SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 20 Posts

·
...
Joined
·
14,408 Posts
Discussion Starter · #1 ·
"Rzeczpospolita": Ostróda stała się ostatnio atrakcyjna dla inwestorów. Fabrykę płyt chce tu wybudować koncern Kronospan. Na tej samej ziemi budowę największego w Polsce lotniska zapowiada tajemniczy inwestor z Norymbergi.

Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele niemieckiego inwestora spotkali się z wójtem i radnymi gminy Ostróda. - To, co usłyszeliśmy od tych panów, przerasta wyobraźnię obywateli naszej gminy - powiedział gazecie wójt Marek Brzezin.

Niemieckie konsorcjum z Norymbergi, specjalizujące się w budowie autostrad i lotnisk, ma wybudować na 500 ha ziemi lotnisko z pasem, jakiego nie ma nigdzie w Polsce. Będzie on mieć trzy kilometry długości. Taki pas umożliwia lądowanie nawet najnowszego airbusa, a także dużych samolotów transportowych - informuje gazeta.

Lotnisko obsługiwałoby, oprócz planowanych 300 tys. pasażerów rocznie, przede wszystkim ruch towarowy. Oprócz infrastruktury lotniczej powstałyby także magazyny, chłodnie, tereny przeładunkowe - zauważa dziennik.

Szacunkowa wartość inwestycji wynosi 300 mln euro. Miałoby tu powstać tysiąc miejsc pracy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" w artykule "Pod Ostródą ma powstać największe lotnisko w Polsce".

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
3,712 Posts
Oby ten "tajemniczy inwestor z Norymbergi" nie okazał się mniej tajemniczym inwestorem z Turcji ;) bo wiemy jak się skończy.

btw: gdzie jest Ostróda?
 

·
- -
Joined
·
5,225 Posts
Raine said:
...ma wybudować na 500 ha ziemi lotnisko z pasem, jakiego nie ma nigdzie w Polsce. Będzie on mieć trzy kilometry długości. Taki pas umożliwia lądowanie nawet najnowszego airbusa, a także dużych samolotów transportowych - informuje gazeta.
Hehehe! Nigdzie nie ma! :)
Okęcie ma 3810 i 2920, Gdańsk 2800 oraz niektóre wojskowe mają znacznie więcej. Nawet zamknięta już Biała Podlaska miała 3300.


@eosendil
Cała sprawa rzeczywiście przypomina pana Toya. :)

Ostróda:
 

·
Registered
Joined
·
241 Posts
może jeszcze na wsi wybudują duże lotnisko
 

·
Registered
Joined
·
181 Posts
Z wczorajszej Rzepy:

Najpierw list, później zmiana planów
Wójt i radni gminy Ostróda spotkali się z szefami inwestora z Norymbergi. Według zapewnień Niemców finansowania inwestycji ma się podjąć jeden z największych banków świata.
Roland Nimmerrichter i jego partner, Hanz Peter Walz, mają spółkę konsultingową Internat. Network Consulting. Istnieje ona od dwóch lat i w tym czasie zrealizowała pięć dużych projektów. Wszystkie w Chinach. Największy z nich to osiedle 50 domów jednorodzinnych i 11 bloków mieszkalnych na powierzchni 300 ha.
Od niedawna zainteresowała się także rynkiem polskim. We Wrocławiu, jak twierdzi Roland Nimmerrichter, finalizuje m.in. budowę dużego podziemnego garażu.
Pomysłem budowy lotniska w okolicach Ostródy firma zajmuje się od połowy 2004 r. Współpracuje z dwoma tamtejszymi przedsiębiorcami - Henrykiem Tuszyńskim, właścicielem agencji ochrony mienia, oraz Manfredem Bautzem, współwłaścicielem jednego z miejscowych hoteli.
Na początku tygodnia partnerzy z Niemiec oraz Henryk Tuszyński i Manfred Bautz podpisali akt notarialny powołania spółki komandytowej Airport Ostróda KG. To ona ma być oficjalnym inwestorem ostródzkiego lotniska.
- Gotowy jest plan inwestycji, który kosztował 80 tysięcy euro. Jesteśmy po rozmowach z firmami budowlanymi i bankiem, które są poważnie zainteresowane lotniskiem. W Warszawie rozmawialiśmy o pomyśle między innymi w Ministerstwie Infrastruktury i Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Gromadzimy potrzebne dokumenty. Poparcie dla naszego projektu zadeklarował marszałek Warmii i Mazur - wyliczał Roland Nimmerrichter.
Radni chcieli jednak poznać więcej konkretów. Najbardziej interesowało ich, kto wyłoży ponad 200 mln euro na budowę.
- Odbyliśmy rozmowy z jednym z pięciu największych banków świata. To on podejmie się realizacji projektu, ale na razie nie możemy podać jego nazwy - powiedział Roland Nimmerrichter.
Wójt Marek Brzezin, który w listopadzie 2004 r. pisemnie zadeklarował spółce z Norymbergi "daleko idącą pomoc w realizacji przedsięwzięcia", teraz podsumował oczekiwania samorządu.
- Aby samorząd mógł poważnie ten projekt rozpatrzyć i ewentualnie uruchomić procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, musimy otrzymać konkretny list intencyjny.
Udziałowcy Airport Ostróda KG zadeklarowali, że gmina otrzyma stosowny dokument do końca czerwca.
Iwona Trusewicz

--------------------------------------------------------------------------
W pobliżu planowanego lotniska
(koło wsi Tyrowo) biegną trasy Warszawa - Gdańsk oraz Poznań - Kaliningrad. Blisko jest do granicy z Rosją. Na terenie przyszłego lotniska leży linia kolejowa umożliwiająca transport towarów do państw całej Europy. W okolicy swoje zakłady mają duzi producenci żywności: Morliny, Indykpol, Ekodrob. Rocznie lotnisko obsługiwać ma ok. 300 tys. pasażerów (warszawskie Okęcie obsługuje ponad 6 mln osób). I.T.
 

·
Registered
Joined
·
6,216 Posts
A po co nam pod Ostródą takie lotnisko ? Komu ono niby miałoby służyć ? Tamten rejon Polski nie jest jakos chyba specjalnie gęsto zaludniony . Do tego jakiegoś wielkiego dobrobytu tam nie ma i myślę , że większość ludzi nie myśli o lataniu sobie samolotem ( no chyba że za pracą , bo na wakacje to raczej dużo by ich nie było ) . Według mnie , to tylko żarcik z okazji prima aprilis , ale faktycznie zastanawiający jest ten artykuł z Rzepy . W sumie to kiedyś w tamtym rejonie Polski jakiś egzotyczny inwestor chciał wybudować ogromne lotnisko , hotele , itp. oraz tor F1 - co z teg wyszło , to wiemy . Dlatego tutaj nawet nie liczę na cokolwiek .
 

·
Your brain controller
Joined
·
16,743 Posts
Jeśli to żart to podsunął mi całkiem świetny pomysł. Na mazurach przydało by się jakieś mega lotnisko, przynajmniej sezonowe, jeśli mieli byśmy otowrzyć ten region dla turystów z zagranicy. To byłby naprawdę nie głupi pomysł.
 
1 - 20 of 20 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top