SkyscraperCity banner

4801 - 4820 of 4871 Posts

·
Registered
1,163 Posts
Chciałem zabrać głos, już nawet zacząłem mierzyć za pomocą Google Earth szerokości jezdni naszych ekspresówek w porównaniu do szwajcarskich, czy nawet czeskich autostrad, ale pomimo wyniku na naszą korzyść, które powinny raz na zawsze wyleczyć nas z kompleksów, odpuściłem sobie dalszą analizę, chociażby dlatego, że to nie ten wątek.

Aby trzymać się wątku, dodam tylko od siebie tyle - nie kombinować ze zmianą nazw, kategorii i tablic. Raczej pomyśleć o tym co dalej i jeżeli już nawiązywać do niemieckiej infrastruktury, to wzorować się na tutejszych "landówkach" i zastosować chociaż na niektórych odcinkach naszych DK:
- bezkolizyjność
- zamiennie 2+1

Ale zanim to wszystko, to zrobić bilans ile mamy w kasie, bo przy tym jak bardzo zostawiliśmy w tyle bogate Niemcy, czy nawet Szwajcarię, to warto się zastanowić czy ten sukces przez następne lata udźwigniemy. Zarówno w kontekście utrzymania jak i spłaty kredytów. Zanim "sprawdzam" powie ktoś za nas.

·
Registered
920 Posts
Najpierw trzeba byłoby poszerzyć pasy główne o 25 cm, a awaryjne o pół metra, następnie odpowiednio wyprofilować zakręty na łagodniejsze. Wówczas możemy myśleć o oznaczeniu obecnych eSek (tylko min. 2x2) na A.
Znacznie łatwiej zmienić kryteria. Przy okazji ujednolicić prędkość maksymalną do 130 km/h.

·
Registered
10,684 Posts
Nie wiem lubicie spuszczać sobie na stopę stalowe kowadła czy jak ?
Przecież A jednak były projektowane na inne profile niż S i dlatego są właśnie oznaczone A ( do tego pasy główne +0,25m, awaryjne 0,5m, inny profil zakrętu i chyba łagodniejsza niewelata plus rzadziej rozmieszczone węzły.

Jakaś masochistyczna chęć chyba dostania opłat na S-kach powoduje tą chęcią na siłę przemianowywania S-ek na A w Polsce - mnie też boli że nie mamy najwięcej "skyscraperów" na świecie ale nie proponuje by z tego powodu w Polsce każdy budynek powyżej 20 metrów przemianować na drapacz chmur.

I w ogóle w tym nie bierze się kontekstu czasowego wymogów "nasze A i S" dlatego są tak klasyfikowane bo są projektowane według nowszych wymogów i wszystko w tym gra. Nie potrzeba żadnego przemianowywania S na A.

·
Registered
156 Posts
Znacznie łatwiej zmienić kryteria. Przy okazji ujednolicić prędkość maksymalną do 130 km/h.
Cicho bo jeszcze któryś rządzący to przeczyta ;) A to były dla nich double win. Jednym rozporządzeniem "wybudują" 3000 km autostrad, czym bądą mogli się chwalić na prawo i lewo a z drugiej wpadnie kilka miliardów do budżetu :lol:

A tak wracając do tematu, właśnie jak wygląda u nich kwestia dróg 2+1, dużo tego mają? Wprawdzie nie spędziłem sporo czasu na Niemieckich drogach i poza jednym wpadem na Pomorze Przednie słabo znam niemiecką prowincję ale za bardzo nie widziałem tam dróg 2+1. Oczywiście drogi landowe były w bardzo dobrym stanie (o dziwo w przeciwieństwie do dworców kolejowych) ale raczej o profilu jedno pasmowym

·
Registered
920 Posts
Cicho bo jeszcze któryś rządzący to przeczyta ;) A to były dla nich double win. Jednym rozporządzeniem "wybudują" 3000 km autostrad,
Kiedy to naprawdę jest 3000 km już wybudowanych autostrad! Dlaczego się tym wstydzić i nie zbierać pieniędzy na ich utrzymanie?

·
Registered
1,180 Posts
Przecież A jednak były projektowane na inne profile niż S i dlatego są właśnie oznaczone A ( do tego pasy główne +0,25m, awaryjne 0,5m, inny profil zakrętu i chyba łagodniejsza niewelata plus rzadziej rozmieszczone węzły.
Polskie drogi A są z jednej strony przewymiarowane, a z drugiej – wyposażone w kretyńsko ciasne główne węzły (np. A1/A2 z łącznicami na 40km/h), zaś zbyt rzadko umieszczone węzły (po co?) odcinają komunikacyjnie przecinane tereny tworząc eksterytorialne korytarze (mieszkańcy mają wszystkie straty spowodowane autostradą i żadnych korzyści). Niemieckie drogi A mają węzły średnio gdzieś co 5km, nawet te najgłówniejsze (o jednocyfrowych numerach). Oczywiście na obszarach zurbanizowanych gęściej.
A tak wracając do tematu, właśnie jak wygląda u nich kwestia dróg 2+1, dużo tego mają? Wprawdzie nie spędziłem sporo czasu na Niemieckich drogach i poza jednym wpadem na Pomorze Przednie słabo znam niemiecką prowincję ale za bardzo nie widziałem tam dróg 2+1. Oczywiście drogi landowe były w bardzo dobrym stanie (o dziwo w przeciwieństwie do dworców kolejowych) ale raczej o profilu jedno pasmowym
Najbliżej polskiej granicy to chyba obwodnice Müllrose i Beeskow, droga B 87 (federalna). Obie oznaczone jako drogi ekspresowe (Kraftfahrstraße) odpowiednikiem polskiego znaku D-7.

·
Registered
4,085 Posts
Jest w Niemczech trochę 2+1. Poniżej dwa przykłady.

Mocno uczęszczana jest B54 od holenderskiej granicy do Münster. Tam wprowadzono niedawno malowanie nieco szerszego zielonego pasa na linii rozdzielającej pasy ruchu (zdjęcie akurat z wypadku na tej drodze) https://www.gn-online.de/westfalen/zwei-tote-bei-kollision-auf-der-b-54-bei-gronau-229146.html

W innej części Niemiec jest B20, która jest odcinkami 2+1, a na fragmentach 1+1 jedzie się tam fatalnie. https://www.google.com/maps/@48.2216591,12.8275751,168m/data=!3m1!1e3

Takie drogi powstają, z reguły jako rozbudowy istniejących i mocno obciążonych krajówek. Natomiast nowe drogi 2+2 są raczej prowadzone nowymi śladami. Niemieckimi 2+1 jedzie się nieźle, choć wydaje mi się, że niektóre odcinki 2+1 są bardzo krótkie i przy dużym ruchu wiele nie pomagają. No i oczywiście zdarzają się na nich ciężkie wypadki, bo mało kto przestrzega przy wyprzedzaniu ograniczenia do 100.

·
Registered
3,642 Posts
^^ W Niemczech czy Danii odpowiednik D-7 znaczy tyle, że drogą mogą poruszać się tylko pojazdy samochodowe. Nic więcej. Znak można spotkać nawet na terenie zabudowanym.
Nasze autostrady mają węzły zbyt rzadko za to ekspresówki bywa, że mają węzły co 2 km w sąsiedztwie jakiejś wiochy.

·
Stargardzki warszawiak
1,767 Posts
Cicho bo jeszcze któryś rządzący to przeczyta ;) A to były dla nich double win. Jednym rozporządzeniem "wybudują" 3000 km autostrad, czym bądą mogli się chwalić na prawo i lewo a z drugiej wpadnie kilka miliardów do budżetu :lol:
Nie muszą "budować" - zgodnie z ustawą o KFD Art1, ust 3 i 4 - Rada Ministrów w drodze rozporządzenia może po prostu ustalić, które drogi ekspresowe będą eksploatowane jak płatne.

·
Lower Silesia
5,300 Posts
Dokładnie. A płatne i tak pewnie będą po wprowadzeniu nowego systemu poboru. I nie potrzeba będzie żadnych bramek. Dlatego tyle się mówi o systemie satelitarnym i LTE/5G.

·
Moderator
70,786 Posts

·
Registered
1,180 Posts
^^ W Niemczech czy Danii odpowiednik D-7 znaczy tyle, że drogą mogą poruszać się tylko pojazdy samochodowe. Nic więcej. Znak można spotkać nawet na terenie zabudowanym.
To jednak wypełnia definicję drogi o ograniczonej dostępności.

W Niemczech o ile mi wiadomo dla takiej drogi określono wymóg, by pojazd z niej korzystający miał możliwość poruszania się z prędkością minimum 60km/h, nawet jeśli występuje na niej ograniczenie prędkości poniżej tej wartości. Z kolei standardową prędkość dopuszczalną poza obszarem zabudowanym determinuje konstrukcja drogi, a nie jej klasa: zawsze przy obecności pasa rozdziału lub przekroju minimum 2x2 nawet przy braku pasa rozdziału występuje brak ograniczenia i zalecana prędkość maksymalna 130km/h, oczywiście o ile ewentualne znaki ograniczenia prędkości nie stanowią inaczej.

·
Registered
1,163 Posts
To jednak wypełnia definicję drogi o ograniczonej dostępności.

W Niemczech o ile mi wiadomo dla takiej drogi określono wymóg, by pojazd z niej korzystający miał możliwość poruszania się z prędkością minimum 60km/h, nawet jeśli występuje na niej ograniczenie prędkości poniżej tej wartości. Z kolei standardową prędkość dopuszczalną poza obszarem zabudowanym determinuje konstrukcja drogi, a nie jej klasa: zawsze przy obecności pasa rozdziału lub przekroju minimum 2x2 nawet przy braku pasa rozdziału występuje brak ograniczenia i zalecana prędkość maksymalna 130km/h, oczywiście o ile ewentualne znaki ograniczenia prędkości nie stanowią inaczej.
A to ciekawe. Bo ostatnio miałem taką sytuację, że na zwykłej landówce ale o takim właśnie przekroju po ustąpieniu ograniczenia do 100, ja podbiłem do 120, ale reszta odpaliła pierwszą kosmiczną. Możliwe więc, że tak właśnie jest, ale ja o tym nie wiedziałem.
Możesz podać jakieś źródło?

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,734 Posts
Może być wszędzie 140, zwłaszcza, że prędkość projektowa, która uwzględnia m. in. promienie łuków zarówno w przypadku autostrad, jak i "ekspresówek" (czyli w mojej ocenie bezpłatnych autostrad) jest przyjmowana w niemal pokrywających się przedziałach.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,016 Posts
Dzisiaj odbyło się oficjalne rozpoczęcie budowy ostatniego odcinka autostrady A143 wokół Halle an der Saale (Halle - Neustadt - Halle Nord) od zachodniej strony. ...
Ktoś kiedyś pisał, że ten odcinek nigdy nie powstanie, bo są ogromne protesty (chyba) ekologów. Dobrze, że powstaje, ułatwi tranzyt północ-południe. Co prawda w tempie typowo niemieckim (5 sezonów budowlanych), ale zawsze.

Przy okazji może ktoś wie:
- jak wygląda sytuacja na południowym ringu Berlina?
- czy obwodnica Bad-Oyenhauzen uzyskała już pełną funkcjonalność?

4801 - 4820 of 4871 Posts