SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 62 Posts

·
Registered
939 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Pošto su nam moderatori dali poseban podforum za ovakve stvari i dozvolili da otvaramo detaljnije teme, ajde da prekopiram jednu sa beobuilda po nazivom "Neostvareni Beograd".

Evo linka ka originalnoj temi na BB forumu: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=72&p=1

Pošto je ovde mnogo veća koncentracija znalaca iz oblasti istorije Beograda i njegove arhitekture i urbanizma verujem da materijala ima podosta pa gospodo slobodno pišite.

P.S. Razmišljao sam i o otvaranju teme koja bi se bavila svim predloženim urbanističkim planovima kroz istoriju Beograda, pa ako mislite da bi to bilo interesantno, vičite da otvorimo i nju

P.P.S. Isto tako sam razmišljao i o threadu koji bi se bavio bližom istorijom Beograda sa slikama i pričama iz 70-tih, 80-tih, 90-tih. pa može neko razmišljanje i o tome

·
zloderator
3,261 Posts
super tema! sviđa mi se i ta sa beobuilda koju redovno čitam

·
Registered
5 Posts
Одлична тема! На Беобилду је нешто успорила.Ја сам на овом форуму мало млад и зелен па не знам како могу да качим слике са свог харда, извините на незнању ( помоћ је добродошла). Имам ја подоста тога и веома бих волео да ова као и остале горе наведене занимљиве теме крену...

·
Registered
2,351 Posts
Одлична тема! На Беобилду је нешто успорила.Ја сам на овом форуму мало млад и зелен па не знам како могу да качим слике са свог харда, извините на незнању ( помоћ је добродошла). Имам ја подоста тога и веома бих волео да ова као и остале горе наведене занимљиве теме крену...
Meni najjednostavnije rešenje za kačenje slika jeste tinypic - www.tinypic.com

Kada ti se otvori strana za upload, klikni na opciju ''choose'' i onda sa svog harda (gde se već u raznim folderima nalaze slike) odabereš ono što želiš da okačiš, klikneš ''open'' pa kada se adresa tvoje slike sa hard diska prebaci u polje na tinypic klikni ''upload''. Posle nekoliko sekundi slika će se uploadovati i onda ti preostaje samo da adresu koja će se pojaviti u drugom po redu otvoru kopiraš i staviš u svoj post. Postoje razne opcije, a ona koja će ti možda biti potrebna jeste ''resize''. Nju koristi ukoliko je veličina slike prevelika, preko 1024x768.

Toliko za početak. Mislim da postoji i posebna tema u kojoj je objašnjeno sve u vezi sa postavljenjem slika na raznim hostovima.
Pozdrav

·
Registered
5 Posts
Хвала пуно Голдштајне,
Ево исечка из Политике из 39.-те где је дат план уређења простора који је сада Ташмајдански парк, наравно није остварено

ово можда помогне да би све било јасније:

·
Registered
5 Posts
Настављам ја, кад већ нико неће

Новији неостварени пројекат, могућ изглед Београда на свим обалама

Ово је други ( или први ) конкурс за ширење града на другу, до скора аустоугарску страну

Опет Таш, али размишљања после рата

Ово је био рад наших студената на неком иностраном конкурсу из 90-тих,
Мост са становима који би ишао од Париске улице преко Саве, Испод станова би био тржни центар-улица а испод би ишао саобраћај.
Сличан пројекат је био за стари желизнички мост, не знам шта је од тога било, да ли неко зна?

·
Banned
755 Posts
Weseli, sjajna ti je ova gornja gif-animacija. Zamolio bih te (verovatno u ime većine forumaša starog Beograda) ako si u bilo kakvoj mogućnosti da nam prirediš sličan doživljaj na temu starog aerodroma (ne znam da li si gledao tu debatu na forumu stari Beograd) jer su mnoge stvari po tom pitanju ostale nerazjašnjene. Dakako, ovo bi bila inverzna varijanta pošto smo mi sami uz pomoć naših malih prijatelja agresora-oslobodilaca razgradili nešto što je definitivno deo istorije ovog grada da bi napravili šoping mol (ili šta je već ono stakleno) i obeležili ga skalamerijom od nekog lovačkog aviona koji nema ama baš nikakve veze sa onim što je bio stari aerodrom i pritom sve to nazvali staroslovenskiм imenom: Airport City! - Ваистину ерпорт!

·
zloderator
3,261 Posts
prvi put vidim ovaj projekat za tašmajdan

dobra ideja za bulevar,ali opet.. ja sam baš naklonjen parkovima,a ovime bi tašmajdan mnogo izgubio zelene površine

pohvale za gif

·
Registered
939 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Thanks Zex, imam samo jedno pitanje i molbu.

da li je to na mestu današnjih blokova 44, 45 i 70 bilo planirano neko železničko čvorište i čiji je ovo plan i iz koje godine.

Molba, ako možeš ovo u većoj rezoluciji da okačiš, ako imaš, ono makar link.

Hvala još jednom.

·
Registered
2,351 Posts
Slavija

Slavija - neki projekti, srećom nikada realizovani, rešenja konkursa, predlozi i ostalo...

Jedino ostvareno rešenje do danas:

Konkurs za urbanističko-arhitektonsko rešenje bloka na Slaviji između ulica: Borisa Kidriča (Beogradska), Maršala Tita (Kralja Milana), Svetozara Markovića i Njegoševe, 1977. godina. Rasisivač konkursa bila je Direkcija za izgradnju i rekonstrukcioju grada Beograda a investitor ZOIL ''Dunav'', RORK ''Beograd'' po dogovoru sa Skupštinom grada i Društvom arhitekata Beograda:

''Arhitekt'', arh. Božidar Hajdin

''Arhitektura i urbanizam'', arh. Vojislav Đorđević, Dragutin Kordić, Božidar Lazarević

''Energoprojekt'', arh. Milica Šterić, Dragan Jovanović, Momčilo Milovanović

''Projektbiro'', arh. Mihajlo Mitrović

''Srbijaprojekt'', arh. Slobodan Mihajlović

''Urbanoprojekt'', arh. Bogdan Ćosić i Branislav Simonović

''Arhitekt'', na II stepenu konkursa

''Direkcija za izgradnju i rekonstrukciju Beograda'', arh. Branislav Jovin

·
zloderator
3,261 Posts
uh, u odnosu na sve ovo.. mitićeva rupa je danas pristojna

·
Registered
5 Posts
Ja se vracam na nbgd
evo iz predratne Politike( za dan 20.11.1937.) izgled buduceg Nbg izmedju starog i Zemuna.

Kad smo kod Politike evo i projekta za izgradnju Skupstine grada na mestu sadasnjeg PMF-a ( Politika za 1.1. 1939).

Te godine su druge stvari doprinele da se ovaj plan zaboravi iako je gospodin kancelar Nemacke je imao lepe zelje za tu godinu :eek:hno:

·
zloderator
3,261 Posts
šteta za taj polsednji projekat.. jeste da mi je tu fucks,ali mi ovo deluje mnogo lepše za studenstki trg

·
Registered
2,351 Posts
Narodna banka (konkurs iz '48)

Konkurs za idejni projekat Narodne banke u Novom Beogradu 1948.

Prvonagrađeni projekat. Projektanti: arhitekti Vuko Bombardeli, Vera Ćirković, Vladimir Hruška, Ivo Kurtović, Baja Mirković, Dimitrije Pujić, Jovan Ranković i Jovan Tadić, Savezni zavod za projektovanje, Beograd

·
Registered
939 Posts
Discussion Starter · #19 ·
To sam primetio, a ono opet na konkursu za SIV je samo jedan predlog bio takvog oblika dok su ostali bili totalno drugačiji, naročito onaj u nekom egipatskoantičkom stilu, ne sećam se ko je autor.

1 - 20 of 62 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.