SkyscraperCity banner

1 - 20 of 775 Posts

·
Registered
487 Posts
Discussion Starter #1
Aż dziw bierze, że do tej pory taki wątek jeszcze nie powstał, gdy przed nami największe finansowe "eldorado" w kolejowej historii Polski i prawdopodobnie ostatnie w tym stuleciu.:/ Na co mamy szansę, a co jest całkowitym totalnym s-f. Tutaj na szczęście nie musimy się ograniczać. Piszcie swoje propozycje na co można wydać 67mld złotych.:) Ja ze swojej strony wrzucę linka do artykułu gdzie moim skromnym zdaniem zostały spisane najważniejsze linie do budowy w Polsce -> http://www.rynekinfrastruktury.pl/mobile/w-polsce-potrzeba-830-km-nowych-linii-51145.html
Zapraszam do merytorycznej dyskusji i polemiki.:)
P.S. Fajnie by było stworzyć w oparciu o ten wątek jakąś koncepcyjną mapę, choć z drugiej strony już taka mapa powstała -> https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&przedzial=0&stan=proj i jeżeli ktoś ma ochotę może przesyłać swoje propozycje w postaci plików w formacie .gpx na mailowy adres -> marek [małpa] bazakolejowa [kropka] pl.

·
Libertarianin
2,085 Posts
Jeśli mam pisać merytorycznie to stawiałbym na modernizację linii już istniejących. Takie linie są najłatwiejsze do zrealizowania, co nie oznacza, że łatwe. Z nowych linii stawiam na Y w relacji Warszawa-Łódź-Wrocław/Poznań-Berlin oraz na Podłęże-Piekiełko. U nas tych nowych linii nie ma zbyt wiele więc każda nowa i tak byłaby sukcesem. A poza tym, z ekonomicznego punktu widzenia, widziałbym nowe linie jako linie dowozowe w aglomeracjach. Z drugiej jednak strony nie wiem czy nie powinny to być linie tramwajowe.

·
Registered
94 Posts
a mi sie marzy SKA w GOPie. rewitalizacja wszystkich lini kolejowych w aglomeracji slaskiej i na malych potokach motoraczki , ktore dowoza do glownych linii :)

·
Registered
658 Posts
Skoro wątek marzycielki to prosze:
chciałbym odbudowy linii kolejowej Bartoszyce - Lidzbark Warmiński oraz budowy linii kolejowej Lidzbark Warm- Dobre miasto. Wpisałyby się one w ciąg transportowy Bartoszyce-Olsztyn. Krótka trasa (ok 70 parę km) więc bilety stosunkowo niedrogie i konkurencyjny czas przejazdu szynobusa. Popyt gwarantowany. Teraz wszystko (towar i ludzie) jeździ krajówką 57.
Droga jest bardzo oblegana. Nie powiem, są przeprowadzane roboty nawierzchniowe, ale...
W okolicach 8 rano tyle ludzi jeździ do Olsztyna, że podstawiają dwa busy a ludzie jak bydło upchani. Podobnie jest w godzinach 15-17 z powrotem. Trzeba się wpychać do busa, że by się załapać. Na porządku dziennym jest, że trochę pasażerów zostaje i czeka na następne połączenie.

A schodząc na ziemię, bardzo chciałbym remontu linii kolejowej 38 na odcinku Korsze-Bartoszyce. Te 23 km torów można by zrobić nawet na staroużytecznych materiałach, byle wyciągnąć 100 km/h. No i puścić szynobusa Bartoszyce - Korsze -Olsztyn ze zmianą czoła w Korszach. Do tego oczywiście korzystna oferta biletowa i dobre godziny kursowania.

EDIT:
I oczywiście remont linii 35 Szczytno - Ostrołęka i regio przyspieszony Olsztyn-Ostrołęka (może nawet dalej).

• Like
Reactions: GPJanek

·
Registered
17,675 Posts
Z nowych linii w województwie łódzkim

KDP ygrek
- linia Łódź-Aleksandrów-Poddębice
- Łęczyca-Konin
nowa lina Łódź-Kutno
Nowa linia Łódź -Piotrków Trybunalski z rozwidleniem na Bełchatów
nowa łącznica z CMK (od rewitalizowanej i elektryfikowanej linii Tomaszów-Opoczno)
łącznice Łódź Stoki-Łódź Niciarniana oraz Łódź Niciarniana-Łódź Przybyszewskiego.
W przyszłości jesli lotnisko będzie generowało odpowiednie potoki - odgięcie linii LK 14 pod lotnisko.
Linia Wieruszów-Sieradz - dla pociągów IC/regio (kdp niech jedzie po swojemu).
Popracowanie nad bocznicą do elektrociepłownii jako linią na Janów (ewentualnie zrobić odnogę od linii z Koluszek) - linia miejska

Skoro mieliśmy puścić fantację to się nie krępowałem.

·
Registered
218 Posts
powstanie jak najszybciej KDP na odcinku Wawa Łódź oraz odcinków Sieradz Kępno i Łódź Konin wraz z budową nowego dworca Głównego pod KDP w Warszawie. Dalej przebódowa wszystkich głównych linii których nie zastąpi KDP do standardu 200(klasyka) 250(EZT) zwłaszcza ściana zachodnia Polski szczególnie Poznań Szczecin chodźby to wymagało budowy wielu odcinków nowym śladem. Stary ślad można by wtedy wykożystać do budowy nowej DK między tymi dwoma miastami (brakuje takiej bezpośredniej) reaktywacja wszystkich linii po niemieckich do ruchu lekkich szynobusów lokalnych. Dążenie do wprowadzenia większej skrajni wschodniej części Polski do standardu wschodnio europejskiego z ewentualną budową nowych torów 1520mm Brześć Warszawa Wschodnia by podróżni nie tracili czasu na granicy tylko ten czas spędzili w Warszawie ewentualnie przesiadali się do pociągu w kierunku zachodnim. No i pewnie wiele innych udogodnień jak np standard 160 na koleje aglomeracyjne.

·
Registered
2,270 Posts
  • linia Łódź-Aleksandrów-Poddębice-Łęczyca-Konin
  • nowa lina Łódź-Kutno
No niby jak szaleć to szaleć, ale tu wystarczyłaby jedna, a mianowicie

• Łódź-Aleksandrów-Dąbie n. Nerem (tam węzeł na Magistrali Węglowej) - Koło
Wtedy jednotorowa Łódź-Kutno wystarczyłaby do połączenia Łodzi, Zgierza, Kutna i dalej Torunia, pozostałe pociągi z Łodzi na północ jechałyby przez Aleksandrów - Dąbie - Inowrocław a na zachód od Dąbia przez Koło.

• Like
Reactions: kzabek

·
Registered
173 Posts
No niby jak szaleć to szaleć, ale tu wystarczyłaby jedna, a mianowicie

• Łódź-Aleksandrów-Dąbie n. Nerem (tam węzeł na Magistrali Węglowej) - Koło
Wtedy jednotorowa Łódź-Kutno wystarczyłaby do połączenia Łodzi, Zgierza, Kutna i dalej Torunia, pozostałe pociągi z Łodzi na północ jechałyby przez Aleksandrów - Dąbie - Inowrocław a na zachód od Dąbia przez Koło.
Rozwinąłbym pomysł linii kolejowej Konin - Łódź aby załatać przy okazji inną "dziurę kolejowa"
Prowadząc szlak Aleksandrów- Poddębice dalej Uniejów - Turek - Tuliszków - Konin. W miejscowości Tuliszków od zachodu zlokalizować węzeł od której prowadziłaby linia kolejowa Konin -Kalisz. Od Tuliszkowa biegłaby łukiem w stronę Rychwała dalej podobnie do obecnego przebiegu DK25 przez Stawiszyn do Kalisza.

Linia kolejowa mogłaby zostać przedłużona na północ do Konina do Inowrocławia.
Wykorzystując istniejąca linę kolejową do Kazimierza Biskupiego, nowy szlak przez Kleczew - Wilczyn - Strzelno po wschodniej stronie, następnie Kruszwica gdzie połączyła by się istniejącą linią koleją 231 do Inowrocławia:)

·
Registered
2,270 Posts
nowy szlak przez Kleczew - Wilczyn - Strzelno po wschodniej stronie, następnie Kruszwica gdzie połączyła by się istniejącą linią koleją 231 do Inowrocławia:)
Hmm, Strzelno i Kruszwica były kiedyś połączone bezpośrednią linią kolejową, tyle że nie w linii prostej, bowiem trasa szła na południe aż do okolic wsi Dobsko, była tam stacja kolejowa Gopło o ile pamiętam. Jeżeli byś chciał prowadzić szlak od Konina na północ, to pewnie powinien dochodzić do okolic dawnej stacji Gopło i rozdzielać się na Kruszwicę - Inowrocław oraz Strzelno - Mogilno. Był / jest tam też nigdy nie dokończony szlak z Mogilna do Orchowa, dalej miał iść bodaj do Słupcy.

A na poważnie. Te potencjalne trasy na zachód od jeziora Gopło raczej mają charakter marzycielski, nie sądzę aby miały szansę na realizację. Krótsze połączenie Łodzi z Poznaniem natomiast, może i przez Turek, to już projekt który pewnie mógłby znaleźć jakieś poparcie.

·
Registered
795 Posts
Witam,
wg mnie trzeba w końcu zlikwidować podziały porozbiorowe, lepiej skleić regiony, moje propozycje:
1. Kraków Nowa Huta - Proszowice - Wiślica - Busko-Zdrój - Tarnobrzeg - Kraśnik - Lublin,
2. Łódź - Końskie - Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów,
3. Busko-Zdrój - Staszów - Mielec - łącznik do linii 91 - Ropczyce - Rzeszów,
4. Olkusz - Jangrot - Skała - Kraków,
5. Słowacja - Nowy Targ - Piekiełko - Kraków
6. Kraków - Tymbark - Nowy Sącz - Muszyna
7. Rzeszów - Kolbuszowa - Tarnobrzeg - Lublin

całość jako CUP2 reaktywacja
Pzdr. Tomek

·
Registered
2,270 Posts
^^ Do gatunku "porozbiorowych" zaliczyłbym również planowany i nigdy niewybudowany odcinek Wieruszów - Sieradz. Też zaklasyfikowałbym do potrzebnych a nie tylko marzycielskich (Wrocław - Łódź - Warszawa).

·
Registered
81 Posts
Witam,
wg mnie trzeba w końcu zlikwidować podziały porozbiorowe, lepiej skleić regiony, moje propozycje:
1. Kraków Nowa Huta - Proszowice - Wiślica - Busko-Zdrój - Tarnobrzeg - Kraśnik - Lublin,
2. Łódź - Końskie - Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów,
3. Busko-Zdrój - Staszów - Mielec - łącznik do linii 91 - Ropczyce - Rzeszów,
5. Słowacja - Nowy Targ - Piekiełko - Kraków
6. Kraków - Tymbark - Nowy Sącz - Muszyna
7. Rzeszów - Kolbuszowa - Tarnobrzeg - Lublin

całość jako CUP2 reaktywacja
Pzdr. Tomek
Twoje propozycję są związane z moimi okolicami, więc się do nich odniosę:
1. Kraków Nowa Huta - Proszowice, Wiślica, Stopnica - Staszów
Wg mnie Busko-Zdrój jest trochę zbyt na północ (za duże, niepotrzebne wygięcie), by umieścić je na linii Kraków - Tarnobrzeg. Za to w Wiślicy umieściłbym węzeł z linią Busko-Zdrój - Wiślica, Nowy Korczyn - Żabno (połączenie Busko-Zdrój - Kraków przez Wiślicę zapewnione).
Części Tarnobrzeg - Kraśnik - Lublin nie do końca rozumiem, ponieważ już jest taka linia LK74 do Stalowej Woli Rozwadów + LK68 SWR - Lublin.
Co do linii 68 to wyprostowałbym dwa odcinki: wokół Zaklikowa (od wschodniej strony miasta) i w okolicach Kraśnika (bliżej miasta, od Rzeczycy przez Stróżę powrót w okolicy miejscowości Lasy + nowa stacja Kraśnik, można zostawić stary odcinek dla ruchu lokalnego (Szastarka)).
2. Końskie - Kielce jak najbardziej tak. Co do Busko-Zdrój - Tarnów już się wypowiedziałem.
3. Twoja propozycja jest trochę dziwna, bo najpierw odchodzić od Kraków - Tarnobrzeg na północ by przejść przez Staszów, a potem kierujesz ją na południe do Mielca. Wg mnie skierowanie Kraków - Staszów wystarczy. Co do Mielec - Busko rozważyłym linię przez Stopnicę, Pacanów. Łącznica Pustków - Ropczyce też się przyda.
4. Potrzebna na wczoraj.
5 i 6. Już są projekty, więc mam nadzieję, że szybko powstaną.
7. Tutaj kompletnie nie wiem, o co chodzi przecież ta trasa istnieje, i będzie elektryfikowana. Co do połączenia Rzeszowa z Lublinem przychylam się do propozycji linii Zaczernie - Jasionka Lotnisko - Sokołów Małopolski - Łętownia, która skraca trasę między tymi dwoma miastami i zapewnia obsługę Stalowej Woli "w cywilizowany sposób", tj. przejazd przez całe miasto i brak potrzeby zmiany kierunku jazdy.

Inne moje propozycje linii kolejowych w rejonie Rzeszowszczyzny i Ziemi Sandomierskiej:
1. Babica - Brzozów - Sanok
Skrócenie czasu przejazdu między Rzeszowem, a Sanokiem i Bieszczadami.
2. Wojaszówka - Krosno
Skrócenie przejazdu Rzeszów - Krosno.
3. Ożarów - Kunów
Skrócenie trasy Kielce - Lublin + połączenie z Lublinem całego Trójmiasta Staropolskiego.
4. Radom - Iłża - Kunów
Skrócenie połączenia Warszawy z całym województwem podkarpackim, a także z Ostrowcem Świętokrzyskim i Sandomierzem.
5. Sanok - Bircza - Przemyśl
Zdaję sobie sprawę, że warunki terenowe na tej trasie będą trudne, jednak jest to naturalne dokończenie linii transwersalnej omijające Ukrainę.

Niemniej w tym rejonie ważniejsze moim zdaniem jest utrzymanie połączeń, niż budowa nowych linii gdyż zarówno województwo podkarpackie, jak również świętokrzyskie zawiesiły połączenia na mniej uczęszczanych liniach, ewentualnie zostawiając jedynie śladową ofertę (z której często nie da się korzystać) poza liniami magistralnymi.

·
Registered
398 Posts
Na granicy Podlasia i Warmińsko-Mazurskiego proponuję połączyć Łomżę z Piszem, zaś przy samej granicy Polski z Białorusią, strategicznie połączył bym Zubki Białostockie z Cisówką :)

·
Registered
173 Posts
Hmm, Strzelno i Kruszwica były kiedyś połączone bezpośrednią linią kolejową, tyle że nie w linii prostej, bowiem trasa szła na południe aż do okolic wsi Dobsko, była tam stacja kolejowa Gopło o ile pamiętam. Jeżeli byś chciał prowadzić szlak od Konina na północ, to pewnie powinien dochodzić do okolic dawnej stacji Gopło i rozdzielać się na Kruszwicę - Inowrocław oraz Strzelno - Mogilno. Był / jest tam też nigdy nie dokończony szlak z Mogilna do Orchowa, dalej miał iść bodaj do Słupcy.

A na poważnie. Te potencjalne trasy na zachód od jeziora Gopło raczej mają charakter marzycielski, nie sądzę aby miały szansę na realizację. Krótsze połączenie Łodzi z Poznaniem natomiast, może i przez Turek, to już projekt który pewnie mógłby znaleźć jakieś poparcie.
Mistrza painta, nie bijcie:)

·
Banned
557 Posts
Najpierw niech zostanie ogarnięty temat szlaków istniejących a gdy po upływie dwóch trzech lat będzie widać wyraźny postęp to będzie można śmiało przystąpić do uzupełniania sieci kolejowej.

·
IT/Trainspotter
713 Posts
Marzycielsko - marzy mi się odbudowa połączenia do Jastrzębia-Zdroju, ale nawet jak odbudują, to nie wiem gdzie by można upchać stację, żeby generowała potoki... Stacje w SJZ miały tak tragiczne lokalizacje, że szok... A ile bym dał, żeby jeszcze raz się przejechać kiblem z SJZ, przez SZO do Katowic jak w latach 90.:uh: Chociaż przy obecnych relacjach, to może węzeł przesiadkowy w okolicach dworca Jastrzębie-Zdrój + odbudowa ogryzka do Wodzisławia. I niektóre pociągi SK - SWD mogłyby kończyć bieg w SJZ...

A z obecnych terenów zamieszkania - linia Bdg - Koronowo - Tuchola - Chojnice. Po co się telepać przez Wierzchucin?
Aha - no i zapomniałem o uwalonym połączeniu Wierzchucin - Laskowice. Kto to wymyślił, że żeby jechać np. Tuchola - Grudziądz trzeba się cofać do Bydgoszczy?

·
Registered
916 Posts
We wtorek w Instytucie Kolejnictwa była konferencja na temat potrzeby budowy nowych linii. Wkrótce do pobrania będą prezentacje.
W dużej mierze propozycje ZNPK pokrywają się z propozycjami występującymi w tym wątku.

• Like
Reactions: SebaD86

·
przestrzeń-ludzie-miasto
32,457 Posts
Witam,
Raczej linia dużych prędkości Kraków-Olkusz-Katowice, tzw. południowy "Y", połączenie do CMK.

·
Registered
487 Posts
Discussion Starter #19
We wtorek w Instytucie Kolejnictwa była konferencja na temat potrzeby budowy nowych linii. Wkrótce do pobrania będą prezentacje.
W dużej mierze propozycje ZNPK pokrywają się z propozycjami występującymi w tym wątku.
Jak tylko ktoś będzie miał linka to wrzucać Panowie!:)
Ja ze swojej strony po jakimś czasie w pierwszym poście postaram się uporządkować wszystkie propozycje i je spisać wraz z linkiem do mapa.bazakolejowa.pl o ile taki odcinek istnieje.
P.S. Ponawiam prośbę o stworzenie swoich propozycji w formacie .gpx i wysłane do admina w/w strony.
Z góry dzięki!:)

·
Registered
686 Posts
Jak wątek marzycielski to i ja coś dopiszę: budowa nowej linii Golczewo Gryfice + remont Wysoka Kamieńska - Golczewo.

1 - 20 of 775 Posts