SkyscraperCity banner

Proszę o głosowanie .

  • Boeing B787 Dremdealer ewent. dost. 2008 ?

    Votes: 84 70.6%
  • Airbus A350 ewent. dost. 2010 ?

    Votes: 35 29.4%

  • Total voters
    119
1 - 20 of 119 Posts

·
Inwestor
Joined
·
2,610 Posts
Discussion Starter #1
Za GW - dział gospodarka - 06-06-2005 , ostatnia aktualizacja 05-06-2005 23:32


LOT chce kupić samoloty o wartości 1,7 mld dol.

autor - Maciej Kuźmicz,


Oprócz maszyn długodystansowych LOT zamierza wymienić boeingi B737, których ma aż 13.

LOT wymienia praktycznie wszystkie swoje samoloty. Do końca czerwca linia zdecyduje o wyborze nowego samolotu długodystansowego. Będzie to najnowszy model Airbusa A350 albo supernowoczesna maszyna Boeinga B787 Dreamliner. W sumie LOT jest zainteresowany sześcioma nowymi maszynami tego typu i opcjami na pozyskanie kolejnych czterech-sześciu samolotów. Rynkowa wartość maszyn w kontrakcie waha się od 500 mln do miliarda dolarów. Możliwe, że LOT nie kupi samolotów, ale pozyska je w drodze leasingu finansowego. Wtedy nowe maszyny byłyby finansowane z bieżących wpływów spółki.

Ale na nowym samolocie długodystansowym program renowacji floty LOT się nie kończy. Linia planuje większe zmiany, bo w 2007 r. kończą się umowy leasingowe na używane przez nią samoloty średniego zasięgu - boeingi B737.

- Będziemy chcieli wymienić te samoloty. Tu jako zamienniki w grę wchodziłyby albo airbusy z rodziny A320, albo nowe boeingi z rodziny B737 Next Generation - powiedział "Gazecie" prezes LOT Marek Grabarek. Obie maszyny mają porównywalne parametry.

- Nad wymianą zastanawiamy się już dziś. Na wybór producenta jest jeszcze za wcześnie, będziemy o tym myśleć prawdopodobnie w przyszłym roku. Poza tym samoloty średniego zasięgu są dziś łatwo dostępne na rynku i negocjacje dotyczące ich pozyskania na pewno nie będą tak skomplikowane jak te w sprawie maszyn dalekiego zasięgu - sprecyzował prezes LOT.

Dziś LOT ma trzynaście boeingów B737: sześć w wersji 737-400 (zabierają na pokład 147 osób) i siedem w wersji 737-500 (zabierają 108 osób). Obsługują trasy europejskie, część z nich lata w barwach Centralwings, czyli taniej linii lotniczej należącej w całości do LOT.

Jeżeli LOT chciałby kupić zupełnie nowe maszyny klasy 737, to ich cena katalogowa waha się od 50 do 60 mln dol. Wymiana wszystkich boeingów 737 to zatem według cen katalogowych wydatek ok. 700 mln dol., czyli ponad 2,1 mld zł. Ale zakup maszyn jest mało prawdopodobny: polska linia zdecyduje się raczej na ich leasing.

Jest jeszcze jedna możliwość: LOT może najpierw kupić samoloty, a później sprzedać je firmie leasingowej i wziąć w leasing zwrotny. Tak zrobił ze swoimi boeingami B767, by wyjść z tarapatów finansowych.

Decydują się powoli

Decyzję o wyborze samolotu długodystansowego musi zaakceptować rada nadzorcza spółki. Są bardzo małe szanse na to, że zostanie ona ogłoszona podczas salonu lotniczego w Le Bourget, gdzie producenci samolotów tradycyjnie chwalą się nowymi zamówieniami. Salon rusza za tydzień.

- Nie musimy się spieszyć. Nasza decyzja jest zobowiązaniem na lata, potrzebujemy rozwagi, a nie rozgłosu. To, że o nasze względy konkurują dwaj najwięksi producenci na świecie, jest dla nas bardzo korzystne - mówi Grabarek. Boeingi LOT dostałby w 2008 r., airbusy - w 2010 r. Do tego czasu polska linia korzystałaby z maszyn pomostowych (B767 albo A330).

Na razie żadna linia na świecie nie zamówiła A350 - to dopiero koncepcja samolotu. Spekulowano, że znaczną partię maszyn tego typu chce kupić Lufthansa i swą decyzję w tej sprawie ogłosi w Le Bourget. Ale plotki zdementował prezes linii. - Na razie za wcześnie na taką decyzję, nie musimy kupować samolotów już dziś - stwierdził Wolfgang Mayrhuber na spotkaniu z dziennikarzami w Nagoyi.

Airbusowi, który na rozwój swego modelu A350 chce pozyskać ponad miliard euro od europejskich rządów, coraz bardziej zależy na ogłoszeniu przynajmniej jednego zamówienia. Zapowiada, że na targach w Le Bourget pochwali się "trzycyfrowym" portfelem zamówień na A350. Ale konkurent, Boeing, ogłasza kolejne zamówienia na B787 praktycznie co miesiąc.

- Wybraliśmy 787, będziemy chcieli zastąpić nimi nasze B767. Mamy ich kilkadziesiąt, więc to będzie spore zamówienie. Zastanawialiśmy się też bardzo mocno nad konkurencyjnym projektem Airbusa, ale nie zdecydowaliśmy się wejść w ten program - powiedział "Gazecie" prezes Air Canada Robert Milton.

Air Canada jest jedną z linii Star Alliance. Oprócz niej aż 50 maszyn typu 787 zamówiły japońskie linie ANA, a kolejne 20 sztuk - ich konkurent JAL.

Co wybrać, czym latać?

Od tego, jakiego producenta wybrałby LOT dla swoich maszyn dalekiego zasięgu, może zależeć, jakie samoloty będzie chciał pozyskać do obsługi krótszych dystansów. Jeżeli wybierze Boeinga 787 Dreamliner, mechanicy i piloci będą oczywiście musieli przejść szkolenia na nowym samolocie, ale nie będą musieli od początku uczyć się zupełnie nowej konstrukcji maszyny - bo już obsługują inne boeingi. Gdyby LOT kupił A350, i tak będzie musiał przeszkolić mechaników i załogi do obsługi tego samolotu - więc wybór maszyn z rodziny A320 byłby wtedy bardziej prawdopodobny (nastąpi wcześniej niż dostarczenie A350).

Już w tej chwili LOT intensywnie powiększa swoją flotę - w maju polska linia podpisała umowę na dostawę kolejnych brazylijskich embraerów. Do końca roku będzie miała dziesięć maszyn EMB 170 (zabiera 70 osób), dostanie też cztery EMB 175 (84 pasażerów) i sześć EMB 195 (112 podróżnych). Ma oprócz tego czternaście embraerów ERJ 145, które zabierają na pokład 48 osób.

Nowe samoloty i deklaracja rozpoczęcia obsługi nowych kierunków (Indie, Tajlandia, Chiny, Japonia) mogą być początkiem strategicznego odrodzenia polskiej linii, która przechodzi restrukturyzację i zainwestowała w tanie przewozy (uruchomiła tanią linię Centralwings). To dobry moment. Polski rynek przewozów pasażerskich wrósł w zeszłym roku o jedną trzecią. LOT przewiózł w tym czasie ponad 4 mln osób (wzrost o 7 proc.). Sukces firmy zależy jednak także od rozwoju portu lotniczego w Warszawie. Okęcie się rozbudowuje, ale jeżeli nie będzie spełniało standardów przewoźników międzynarodowych, potęgami w regionie zostaną Praga lub Budapeszt, a nie stolica Polski.

Prognozy popytu na samoloty cywilne w latach 2004-23

Producenci samolotów cywilnych dostarczą w tym czasie ponad 16 tys. maszyn. Jakie samoloty kupią linie lotnicze?

Samoloty z dwoma przejściami, np. A330, B787: - 40 proc.

Samoloty z jednym przejściem: A320, B737: - 35 proc.

Samoloty duże, np. A380, B747: - 10 proc.

Odrzutowce prywatne: - 10 proc.

Samoloty regionalne: - 5 proc.

Źródło: Airbus, Boeing
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,496 Posts
Sporo bledow merytorycznych w tym artykule - jak zwykle zreszta czyni GW, piszac o branzy lotniczej. Tym niemniej nalezy postawic na rozwoj, gdyz jezeli wzrost przewozow w Polsce jest naprawde dynamiczny, to po wynikach LOT-u nie widac juz tego tak bardzo. Podstawowym czynnikiem ekspansji musi byc porzadne lotnisko, nastepnie wieksza ilosc samolotow long-haul, aktualne kabiny pasazerskie w 767 powinny byc odnowione przynajmniej w biznes klasie. No i last, but not least - ekspansja do Azji. Podejrzewam, ze za 4-5 lat bedzie kilka nowych kierunkow. Delhi, Bangkok, Pekin, byc moze Tokio, Szanghaj lub np. nieco niszowe (ale perspektywiczne) rozwiazanie, typu Sajgon, Ho Chi Minh City lub jakas spora chinska prowincja. Docelowo, przydaloby sie jeszcze nastepna destynacja w Indiach (Bombaj, Madras), Hong Kong, Singapur, Seoul, Dubaj, no i w koncu Australia. Uhhhh, ostro sie zagalopowalem :)
 

·
Inwestor
Joined
·
2,610 Posts
Discussion Starter #4
Dodałem do wątku poll . Prosze głosujmy ? Co wolimy ? Wpływ na wybór może być jakikolwiek - podoba mi się , lepsze dane techniczne/osiągi , wybór polityczny ? Inny ?

B787 - zdjecia z różnych stronDane techniczne B787

B350 - zdjęcia z różnych stron

Dane tehncizne A350

Porównanie obydwu sylwetek :)
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,496 Posts
@Cudak
Te wizualizacje 787 sa juz nieco nieaktualne. Boeing zmienil zarowno wyglada noska samolotu, jak i statecznika pionowego. Niestety, po tych "retuszach" samolot wydaje sie mniej atrakcyjny. Co do A350 - tu nie powinno sie wiele zmienic, gdyz bedzie prawdopodobnie ciezko odroznic go od A330.
 

·
and we flew away
Joined
·
9,484 Posts
Tylko Boeing :)... powód? Boeingi już mamy, Airbus jest niesprawdzony, szału dostaję, jak myślę o dopłatach z UE do Airbusa, Boeing jest ładniejszy ;)... no i polityka :p
 

·
Registered
Joined
·
649 Posts
Boeing - chociażby dlatego, żeby utrzeć nosa nadętym Francuzom :D (poza tym wiadomo, że ten samolot na pewno powstanie, w przeciwieństwie do Arbuza).
 

·
Registered
Joined
·
4,301 Posts
desmo21 said:
Boeing - chociażby dlatego, żeby utrzeć nosa nadętym Francuzom :D (poza tym wiadomo, że ten samolot na pewno powstanie, w przeciwieństwie do Arbuza).

No własnie ja bym wolal utrzec nosa amerykancom, od ktorych niczego nigdy sie nie doczekamy, a od francuzów w duzej czesci zalezy budżet unijny. Powinnismy tym Amerykanców troszke obudzić ... i pokazac, że Polska nei zawsze bedzie z nimi.
 

·
Moderator
Joined
·
4,037 Posts
Nie znam się na samolotach , ale wizualnie o wiele bardzie podoba mi się produkt amerykański , czyli Boeing . Jeśli chodzi o względy polityczne , to zastanawiam się , czy jak się tak trzymamy tych Stanów Zjednoczonych , to czy nie korzystniej byłoby się trzymać ich już do końca - jak się jest ciągniętym przez dwie siły , lecz o podobnej mocy , to tak naprawde stoi się w miejscu .
 

·
Twoj Przyszly Pracodawca
Joined
·
337 Posts
Ja zaglosowalem na Boeinga, wydaje sie ladniejszy, pozatym nasi mechanicy sa juz za pan brat z samolotami Boeinga. Tez wazne wydaje mi sie spalanie paliwa, ktore ma byc zancznie nizsze niz u konkurencji. Na koniec pozostaje kwestia halasu, podobno nowy produkt Boeinga ma byc wyjatkowo cichy a poniewaz nie zanosi sie zeby predko powstalo drugie lotnisko poza Warszawa, potrzebujemy mozliwie duzo jak najmniej uciazliwych samolotow :)
 

·
Registered
Joined
·
38 Posts
Czy na tym forum nie ma nikogo, kto sie naprawde zna na samolotach? Wszystkie dotychczasowe wypowiedzi opieraja nie na malo kompetentnych powodach (polityczne, wlasne widzimisie, wyglad samolotu....) Nie twierdze, ze nie ma to znaczenia, lecz uwazam, ze wzniejsze sa kwestie techniczne.

Tutaj (po przeanalizowaniu obu propozycji) wygrywa boeing. Ma on mniejsze spalanie, przynajmniej deklarowane, bo jak to bedzie w rzeczywistosci moze byc inaczej. Jednak dotychczas prognozy zuzyci paliwa sie sprawdzaly w przypadku innych modeli.
Poza tym, boeing jest mniejszy, co wbrew pozorom jest wazne, bo latwiej go zapelnic pasazerami. Nie ma sensu kupowac duzego samolotu, liczac na to, ze W-wa bedzie jakims super wielkim hub'em, bo to nierealne. Hub'em bedzie, ale na pewno nie ogromnym. A roznica w pojemnosci wynosi nawet (w zaleznosci od wersji) nawet kilkadziesiat pasazerow. LOT musi postepowac ostroznie, wydaje mi sie, ze beda woleli kupic mniejsza maszyne, ale to tylko moje przemyslenia, zawsze moge sie mylic.

A jesli chodzi o terminy dostarczenia samolotow, to tutaj tez wygrywa boeing. Nowe samoloty sa potrzebne, zeby otworzyc nowe kierunki do Azji (tutaj sugeruje sie soba - loty do Japonii bardzo by mi ulatwily zycie, choc rzadko latam)

Tak wiec summa summarum WYDAJE mi sie, ze lepsza oferte ma boeing. Jaki bedzie wybor, czas pokaze. Mam tylko nadzieje, ze jakikolwiek by on nie byl, LOT, a chyba raczej jego pasazerowie bede zadowoleni, bo o to tutaj chyba powinno chodzic.
 
1 - 20 of 119 Posts
Top