Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 150 Posts

·
Eurotram
19,016 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W wielu polskich miastach (nawet w Warszawie) niektóre brygady obsługiwane są solówkami,zarówno w dni powszednie jak i wolne.Jednak w końcu obsługujące je wagony 105/805Na czymś trzeba będzie zastąpić.Jakiś czas temu Protram miał projekt wagonu długości 105-ki o częściowo niskiej podłodze.Może warto zacząć wdrażać te idee w życie?Czy jakieś plany nabrały kształtów?Bo (póki co) Czesi już działają, Rosjanie też (to akurat nam chluby nie przynosi);oto petersburski LM-99AWN:

Ten tył pochodzi od prototypu;obecnie ichnie bulwy mają nieco okrąglejsze zady (z przodu natomiast wyglądają jak na pierwszej focie).

·
Kolejorz fan
901 Posts
Kurde po Poznaniu nic tak pojedynczego nie jeździ, ma to sens w ogóle?

·
Inspired by Poznań?!
12,590 Posts
^^ I dobrze, że nie ma.
to akurat nam chluby nie przynosi
Oczywiście... :no: A to z niby jakiego powodu? Niby gorszy kraj? :|
Jeżeli było by jakieś duże zapotrzebowanie to by powstała odpowiednia konstrukcja. Pytane czy warto wdrażać takie idee to powinien sobie zadać prezes przedsiębiorstwa transportowego i jak zapotrzebowanie się pojawi to i pewnie gotowe wyroby się pojawią.

·
que conoce muchos idiomas
6,831 Posts
To ze po Pozku nie jezdza solowki to nie znaczy ze nigdzie w Polsce nie jezdza.... czasem warto poszukac informacji zanim sie cos na forum napisze ;)

·
Eurotram
19,016 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Ma,bo często nie trzeba wtedy stawać przed dylematem ewentualnej likwidacji danej linii,jeśli potoki nie wystarczają nawet na coś długości 102Na/GT6/KT4.Takich miast jest od diabła i ciut ciut:w Warszawie solówki pojawiają się bodajże na 4 liniach (ale może ktoś stamtąd poda aktualne dane),w Łodzi nie wiem jak jest teraz (w okolicach na pabianickiej P min.),w Krakowie na pewno (zdaje się na 18-ce,chyba na 1-ce,ale pamięć może mnie mylić).Wrocław - nie wiem.Poznań,jak napisał MMJP,też nie.Ja ze swojej strony zapewniam,że w Gdańsku nie ma (choć Bogiem a prawdą na 4-ce tak powinno być,przynajmniej częściowo).Szczecin - sporo,zwłaszcza w dni wolne (min linie 1 i 9,a chyba coś jeszcze było);Bydgoszcz - jak najbardziej (np. linie szczytowe),Toruń - bardzo duży procent uruchaminaych pociągów;Gorzów Wlkp - kiedyś tak,teraz chyba nie;Częstochowa - też raczej korzysta,zwłaszcza poza szczytem i w nocy;Elbląg - jak najbardziej (min.1-ka,czasem 2-ka,w weekendy także inne linie), Grudziądz - 1-ka prawie wyłącznie solówkami.No i last but not least:GOP,królestwo solówek - tam tego jest od... groma ;) Ale tu może niech się wypowiedzą mieszkańcy danych regionów :)
Tak więc tak kontrukcja jest potrzebna,bo jej zalety są oczywiste (na czele z większymi możliwościami konfiguracji długości składu).A czy jakaś firma w ogóle robi takie nówki (przeróbki w stylu ostrawskich czy drezdeńskich pomińmy)?

·
Eurotram
19,016 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Wg wikipedii Pesa 121N ma mniej miejsc niż Konstal 105N.

Więc mamy niskopodłogowe solówki.
Mniej teoretycznie:pesa liczona jest wg normy unijnej (4os/m2 jeśli chodzi o powierzchnię "stojącą"),podczas gdy pojemność Konstali masz podaną wg polskiej normy powstałej jeszcze w głębokiej komunie;tylko nie pamiętam,czy to jak w autobusach 0,125m2/os (!) czy koło 6 os/m2 :)
Tak BTW,to 123N już jest podany wg unijnej i ma przy długości 14300mm (105 - 13500mm) i także 20 miejscach siedzących sumaryczną pojemność... 97 pasażerów (przy rzekomych 125 w 105-ce).Więc używaj raczej tego przelicznika.
Przyznam,że to już nie pierwsze nieporozumienia związane z używaniem różnych norm;tak więc chyba czas wszystkie pojazdy przeliczyć wg jednej,najlepiej obecnie obowiązującej :)

·
Registered
653 Posts
Postaram się.

Ale można skrócić środkowy człon, żeby był taki jak 4 w Poznańskim Combino

·
Wroclaw
3,884 Posts
Nie wiem czy w ogóle ma sens minitramik przegubowy - na pewno koszty wytworzenia takiej zabaweczki są większe niż jednego wagonika.

Z jednej strony najlogiczniejszym rozwiązaniem wydaje się to wykonane przez rosjan (niska platforma z tyłu) - w ten sposób nie mnoży się klatek schodowych w tramie, które pochłaniają miejsce dla stojących.

Z drugiej jednak strony wydaje się, że niskie wejście powinno być na środku trama (jak w czeskich przeróbkach tatry), bo tym wejściem wchodzi chyba najwięcej osób.

W sumie chyba i tak nie ma co liczyć na niskopodłowce na tego typu liniach, ponieważ mają one zbyt małą rentowność aby można było liczyć na zakup droższego dla nich taboru.

·
in omnia paratus
3,924 Posts
to jak w autobusach 0,125m2/os (!) czy koło 6 os/m2 :)
Nie strasz ludzi, 0.125*8=1, a nie 6... Pomijajac fakt ze norma kosmiczna. 8 to moze wlezc studentow do budki telefonicznej, a nie statystycznych pasazerow tramwaju z siatami, wozkami i innym dobrodziejstwem inwentarza.

·
Inkwizytor
104 Posts
Nie wiem czy w ogóle ma sens minitramik przegubowy - na pewno koszty wytworzenia takiej zabaweczki są większe niż jednego wagonika.

Z jednej strony najlogiczniejszym rozwiązaniem wydaje się to wykonane przez rosjan (niska platforma z tyłu) - w ten sposób nie mnoży się klatek schodowych w tramie, które pochłaniają miejsce dla stojących.

Z drugiej jednak strony wydaje się, że niskie wejście powinno być na środku trama (jak w czeskich przeróbkach tatry), bo tym wejściem wchodzi chyba najwięcej osób.

W sumie chyba i tak nie ma co liczyć na niskopodłowce na tego typu liniach, ponieważ mają one zbyt małą rentowność aby można było liczyć na zakup droższego dla nich taboru.
W 105/805N(a) nie można obniżyć poziomu podłogi w środkowej części ze względu na lokalizację w tym miejscu przetwornicy. Można oczywiście pewne elementy aparatury elektrycznej instalować na dachu wagonu razem z klimą, ale trzeba jeszcze zmieścić się pod drutem:lol: W każdym razie w polskich warunkach uzyskanie niskopodłogowych/niskowejściowych wagonów jednoczłonowych poprzez modernizacje może okazać się niemożliwe.

Poza tym niskopodłogowe solówki, to IMHO pomysł porównywalny z (moim autorskim) projektem wprowadzenia (albo raczej odrodzenia) "nowoczesnych" (cokolwiek to znaczy) małopojemnych wagonów wolnobieżnych:nuts: Oba wydają się być, delikatnie to ujmując, dziwne. Ale mają swój ukryty sens:)

·
Kolejorz fan
901 Posts
To ze po Pozku nie jezdza solowki to nie znaczy ze nigdzie w Polsce nie jezdza.... czasem warto poszukac informacji zanim sie cos na forum napisze ;)
A czy ja napisałem, że w innych miastach nie jeżdżą? Zasugerowałem w ogóle coś takiego? Tym bardziej, że nad moim postem jak wół jest napisane, że jeżdżą, a ja tylko wyraziłem zdziwienie dla takiego rozwiązania. Więc o co Ci chodzi?

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Albo taki patent, nawet na wysokich wozkach.

Assotram, A.G.Masip

Nic nowego, nie trzeba wywazac otwartych od 80 lat drzwi :D

·
que conoce muchos idiomas
6,831 Posts
A czy ja napisałem, że w innych miastach nie jeżdżą? Zasugerowałem w ogóle coś takiego? Tym bardziej, że nad moim postem jak wół jest napisane, że jeżdżą, a ja tylko wyraziłem zdziwienie dla takiego rozwiązania. Więc o co Ci chodzi?
Napisales swojego pierwszego posta tak, ze brak solowek w Pozku sprawia ze nie sa one w ogole potrzebnie nigdzie w Polsce...

·
Eurotram
19,016 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Nie strasz ludzi, 0.125*8=1, a nie 6... Pomijajac fakt ze norma kosmiczna. 8 to moze wlezc studentow do budki telefonicznej, a nie statystycznych pasazerow tramwaju z siatami, wozkami i innym dobrodziejstwem inwentarza.
Wotan,nie straszę.8os/m2 to norma stosowana np. w autobusach (jak sądzisz,jakim cudem np. Neoplan N4021td ma pojemność 185 pasażerów,a SU 12 101?To fikcja na zasadzie puszki sardynek,a nie komfortu.Poza tym napisałem 0,125 m2/os (co daje 8 os/m2) czy 6 os/m2 (bo nie wiem,która ilość obowiązywała w tramach). Także to nie było w stylu "i czasopisma" lecz "lub czasopisma" :D

·
Registered
19,711 Posts
No i last but not least:GOP,królestwo solówek - tam tego jest od... groma ;) Ale tu może niech się wypowiedzą mieszkańcy danych regionów :)
Tak więc tak kontrukcja jest potrzebna,bo jej zalety są oczywiste (na czele z większymi możliwościami konfiguracji długości składu).
He he! No jeździ troche tych solówek w GOPie. Przy czym nie w kazdym przypadku jest to podyktowane zapotrzebowaniem przewozowym. Na kilku liniach pasażerowie tłoczą sie w solówce ponieważ tak sobie ubzdurał nasz wielce panujacy organizator komunikacji KZK GOP :nuts: .

Jednak dla GOPu to moze i dobrze że nie ma niskopodłogowych solówek, gdyz moze dzieki temu w zamian na tych liniach pojawią się 119N lub Citadisy 300 albo cos w tym rodzaju :) poprawiając warunki podróży. Na niektóre trasy takie tramwaje pasowałyby w sam raz, a ludzie nie tłoczyli by sie tak w solówkach. Tak wiec majac na względzie poprawę jakości wykonywanych usług solówki powinny być zastepowane tramwajami 19 metrowymi, chociażby takimi:

Citadis 300

·
Eurotram
19,016 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Tak wiec majac na względzie poprawę jakości wykonywanych usług solówki powinny być zastepowane tramwajami 19 metrowymi, chociażby takimi:

Citadis 300
Mark,Citadis 300 dla Melbourne ma akurat 22.7m,czyli akurat mniej więcej tyle ile miałby 119N w wersji dwukierunkowej (bo jak oczywiście wiesz tramy dla "Kangurów" są robione w wersji zweirichtungowej),co akurat może w wypadku GOP-u nie byłoby takim głupim pomysłem.Tak czy siak niesie to pewne niebezpieczeństwo:zawsze łatwiej udowodnić wystarczającą wielkość potoków pasażerskich dla 105-ki niż dla wozu ponad 20-metrowego (Ty,jako mieszkaniec GOP-u powienieneś najlepiej wiedzieć o co mi chodzi) ;)

·
Registered
1,041 Posts
A może Cegielski się popisze. Skoro już teraz produkują takie niskopodłogowe doczepki:

może pokombinują żeby stworzyć samodzielną jednostkę :)

·
Precz z komuną!
3,297 Posts
Tylko pytanie podstawowe: po co komu jednoczłonowy tramwaj, skoro lepszy i bardziej efektywny będzie 18-metrowy autobus?

1 - 20 of 150 Posts