SkyscraperCity banner
1 - 20 of 41 Posts

·
Registered
3,810 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Pa ovako...pre par dana, kada sam bio u NS-u, imao sam nekoliko slobodnih sati za gluvarenje, digitalac mi bio pri ruci, pa rek'o, što da ne, ajd da se malo prošetam i napravim jednu finu fotoreportažu. Prvo sam hteo da ubacim slike u već postojeći thread, ali s obzirom da sam nakupio oko 100 slika, mislim da je ipak bolje što sam otvorio zasebnu temu...Nadam se da niko nema ništa protiv :)

No, da ne dužim, evo kako ja vidim ovaj veoma zanimljiv grad na jugu Bačke...

Krećem prvo od brodogradilišta...

Pogled na Dunav i Frušku goru (sa terase restorana Dvogled ili tako nešto, već sam zaboravio tačan naziv...)

Most Slobode

Idemo polako prema gradu...Liman, najgušće gradsko naselje...deluje veoma prijatno za život...javne površine uredno sređene, prepuno je zelenila....mane su već uobičajene: nedostatak garaža, više igrališta i sportskih terena, ali siguran sam da se radi na tome...

E ovo je lokacija buduće tgrade o kojoj je bilo dosta reči na forumu...Meni se lično jako dopada i jedva čekam da krene gradnja...

Barem na renderu fenomenalno izgleda :eek:kay:, nadam se da se neće (mnogo) odstupiti od ovoga....

Limanski park...tek rekonstruisan i mogu slobodno reći da je za najvišu pohvalu...Ama baš mi se sve sviđa, od klupa do kandelabra...staze uopšte nisu preširoke (kako su neki pričali) već onako taman...kocka možda deluje jeftino, ali se dobro uklapa tako da nemam zamerke, tu su i nove sadnice....E sad, ipak ima mali nedostatak, ukoliko ne pratite putanju ove "y" staze, parku je nemoguće prići sa neke druge strane i nemoguće ga je poprečno preseći...znači trebali su barem asfaltirati one male stazice, pa makar i u širini od 1m...

Iz parka nastavljamo šetnju Bulevarem oslobođenja...

NIS-ova palata, meni najlepša (moderna) zgrada u NS-u :master:

Merkator...dobro je koncipiran...trenutno možda jedini takav u Srbiji gde su lokali u prizemlju otvorenog tipa (prema ulici) što vam blago daje dojam da se ne radi o običnom tržnom centru (iako se baš o tome radi)...

Bulevar odlično izgleda, sa profilom od 3+3 saobraćajne trake fino može prihvatiti saobraćaj, pešačke staze su široke, a tu su naravno i biciklističke staze i drvoredi (bez kojih se ne može :), barem ja ne mogu, navika...)...Evo nekih veoma lepih zdanja pored stadiona FK Vojvodine:

Neka ulica pored:

Nova zgrada Meridijan banke....sviđa mi se, šteta što nije veća, a simpatična je i kućica pored :D

Naravno ima tu i dosta novih nakarada poput npr. ove Zonedove :bash::

Ne, nije se brod nasukao na bulevar :lol::lol:, to je Gardi-jeva plava zgrada

prednji deo (to još i može da prođe)

E i ova zgrada mi se sviđa:

Preko puta nje Dalton centar...hmmm, ovaj....definitivno mora da se malo ugoji :)

A ovo odmah pored nje...

Times Square :D :lol::lol:

Skrećemo u Jevrejsku....za razliku od bulevara, stara ulica sa prizemnim kućicama, prepuna lokala itd...deluje dosta zapušteno, ali u isto vreme ima i neki šarm...
Zgrada opštinskog suda (iz nekog razloga, sa zazidanim vratima)

E stvarno ne znam ko je dozvolio ovakvu gradnju :bash:...sad da li žele sve da poruše i izgrade ovakve zgradice ili šta? Kombinovano neće nikako proći :eek:hno:

Prelepo zdanje sinagoge...Pored subotičke, ne znam za poznatiju na ovim prostorima....interesantno je da je baš u trenutku naišlo nekoliko turista da fotografiše, tako da sam morao čekati svoj red ;)

Jedna od nekoliko ulica koje izlaze na Jevrejsku (mrzelo me da sad gledam mapu samo radi imena, tako da ću i u nastavku govoriti samo ona koja već znam od ranije...)

Izlazimo na Bulevar Mihajla Pupina....Pogled prema nedovršenoj zgradi Komercijalne banke (ako se dobro sećam) koja tako već godinama stoji :eek:hno:....i da, gde nađeš zgodno mesto, ti reklamu postavi!!! :bash::bash:

TC New Nork

SNP

Glavni Trg (Slobode)....Znači ovde je sve doterano do savršenstva. Sve lepo popločano, fasade uredne, veoma je čisto, čak ni grafite nigde ne vidim....jedino fali jedna fontana (a možda i ne, stvar ukusa :))

Katedrala

A uhvatio sam priliku da i iznutra uslikam...baš je sveštenik hteo da zaključa vrata, a ja ga lepo zamolio da me pusti :)...i onda šok...crkva je iznutra iznenađujuće mala....

Inače iznutra gotovo identično izgleda kao crkva Sv. Jurija u SU na prozivci...pa dobro, u slično vreme, a i u sličnom stilu (kontam neobarok) su građene...Takođe ima sličnosti i sa crkvom sv. Roka u SU, katedralom u B. Topoli i katedralom u Osijeku (to su one za koje ja znam, a ko zna koliko još takvih ima). Kad bih morao da biram, mislim da bih baš ovu izabrao kao najlepšu, ili možda Osiječku (mada sve jako liče jedna na drugu...)

Sve u svemu, kad sam izišao, bacio sam se u ozbiljnu analizu crkve jer i dalje nisam mogao da verujem koliko sam se prevario u proceni njene veličine...:nuts: Sve u svemu, kratka je i uska, ali je zato toranj baš masivan i visok....znam smaram, ajd idemo dalje....

Gradska kuća

Tanurdžićeva palata (u ulici Modene)...Dobro, meni se lično zgrada ne sviđa, ne toliko što se ne uklapa u ambijent austro-ugarske arhitekture, koliko zbog toga što je predimenzionisana u odnosu na ostale objekte...kao da je tu pala sa Marsa...

Auuu...sigurno je bilo veselo sinoć :D...snimite pivsku bocu u ruci :lol:

Zmaj Jovina, gl. pešačka ulica...

Katolička porta - veoma prijatno mesto za opuštanje :eek:kay: i veoma lep ambijent...ma prva liga

fontana je mogla i bolje ispasti, ali bolje išta nego ništa...

Primetio sam jednu interesantnu stvar, ovde ima baš dosta praznih lokala, ne znam o čemu se radi (kao da godinama nisu korišteni)...

Idemo malo okolnim uličicama

Laze Telečkog, ulica prepuna kafića, ali onako sa nekim jako dobrim, starinskim šmekom ;)...svakom preporučujem da tu navrati...

Baš mi je simpatičan ovaj deo centra...izgubite osećaj da ste samo 200 m od gl. trga...

Ul. Nikole Pašića

Pravoslavna crkva - jako mi se sviđa kako su je sredili :eek:kay:

Opet Zmaj Jovina...Hmm....u početku mi se nikako nije sviđao, ali sad sam već navikao na ovaj behaton i fino mi se uklapa (samo da još ljubičaste podne svetiljke zamene belim)...Nego, neka me ne shvati neko pogrešno, ulica je lepo sređena, ali nedovoljno reprezentativna za gl. ulicu grada ove veličine, najviše po visini, a i po arhitekturi objekata...nekako mi je ova ulica više dorasla gradiću do nekih 50 k stanovnika...

Dunavska, desno na slici je moje omiljeno mesto za pivo sa društvom :cheers:

Pravoslavna gimnazija

A kao i u svakom većem gradu, mora se naći i pijaca u strogom centru...sve je to super, ali bih ja ovu najradije porušio ili detaljno rekonstruisao...

Novogradnja je već i ovde stigla :eek:hno:

Uf...počinje da mi bude muka od ovih boja

Ne znam koja je ovo zgrada, ali mi se jako sviđa...

Ulaz u Dunavsku

Dunavski park

I onda jedna sasvim nelogična scena, u samom centru, ispred Varadinskog mosta, tabla za ulaz/izlaz iz grada...

A evo i mosta, naravno idemo preko...

I sad meni najbolji deo Novog Sada - Dunav i Petrovaradinska tvrđava :banana::banana::banana:

I evo nas u Petrovaradinu...Čim uđete u naselje, ona tabla počinje da dobija smisao jer se zaista radi o naselju koje kao da nema ama baš nikakve veze sa NS-om...

Tek sam sad na slici skontao prepolovljenog poliku :lol::lol::lol:, no, to nije poenta...meni su ove ulice prelepe...šteta što se malo ne uloži koja para ovde...imate osećaj kao da 50 god. nije ništa taknuto...čak su i svetiljke neke praistorijske, što je naravno super, ali treba obnoviti (naravno sve u originalnoj varijanti)

Nažalost, ograde još uvek nema :eek:hno:, ali mi se sviđa popločanje crvenim klinkerom

Pogled na grad, šteta što se naoblačilo pa baš nisu neke slike :(

Inače gore je bilo dosta stranih turista, to me je baš oduševilo...:)

Idemo nazad u grad......Opet Bulevar Mihajla Pupina...

Dunavska banovina, odnosno zgrada skupštine AP Vojvodine....meni lično jedna od najlepših modernističkih građevina za koje znam...

Nova zgrada Metals banke...video sam je samo na slikama na forumu, odmah mi se svidela pa sam je morao i uživo videti, međutim, ništa posebno...inače pored se malo vidi skelet zgrade radničkog koja je izgorela pre nekoliko godina...

Idemo polako prema ul. Jovana Subotića....

Usko saobraćajno grlo...tu se sliva saobraćaj iz pravca Subotice (Sent Andrejski put), sa autoputa (petlje Zrenjanin i buduće petlje Temerin) itd. Nešto poput Zagrebačke u SU, a čak je i u gorem stanju jer nema drvoreda da barem malo štiti fasade :eek:hno:

U toku su radovi...kako sam čitao ovde na forumu, širiće kolovoz na tri trake, što je, kako ja vidim, fizički neizvodljivo...ili će se samo na nekim mestima proširiti, što će samo zbunjivati vozače i praviti probleme :bash:

Ova raskrsnica me baš nervira (pogotovo kada prolazim ovde kolima u špicu), ovde bi jako dobro došao kružni tok...

Dve kuće, jedna kapija :nuts:

Kao što svi već znamo, u NS-u je stanogradnja u punom jeku...bukvalno se na svakih 30 m gradi neka četvorospratnica....E sad, ne znam koliko se to da videti na sledećoj slici, ali eto dobrog primera meni potpuno nejasnog urbanog rešenja...znači nove zgrade u dosta slučajeva ne prate putni pravac, već su iskošene pod nekim uglom....

Pogled na Bulevar Oslobođenja sa železničke stanice....

Tu se moja šetnja završava...

:cheers:

·
Следить
543 Posts
Ivice ,super slike :eek:kay:. Nekako mi NS na ovim fotkama izgleda haoticno , a sa druge strane vidi se da grad ima dosta potencijala narocito Petrovaradin, stvarno je steta i sramota da su fasade i krovovi toliko propali .Kada bi se to sredilo izgledalo bi kao neki fini stari gradic u Austriji , a u ostalom puno turista dolazi bas tamo za vreme EXIT-a pa bi bilo lepo da ne nose kuci tuznu sliku Petrovaradina i NS-a.

·
קוסובו ה
1,409 Posts
Znaci centar sredjen i umiven, a cim zadjes u sporedni sokak jeza i strah. Bar sam takvu sliku stekao iz tvojih fotografija. Stvarno steta sto i u Novom Sadu toliki broj fasada ceka na restauraciju. Vidim i pitanje saobracaja (parking) nije rjeseno. Taj plato ispred katedrale nije poplocen, samo asfaltirano?

·
Banned
20,777 Posts
Super reportaza Ivice! Hvala ti:eek:kay:

NS sam prvi put posetio 2005-e i iako je tada cak i losije izgleda nego na ovim tvojim slikama, grad me je jednostavno odusevio. Ima neverovatno puno potencijalo i sa samo malo para, truda i ljubavi, sve se to moze dovesti u takav red da bi gradovi poput Krakova i Praga mogli da pozavide:yes:

·
Registered
1,337 Posts
i meni nesto ofucano NS djeluje na ovim fotkama (koje su odlicno odradjene btw).

u mnogo mi je ljepsem sjecanju vizuelno ostao (zadnji put bio pred novu godinu 2007., a i par mjeseci prije toga na exitu 2006.).

·
Следить
543 Posts
^^ Zanimljivo i meni je ostao u secanju onako picnut i uredjen grad sa puno zelenila i lepih devojaka , a na oronule fasade valjda nisam obracao paznju .U NS sam sluzio vojsku od marta 2002. i to u sada vec bivsoj kasarni 512. nastavnog centra Dr. Arcibald Rajs . Secam se kako sam se radovao izlasku u obliznji kafe Fox Trot , bas me interesuje da li je jos uvek tamo.

·
Registered
926 Posts
i meni nesto ofucano NS djeluje na ovim fotkama (koje su odlicno odradjene btw).

u mnogo mi je ljepsem sjecanju vizuelno ostao (zadnji put bio pred novu godinu 2007., a i par mjeseci prije toga na exitu 2006.).
Ja sam tek zadnji put kad sam bio, pre nekoliko nedelja, "otkrio" ove ofucane oronule sokake po centru (ne idem u NS cesto, ipak). Valjda lako mozes da ih zaobidjes. A centar je bio fantastican, i to bas fantastican. Bilo je jedno milijardu ljudi i svuda je svirala muzika(neka predizborna propaganda). Ubedljivo najgori utiak na mene je ostavila ona pijaca u bulevaru, na nekom uglu, sa sva carape-na-stol prodavnicama ispred :eek:hno: Ovi oronuli sokaci bar izgledaju zanimljivo na neki nacin. A Banovina me je odusevila. I pogled na Petrovaradin

·
Registered
4,066 Posts
^^lepa reportaza hvala ti!
da moj novi sad je ko omatorela zapustena dama....

sa malo para i puno dobre volje sve bi to moglo lako da se dovede u red ali to nikako da se desi...

petrovaradinski majur nije renoviran sigurno 20 ili vise godina i ne cudi u kom se stanju nalazi navodno je pod zastitom!!:bash:

ali to skrabanje po fasadama, kilometri kablova i odvratne jeftine reklamne table i moleraj su stvarno nesto najskrnavije! izgleda ko neka latinoamericka ili arapska kasaba na pojedinim mestima!! tuzno...:eek:hno:
o novokomponovanoj arhitekturi mnogih samozvanih arhitekata radije ne bih ovom prilikom...slike govore bolje za sebe mada one najmracnije primere hvala bogu nisi fotografisao!

·
Registered
3,810 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Prvo, hvala svima na komentarima :)

Nekako mi NS na ovim fotkama izgleda haoticno , a sa druge strane vidi se da grad ima dosta potencijala narocito Petrovaradin, stvarno je steta i sramota da su fasade i krovovi toliko propali .Kada bi se to sredilo izgledalo bi kao neki fini stari gradic u Austriji , a u ostalom puno turista dolazi bas tamo za vreme EXIT-a pa bi bilo lepo da ne nose kuci tuznu sliku Petrovaradina i NS-a.
Petrovaradin ima stvarno ogroman potencijal, kompletno je sačuvan u izvornom obliku što se danas retko gde može videti...meni se i ovako oronuo i zapušten jaaaako sviđa :master: Prosto ne mogu da zamislim kako bi izgledao kada bi sve lepo sredili...pa to bi bila najveća turistička atrakcija u Srbiji....

NS sam prvi put posetio 2005-e i iako je tada cak i losije izgleda nego na ovim tvojim slikama, grad me je jednostavno odusevio.
Isto važi i kod mene...meni su npr. oni sokaci u centru jako simpatični....:eek:kay: Ja tamo ništa ne bih menjao, samo bih malo doveo fasade u red i poskidao sve reklame...

Ima neverovatno puno potencijalo i sa samo malo para, truda i ljubavi, sve se to moze dovesti u takav red da bi gradovi poput Krakova i Praga mogli da pozavide:yes:
Naravno, samo su neki delovi već uništeni novogradnjom, kao što sam rekao, zgrade uopšte ne prate ni putni pravac ni ništa, kao da si ih onako pobacao pa gde padnu, padnu...:eek:hno: Naravno ima tu još mesta i mislim da je sad pravo vreme da se u buduće više pažnje posvećuje tom pitanju...

Znaci centar sredjen i umiven, a cim zadjes u sporedni sokak jeza i strah. Bar sam takvu sliku stekao iz tvojih fotografija. Stvarno steta sto i u Novom Sadu toliki broj fasada ceka na restauraciju. Vidim i pitanje saobracaja (parking) nije rjeseno. Taj plato ispred katedrale nije poplocen, samo asfaltirano?
Da trg ispred katedrale je samo asfaltiran, ali su sve okolne ulice i sokaci popločani....A što se tiče sporednih ulica na slikama, sem 3-4 uličice, sve ostalo su glavne, odnosno magistralni putni pravci...

Ja sam tek zadnji put kad sam bio, pre nekoliko nedelja, "otkrio" ove ofucane oronule sokake po centru (ne idem u NS cesto, ipak). Valjda lako mozes da ih zaobidjes. A centar je bio fantastican, i to bas fantastican. Bilo je jedno milijardu ljudi i svuda je svirala muzika(neka predizborna propaganda).
To je u stvari i najbolji deo...mnogo ljudi, ponekad se mogu videti i ulični svirači, prelepe devojke...jednostavno nemaš razloga da gledaš zgrade pored svega toga....Ja sam godinama unazad išao u NS jedino subotom uveče u provod i prosto se zaljubio u grad...Tek sam možda pre koju godinu počeo da obraćam pažnju na sam kvalitet života, arhitekturu, urbanizam, infrastrukturu....Tek preko dana možeš videti pravo lice kad uletiš u saobraćajne gužve, kad vidiš kako su raskrsnice loše regulisane, biciklističkih staza kao da i nema jer i to malo što ima nije uopšte povezano...

Odmah da se ogradim, prikazao sam grad takav kakav jeste!!! Znači nisam se uopšte zavlačio po nekim zabitima...Najružniji deo uopšte nisam slikao, to mi ni nije cilj...(npr. putni pravci iz Subotice i Temerina kroz Klisu i Salajku :puke:)

Da dodam još koju...Grad je u suštini prelep, ima mnogo toga da se vidi....ali Bože moj, ovo je Srbija i normalno je da svaki grad ima svoju mračnu stranu...Ima mnogo potencijala, vidi se da ekonomija grada cveta, mnogo se gradi, dobar je vozni park građana, u GSP-u gotovo sve novi autobusi, tu je centar jednog od najjačih univerziteta u Srbiji...e sad, mislim da je više ovde problem bahatog gradskog rukovodstva...Ne mogu da verujem da se jedan grad sve više uništava kako se više gradi...e to vam je slučaj sa NS-om...Takođe je jako centralizovan...imate par glavnih ulica gde je sve po PS-u, a već par metara dalje svetiljke i bandere stare možda i po 40 godina, oronule fasade... Asfalt je generalno u očajnom stanju na svim saobraćajnicama, a s druge strane se rasipaju pare na dekorativnu rasvetu i nepotrebne gluposti, takođe deluje kao da nije u potpunosti urbanizovan jer s jedne strane imate široke bulevare, a s druge uska saobraćajna grla i tesne i neasfaltirane uličice gde nema mesta ni za trotoar, ta raznolikost i kontrasti u isto vreme mogu da budu i mana i vrlina ovog grada, to je već više stvar ukusa....Eto ukratko, to je moje viđenje...

·
Registered
1,527 Posts
Ivice, odlična reportaža.
Interesuje me zašto si baš tuda prolazio, ili si samo tako svuda londrao?

·
Registered
3,810 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^ Pa iskreno da ti kažem, jurio sam profesora za potpis iz jednog predmeta pa sam se zato našao tamo kod brodogradilišta :D....Ovo ostalo, pa vidiš i sam, uglavnom sam se već nekom standardnom rutom šetao kako bih obišao sve (meni) interesantne stvari....

·
Registered
2,809 Posts
Najzanimljive jesu ove moderne zgrade i naravno Petrovaradin,samo fasade bi mogli da dobiju novi make-up :D
Ali izgleda simpaticno..i koliko je stara ova crkva u centru NS jeli zna neko?

·
Registered
1,763 Posts
^^ Ferenc, dobro si primetio. Nije u pitanju katedrala (iako je mi tako zovemo) vec Crkva imena Marijinog.
Podignuta je 1894. godine u neogotskom stilu. Arhitekta je bio Georg Molnar (koji je projektovao i gradsku kucu u stilu neorenesanse)

·
Registered
7,716 Posts
Odlicne slike i reportaza Ivice :master: :eek:kay:
Ocekivao sam malo vise od NS-a ...na nekim dijelovima mi izgleda dosta zapusteno!
Petrovaradin je :master:

·
Registered
1,763 Posts
Kako nije katedrala? Koja je katedrala ako nije tA?
jednostavno, u novom sadu ne postoji katedrala jer NS nije sediste katolicke biskupije (niti je ikad bio) jer je u njemu tokom cele njegove istorije ziveo mali broj katolika.

novi sad (backa strana) pripada subotickoj biskupiji, a petrovaradin (i cela sremska strana grada) pripadaju djakovacko-srijemskoj biskupiji cije je sediste u djakovu.

interesantno je da ceo srem, ukljucujuci i zemun i NBG pripadaju djakovackoj biskupiji (koja je u sklopu zagrebacke nadbiskupije), iako postoji i beogradska nadbiskupija (kojoj recimo pripada suboticka biskupija)

crkva imena marijinog je obicna zupna crkva, samo sto je reprezentativno gradjena i po svojim dimenzijama moze da parira katedralama, ali katedrala je zapravo centralna crkva u sedistu biskupije, a novi sad to nije.

·
Registered
142 Posts
NS divan kao i uvek... mada su i njega uspeli da zeznu komunisti, pa NATO pakt, a chini mi se da ga je Sloba bash unakazio onim uzasnim mostovima... bzvz. Takodje i NISovom upravnom zgrada - uzasna je. Podseca na neshto shto je izniklo iz projekta ZS Vukov spomenik, najgora arhitektura devedesetih...

1 - 20 of 41 Posts