SkyscraperCity banner

41 - 60 of 792 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
32,457 Posts
To się chyba tu nadaje:

Pociągiem z Krakowa do Myślenic?

piątek, 8 września 2017 r.
A A A
Myślenice to jedyne duże miasto w okolicach Krakowa bez dostępu do kolei. W przyszłości może się to zmienić. Wszystko dzięki podpisanemu dziś listowi intencyjnemu, w ramach którego województwo małopolskie oraz miasta i gminy: Kraków, Myślenice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Sułkowice zobowiązały się do współpracy, by w jak najkrótszym czasie wybudować nową linię kolejową z Krakowa do Myślenic. Kraków reprezentował prezydent Jacek Majchrowski.
(...)
Zakładana koncepcja ma przede wszystkim ustalić możliwości potencjalnego przebiegu linii kolejowej Kraków-Myślenice oraz włączenia jej w istniejący system Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zbadane zostaną zarówno możliwości techniczne inwestycji, jak i jej szacowane koszty. Nie lada wyzwaniem w wytyczeniu nowej linii kolejowej będzie dobre rozplanowanie poszczególnych przystanków i całej niezbędnej infrastruktury, np. dworców i parkingów.

Koncepcja ma być gotowa już w przyszłym roku. Samorządowcy liczą, że jej opracowanie wzmocni szanse na wpisanie projektu do planów inwestycyjnych PKP PLK SA.
http://krakow.pl/aktualnosci/213060,1912,komunikat,pociagiem_z_krakowa_do_myslenic__.html
 
  • Like
Reactions: sudione and Cezman

·
Registered
Joined
·
2,453 Posts
Legnica -Ścinawa -Rawicz, z wpięciem w Rawiczu w E-59 od południa, umożliwiajacym jazdę dalej w kierunku na Poznań
 

·
Banned
Joined
·
342 Posts
Jakby zbudowali linię Wieliczka-Dobczyce z odnogami do linii Chabówka-Nowy Sącz i do Myślenic/Sułkowic/Kalwarii to byłoby wspaniale.
 

·
Registered
Joined
·
27,415 Posts
Pytanie - dlaczego Płock akurat z Modlina (pomijając argument o możliwości sensownego podprowadzenia pociągu pod lotnisko)?

Krócej wydaje się być od Sochaczewa albo Płońska. Nawet jeśli chcieć zahaczyć o Wyszogród, to z Sochaczewa wydaje się być prawie o połowę bliżej.
 

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,237 Posts
Odcinek MPL Modlin-Płock to jest pomysł pod kątem potencjalnego przyszłego wydłużenia do Włocławka. Bardzo często pisze się o linii Modlin-Płock-Włocławek jako całości. W takim wariancie budowa przeprawy przez Wisłę jest teoretycznie niepotrzebna bo wystarczyłaby budowa linii od Radziwia do bocznicy kolejowej wychodzącej ze stacji Włocławek do MPEC. W praktyce jednak jest taki problem że te tereny to pustka osadnicza i gdyby coś tam jeździło to tylko pociągi dalekobieżne z zerowymi potencjalnymi potokami lokalnymi. Jest to zresztą obszar Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i to też jest problemem. Wariant wzdłuż prawego brzegu Wisły osobiście by mnie ucieszył ale bardzo problematyczne by było przekroczenie rzeki z uwagi na to że brzeg dobrzyński jest o wiele wyższy niż kujawski i poza budowa mostu potrzebne by było przeciągnięcie linii po sporym łuku.
 

·
Registered
Joined
·
27,415 Posts
Ale w Płocku jest już przeprawa. Jakie ma więc znaczenie, po której stronie Wisły znajdzie się linia łącząca to miasto z Warszawą?

A, już chyba widzę. Żeby Płock-Włocławek poprowadzić południowym brzegiem, a jednocześnie nie omijać centrum i głównego dworca Płocka. Obecna przeprawa w Płocku byłaby wykorzystana. Tylko, faktycznie, jest ten park krajobrazowy i więcej sensu wydaje mi się mieć przebieg brzegiem północnym.

Co, gdyby tory poprowadzić północną stroną Wisły, a most wybudować we Włocławku, już poniżej zapory?
 

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,237 Posts
Chodzi tutaj o spięcie jednego z miast województwa ze stolicą i przy okazji z lotniskiem które poza Warszawą jest docelowym portem dla północnej części Mazowieckiego i wschodniej Kujawsko-pomorskiego. Swoją drogą wpółwłaścicielem lotniska jest samorząd województwa a nie jest tajemnicą że marszałek Struzik mocno sympatyzuje z Płockiem i samorządowi województwa mazowieckiego zależy na tej trasie. Przy okazji miejscowości wzdłuż prawego brzegu Wisły byłyby skomunikowane zarówno z Płockiem i Warszawą a głębokie Mazowsze na prawym brzegu Wisły jest ze względów historycznych upośledzone pod względem połączeń kolejowych - poza dawną Koleją Nadwislańską jest tylko 27 zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym będące linią o charakterze typowo lokalnym.

Wariant wzdłuż prawego brzegu Wisły mocno podniósłby koszty z uwagi na dużą różnicę wysokości na skarpie wiślanej i potrzebę niwelacji tej różnicy. A sam most musiałby przechodzić bardzo blisko, poniżej tamy bo tam nie ma miejsca by upchnąć tory. A wariantu w którym tory przechodziłby przez Wisłę koło Azotów gdzie różnica wysokości jest już mniejsza nie chcemy :)

nie do końca ogarnąłem treść posta powyżej z powodu zmęczenia dlatego zupełnie inna treść od pierwotnej
 

·
Registered
Joined
·
27,415 Posts
No ale sama przyszłość tego lotniska jest dosyć niepewna, biorąc pod uwagę plany związane z Centralnym Portem Lotniczym. Po co potrzebny będzie komukolwiek Modlin, gdy pod Warszawą, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od lotniska w Modlinie, powstanie lotnisko-gigant, na którym bez problemu zmieszczą się samoloty i z Modlina, i z Okęcia, i zostanie jeszcze dużo miejsca?

Co jest złego w przebiegu mostu w pobliżu tamy? Spojrzałem w te rejony na Google Maps i jest tam nawet bocznica, w którą dałoby się wpiąć i którą dałoby się przekształcić w linię kolejową (nawet łuki wydają się spełniać wszelkie normy).
 

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,237 Posts
Przeciągnięcie mostu koło tamy nie jest złym pomysłem bo to jedyna opcja na wpięcie torów we wspomnianą bocznicę przy przebiegu całej trasy od Modlina do Włocławka wzdłuż prawego brzegu.

Uprzedzając pytania: wiem że opcja wzdłuż prawego brzegu prawdopodobnie również przecięłaby park krajobrazowy i chyba też by miała miejsce koło rezerwatów ale wpływ budowy linii w Parku Brudzeńskim byłby mniejszy niż w Gostynińsko-Włocławskim.
 

·
Registered
Joined
·
7,450 Posts
Witam,
wg mnie trzeba w końcu zlikwidować podziały porozbiorowe, lepiej skleić regiony, moje propozycje:
(…)
3. Busko-Zdrój - Staszów - Mielec - łącznik do linii 91 - Ropczyce - Rzeszów,
To powinno być względnie proste do zrobienia, gdyby zrobić splot na moście LHS w Zadusznikach. No, za wyjątkiem włączenia do LK 25, wieś Padew Narodowa jest dość ludna…
 

·
Registered
Joined
·
3,840 Posts
Rudawa - Olkusz? Byłeś zobaczyć jak tam wygląda teren? Takie bardziej strome górki niż mniej :colgate:
Akurat ta linia to nie mój wymysł tylko ludzi, którzy wymyślili małego ygreka. Oni tam tunele planują/planowali robić.

A ja kreski na mapie przeciągałem raczej na oko, więc nie będzie w tym nic dziwnego, jeśli będą przechodzić stromymi pagórami.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
13,831 Posts
Rozwinąłbym pomysł linii kolejowej Konin - Łódź aby załatać przy okazji inną "dziurę kolejowa"
Prowadząc szlak Aleksandrów- Poddębice dalej Uniejów - Turek - Tuliszków - Konin. W miejscowości Tuliszków od zachodu zlokalizować węzeł od której prowadziłaby linia kolejowa Konin -Kalisz. Od Tuliszkowa biegłaby łukiem w stronę Rychwała dalej podobnie do obecnego przebiegu DK25 przez Stawiszyn do Kalisza.

Linia kolejowa mogłaby zostać przedłużona na północ do Konina do Inowrocławia.
Wykorzystując istniejąca linę kolejową do Kazimierza Biskupiego, nowy szlak przez Kleczew - Wilczyn - Strzelno po wschodniej stronie, następnie Kruszwica gdzie połączyła by się istniejącą linią koleją 231 do Inowrocławia:)
Rozumiem, że kolega chciałby wykorzystać istniejącą sieć Kolei Górniczych KWB Konin? Trochę niemożliwe, po pierwsze ze względu na nieco inne przepisy o jeździe liniowej - szlakowa 40 km/h, przez stacje 25 km/h. Musimy też zwrócić uwagę na inny aspekt - inna skrajnia, słaba geometria torów, tory wykonane ze słabych materiałów, sieć trakcyjna w większości pamiętająca dawne czasy i w większości dostosowana do 110 km/h, do tego konieczność jazdy pod innym napięciem (2,4 kV) z uwzględnieniem sieci bocznej na stacjach (0,6 kV). Trochę roboty by było, nie uważam jednak, że to niemożliwe. Do remontu byłby ciąg bocznicowy Konin - Pątnów (dawna linia 388), konieczne byłoby przesunięcie i odbudowa niektórych peronów i modernizacja linii KWB Konin.
 

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,237 Posts
Wychodzę z założenia że lepiej jest w pierwszej kolejności wykorzystywać istniejącą infrastrukturę przywracając ją do życia, dopiero potem jeżeli to jest potrzebne dobudowywać nowe odcinki. W zachodniej części kraju z wiadomych powodów jest to łatwiejsze bo gdzieniegdzie zachowały się nie tylko starotorza ale i całe odcinki, w centrum i na wschodzie odcinki musiałyby być budowane właściwie od zera. Z perspektywy tego terenu który znam dosyć dobrze wyglądałoby to tak:

Województwo kujawsko-pomorskie

wykorzystanie istniejącej infrastruktury
- rewitalizacja 356 na odcinku Bydgoszcz-Szubin jako wariant minimum, w wariancie optymalnym rewitalka odcinka aż do Kcyni, w wariancie maksymalnym przywrócenie do życia całej trasy od posądzania kto odpowiada za to że linia leży odłogiem jest inny temat
- rewitalizacja 27 na odcinku Toruń-Skępe z przetasowaniami co do lokalizacji przystanków (nowe przystanki: w Lubiczu Górnym koło ul. Piaskowej, przystanek na wysokości Głogowa, przesunięcie przystanku Dobrzejewice o kilometr dalej w kierunku Sierpca do wsi Zawały, przesunięcie przystanku Karnkowo o kilkaset metrów w kierunku Torunia bliżej centrum wsi)
- rewitalizacja i przywrócenie do ruchu pasażerskiego odcinka Inowrocław-Kruszwica

odbudowy i budowy nowych odcinków
- Źle się stało że zlikwidowano fizycznie odcinek z Kowalewa Pomorskiego do Golubia-Dobrzynia. Gdyby kiedykolwiek został odbudowany to powinien przebiegać wzdłuż dróg wojewódzkich 554 i 534 i biec aż do Rypina
- budowa lokalnego odcinka Koronowo-Bydgoszcz wzdłuż brzegu Brdy do Bożenkowa a stamtąd wpięcie do Magistrali Węglowej w Rynkowie

Województwo łódzkie

wykorzystanie istniejącej infrastruktury
- rewitalizacja i użycie odcinka Bełchatów-Piotrków Trybunalski do ruchu pasażerskiego

budowa nowych odcinków
- połączenie Łodzi z Węglówką i LK3 na odcinku Zgierz-Poddębice
- odcinek Sieradz-Złoczew-Wieruszów z parametrami pod kątem najkrótszego połączenia Warszawy i Łodzi z Wrocławiem

Warszawa i okolice

wykorzystanie istniejącej infrastruktury
- budowa trzeciego toru na odcinku Warszawa Włochy-Błonie
- rewitalizacja odcinka Legionowo-Zegrze Południowe
- typowo marzycielsko to marzy mi się wykorzystanie wąskotorówki Piaseczno-Grójec w lokalnym ruchu pasażerskim jako dowozówka do pociągów w Piasecznie

budowa nowych odcinków
- W tematach warszawskich od czasu do czasu pojawia się pomysł na to by Dworzec Wileński przestał być dworcem czołowym a pomysł jest taki by powstał odcinek podziemny przebiegający pod ul. ks. Kłopotowskiego, Bednarską, Elektoralną ze skrętem pod Halą Mirowską i wpięciem w średnicówkę na wysokości Warszawy Głównej

Mazowsze

wykorzystanie istniejącej infrastruktury
- rewitalizacja i przywrócenie ruchu na trasie Ostrołęka-Chorzele

nowe odcinki
- Warszawa-Płock przy czym warianty zarówno po lewym jak i po prawym brzegu Wisły są dobre i ciężko dokonać właściwego wyboru, jestem pewien tego jak powinien wyglądać dalszy odcinek Płock-Włocławek czyli: wzdłuż DW 559 do Brudzenia Dużego, stamtąd odgięcie w kierunku Wisły na Sobowo i Dobrzyń, przejście przez wąwóz i Chełmiczkę między Zarzeczewem a Nasiegniewem, łuk i przekroczenie Wisły poniżej tamy ok. 100 metrów poniżej linii wysokiego napięcia a na koniec wpięcie w bocznicę MPEC. Swoją drogą można by było się pokusić o przeciągnięcie linii jeszcze dalej bo do Inowrocławia przez Brzezie, Bądkowo, Zakrzewo, Dąbrowę Biskupią i Parchanie
 

·
Registered
Joined
·
27,415 Posts
Trasując nową linię kolejową trzeba dbać o to, by przebiegała ona możliwie blisko miejscowości, blisko zabudowań, tak by można było zrobić w ich sąsiedztwie przystanki osobowe.

A co do bocznic i kolei przemysłowych, to raczej łatwiej przebudować taką kolej przemysłową do standardu normalnej linii kolejowej, niż budować kolej całkowicie od zera.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
13,831 Posts
@Kpc21
Magistrala Lubstowska KWB Konin przebiega generalnie z dala od zabudowań. Większe miejscowości to północne rubieże Konina (dzielnice Gosławice, Pątnów, Janów, Cukrownia Gosławice, Łężyn/Honoratka), wsie: Kępa, Julia, Niedźwiady (Duże i Małe), Wygoda (przysiółek Lichenia), Bylew, Błonawy, Lubstów, Police. Odnoga kramska: Marianowo, Nowa Wieś, Pąchów.
Magistrala Jóźwińska jest krótsza: Kazimierz Biskupi - Biurowiec, Kamienica Osada, Jóźwin, Kleczew.
Do budowy są odcinki:
a) Jóźwin Węglowa - Orchowo
b) Lubstów Police Węglowa - Zaryń
c) Drzewce Węglowa - Kramsk
Dzięki tym połączeniom sieć kolei KWB Konin łączyła by się z siecią PKP PLK pod warunkiem odtworzenia linii Mogilno - Orchowo. Przy budowie na przykład linii z Łodzi do Poddębic i Konina można wykorzystać sieć KWB Adamów - linie z Warenki lub Koźmina na Elektrownię Adamów z wykorzystaniem linii na Władysławów (linia istnieje lecz jest zdeelektryfikowana).
 

·
Registered
Joined
·
629 Posts
Swarożyc;142242637 said:
To jeszcze moje 5 groszy. Mapka z moimi konceptatmi linii kolejowych ułatwiających podróżowanie z punktu widzenia Krakowa. Z kilkoma absurdalnymi włącznie ;).
Większość niestety absurdalna, a obie linie Alwernia-Kraków są mega-absurdem. Alwernia Spytkowice (odbudowa) by miała sens, żeby stamtąd na Kraków jechać.
Linia z lotniska do Liszek powinna iść dalej na południe i do Skawiny - wtedy możemy mieć pętlę z Krakowem, Skawiną, lotniskiem i Liszkami, gdzie pociągi mogłyby w obie strony jeździć.
Spróbuj prześledzić te linie na podglądzie satelitarnym i licz, ile tysięcy domów trzeba by zburzyć :)
 
41 - 60 of 792 Posts
Top