SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 31 Posts

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam wszytskich forumowiczów.

Od długiego czasu czytam wpisy na tym forum, ale dopiero teraz zdecydowałem się zarejestrować.

Niestety mój kierunek wiedzy i wykształcenia nie pozwala mi na uczestniczenie w sensownej dyskusji, ale leży mi na sercu ( podobnie jak i Wam ) dobre i bezpieczne drogi w Polasce.

Jako że byłem kilka miesięcy w Nowej Zelandii, wklejam kilka fotek które moga zobrazować jak tam wygląda z drogami.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/65123955cdbf9319.html

W drodze do Whangarei ( ok 180 km na północ od Auckland )
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7becb75e1b89055a.html

W miarę jak nauczę się lepiej obsługiawć to forum i fotosik zamieszcę więcej fotek

·
Moderator
21,218 Posts
Witamy.
Posłałem Ci instrukcję jak wklejać fotki.
Jeśli robisz z tylnego siedzenia, to używaj zoomu, żeby nie było widać kierownicy, lusterka i podszybia.

Co do samych zdjęć: ładny krajobraz, napisz coś więcej co to za droga, gdzie sie znajduje, jaki tam panuje ruch.
A teraz czekamy na więcej.

·
Precz z komuną!
3,769 Posts
No tak, niby droga wąska, ale ma narysowane pasy krawędziowe oraz słupki prowadzące, czyli lepiej niż u nas. Ruchu jakiegoś dużego też niema, nie wiemy tylko co to za droga (krajówka?) i o której było robione zdjęcie.

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Numer tej drogi to : 1 i podobnie jak w Polsce prowadzi z północy na południe.

Jest to główna droga spinająca całą Nową Zelandię ( przypomnę iż NZ leży na dwóch wyspach- Północna i Południowa ).

ruch jak na ten kraj jest spory ;) Zbaczajac z głownej drogi można jechać drogą o podobnej klasie przez 20 - 30 min i nie widząc żadnego samochodu.

Dzięki za poradnik. Jak dojdę do wprawy zamieszczę więcej zdjęć.

A póki co to się pytajcie postaram się odpowiedzieć.

Pzdr.

·
Mister fotograf
242 Posts
^^ To w NZ nie ma ani jednej autostrady albo drogi dwupasmowej.?

·
Registered
10 Posts
Discussion Starter · #10 ·
No długo kombinowałem jak z tymi zdjeciami dojść do ładu, ale myslę że chyba sie udało :)

No więc startujemy z Auckland:

Przecinamy jakąś małą mieścinę :

Gdzieś na trasie :

Prędkość dopuszczalna poza terenem zab. 100 km/h

Przed Whangarei zatrzymałem się przy punkcie widokowym

A teraz postaram się odpowiedzieć na ostanie pytania.

W NZ praktycznie nie ma autostrad. Jest mały fragment w okolicach Auckland ( 30 km na północ i 60 może 70 km na południe od miasta ).

Wszystkie drogi mają bardzo dobrą nawieszchnie i są doskonale oznakowane. Jako że NZ jest krajem raczej górzystym to bardzo często na drogach są co jakis czas dwa pasy do wyprzedzania ciężarówek ( chyba 3x1 przekrój ).

Prędkości dopuszczalne to 100 km/h między miastami ( tolerowana przez Policję 110-115 ) i 50 w mieście ( nie tolerują innych wartości :) )

Ruch jest bardzo mały, jedyne zagęszczenie samochodów robi się w Auckland.
Ogólnie lepiej mi się jeździło po NZ niż w PL.
Ceny benzyny to ok 2 $ NZ czyli nasze 3 PLN.
Wynajem samochodu jest śmiesznie tani, płaciłem przecietnie 20 $ NZ ( 36 PLN ) za dobę.
No to chyba na razie wszystko. Jak będę miał więcej czasu to wkleję więcej fotek.
Pzdr.

·
Moderator
21,218 Posts
Fajne.

Sama droga kojarzy mi się ze słoweńskimi czy chorwackimi. Krajobrazy z niczym mi się nie kojarzą, ale za to bardzo podobają.

Nawierzchnia sprawia wrażenie pofalowanej, ale jeśli mówisz, że jest dobra, to nie mam powodu nie wierzyć.

·
Moderator
44,278 Posts
Wynajem samochodu jest śmiesznie tani, płaciłem przecietnie 20 $ NZ ( 36 PLN ) za dobę.
No faktycznie tanio.
A w Polsce ceny wynajmu samochodu takie idotycznie wysokie. Za samochod na 4 dni z Pyrzowic zaplacilem prawie tyle co za 10 dni w Bostonie.
No ale to pewnie dlatego ze w Polsce wypozyczalnie sa nastawione glownie na ruch firmowy a nie na turystow.

·
Registered
638 Posts
no to skoro pojawił sie taki wątek to dodam też kilka zdjęć z mojej kolekcji - wybrałem te na których widać drogi i piękne widoki.
aż przyjemnie sie jeździ w takim krajobrazie,
zapraszam:

drogi potrafią kilometrami być puste...

z takim widokiem przed maską to można jechać nawet i 1000km samemu
(autostrad tam nie potrzeba - nie ma ruchu)

ale i potrafią być tez piękne obiekty robiące jeszcze większe wrażenie niż sam krajobraz

tu ciekawostka - ograniczenie do 100km/h na takiej drodze - szok

zbliżenie

zupełnie wyludniona droga - atmosfera jak w jakimś horrorze

jak już kogos na drodze spotkamy to najprawdopodobniej owce:)

im dalej na poludnie tym wiecej śniegu

a tak wyglądają uliczki małego miasta Lyttelton koło Christchurch

mam nadzieje że sie podobało
pzdr:)

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,962 Posts
New Zealand cz. 1/5
Odświeżę trochę ten wątek z racji mojej podróży po Nowej Zelandii w 2011. W ciągu miesiąca pokonałem 6032km objeżdżając wzdłuż i wszerz Wyspę Północną i Południową. Jazda po drogach NZ to dzika rozkosz, pusto na drogach (poza Auckland gdzie bywają korki), żadnych zbędnych znaków drogowych i praktycznie brak reklam przy drogach, sporadyczne kontrole prędkości, niezwykła kultura na drodze i nieco pokręcone przepisy drogowe (ruch lewostronny z zasadą prawej ręki - najlepiej obrazuje to poniższy rysunek, na którym niebieski pojazd musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi czerwonemu: :nuts:)

Na początek zdjęcia z Auckland a konkretnie z 1Northern Motorway - Auckland Harbour Bridge - dł. 1020m, wys. 43m

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,962 Posts
New Zealand cz 2/5

Ostatni rzut oka na Auckland:

Jeśli chodzi o drogi w NZ to są one darmowe i bardzo dobrej jakości. Jedyna płatna autostrada znajduje się na północ od Auckland i jest bardzo wyraźnie oznaczona:

My tymczasem przenosimy się do stolicy - Wellington, zdjęcia z 623metrowego tunelu Mt Victoria

a z Wellington płyniemy na wyspę Południową promem

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,962 Posts
New Zealand cz. 3/5
Jesteśmy na Wyspie Południowej na niezwykle malowniczej drodze State Highway 73 łączącej wschodnie wybrzeże z zachodnim osiągając przełęcz Arthur Pass (740mnpm)

wiadukt Otira:

policyjny patrol w towarzystwie wścibskiej i niezwykle inteligentnej (zwróćcie uwagę na perfekcyjnie maskujące upierzenie - ptak jest na kogucie świetlnym przy antenie)...

papugi KEA, których stado potrafi ogołocić auto z wszystkich gumowych elementów...

typowe dla Wyspy Południowej One Lane Bridge:

cdn.

1 - 20 of 31 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.