SkyscraperCity banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
84 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina

W 1971 r. pomiary przeprowadzone przez PIR (Państwową Inspekcję Radiową ) wykazały, że zaledwie 72 % ludności PRL mieszka w strefie dobrego odbioru Programu I PR. Jednak już kilka lat wcześniej podjęto decyzję o budowie nowego nadajnika i masztu nadawczego. Wybór padł na Konstantynów koło Gąbina. Był to centralny punkt naszego kraju. Takie usytuowanie nadajnika zapewniało równomierne pokrycie powierzchni Polski sygnałem radiowym. Ze względu na znany efekt wzajemnego znoszenia się fali przyziemnej z odbitą od jonosfery postanowiono wybudować maszt o wysokości 1/2 fali, tj. 646 m. Tak wysoka konstrukcja gwarantowała przeniesienie "martwych" obszarów wynikających z interferencji daleko poza granice państwa.
Budowę centrum nadawczego rozpoczęto w 1970 r. Sam maszt budowano od 1972 r. do 18 maja 1974 r., kiedy osiągnął ostateczną wysokość. Oficjalne i uroczyste otwarcie nastąpiło już 30 lipca 1974 r. Nadajniki skonstruowała szwajcarska firma Brown Boveri, projekt radiostacji wykonało Biuro Studiów i Projektów Radia i Telewizji, natomiast maszt nadawczy został wzniesiony przez Mostostal Zabrze. Konstrukcja składała się z 86 stalowych segmentów o trójkątnym przekroju. Maszt osadzony został na trzech porcelanowych izolatorach o wysokości ok. 2m i ważył około 420 ton (!). W pozycji pionowej podtrzymywany był przez pięć pięter odciągów wykonanych ze stalowej liny o średnicy 5 cm. W celu zapobieżenia indukcji, strat mocy i zniekształceniom charakterystyki promieniowania odciągi poprzedzielane były przez izolatory. Nadajniki promieniowały mocą ok. 2000 kW (2 MW!!!). Pomiary dokonane przez PIR wykazały na powierzchni 97% kraju odbiór sygnału o bardzo dobrym natężeniu, zapewniającym czysty odbiór.

Przy odpowiednich warunkach w porze nocnej Program I PR słyszany był w całej Europie, północnej części Afryki, a czasami na obszarze całego globu

8 sierpnia 1991 r., godz. 18:00
Z powodu błędu popełnionego podczas wymiany jednej z lin podtrzymujących maszt cała konstrukcja runęła. Trzask, łomot i w kilkanaście sekund wszystko leżało na ziemi. Niektórzy porównywali to z trzęsieniem ziemi. Maszt załamał się i zwinął, wbijając czubek tuż koło swojej podstawy.
Cud sprawił, że nikomu nic się nie stało. Robotnicy zdążyli wcześniej zjechać windą (pół godziny jazdy) na ziemię. "Jedynka" nie zamilkła, bo i tak z powodu remontu masztu od kilku tygodni emitowana była przez stare i słabsze nadajniki z Raszyna.
Kto zawinił? Mostostal Zabrze, który stawiał i konserwował potem maszt. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby: kierownik budowy, szef ds. technicznych i szef jednego z zarządów Mostostalu. Za nieumyślne spowodowanie katastrofy sąd skazał pierwszego z nich na 2,5 roku pozbawienia wolności, dwóch pozostałych na dwa lata. Wszystkie wyroki w zawieszeniu.Wysokość: 646,38 metrów (2 120 stóp)!- Położenie: Konstantynów k/ Gąbina, obecne woj. Mazowieckie, Polska
- Czas powstania: 1972 - rozpoczęcie budowy
- 30 lipca 1974 - oficjalne otwarcie
- 8 sierpnia 1991 - zawalenie się
- Typ: Maszt z odciągami
- Materiały: Stal


- Maszt Radia Warszawa był najwyższa konstrukcją kiedykolwiek zbudowana przez człowieka. Liczył sobie niemal 647 m wysokości, czyli o 140 więcej niż Tapei 101.
- W 1970 r. w Konstantynowie koło Gąbina (ok. 90 km od centrum Warszawy) rozpoczęto budowę nowoczesnego ośrodka Warszawskiego Centrum Radiowo - Telewizyjnego. Jego sercem miał być gigantyczny maszt. Jego budowę rozpoczęto w 1972 r. i została ukończona po aż 2 latach, dokładnie 18 maja 1974 r., co jest bardzo długim czasem budowy jak na maszt.
- Jako punkt odniesienia można wziąć bardzo podobny maszt KVLY-TV, który był budowany przez 33 dni. Wykonawcą wszystkich prac była znana firma Mostostal.
- Maszt Radia Warszawa nadawał sygnał na falach długich o częstotliwości 225 kHz. Jego sygnał był słyszalny w całej Europie, Wschodniej Azji, Północnej Afryce, a nawet w USA i Kanadzie. Trudno się dziwić, skoro moc nadajnika wynosiła 2 MW.
- Cała konstrukcja ważyła 550 ton i w całości wykonana była ze stali. Przekrój poprzeczny masztu stanowił trójkąt równoboczny o boku długości 4,8 metra. Konstrukcję masztu podzielono na 86 sekcji, każda o wysokości 7,5 metra. Główne elementy nośne wykonano ze stalowych rur o średnicy 24 cm. W zależności od miejsca ścianki rury miały od 8 do 34 mm grubości.
- Maszt był utrzymywany w pionie przez pięć zespołów odciągów, czyli łącznie 15 lin o średnicy 5 cm.
- Niestety 8 sierpnia 1991 r. około godziny 18 maszt zawalił się. Trwały wtedy prace remontowe, a za główną przyczynę katastrofy przyjęto nieprawidłowe napięcie odciągów.
- Władze planowały odbudowanie masztu, na co nie zgodzili się okoliczni mieszkańcy.
- Następcą masztu w Konstantynowie została radiostacja w Solcu Kujawskim, której najwyższy maszt ma zaledwie 335 metrów.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
2,864 Posts
Chaba konstrukcja a nie budowla ... szkoda ze nie ma materialu filmowego z zawalenia sie masztu.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
2,864 Posts
Filo said:
Maszt jest budowla a konstrukcja jest kratownicowa gwoli wyjasnienia
Chyba masz racje, pomylily mi sie slowka budowla/budynek ;).
 

·
hræddur köttur
Joined
·
4,486 Posts
Kaczor said:
Podobno podczas jakiejś naprawy robotnikowi wypadł z ręki młotek. Zdążył jeszcze przekazać telefonicznie informację na dół żeby wszyscy się schowali
Zależy na jakiej wysokości to było. Gdyby spadał z samego czubka zajęłoby mu to 11,5 sekundy - więc czasu na wykonanie telefonu wystarczająco. A mieli się przed czym chować, bo w momencie uderzenia przy spadku z takiej wysokości prędkośc młotka wynosiłaby 112,7 m/s ;)
 

·
Silesia Inferior
Joined
·
918 Posts
hermit said:
Zależy na jakiej wysokości to było. Gdyby spadał z samego czubka zajęłoby mu to 11,5 sekundy - więc czasu na wykonanie telefonu wystarczająco. A mieli się przed czym chować, bo w momencie uderzenia przy spadku z takiej wysokości prędkośc młotka wynosiłaby 112,7 m/s ;)
jezeli mlotek wazyl by ok. 1 kg to energia przy zderzeniu wynosila by 6460 J ;)
 

·
Banned
Joined
·
2,285 Posts
MIKI said:
Szkoda, że się zawalił mogła być to niezła atrakcja turystyczna
Tyle ze chyba na czubek by nie wpuszczano, ale popatrzec chociaz byloby mozna.

W Solcu Kujawskim sa 2 maszty- szkoda ze nie zrobiono 1 wielkiego zamiast tego co jest.
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
ja tez pogrzebalem w necie i znalazlem taka notatke:
 
1 - 12 of 12 Posts
Top