SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 46 Posts

·
Registered
Joined
·
7,269 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Maximus w Nadarzynie - 300 mln $

Centrum gigant w Nadarzynie

Przed końcem roku zostanie ukończone Centrum Handlu Hurtowego Maximus w Nadarzynie pod Warszawą. W czterech halach otwartych zostanie 600 stoisk producentów.

Na 24 hektarach pod Nadarzynem przy trasie Warszawa-Katowice powstaje Centrum Handlu Hurtowego Maximus. Cztery klimatyzowane hale o łącznej powierzchni 92 tys. mkw. mają być miejscem, w którym właściciele sklepów będą zaopatrywać się w artykuły odzieżowe. - Naszym klientem nie będzie konsument. Chcemy zaoferować nową jakość na rynku hurtowej sprzedaży artykułów przemysłu lekkiego - klimatyzowane hale o przyjaznej architekturze - twierdzi Zdzisław Darlicki, dyrektor spółki Euro Power Center, która jest inwestorem przedsięwzięcia.

Oprócz sprzedaży na terenie centrum mają być organizowane liczne promocje, targi branżowe, pokazy mody oraz konferencje i seminaria.

Władze firmy liczą, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej, sektor odzieżowy będzie się dynamicznie rozwijać. Jak tłumaczą, inwestując w Nadarzynie pod Warszawą, wzięli pod uwagę doskonałą komunikację z rejonem łódzkim i śląskim.

Jak zapowiada inwestor, budowa czterech hal to dopiero początek realizacji całego kompleksu. W planach jest zabudowa 111 hektarów. W ciągu 5-6 lat powstać mają: osiedle mieszkaniowe, obiekty biurowe i usługowe. Koszt całej inwestycji wynieść ma 300 milionów dolarów. Budowa pierwszych hal wyniesie ok. 50 mln.

Maximus jest jedną z największych warszawskich inwestycji. Zatrudnienie w pierwszej fazie ma znaleźć 1,5 tys. osób.

Właścicielem firmy Euro Power Center, która firmuje przedsięwzięcie są dwa międzynarodowe konsorcja - Nurlon International i Mesa Mesken Sanayi Anonim Sirketi - oba powiązane z kapitałem tureckim. Polskim udziałowcem jest firma Deporium Incorporation Sp. z o.o.
 

·
Registered
Joined
·
2,002 Posts
Co przejeżdżam obok, to już nowy kawałek stoi. :) Trzeba przyznać że mają tempo - ładnie będzie się oglądało na fotkach na forum jak rośnie.

Mam tylko lekkie obawy o płynność ruchu w tej okolicy po uruchomieniu tego giga-targu. Już Tuszyn korkował mocno. :-/
 

·
Inwestor
Joined
·
2,636 Posts
Jak budowali centrum handlu hurtowego w Broniszach to przebudowali skrzyżowania i drogę poznańską ( do trzech pasów w każdym kierunku - podbnie Tesco ) na długości kikluset metrów ( podobnie było w Trójmieście) . Pewnie turcy dali komu trzeba "w łapę" w gminie i nie będa musieli przebudowywać "katowickiej" bo by pewnie plan inwestycji padł pod takim "ciężarem" !

eeee szkoda gadać ? No chyba , że się mylę !
 

·
arch & urb
Joined
·
532 Posts

·
Expert
Joined
·
3,166 Posts
Rusza centrum Maximus

Dwie pierwsze hale w Centrum Handlu Hurtowego Maximus otwarto w środę w Nadarzynie pod Warszawą. Jest to jedna z największych inwestycji tureckich ostatnich lat – łączna jej wartość szacowana jest na 300 mln dolarów. Budowa pierwszego etapu - dwóch hal, każda o powierzchni 23 tys. mkw. - trwała niecałe 8 miesięcy. Docelowo znajdzie w nich miejsce 300 sklepów. Na początek jednak otwarto 210, które specjalizują się w sprzedaży odzieży, tekstyliów, obuwia, akcesoriów krawieckich i sprzętu RTV/AGD. Do głównych najemców należą: Ambra, Avans, All Best, Big Stone, For You, HDS, Tuzzi I Vera Bags.Otwarcie kolejnych dwóch hal (w sumie 46 tys. mkw.) inwestor planuje na wiosnę tego roku. Koszt budowy pierwszych czterech obiektu ma wynieść 50 mln dolarów. Inwestorem centrum Maximus jest firma Euro Power Centrum, w której większościowe udziały – 74 proc., mają bank Nurol International B.V. i koncern Mesa Mesken Sanayi Anonim Sirketi. Trzecim udziałowcem jest polska firma Deporium Incorporation.
 

·
Registered
Joined
·
7,269 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Wybudowano dwie hale Maximusa


Po ośmiu miesiącach od rozpoczęcia budowy oddano do użytku dwie z czterech hal Centrum Handlu Hurtowego Maximus w podwarszawskim Nadarzynie.
Otwarcie nastąpiło 12 stycznia 2005 roku.
Każda z hal ma powierzchnię 23 tys. m.kw. W obu docelowo powstanie ok. 300 sklepów.
Gotowy jest także parking na 2 tys. 400 samochodów.
Centrum Handlu Hurtowego Maximus - po otwarciu dwóch kolejnych hal - będzie miało powierzchnię 92 tys. m.kw. i stanie się największym centrum tego typu w Europie Środkowej.
Projekt Maximus jest uznawany za jedną z najważniejszych inwestycji w powiecie pruszkowskim i regionie mazowieckim. Zatrudnienie w pierwszych dwóch halach wyniesie ok. 700 osób, a docelowo w czterech - 1500. Inwestor - Euro Power Centrum sp. z o.o. - angażuje się także (finansowo i organizacyjnie) w rozbudowę infrastruktury drogowej, energetycznej i wodociągowej.

Maximus w liczbach:

300 mln USD - wartość całej inwestycji
50 mln USD - wartość budowy 4 hal
111 ha - całkowita powierzchnia inwestycji na terenie objętym prawomocnym planem zagospodarowania
24 ha - powierzchnia inwestycji dla pierwszych czterech hal
92 000 m.kw. - całkowita powierzchnia 4 hal
23 000 m.kw. - całkowita powierzchnia jednej hali
68-322 m.kw. - powierzchnia handlowa stoisk
Euro Power Centrum jest spółką, w której większościowe udziały - 74proc., mają bank Nurol International B.V. Amsterdam (Holandia) i międzynarodowy koncern Mesa Mesken Sanayi Anonim Sirketi (Ankara, Turcja), trzecim udziałowcem jest polska firma Deporium Incorporation sp. z o.o.
 

·
The Wealth of Nations
Joined
·
1,915 Posts
imponująca jest skala handlu hurtowego w miejscowościach podwarszawskich,
wystarczy się przejechać z Warszawy do Łodzi, poznania lub krakowa i można zaobserwować mase magazynów hal itp., z tego co słyszałem świetne interesy robią na tym hindusi którzy importują z Chin, Warszawa dużo na tym zyskuje!
 

·
Registered
Joined
·
7,269 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Imperial said:
imponująca jest skala handlu hurtowego w miejscowościach podwarszawskich,
wystarczy się przejechać z Warszawy do Łodzi, poznania lub krakowa i można zaobserwować mase magazynów hal itp., z tego co słyszałem świetne interesy robią na tym hindusi którzy importują z Chin, Warszawa dużo na tym zyskuje!
a propo hal i magazynów

Autor opracowania, firma CB Richard Ellis, podzieliła powierzchnie magazynowo-logistyczne w Polsce w zależności od położenia względem centrum Warszawy na trzy sektory:

Sektor I - obiekty zlokalizowane w odległości nie większej niż 20 km od centrum Warszawy
Na koniec IV kwartału 2004 całkowita powierzchnia magazynowa wyniosła 553 tys. 256 m.kw. W tym czasie oddano do użytku jeden obiekt - Łopuszańska Business Park (11 tys. m.kw.). W trakcie budowy jest 62 tys. m.kw. powierzchni.
W IV kwartale wynajęto 12 tys. 833 m.kw. powierzchni, co stanowi ponad 150-proc. wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem. W porównaniu z analogicznym okresem 2003 roku jest to spadek o 31 proc.
Wskaźnik powierzchni niewynajętej w IV kwartale 2004 zmalał do poziomu 7,26 proc.

Sektor II - obiekty zlokalizowane w odległości od 20 do 100 km od centrum Warszawy
Całkowita powietzchnia parków logistycznych w tym sektorze wyniosła na koniec IV kwartału 2004 roku 479 tys. 945 m.kw. W tym czasie ukończono budowę Lexar Distribution Centre (10 tys. m.kw.). W trakcie budowy jest 97 tys. m.kw. W IV kwartale 2004 roku nastąpił 18-proc. spadek powierzchni wynajętej w porównaniu z kwartałem poprzednim. Równocześnie wzrósł popyt na powierzchnie logistyczne w tym sektorze (o 24 proc. w porównaniu z 2003 r). Wzrósł także wskaźnik powierzchni niewynajętej - do 12,28 proc.

Sektor III - obiekty zlokalizowane w promieniu ponad 100 km od Warszawy, w głównych miastach Polski i ich okolicach
Całkowita powierzchnia magazynowo-logistyczna w tym sektorze na koniec IV kwartału 2004 roku ukształtowała się na poziomie 236 tys. 479 m.kw. W tym okresie nie ukończono żadnych nowych projektów; w trakcie budowy jest 110 tys. m.kw. powierzchni.
W porównaniu z III kwartałem 2004 roku w IV kwartale wynajęto o 22 proc. powierzchni więcej. Obecnie w III sektorze nie ma wolnej powierzchni logistycznej.
 

·
arch & urb
Joined
·
532 Posts
Otwarcie Centrum Handlu Hurtowego Maximus w Nadarzynie

To ma być nie tylko miejsce robienia zakupów, ale też seminariów i spotkań biznesowych oraz okazją do promowania młodych projektantów

Po ośmiomiesięcznej budowie wczoraj miały tu zacząć działać dwie z czterech zaplanowanych hal z 300 sklepami. I rzeczywiście, ale z 210 sklepów, które już wczoraj miały otworzyć drzwi, rano czynnych było bardzo niewiele.

Zakupy? Na Katowice

Maximus ma skupiać firmy polskie (teraz stanowią 80 proc. najemców) i zagraniczne, głównie z branży odzieżowej, ale także sprzedające buty, sztuczną biżuterię, akcesoria krawieckie i sprzęt RTV i AGD. Ma stanowić nie tylko miejsce, do którego przyjeżdża się po zaopatrzenie; w planach jest zawieranie umów, prezentacja ofert, pokazy mody, seminaria itp. Tutaj będą też promowane młode talenty - centrum współpracuje z ASP i Kolegium Mody, a początkujący projektanci dostali na miesiąc do dyspozycji 300-metrowe stoisko. W Maximusie mają się znaleźć głównie liczący się producenci, właściciele hurtowni i sklepów; wśród najemców są m.in. Ambra, Avans, Big Stone, For You, Kataya, Laura Guidi, Oliwia, Tuzzi, Zbroja International. Niektórzy będą sprzedawać detalicznie (np. Avans i Ambra). To nowy pomysł na zakupy dla warszawiaków, zwłaszcza że niedaleko, po drugiej stronie szosy katowickiej, działa Centrum Mody Warszawa, też z ubraniami i dodatkami, nastawione na klientów detalicznych. Wspólnie mogą stać się wielkim odzieżowym centrum handlowym dla Warszawy.

Przestrzenie do zapełnienia

Hale Maximusa są ogromne - każda ma 23 tys. m kw., na zewnątrz jest parking na 2,4 tys. aut. W tej chwili pracuje tam już 700 osób. Inwestorem jest firma Euro Power Centrum, która koszt całego przedsięwzięcia szacuje na 300 mln dolarów. Stoiska będą miały powierzchnię od 68 do 322 m kw.

Wczoraj nie sprawdziły się przewidywania jednego z najemców - Avansu - że tak jak podczas każdego otwarcia okraszonego promocjami klienci przypuszczą szturm na sklep. Wszelkie środki bezpieczeństwa na szczęście okazały się zbędne: na zewnątrz czuwały trzy samochody strażackie i karetki, w środku zbudowano specjalne bariery uniemożliwiające niekontrolowane wdarcie się tłumów, pomiędzy żelaznymi zaporami przechadzały się dziesiątki ochroniarzy, a żeby wjechać na parking, trzeba było dostać przepustkę. Tymczasem o 7 rano pojawiło się zaledwie 150 osób, które grzecznie chwyciły DVD po 99 zł i stanęły w kolejce do kasy.

- Wszystko odbywa się w najlepszym porządku - zapewnił Zbigniew Błaszczak, dyrektor Avansu, od świtu czuwający przy drzwiach.

CHH Maximus mieści się w Nadarzynie (4 km za Jankami) przy al. Katowickiej 62. Czynne jest pon.-pt. 7-19, sob. 7-17, niedz. 7-16.

Znowu DVD za "stówaka" Może ktoś kiedyś wymyśli lepszy sposób na otwarcie centrum handlowego :)
 

·
Registered
Joined
·
7,269 Posts
Discussion Starter · #17 ·
[Warszawa] Centrum Maximus - ukończono I etap

Centrum Handlu Hurtowego Maximus w Nadarzynie pod Warszawą to największa inwestycja turecka w naszym kraju. Jej wartość oszacowano na 70 mln dolarów. Inwestorem są koncerny tureckie - Nurol i Mesa. W czterech halach o łącznej powierzchni 100 tys. m.kw. mieści się 700 hurtowni. Jest to pierwszy etap inwestycji, która docelowo ma być rozbudowana na powierzchni 111 hektarów.

Uroczyste otwarcie - z udziałem władz Polski i Turcji - nastąpiło 17 maja 2005 roku, niespełna rok od rozpoczęcia budowy.
Pierwsze dwie hale działają od stycznia br., trzecia hala została otwarta w kwietniu, a czwarta - w maju.
Hale grupujące hurtownie to pierwsza faza inwestycji. W kolejnym etapie powstaną m.in. obiekty wystawiennicze, kongresowe, biurowe, hotele oraz centrum logistyczne.

Nazwa obiektu nie jest przypadkowa; ma ona symbolizować rozmach i skalę działania. Centrum Handlu Hurtowego Maximus jest największym obiektem tego typu w Europie Środkowej.
Atutem centrum jest jego lokalizacja - 19 km od centrum Warszawy, 4 km za Jankami, przy trasie katowickiej.
Inwestor zadbał także o komfort pracy najemców i wygodę klientów; hale są klimatyzowane, a w ich sąsiedztwie powstał parking na 2400 samochodów.

Znaczenie dla regionu

Projekt Maximus jest jedną z najważniejszych inwestycji w powiecie pruszkowskim i regionie mazowieckim. W czterech halach pracuje około 2 tys. osób. Inwestor uczestniczy finansowo i organizacyjnie w rozbudowie infrastruktury drogowej, energetycznej i wodociągowej. Centrum jest także sponsorem różnych imprez lokalnych.

Maximus w liczbach

300 mln dolarów - wartość całej inwestycji;
70 mln dolarów - wartość budowy czterech hal;
111 hektarów - całkowita powierzchnia inwestycji na terenie objętym prawomocnym planem zagospodarowania;
24 hektary - powierzchnia inwestycji dla pierwszych czterech hal;
100 000 m.kw. - całkowita powierzchnia czterech hal;
25 000 m.kw. - całkowita powierzchnia jednej hali;
68 - 322 m.kw. - powierzchnia handlowa stoisk;
700 - liczba hurtowni;
2400 - liczba miejsc parkingowych;
19 km - odległość od centrum Warszawy;
16 km - odległość od lotniska Okęcie.
Najwięksi tureccy inwestorzy w Polsce

Wartość inwestycji tureckich w Polsce w 2004 r. osiągnęła poziom 221 mln dolarów.
Do największych inwestorów należą firmy Nurol i Mesa. Wartość pierwszej fazy inwestycji w Nadarzynie - Centrum Handlu Hurtowego Maximus wynosi 70 mln dolarów, a docelowo - 300 mln dolarów.
Kolejnym inwestorem tureckim w Polsce (wg. danych PAIZ) jest firma Reform Company, która zainwestowała 50 mln dolarów w budynek Millennnium Plaza w Warszawie.
Taką samą kwotę zainwestowała w Eurocentrum Business Center w Warszawie firma Yenigün Group.
Czwartym inwestorem jest firma Rumeli Group, do której należy 55 proc. udziałów w Cementowni Nowa Huta S.A. w Krakowie (45 mln dolarów).
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,974 Posts
Bylem tam jakis czas temu. Olbrzym, bardzo ciekawa architektura jak na takie centrum, widac ze dopracowany kadzy detal, a juz laczniki miedzy halami sa mistrzowskie, w srodku czlowiek sie czyje jak na mostku statku ze Star Treka. I pomyslec ze to po prostu hurtownia. Z tego co pamietam 4 hale, dwie wykupione przez wietnamczykow.
 

·
SS-man: Semen Shedder
Joined
·
1,764 Posts
martin said:
W czterech halach o łącznej powierzchni 100 tys. m.kw. mieści się 700 hurtowni. Jest to pierwszy etap inwestycji, która docelowo ma być rozbudowana na powierzchni 111 hektarów
110 hektarow to obszar wiekszy niz 1 km2.
Turcy maja u mnie plusa ;)
 
1 - 20 of 46 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top