SkyscraperCity banner

1 - 20 of 455 Posts

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #1
Rozpoczynam nowy wątek zdjęciowy. Pojeździłem w dwóch ostatnich latach po Niemczech skąd przywiozłem trochę zdjęć. Fotorelacja będzie przedstawiać miasta w porządku geograficznym od wschodu na zachód. Na pierwszy ogień idzie:

Drezno miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia, liczące 529 781 mieszkańców. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców

Drezno pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii. Stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Miasto jest ośrodkiem turystycznym, zwanym „miastem baroku” lub „Florencją Północy”, znajduje się tu wiele zabytków i muzeów, słynna jest Galeria Obrazów (Gemäldegalerie Alte Meister). Znajduje się tu również fabryka samochodów Volkswagen. Drezno jest obok Lipska centralnym miastem obszaru metropolitalnego centralnych Niemiec

Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo miasto, posiada pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Drezno

1. Centrum miasta i Dolina Łaby widziane z Raderberger Vorstadt

2.

3.

4.

·
Registered
2,656 Posts
Zapowiada się ciekawy wątek. :) Byłem w Dreźnie w zeszłym roku, ale na pewno tam wrócę. Chociażby po to, by pozwiedzać Neustadt na który zabrakło czasu. Czekam na kolejne fotki. :yes:

·
Registered
17,413 Posts
Discussion Starter #8
Zapowiada się ciekawy wątek. :) Byłem w Dreźnie w zeszłym roku, ale na pewno tam wrócę. Chociażby po to, by pozwiedzać Neustadt na który zabrakło czasu. Czekam na kolejne fotki. :yes:
Dla mnie Neustadt był najprzyjemniejszą częścią Drezna. Może nie ma tam zabytków lub odbudowującej się starówki, nie ma moim zdaniem sztuczności, jest normalność. Poza tym jest tam najwięcej skupionych przy sobie knajp.

Ok. Idziemy dalej z AlbertPlatz w aleję nazwaną na początku Hauptstraße, potem Neustädter Markt

google ma niestety wybitnie stare mapy Drezna, choć w przypadku Neustadt nic się na nich nie zmieniło

Trzy generacje budynków

·
post-kielecki scyzoryk
2,026 Posts
Uwielbiam ten niemiecki minimalizm ukształtowania przestrzeni publicznej,przemyślaną prostotę funkcji,brak "jazgotu informacyjnego"...że aż nudno :D
No i normalna obecność rowerów...bez udziwnień.

·
Moderator
17,584 Posts
ooo! Mje ulobiione Niemcy. Czekam na więcej :cheers:
A Drezno na fotkach wypada nieźle. Uporządkowana przestzreń, przyjemne ulice, szerokie chodniki...no i te sklepy i restauracje na parterze - świetna sprawa.

·
Gdynia - Open City
10,523 Posts
Oglądając takie zdjęcia upewniam się w przekonaniu, że polskie miasta mają ogromny potencjał. Gdyby tak tylko u nas prawie każda dziura w pierzei była dobrze załatana, elewacje ładnie wyremontowane, zieleń tak zadbana (choć z tym i tam bywa różnie z tego co widzę), a nawierzchnia i w ogóle mała architektura tak prosta, ale wygodna i estetyczna... to byłoby zaje... po prostu świetnie :)

·
post-kielecki scyzoryk
2,026 Posts
1 - 20 of 455 Posts