SkyscraperCity Forum banner

[Niepołomice] Inwestycje

29031 Views 78 Replies 29 Participants Last post by  Daggy97
Zszokowało mnie że moje miasto nie ma swojego tematu, więc postanowiłam założyć.Niepołomice (niem. Heidenau, po 1945 r. także Niepolomitz) - miasto w wojewodztwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. Leży na wschodnich rubieżach aglomeracji krakowskiej i bipolu krakowsko-śląskiego. 31 grudnia 2016 r. w Niepołomicach mieszkało 12 000 osób.

Niepołomice są ważnym ośrodkiem przemysłowym. W działającej tu strefie inwestycyjnej zlokalizowane są zakłady m.in. MAN, Royal Canin, Meller-Kipper, Pratt&Whitney Tubes, Coca-Cola i Staco.

Miasto należy do najszybciej rozwijających się w województwie małopolskim. Jeszcze 20 lat temu mieszkało tu niewiele ponad 7000 osób. Dziś jest ich ponad 12 000, a na kolejne lata prognozowany jest dalszy wzrost, aż do 21 000 w 2030 r. Z uwagi na imigracyjny charakter ludność miasta cechuje stosunkowa niska średnia wieku (ok. 33 lata).

Postępujący od połowy lat. 90. napływ ludności doprowadził do poważnych przekształceń w strukturze urbanistycznej miasta. Do niedawna były tu niemal wyłącznie domki jednorodzinne. Wśród nich wyróżniało się kilka bloków wojskowych przy ul. Płaszowskiej, dwa dwupiętrowe klatkowce Lasów Państwowych, dwa bloki robotnicze i jeden nauczycielski. Począwszy od 2006 r. rozpoczęło się intensywne wznoszenie zabudowy wielorodzinnej. W 2015 r. ukończono budowę osiedla Galicja Park, na terenie byłej jednostki wojskowej, ciągle trwa budowa osiedla Na Wzgórzu (bloki w okolicach Grunwaldzkiej i Ogrodowej, w większości zapełniające wolne miejsca między starszą zabudową, która była w tym miejscu bardzo rozproszona). W 2016 r. rozpoczęła się budowa osiedla Wrzosy w ramach którego powstanie pierwsze pięć 3-kondygnacyjnych bloków na os. Boryczów.

A teraz zapraszam na krótką fotorelację z mniejszych inwestycji :)

1. Zbożowa 12-12C
Na rogu ulic Ogrodowej i Zbożowej deweloper Devlo ukończył niedawno budowę szeregówki. Ma ona adresy Zbożowa 12-12C.
2. Apartamentowce na Ogrodowej
Przy ulicy Ogrodowej, naprzeciwko wylotu Młyńskiej, trwa budowa II etapu inwestycji apartamentowców na Ogrodowej. W I etapie powstały dwa budynki, teraz budują się dwa kolejne.

I jeszcze widok na dwa apartamentowce, wybudowane w I etapie:


3. Apartamentowiec na Młyńskiej
Przy ulicy Młyńskiej trwa budowa apartamentowca, który docelowo będzie miał kształt litery U. Pierwszy segment powstawał przez ostatni rok, teraz trwa budowa środkowego. Po jej zakończeniu budynek będzie miał kształt litery L, a ostatni segment, równoległy do pierwszego, planowany jest na przyszły rok.
4. Rozbudowa kamienicy Zamkowa 9.
Przenosimy się w okolice Rynku. Niedawno zakończyła się rozbudowa i przebudowa kamienicy Zamkowa 9.

Nowa część kamienicy...

....i stara:5. Rozbudowa kamienicy Rynek 6/Zamkowa 1
Na rogu Rynku i ulicy Zamkowej trwa rozbudowa i przebudowa kamienicy. Wybudowano podcienia od strony ulicy Zamkowej, dzięki czemu powiększono powierzchnię użytkową na piętrze.
Tyle na dziś :) Będę starała się czasem coś podrzucić.
Nie wiem czemu zdjęcia nie działają. Pomoże ktoś? :)
See less See more
17
  • Like
Reactions: 4
1 - 20 of 79 Posts
Tinypic nie jest uznawany na tym forum.

Polecam Imgur ;)

Fajnie, że ktoś założył w końcu temat o kolejnym ważnym miescie aglomeracji :)
Nie umiem wstawić z imgura. Te linki nie działają. Pomóżcie :(

Edit. Już działa, ale są za wielkie :(
^^ Do wstawiania dużej ilości zdjęć można użyć dedykowanego programu.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1539539

Sam zajmie się zmniejszaniem do odpowiedniego rozmiaru.
A nie da rady ktoś zmniejszyć tego ręcznie? Żebym nie musiała od nowa posta robić?

A jak próbuję wysłać przez program pokazuję się że host imageshack nie znaleziony.
Jestem zaskoczony, że Niepołomice nie miały wątku! Super, że założyłaś!
Trochę zdjęć z inwestycji jednego z największych niepołomickich deweloperów - WLW Development. Zdjęcia ze strony dewelopera.

1. Apartamenty na Leśnej
Wbrew nazwie to blok mieszkalny przy ul. Podlasie. Został już oddany do użytku.

2. Osiedle Boryczów
W południowej części miasta - os. Boryczów, od kilku lat trwa budowa całkiem ładnego pod względem architektury i urbanistyki osiedla szeregówek. Budynki stoją przy ulicach: Pilotów i Oficerskiej.

Osiedle sąsiaduje z "7 Niebem" - poprzednią inwestycję tego samego dewelopera. Obejmowała ona kilka domów jednorodzinnych wzdłuż wschodniego odcinka ulicy Oficerskiej. Co warte uwagi oba osiedla tworzą otwarty, miejski układ urbanistyczny.
3. Osiedle Wimmera
Aktualnie WLW buduje osiedle 11 bloków przy ul. Wimmera.
See less See more
9
  • Like
Reactions: 5
Rzeczywiście dziwne że do tej pory nie było wątku o Niepołomicach. Czy Niepołomice mają jakieś plany zagospodarowania przestrzennego? Warto odnotować powstanie Mrówki przy DK 75:), Niepołomice jak na miasto 12000 mało mają handlowych obiektów. Kiedyś planowano biurowiec (swoją drogą niezły kaszalot), z tego co się orientuje to na szczęście nie powstał https://www.e-biurowce.pl/pl/office/Kraków/71/gallery/1323/business-centrum-niepolomice.
See less See more
Żeby tylko ludzie ze Skawiny tak się interesowali swoim wątkiem jak Pani z Noepolomic :)
Rzeczywiście dziwne że do tej pory nie było wątku o Niepołomicach. Czy Niepołomice mają jakieś plany zagospodarowania przestrzennego? Warto odnotować powstanie Mrówki przy DK 75:), Niepołomice jak na miasto 12000 mało mają handlowych obiektów. Kiedyś planowano biurowiec (swoją drogą niezły kaszalot), z tego co się orientuje to na szczęście nie powstał https://www.e-biurowce.pl/pl/office/Kraków/71/gallery/1323/business-centrum-niepolomice.
MPZP pokrywa cały obszar miasta, niestety jest (a raczej są, bo planów jest kilka) miernej jakości. Te nowe pozostawiają olbrzymie obszary pod zabudowę, nie wyznaczając sieci dróg i potem powstaje masa łanowych osiedli. Tylko kilka jest dobrych planów z wyznaczoną siatką ulic (Boryczów, Ples, Piaski, wsch. część Zagród).
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Kilka kolejnych nowości z Niepołomic:

1. Przygotowania do rewitalizacji centrum:
http://wiadomosci.niepolomice.eu/polecamy/podziel-sie-opinia-2/ - pod linkiem dostępna jest ankieta dotycząca konsultacji społecznych oraz prezentacja z projektami. Bezpośredni link do prezentacji tutaj: https://drive.google.com/file/d/1Yx7TbwAL9zQZzLC5CPRw04duInF4JMgE/view?usp=sharing

2. Gmina będzie budować kilka P&R, szczegóły wraz z koncepcjami dostępne są tutaj:
http://wiadomosci.niepolomice.eu/gospodarka/powstana-nowe-parkingi/

3. Będzie nowy węzeł na A4 w Podłężu:
http://wiadomosci.niepolomice.eu/ogloszenia/zezwolenie-na-budowe-zjazdu/

:banana:
See less See more
  • Like
Reactions: 5
Ciekawe kiedy rozpoczną się budowy dworców i węzła
Ciekawe kiedy rozpoczną się budowy dworców i węzła
Jest ogłoszony przetarg (drugi, pierwszy został unieważniony), z rozstrzygnięciem w styczniu.

Jeśli ten przetarg nie zostanie unieważniony, to na pewno w przyszłym roku już gdzieś zaparkujemy :cheers:

Bardziej martwi mnie przebudowa linii średnicowej w Krk i z tym związane problemy w kursowaniu pociągów.
See less See more
Nowe domy w Centrum Niepołomic

W samym centrum Niepołomic, na ul. 3 maja (obok szkoły) budowane są nowe domy (szeregówki) w stanie deweloperskim. W 3 segmentach powstanie łącznie 26 domów - każdy o powierzchni 100,69m2. Wszystkie posiadać będą własne garaże i ogródki. Wraz z inwestycją powstanie również pierwsze łącze światłowodowe od Orange w Niepołomicach -->

Szczegóły na: http://majowapark.pl/

See less See more
3
  • Like
Reactions: 2
Bibliotek

Biblioteka w Niepołomicach w 2015 r. została przeniesiona do nowego budynku (znajdują się tam też jakieś urzędy), a teraz pisze o niej propertydesign:

http://www.propertydesign.pl/architektura/104/mial_byc_hotel_a_powstalo_wyjatkowe_centrum_z_biblioteka_to_projekt_winkle,16473.html

Tak czy inaczej biblioteka wygląda świetnie. Bardzo duży plus należy się za salę Laboratorium Aktywności Społecznej :cheers:
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Dziś relacja z budowy osiedla Wrzosy 2 na Boryczowie w Niepołomicach. Inwestorem jest firma Tani Dom. Po zakończeniu budowy będzie to największe osiedle bloków w Niepołomicach. Robi się miejsko i to cieszy :)
Zdjęcia zrobiłam kilka dni temu.

Ukończony blok Potasińskiego 9:


Ukończony blok Potasińskiego 11:


Widok na budowane etapy (Potasińskiego 15, 17 i 19). Z niewiadomych przyczyn pominięto numer 13, pierwszy raz spotykam się z tym przy numeracji adresowej.:


Potasińskiego 15:


Potasińskiego 17:


Potasińskiego 19:


I na koniec jeszcze widok w stronę już ukończonych bloków:
See less See more
7
  • Like
Reactions: 2
Na rogu ulicy Kazimierza Wielkiego i 3 Maja rozpoczyna się budowa budynku handlowo-usługowego "Pod Zegarem". Przy okazji powstanie nowa droga za budynkiem, łącząca ulice Kazimierza Wielkiego i 3 Maja. Nowy gmach będzie posiadał trzy elewacje frontowe, wychodzące na każdą z trzech ulic.Będę wdzięczna za zmniejszenie zdjęć bo się nie mieszczą. Pochodzą one ze strony właściciela.
See less See more
5
  • Like
Reactions: 1
Staniątki. Są pieniądze na budowę muzeum przy opactwie benedyktynek

Część funduszy potrzebnych na wkład własny do unijnego projektu przekazali darczyńcy, a brakującą kwotę pożyczył benedyktynkom powiat wielicki. Muzeum powinno powstać do 2020 roku

Skarby 800-letniego, najstarszego w Polsce Opactwa Sióstr Benedyktynek zostaną pokazane światu dzięki dotacji unijnej (7 mln zł). Umowa o jej przekazaniu będzie podpisana prawdopodobnie w tym miesiącu. Tego projektu nie dałoby się jednak zrealizować bez pomocy rzeszy ludzi dobrej woli. Bo by otrzymać unijne pieniądze potrzebny był tzw. wkład własny - 3 mln zł, dla benedyktynek kwota nieosiągalna. Akcja gromadzenia tych funduszy trwała od jesieni 2017 roku.
Brakujące 2 mln zł pożyczył mniszkom powiat wielicki. Rada Powiatu decyzję w tej sprawie podjęła jednogłośnie.


wiecej wizualizacji:

http://www.gazetakrakowska.pl/wiado...e-muzeum-przy-opactwie-benedyktynek,13241318/
See less See more
  • Like
Reactions: 2
1 - 20 of 79 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top