котел. Ама едно да е гледаме карти от 1976 г., друго е малко да се помисли и анализира, и... следва нещо богохулно - да се дадат пари за проекти, несвързващи София с нещо.
СП и първокласен четирилентов са по-безопасни от магистрала. Единствено магистрала ограничена на 100км/ч (както направиха холандците*) има същата безопасност.

·
Registered
9,250 Posts
На Хаинбоаз знаете ли, драги капацитети колко души загиват годишно?
Малко в сравнение с други доста по-нужни отсечки. Знаеш това прекрасно, предвид колко хора умират по Русе-Бяла. Мнението ми е било винаги едно и също: А2, А3, А7, Видин-Монтана, А5... и след това Прохода на Републиката. Ще е прекрасно ако забележиш че съм казал че ШИПКА е далеч от капацитета си... и че Прохода на Републиката е по-натоварен от Шипка.

·
Registered
511 Posts
В България редовно се правят половинчати работи и затова ни излиза тройно по-скъпо всичко.
Ще направим главен път, после СП и накрая пак ще трябва да се събаря и прави магистрала.
Това е коридор, по който трафикът непрекъснато ще нараства.
Ако Турция някой ден влезе в ЕС, това е един от 3-те оснвони коридора по който ще минават жителите на 24-милионния Истанбул към останалата част на Европа.
Дори в пропадналите икономически Косово и Сърбия се изграждат тунели и мостови съоръжения през планините и никой не си мисли за СП между дори 3 пъти по-малки градове.

·
Registered
834 Posts
Най-необходимата част от Европа, всъщност не се строи в момента. За останалите части е спорен въпрос. От една страна, тур(ц)истите лятото го правеха доста опасен, а място за мантинели по средата просто няма. От друга страна, отсечката е сравнително къса и можеше да се измислят и други, временни варианти.
Четох наскоро, че вече се продават и камери, които следят за забранено изпреварване. За места без място за разделителна ивица ще са идеални.

Това е коридор, по който трафикът непрекъснато ще нараства.
Ако това е проблем, винаги може да се вдигнат тол таксите докато този трафик се качи на влакове. Държавата има всички необходими инструменти да разпредели трафика както поиска.

Веднъж построен ли е сегашният пети етап на обхода, ще е доста по-полезно за региона да има ЖП тунел под Шипка вместо още два пътни.

тунел на Шипка за какво ни е - камионите не минават оттам
Тунелът е нов път, който подобрява свързаността с половин час. От там нататък, не виждам смисъл да се дават толкова много пари за сваляне на времето с още три минути.

·
Registered
511 Posts
Веднъж построен ли е сегашният пети етап на обхода, ще е доста по-полезно за региона да има ЖП тунел под Шипка вместо още два пътни.
Това добре, нека има и ЖП тунел, но ако пътният тунел не е в магистрален формат, то почти все едно го няма. Ще се генерират километрични задръствания, които и в момента ги има. Пари хвърлени на вятъра.
Магистралното преминаване на Стара планина в района е задължително.

Тунелът е нов път, който подобрява свързаността с половин час. От там нататък, не виждам смисъл да се дават толкова много пари за сваляне на времето с още три минути.
С колко километра ще се скъси пътят, знае ли се?
30 минути скъсяване на времето за пътуване е много разтегливо и дори субективно понятие.

·
Registered
9,250 Posts
Това добре, нека има и ЖП тунел, но ако пътният тунел не е в магистрален формат, то почти все едно го няма. Ще се генерират километрични задръствания, които и в момента ги има.
You guys are just absolutely delusional.

·
Registered
834 Posts
Донино - гр. Шипка през ул. Орловска е 50-60 минути според Google Maps.

Донино - Радецки (до края на четвърти етап) е 16-20 минути според Google Maps.

Пети етап с тунела е грубо 10km, 60% извън тунели с ограничение 90km/h, останалите - сигурно 80km/h - около 7 минути.

Тоест подобрението при сегашния проект е от 60 на 27 минути.

·
Registered
22,818 Posts
Тунел под Шипка като транспортен коридор за тежкотоварни камиони е редно да е двоен както тунел Железница.
Поради това, че в проекта не е, следва да го забранят за тежкотоварния транзит. Който иска с колата да ходи при тях на Прохода на Републиката.

·
Registered
2,383 Posts
Поради това, че в проекта не е, следва да го забранят за тежкотоварния транзит. Който иска с колата да ходи при тях на Прохода на Републиката.
OK, но нека да пуснат камионите отгоре! След като ще има тунел, да оставят възможност за ТИРовете да пътуват от Казанлък до Габрово не през Хаинбоаз или Беклемето....

·
Registered
13,365 Posts
Не знам дали има проучвания по въпроса. Построеният обход на Габрово защо да не бъде едното платно на скоростен път. Със съответните ограничения. В повечето участъци 100 км/ч при еднопосочен трафик, ми изглежда съвсем резонно. А второ платно ако не намерят място, да го прекарат по друга следа. Дори източно от Габрово. И ще остане от края на А7 до Донино около 20 км. Северен обход на Дряново не трябва да ни плаши, не е по-различно от Лютиброд например. И какво се плашим от тези тунели? Вече имаме опитни фирми... Иска ми се Дебелец - Донино да е магистрала, но като ги знам юнаците от АПИ - ще е СП.

След това да преценяват дали да удвоят тунела. За Казанлък - Стара Загора - А1 - А4 също трябва да се мисли...
Обхода на Габрово може просто да бъде удвоен главен път, такъв какъвто е голяма част от пътя между Стара Загора и Казанлък например. Наклоните и радуисите на завоите не позволяват да е скоростен път, защото за такъв ограничението е 120км.ч. На стария участък от обхода подобна скорост ми се струва трудно осъществима.

·
Registered
834 Posts
Сега сметки и при удвоен вариант:

• Първи и втори етап са с проектна скорост 70km/h, така че тях за повече от 90km/h няма да ги пуснат и да бяха удвоени - време 10-12 минути според Google Maps
  • Трети и четвърти етап са с проектна скорост 80km/h, с изключение на траншеята при Хаджицонев мост, която е за 70km/h. Ако приемем, че ще е предимно с ограничение 100km/h, тунелът - с 80km/h и проблемната траншея - 90km/h, това прави 5:40 минути
  • Пети етап е с проектна скорост 80km/h, смятаме го пак 10km, 60% извън тунели с ограничение 100km/h - става 6:36 минути

Общо 22-24 минути ако просто се удвои сегашният обход, без други промени.

Сега, въпросът е има ли смисъл да се изхабят няколкостотин милиона, както и ограниченото място, което някога може да бъде използвано за ЖП линия, за минимално подобрение във времето? И разбира се, необоснованото увеличението на капацитета - Хаинбоаз и Шипка заедно едва минават 10000 PCU дневно, а наредбата казва, че двулентови пътища са приемливи до 20000.

Хубаво, по-безопасно е, ама ако искат могат да разделят лентите с някакви ограничители и без да строят второ платно. Войново-Чехлевци и откритата част на пети етап са трилентови и по сегашния проект.

·
Meditate on this, I will
6,641 Posts
Само да припомня, че и към момента Караванкен Тунела е двулентов, с по една лента в посока: Karawanks Tunnel (motorway) - Wikipedia

Строи се и втора тръба в момента, но ще е готова едва след 6-7 години. Извън пикови моменти (лятно време без коронавирус), сегашният тунел не е претоварен.

Важното е да се строи така, че да може да се разширява лесно в бъдеще, ако се наложи. По-добре една тръба сега, отколкото две след 2 десетилетия.

·
Registered
1,566 Posts

Същото съм написал 2 страници назад + самото трасе, ама разни хора ме убеждават, че ще имало куп тунели за 20-30км + над 10км Тунел Шипка..
Обожавам да се смея на подобни твърдения, необосновани с никакви факти/доводи/примери.. Ама вс е точно, защото снощи правих КЕКС.. "Erengion" чети и пак виж колко е часът, определено пак не си в час, аз пиша разширяване на Е85 от Дебелец до Габрово, тиза тунели ми говориш... Нелепо е да мислиш, че след Дебелец, ще поемем през Боаза, вместо 30км разширяване, близо 70 по нова следа само до Боаза, не вкл самият проход. Ауто инфрата не есамо мапса на компа, иска се да познаваш участъка на база пътуване.. Останалото е Шоуто на Цитиридис :D

·
Registered
1,006 Posts
Сега сметки и при удвоен вариант:

• Първи и втори етап са с проектна скорост 70km/h, така че тях за повече от 90km/h няма да ги пуснат и да бяха удвоени - време 10-12 минути според Google Maps
  • Трети и четвърти етап са с проектна скорост 80km/h, с изключение на траншеята при Хаджицонев мост, която е за 70km/h. Ако приемем, че ще е предимно с ограничение 100km/h, тунелът - с 80km/h и проблемната траншея - 90km/h, това прави 5:40 минути
  • Пети етап е с проектна скорост 80km/h, смятаме го пак 10km, 60% извън тунели с ограничение 100km/h - става 6:36 минути

Общо 22-24 минути ако просто се удвои сегашният обход, без други промени.
Тези 22 мин. от Търново и около 15 мин.за тези откъм Севлиево за обхождане на цяло Габрово и включително Ст. Планина, ще се окажат доста апетитни за още превозни средства... Голямо наказание ще е да забраниш на тежкотоварните извън тези от транзита на Хаинбоаз да въртят над 100 км до съседните проходи, при положение че имат само 6.5 км преминаване на открито под Шипка (+ тунелите) и са в Габрово...

·
Registered
834 Posts
Спокойно може с промяна на тол таксите транзитът да се избута към Хаинбоаз, така че Шипка да остане за местния трафик. Още по-добре ще е да завършат интермодалния терминал при Русе, Карнобат-Синдел, да удвоят девета линия. И накрая да сложат наказателна такса за камионите, които се движат по пътя, а е можело да ползват влак.

Цялата дискусия е хипотетична, с това правителство е ясно, че няма да стане.

·
Registered
1,566 Posts
Спокойно може с промяна на тол таксите транзитът да се избута към Хаинбоаз, така че Шипка да остане за местния трафик. Още по-добре ще е да завършат интермодалния терминал при Русе, Карнобат-Синдел, да удвоят девета линия. И накрая да сложат наказателна такса за камионите, които се движат по пътя, а е можело да ползват влак.

Цялата дискусия е хипотетична, с това правителство е ясно, че няма да стане.
Ако Шипка остане за рег трафик(сравнително не голям), това ще рефлектира върху поддръжката му.. Тоест рязкият спад на транзита ще обрече отсечката на в пъти по ниско финансиране за поддръжка.. Що за глупости ... В момента АПИ Габрово поддържа севрният, АПИ Ст Загора/Казанлък южният склон.. За регионалният трафик, зимата ще се превърне в Троян-Кърнаре.. Винаги затворен, не си пожелавайте подобни наказания.. Макар и хипотетично.

·
Трактор&
1,264 Posts
OK, но нека да пуснат камионите отгоре! След като ще има тунел, да оставят възможност за ТИРовете да пътуват от Казанлък до Габрово не през Хаинбоаз или Беклемето....
С ТИР отгоре през Шипка - този трябва да е от клуб весел самоубиец. Плюс това ще изгори повече гориво от колкото да заобиколи.

15621 - 15640 of 15924 Posts