SkyscraperCity banner

1 - 20 of 58 Posts

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #1
Trochę się zastanawiałem czy zakładać kolejny wątek o Berlinie, w końcu jest ich tak dużo jak wątków o Warszawie lub Poznaniu w dziale Polskie Miasta. Ale jak sprawdziłem, część wątków jest dość stara i nie wyświetlają się zdjęcia, a te wątki które jeszcze się pokazują są dość hermetyczne i wyrafinowane i skupiają się na architekturze i detalach i są bez opisów. Także, tada!!!... Oto nowy wątek o Berlinie dla ludu z amatorską fotografią, landszafcikami i z opisami tego co na zdjęciach. :D

Jakby policzyć to w Berlinie jestem średnio raz na rok, ale zawsze służbowo i na szybko. Teraz po raz pierwszy czysto turystucznie.
Z Poznania przejazd autem do Berlina zabiera teraz coś ok 3 godzin (wliczając postój), ale i tak warto się wybrać pociągiem. Ale żeby było śmieszniej i tak pojechaliśmy tam autem a nocowaliśmy w hotelu przy Dworcu Główny.
Jadąc pociągiem nie ma problemu gdzie zostawić auto i nie potrzeba naklejki ekologicznej. Naklejkę i tak mam także stąd pomysł z autem. Podkreślam - zły pomysł.

Na początek seria ze smartfona, a później z właściwego urządzenia rejestrującego obraz z opisami.

Na dachu Reichstagu.

Widok na wschód.

Kopuła.

Szperawa przy Dworcu Głównym.

Szprawa przy Reichstagu.

Friedrichstrasse.

Dworzec na Friedrichstrasse.

Nadbrzeża Szprewy.

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #2
Kilka ujęć ze Szprewy - Nikolaiviertel i Wyspa Muzeów.

Jedna z głównych ulic handlowych Berlina - Friedrichstrasse.

Galeria Lafayette.

Moheren Strasse.

Niemieckie Ministerstwo Finansów. Kiedyś kwatera Luftwaffe bodajże.

Plac Poczdamski z podziemnej stacji kolejowej Potsdamer Platz.

·
Moderator
17,672 Posts
^^ Stereotyp bardzo krzywdzący. ;) Berlin to wspaniałe miasto. :)
Wiem, ale powoli zmieniam swoje zdanie na temat tego miasta.

btw. W najgorszym świetle Berlin ukazała mi książka "My, dzieci z Dworca ZOO", pewnie znana wielu, pokazuje Berlin jako na prawdę nieciekawe miasto, choc to były lata 70. dziś obserwuję jak miasto się zmiania i pięknieje.

Nawet nieprzypuszczałem, że jest tam tyle zieleni i takie fajne bulwary nad rzeką i kanałami.:nuts:

·
Registered
266 Posts
ostatni raz bylem w Berlinie w hmmm....2001 roku i jakos mi nie przypadl do gustu. Nie wiem, byc moze cos sie zmienilo od tej pory, tym bardziej, ze tutaj na forum duzo pozytywnych komentarzy na temat tego miasta czytalem....

·
hipp-E
10,979 Posts
Wiem, ale powoli zmieniam swoje zdanie na temat tego miasta.

btw. W najgorszym świetle Berlin ukazała mi książka "My, dzieci z Dworca ZOO", pewnie znana wielu, pokazuje Berlin jako na prawdę nieciekawe miasto, choc to były lata 70.
Ta książka nie pokazuje samego miasta jako niebezpiecznego i złego, lecz środowisko młodzieży eksperymentującej z narkotykami, a to duża różnica. Berlin w latach 70 to była wizytówka Zachodu. Niemcy Zachodnie pakowały w to getto de luxe, jak się wtedy zwykło mawiać na Berlin Zachodni, mnóstwo kasy. W mieście kwitła kultura alternatywna i życie nocne. Wielu młodych Niemców z RFN przeprowadzało się do Berlina, by uniknąć obowiązku służby wojskowej, a mieszkańcy byli zwolnieni z płacenia (części) podatków - była to forma rekompensaty za życie w izolacji. W latach 70 byłem małym dzieckiem i za wiele nie pamiętam z tamtego okresu, ale jednej rzeczy nie zapomnę - popularne były wtedy wycieczki autokarowe, z których do Polski powracał tylko kierowca. W ten sposób do Berlina uciekli znajomi moich rodziców, to zjawisko było powszechnie znane. Dla nas za żelazną kurtyną Berlin był oknem na świat. Nie wspomnę już o tym, że jak się odwiedziło Berlin w latach 89-90, zaraz po upadku muru, to przemieszczając się ze wschodniej części do zachodniej, można było zejść na zawał, tak ogromna przepaść światów to była.

·
Registered
2,538 Posts
Oglądam te zdjęcie z niezwykłą przyjemnością, niemal cały sierpień spędziłem w Berlinie i można powiedzieć, że się zakochałem w tym mieście :).

·
SkyGuy
946 Posts
Nie wspomnę już o tym, że jak się odwiedziło Berlin w latach 89-90, zaraz po upadku muru, to przemieszczając się ze wschodniej części do zachodniej, można było zejść na zawał, tak ogromna przepaść światów to była.
Dokladnie tak wtedy bylo! Mur zburzono, a miasto i jego dwie czesci byly strasznym kontrastem. Przejazd S-Bahn z ZOO do Friedrischstraße to byla przejazdzka miedzy dwoma roznymi swiatami.
A dzis....az trudno w to uwierzyc, ze najmodniejsze miejsca, caly tzw. lans, dobre densy i najlepsze imprezy, upiornie drogie i trudne do dostania mieszkania znajduja sie w wiekszosci dawnego Berlina Wschodniego. Erich sie w grobie ze smiechu tarza :lol:

·
hipp-E
10,979 Posts
Tom, wiesz może kiedy dokładnie uruchomiono metro ze wschodu na zachód? To chyba nie stało się od razu po upadku muru? Pamiętam dość dziwną sytuację, kiedy ze znajomymi pytaliśmy ludzi jak dojechać do West Berlin. Wszyscy odpowiadali, że metrem się nie da, a było już jakoś 2 lata po zjednoczeniu. Najwyraźniej public transport w mieście zjednoczył się nieco później, niż sam naród niemiecki albo wtedy akurat remontowali metro ;)

Co do kwitnącego obecnie Berlina Wschodniego, to kumpel wrócił tydzień temu i był trochę zdziwiony, że niektóre zakątki zachodniej części miasta wyglądają teraz dość biednie, a kiedyś było dokładnie na odwrót. Tylko, że ostatni raz był tam na początku lat 90.

·
Nie(bo) Szczecin
10,691 Posts
Dokladnie tak wtedy bylo! Mur zburzono, a miasto i jego dwie czesci byly strasznym kontrastem. Przejazd S-Bahn z ZOO do Friedrischstraße to byla przejazdzka miedzy dwoma roznymi swiatami.
A dzis....az trudno w to uwierzyc, ze najmodniejsze miejsca, caly tzw. lans, dobre densy i najlepsze imprezy, upiornie drogie i trudne do dostania mieszkania znajduja sie w wiekszosci dawnego Berlina Wschodniego. Erich sie w grobie ze smiechu tarza :lol:
Zdaje się, że w Berlinie Wschodnim znajdowało się historyczne centrum miasta.

·
Rzeczpospolita Niedasie
5,480 Posts
btw. W najgorszym świetle Berlin ukazała mi książka "My, dzieci z Dworca ZOO", pewnie znana wielu, pokazuje Berlin jako na prawdę nieciekawe miasto, choc to były lata 70. dziś obserwuję jak miasto się zmiania i pięknieje.
Rok temu nocowałem A&O, praktycznie przy samym ZOO bhf i nie było żadnych śladów książkowych historii (no może Erotic Museum nadawało okolicy takiej lekkiej grzeszności). :) A całe miasto jak najbardziej na +.

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #19
"Moheren Strasse."
Nie wiedziałem, że to nasze radio ma taki zasięg.
Nie jestem słuchczem tego akutat radia więc trudno mi powiedzieć, ale jeśli chodzo program 3 to spokojnie można go łapać w Berlinie na lubuskiej częstotliwości 94,1 MHz.

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #20
Berlin to miasto rowerów ...

... prześwietnych dworców kolejowych ...

... mostów ...

... i dźwigów.

Jeszcze raz front dworca głównego. Jeszcze rok w miejscu tego placu przed dworcem był ugór z półtorametrowymi chwastami, a obok parking strzeżony na żużlu. Zawsze sobie tam parkowałem, bo czułem się swojsko, jak w domu. :D
A teraz zrobili niespodziankę i ugór zniknął. Ach te niemieckie poczucie humoru... ;)
Aczkolwiek trzeba powiedzieć, że w okolicy dworca jest jeszcze sporo do zrobienia i dla niektórych przyjeżdżających koleją do Berlina podróżnym może to być zaskoczenie widząc te wszystkie płoty, nieużytki, itp.

Plac przed Reistagiem też jest swojego rodzaju ugorem.

Kolumna zwycięstwa w Tiergarten. Tam też jest punkt widokowy, jak na Reistagu na którym zaraz będziemy.

Tego akurat nie trzeba przedstawiać.

W drugą stronę mamy ex Berlin Wschodni i dawniej najważniejszą ulicę Berlina Unter den Linden.

Radzieckich żołnierzy nie było. :(

Hotel Aldon, jeden z najekskluzywniejszych w Berlinie, no i z polską telewizją.

Fernsehturm Berlin.

I jeszcze raz Brama.

Jutro będzie więcej.

1 - 20 of 58 Posts